Sakarya'da Gezilecek Yerler

Son yılların popüler seyahat noktalarından biri olan Marmara Bölgesi şehirlerinden Sakarya sınırları içerisinde, şehrin doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yapısı sayesinde gezilecek birçok yer vardır. Sakarya gezilecek yerler planlaması yapabileceğiniz bu noktalarda hem tatiliniz çok keyifli geçecek hem de şehre dair unutulmaz anılar biriktirebileceksiniz.

Sakarya seyahatlerinizde gezilecek yerler listesi sayesinde tatilinizden hiç sıkılmayacak, hatta Sakarya şehrine tekrar gelebilmek için ikinci bir tatil planı yapıyor olacaksınız. 

Sakarya tatilinizde gezmek için tercih edebileceğiniz, bir gezi rehberi oluşturabileceğiniz birçok seçenek içerisinde yer alan Acarlar Longozu, Sakarya Müzesi, Küçükboğaz Gölü, Çark Caddesi, Çark Deresi, Sapanca Gölü, Poyrazlar Gölü ve Maşukiye Köyü yer almaktadır. 

Sakarya'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Sakarya otelleri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Maşukiye

Maşukiye Maşukiye

Sakarya gezilecek yerler listenizin vazgeçilmezi olan Maşukiye, Türkiye’nin en çok bilinen köylerinden biri olması sebebiyle mutlaka gezmeniz gereken noktalardandır. Sapanca ilçesine oldukça yakın mesafede bulunan ve bahar aylarında daha yoğun ziyaretçisi olan Sakarya iline bağlı Maşukiye’yi gezen tüm seyahat severler bu köyün dört mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu söylemektedir.

1860 senesinde Çerkez ve Karadeniz halkının bu bölgeye olan göçüyle Maşukiye Köyü kurulmuştur. Burada doğup büyüyen yöre halkı da ilk defa gezen tatilciler gibi buradan gitmeyi hiç istememektedir. Tabi ki bir köy hakkında olan bu bağlılığın sebebi Maşukiye’nin sahip olduğu şelale, orman ve dere gibi doğal güzellikleridir.

Sakarya tatilinizi planlarken tam bir gününüzü buraya ayırabilirsiniz. Maşukiye Köyü’nün kültürünü, doğasını ve insanını görmek, havasını solumak, lezzetli yemeklerinden tatmak Sakarya tatilinizin çok daha güzel geçmesini sağlayacaktır. 


Acarlar Longozu

Acarlar Longozu Acarlar Longozu

Acarlar Longozu son zamanlarda Karasu’nun simgesi olma niteliğini taşıyan eşsiz bir doğa güzelliği haline gelmiştir. Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en büyük ikinci longozu olması nedeniyle de özellikle Sakarya’da gezen yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Longoz, kelime olarak su içine batmış orman anlamına gelmektedir. Sakarya gezi rehberi listenizde, görülmesi gereken yerler arasında olan Acarlar Longozu gezileriniz için önce Sakarya merkezden Karasu ilçesine ulaşmalı, ardından da devam eden yol üzerinden Karasu Kaynarca'ya ilerleyerek Denizköy Mahallesi’ne ulaşmanız gerekmektedir. 

Sakarya tatilinizde, gezilecek yerler arasında olan Acarlar Longozu’nun bu kadar farklı ve benzersiz bir yer olmasının nedeni longoz oluşumunda bir arada yer alan kum, deniz, orman ve gölden oluşmuş yapısıdır. Doğa çevresinde bu dört unsur longoz harici hiçbir doğal oluşumda görülmemektedir. Bu benzersiz özellikleri nedeniyle de her yıl Sakarya’ya seyahat eden binlerce gezgin burayı gezmektedir.

Zamanla ünü kulaktan kulağa yayıldıkça Sakarya’ya tatile gelen gezginlerin ilk etapta uğradığı ve gezdiği nokta hiç şüphesiz ki Acarlar Longozu olmaya başlamıştır. Sadece doğal bitki örtüsü ve var oluşu ile değil, sadece bu tarz bir doğal alanda yaşamını sürdürebilecek endemik canlı çeşitliliği buraya yapılan gezilerin sayısını artırmaktadır. Acarlar Longozu ilgiyle gezilmeye devam ettiği için de geçtiğimiz yıllarda 1. derece doğal sit alanı şeklinde korunmaya başlamıştır.


