Sakarya'dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Sakarya etnik yapısı ve kültürel birikimi ile pek çok özgün hediyelik eşyaya sahiptir. Yolunuz Sakarya’ya düştüyse ve el emeği ürünü eşyalar sizin için önemliyse kesinlikle bu fırsatı değerlendirmeniz önerilmektedir.

Şehirde el emeği ürünlerinden özel tasarımlara kadar birçok hediyelik eşya bulunmaktadır. Bunların en popülerleri şimşir tarak ve şimşir kaşıktır. Artık gelenekselleşmiş bir meslek haline gelen diğer eşyalardan biri de bastonlardır. Sapanca’da ise alışveriş yaparken karşılaşabileceğimiz hediyelik eşyaların başında hasır, kilim ve çömlek gelmektedir. 

Adapazarı ilçesinde, kadınlar el dokuması kilimler üretmekte ve bunları satışa sunmaktadırlar. Şehrin genelinde ise alışveriş yaparken pek çok işletmede hasır ürünlerle karşılaşmanız mümkündür. Artık Sakarya’da gelenekselleşmiş hediyelik eşyalardan sayılan ve hasırdan üretilen bu sepetler Sakarya’da satın alabileceğiniz hediyelik eşyalardandır.

Sakarya'da tarihi mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Sakarya otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Şimşir Tarak ve Şimşir Kaşık

Şimşir Tarak Şimşir Tarak

Sakarya’nın Taraklı ilçesinin artık kültürü haline gelen şimşir tarak ve şimşir kaşık Sakarya’ya özgü değerli hediyelik eşyalardan biridir. Bu gelenekte tarakçılık, o dönemde yaşayan yaşlıların saçta kepeklenmeyi, dökülmeyi ve bitlenmeyi önlemesi açısından önemli olduğunu dile getirmeleriyle ortaya çıkmıştır.

Yalnızca şimşirden değil, gürgen, armut ve ceviz ağaçlarından da kaşık yapıldığı görülmüştür. Şimşir ağacı beyaz renk, sert ve daha dayanıklı olması bakımından daha fazla tercih edilmiştir. 

Kaşıkçılık geleneği de zamanla bir değişim göstererek günümüze kadar taşınmıştır. Ahşap kaşığın bu kadar ön planda tutulmasının sebebi günümüzdekilere nazaran daha sağlıklı olmasıdır. Tıpkı tarakçılıkta da olduğu gibi kaşıkta da şimşir ağacı tercih edilmiştir. 

Karadeniz’in yüksek ve kayalık bölgelerinde bulunmasından dolayı sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olan bu ağaç, kaşık ve tarak yapımı için gerekli olan asıl forma sahip bir tek ağaçtır. 

Fiyat açısından da uygun olan şimşir tarak ve şimşir kaşıklar günümüzde de artık tasarımla zenginleştirilerek turistlerin ilgisini çekmekte ve halen rağbet gören hediyelik eşyalardan olmaktadırlar. Şimşir kaşık ve tarakların fiyatları 7 – 30 TL arasındadır. 

Sakarya'daki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Sakarya'da gezilecek yerler yazısında listeledi.


Hasır Ürünleri

Hasır Ürünler Hasır Ürünler

Sakarya’da hediyelik eşya satın alırken Sakarya hasırlarını da değerlendirebilirsiniz. Bu geleneksel hediyelik eşyaya, suyun ve sazlığın bol olduğu Sapanca ve Adapazarı ilçelerinde rastlayabilirsiniz. Şehirde bulunan Romanlar tarafından da üretilmektedir. Fiyat olarak oldukça ekonomik olan bu hediyelik eşyalar bütçenizi çok zorlamayacaktır.

Hasırdan yapılmakta olan pek çok ürün bulunmaktadır. Sepet, kol çantası, çamaşır sepeti, tepsi, çerezlik gibi pek çok çeşidi mevcuttur. Her biri hassaslıkla ve el emeğiyle yapılmakta olup, hazırlandığında oldukça sağlıklı ve dayanıklı ürünlere dönüşmektedir. Sakarya’da hediyelik eşya arayışındaysanız oldukça hasır ürünü hediyelik eşyalardan bir tane mutlaka almalısınız. Hasırdan üretilen bu hediyelik eşyalara Sakarya’nın pek çok ilçesinde rastlanmaktadır. 