Poyrazlar Gölü

Poyrazlar Gölü Poyrazlar Gölü

Gezilecek yerler arasında bulunan Poyrazlar Gölü, Sakarya şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta olan, Sakarya’da gezebileceğiniz en bilindik noktalardandır. Poyrazlar Gölü bölgesinin ismi 2011 yılında Tabiat parkı olarak değiştirilmesinden sonra bu bölgeye gösterilen özen sayesinde ziyaretçi sayısı her geçen gün artmaktadır.

Hem bozulmamış doğa güzellikleri, hem de tertemiz havasıyla Sakarya seyahatinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerdendir.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda ailenizle ve sevdiklerinizle beraber piknik ve mangal, ardından da yürüyüş yapabilirsiniz. Piknik yapabilmeniz için masa ve kamelyalar, mangal yapabilmeniz için de bacalı mangallar göl kıyısı ve çevresine yerleştirilmiştir.

Ayrıca Sakarya Poyrazlar Gölü gezinizde eğer yanınıza olta takımınız ve ekipmanlarınızı alırsanız göl içindeki tatlı su balıklarını yakalayıp burada mangal yapmanız mümkündür. 

Saklı bir cennet olarak nitelendirilen bu göl kıyısında spor yapabilmeniz için de gerekli yerler bulunurken, çeşitli olanaklar düşünülmüş, bunun için bisiklet kiralama seçenekleri ve bisiklet sürülebilecek yol sağlanmıştır. Tesislerin önünde yer alan kiralık bisikletleri kullanarak tabiat parkını dolaşabilirsiniz.

Sakarya tatilinizde gezilecek yerler listenizde bulunması gereken Poyrazlar Gölü’ne giriş ücretlidir. Kişi başı giriş ücreti 4.5 TL, motosiklet girişi 9 TL, otomobil girişi ücreti ise 13.5 TL’dir. Araç ile yapılan toplu girişlerde araç içerisindeki kişiler için ekstra ücret talep edilmemektedir. Poyrazlar Gölü’nü tur ile gezmeyi planlıyorsanız yine aynı şekilde sadece otobüs ücreti alınmaktadır.


Kent Park

Kent Park Kent Park

Kent Park, Sakarya tatilinde Adapazarı sınırları içerisinde huzur dolu bir gün geçirmek isteyen seyahat severlerin ilk uğradığı turistik yerler arasındadır. Geçmişte fabrika olarak kullanılan Kent Park arazisi, Sakarya Belediyesi tarafından yeşil ve doğal bir görünüme kavuşturularak Kent Park halini almıştır.

170 dönüm arazi üzerine yaptırılan bu parkı baştan sona gezebileceğiniz yürüyüş yolları, gölgesinde serinleyebileceğiniz ağaçlar, harika fotoğraflar çekebileceğiniz yeşil yerler ve bir gölüyle Kent Park hem Sakarya yerlilerinin hem de Sakarya şehrini gezen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. 

Gezi rehberi listenizde bulunması gereken, Adapazarı ilçesinde yer alan Kent Park’ın içerisinde bulunan tenis kortu ve kapalı yüzme havuzu da bulunduğundan yaz aylarında eğlenceli bir gün geçirmenizi sağlayacak imkanlara sahiptir. Bunun yanı sıra burası, birçok konser ve benzeri organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Seyahatiniz öncesi bu tip organizasyonları araştırarak Kent Park gezinize farklı ve güzel bir hava katabilir ve Sakarya'da gezilecek yerler listenize çeşitli alternatifler ekleyebilirsiniz.


Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi Sakarya Müzesi

Sakarya tatilinizde gezilecek yerler arasındaki başlıca noktalardan bir diğeri Sakarya Müzesi’dir. Konum itibariyle Sakarya’nın Semerciler Mahallesi’ndeki Milli Egemenlik Caddesi’nde yer alan müze binası, ilk kez 1915 yılında Binbaşı Baha Bey’in isteği üzerine yaptırılmıştır.

Bir müze olarak burayı özel kılan unsur, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve annesi Zübeyde Hanım’ın bir dönem bu binada buluşup beraber kalmalarıdır. 1967 yılı ve 1999 yılları arasında şiddetli depremler ile şuanda Sakarya Müzesi olan bina çok büyük zarar görmüş ve kullanılamaz hale gelmiştir. 

Ziyaretçilerin dahi giremeyeceği hale gelen bu konut çok sayıda restorasyon işlemlerinden geçtikten sonra tekrar ziyarete açılmıştır. Burası ne yazık ki Sakarya Müzesi’nin binasının dışı ilk inşa edildiği zamanki aslına benzese de iç dizaynı tamamen değiştirilmiştir.

Şuanda müze olarak kullanılan bu bina, Sakarya seyahatinizde gezebileceğiniz, başta Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine dair değerli eşyalar olmak üzere görebileceğiniz pek çok eserin sergilendiği bir müze olmuştur.

Görülmesi gereken yerler arasında bulunan Sakarya Müzesi’ne giriş ücretsiz ve ziyaret saatleri 08.30 ile 17.30 aralığındadır.


Küçükboğaz Gölü

Küçükboğaz Gölü Küçükboğaz Gölü

Sakarya tatilinizde gezilecek yerler arasında bulunan seçeneklerden bir başkası da Küçükboğaz Gölü’dür. Sakarya şehrinin Karasu ilçesinde yer alan Küçükboğaz Gölü’nü özel kılan unsur birçok derenin birleşmesinden ortaya çıkmış tatlı su gölü olmasıdır.

Küçükboğaz Gölü ve çevresini baştan aşağıya gezip bitirdikten sonra göl çevresindeki bölgede sevdikleriniz ile birlikte piknik veya mangal yapmanız mümkündür. 

Ayrıca eğer balıkçılık ile ilgileniyorsanız Küçükboğaz Gölü’nü gezmeye gelirken yanınızda olta takımı ve ekipmanlarınızı getirmeniz önerilmektedir. Burada çok çeşitli tatlı su balıkları olup, tatlı su balıkçılığı için muhteşem bir fırsattır.

Eğer piknik ve mangal sezonunun sonlandığı, Sakarya şehrinin sağanak yağışlı olduğu sonbahar ve kış dönemlerinde buraya gelirseniz Küçükboğaz Gölü sularının kabarıp Karadeniz’e dökülüşünü heyecanla seyredebilirsiniz. Gezilecek yerler planlamanızda var olan bölgede, yılın sadece belirli dönemlerinde görebileceğiniz bu muhteşem manzaranın fotoğrafını çekerek benzersiz kareler yakalayabilirsiniz. 

Kış aylarında birbirine karışan göl ve deniz suları, yaz mevsimi geldiğinde içerisinde yüzebileceğiniz çok eğlenceli bir bölge oluşturmaktadır. Küçükboğaz Gölü çevresinde kamp yapabileceğiniz alanlar vardır. Eğer Sakarya seyahatinize hazırlıklı gelirseniz Küçükboğaz Gölü mesire alanı etrafında kamp yaparak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.


Sapanca Soğucak Yaylası

Sapanca Soğucak Yaylası Sapanca Soğucak Yaylası

Sapanca şehir merkezinden yaklaşık olarak 15 kilometre uzaklıkta Sapanca ilçesi sınırlarında yer alan Soğucak Yaylası, 1100 metrelik yüksekliği ile bölgede gezilecek doğa güzellikler arasındadır.

Aracınızla veya yürüyerek ulaşım sağlayabileceğiniz Sapanca Yaylası'nda uzun doğa yürüyüşleri yapabilir ve Sapanca tatilinizde temiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Sakarya'nın benzersiz doğa güzellikleri arasında ön plana çıkan Sapanca Yaylası gezinize, özellikle bir hafta sonu arkadaş gruplarınız veya aileniz ile birlikte gidebilir, bölgenin manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

Etkileyici bir atmosfere sahip olan Sapanca Soğucak Yaylası'na girişler ücretsizdir.