Sakarya'da görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Sakarya gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Dokuma Kilimler

Dokuma Kilimler Dokuma Kilimler

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde sık görülen dokumacılık, halıcılıktan çok daha önce gelişmiştir. Hafifliği ve katlama kolaylığından dolayı şehrin vazgeçilmez eşyalarından biri olmuştur. Kilimler, üzerine işlenen motifleri ve yaratılan tasarımlarıyla şehre uğrayan pek çok turistin ilgisini çeken hediyelik eşyalardan biridir. 

Başlangıcı oldukça eskilere dayanan dokuma kilimler, el emeği ürünü olması, her birinin geçmişten bu yana saklanarak yıllanmaları ve antika değeri taşımaları bakımından oldukça değerli hediyelik eşyalardandır. Bu sebeple, her birinin ayrı bir değeri ve buna bağlı olarak farklı fiyatları vardır. 

Oldukça hafif olduğu için de taşınma esnasında yük olmamaktadır. Bu dokuma kilimlerin yer sergisi, duvar örtüsü, yük örtüsü, perde, yastık gibi pek çok çeşidi vardır. Sakarya’ya seyahatinizde alışveriş yapacaksanız Adapazarı’nda karşılaşacağınız bu kilimleri incelemeden Sakarya’dan dönmemelisiniz. 

Sakarya'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Sakarya tatil otelleri sayfasına göz atmayı unutmayın.


Baston

Baston Baston

Sakarya’da tamamen el emeği üretimi bir eşya olarak ortaya çıkmış olan bastonculuk, Taraklı, Akyazı ve Kayalar Memduhiye Köyü’nde başlatılmış bir gelenektir. Akyazı’da geçme ağaçlı ve çok motifli bastonlar üretilirken, Kayalar Memduhiye Köyü’nde biçim ve işleme zenginliği bakımından nitelikli bastonlar hazırlanmaktadır. Bastonlar ağaç veya metalden yapılmaktadır. Dayanıklı ve sağlıklı olması bakımından ağaç daha çok tercih edilmektedir. 

Standart bir baston, fiyat aralığı açısından oldukça uygunken, farklı ve nadir olarak değerlendirilen ağaçlarla yapılan veya burma işlemeli bastonlarda fiyatlar biraz artmaktadır.

Günümüzde de hala varlığını koruyan baston, orta ve yaşlı kesimin alışverişlerinde daha fazla rağbet gördüğü bir eşyadır. Günümüze kadar değişim gösteren bastonların farklı çeşitleri de mevcuttur. Sakarya’da el emeği üretimi olan bu bastonlar, Sakarya’ya özgü değerli hediyelik eşyalardandır. Baston fiyatları 25 TL’den başlamakta ve 200 TL’ye kadar çıkmaktadır. 

Sakarya'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Sakarya butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Çömlek

Çömlek Çömlek

Çömlekçilik, Roma ve Bizans döneminden kalma kalıntılarıyla başlamış ve Adapazarı’na gelen muhacirler tarafından geliştirilmiştir. Bu bağlamda Sakarya, Poyrazlar Gölü çevresinde bulunan toprak, çömlek ve tuğla yapımında zengin olması bakımından çömlekçiliğin gelişmesinde oldukça uygun bir yöredir. Bunu değerlendiren kent sakinleri, çömlekçilikte oldukça ilerlemiştir. 

Sakarya’da çömlekçiliğin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de çömlekçilikte kullanılan malzemelerdir. Kullanılan kil, doğal olması bakımından sağlıklıdır. Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde daha sık rastlayabileceğiniz bu hediyelik eşya, amacına göre değişiklik göstermektedir. Alabalık kiremidi, sütlaç kasesi, güveç, su tesisi, tencere gibi pek çok çeşitleri mevcuttur. 

Çömlekçilik yapımının zahmetli bir iş olmasının yanında fiyat olarak gayet uygundur. İşlevlerine göre çeşitlilik gösteren çömleklerin her biri için farklı bir fiyat aralığı mevcuttur. Zamanla gelişim göstererek çeşitli tasarımlara sahip olan bu çömlekler, Sakarya’da tercih edilebilecek oldukça şık ve kullanışlı eşyalardandır. 

Sakarya’da bulunan Uluç Çömlekçilik, çömlek çeşitlerinin pek çoğuna ulaşabileceğiniz işletmelerden biridir. 

Çömleklerin fiyat aralığı da ürüne göre değişmekle birlikte 5 – 100 TL arasındadır.