Sakarya'da muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Sakarya gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Deprem Kültür Müzesi 

Deprem Kültür Müzesi Deprem Kültür Müzesi

17 Ağustos 1999 senesinde yaşanan deprem felaketi sonrasında, afette yaşamını yitirenleri anmak amacıyla Adapazarı sınırları içerisine kurulmuş, Deprem ve Kültür Müzesi olan müze bir süre kapalı kalmış; 2004 senesinde tekrar ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır. Adapazarı halkının hala unutamadığı depremin etkilerini silmek için birçok faaliyet de gerçekleştirilen müze, Adapazarı çevresinde birçok organizasyon da düzenlemektedir.

Toplamda 450 metrekarelik bir alana sahip olan deprem müzesi, görünüş olarak göçük bir bina şeklindedir. İçerisinde yer alan sanal deprem platformu kapsamında suni deprem yaratan titreşimli mekanizmalar bulunmaktadır.

Geniş bir yerleşim yeri olan Adapazarı ilçesinde ziyaret edilmesi gereken müze etrafında yiyecek ve içecek ihtiyaçları için kafe ve restoranlar hizmet vermektedir.

Bölgede görülmesi gereken yerlerden olan Deprem Müzesi olarak da bilinen tesise girişler ücretsizdir.


Doğançay Şelalesi

Doğançay Şelalesi Doğançay Şelalesi

Sakarya iline bağlı Geyve ilçesinde bulunan Doğançay Şelalesi, il merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Rakımı 600 metre olan şelaleye gidişlerde doğa yürüyüşleri ve trekking gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz parkurlar yer almaktadır. 

Doğa güzellikleri bakımından harika bir tercih olan Doğançay Şelalesi'nde doğa ile iç içe bir konumda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Şelale yakınlarında bulunan Paşalar Kalesi de ziyaret edilebilen tarihi yapılar arasındadır.

Sakarya tatilinizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken alanlardan olan Doğançay Şelalesi için girişlerde ücret alınmamaktadır.

Sakarya'da yeni evlenen çiftlere özel olarak balayınız için en iyi otelleri sizin yerinize Sakarya balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


Justinianus Köprüsü

Justinianus Köprüsü Justinianus Köprüsü

Halk arasında Beşköprü olarak bilinen tarihi Justinianus Köprüsü, Sakarya Nehri üzerinde yer almaktadır.

Taş bir köprü olan Justinianus Köprüsü, Doğu Roma İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık 430 metrelik uzunluğu ile oldukça güzel ve büyük bir yapı olan köprü, bölgenin doğu vilayetleri ile arasındaki ulaşımı rahatlatmak amacıyla kurulmuştur. 

Bölgenin önemli tarihi yapıları arasında bulunan köprü, 2008 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklenmiştir.


Sakarya Günübirlik Gezilecek Yerler

Sakarya Karadeniz’e kıyısı olan doğal ve tarihi güzelliklerle çevrili bir şehirdir. Günübirlik bir şekilde, konum bakımından yakın gezilecek yerler listesinde bulunan, özellikle Sapanca çevresindeki destinasyonları görmeniz gereken yerler, Sakarya gezinizi dolu dolu geçirmenize katkı sağlayacak ve gezi rehberi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.


Sapanca Gölü

Sapanca Gölü Sapanca Gölü

Sapanca Gölü, Sakarya şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta, Sapanca ilçesine bağlı doğal bir mekan olma özelliğine sahiptir. Birçok balık türünün yaşama alanı bulduğu güzel bir yer olan Sapanca Gölü, Sakarya ilinin en popüler doğal güzelliğidir. Sakarya Nehri yakınlarında bulunan Sapanca Gölü aynı zamanda çevresinde i·l ormanı yer alırken piknik ve kamp yapılacak alanlar da mevcut durumdadır.

Aileniz ile birlikte yaz aylarında denizin güneşin tadını çıkartmak için Sakarya islami oteller sayfasından bir seçim yapabilirsiniz.


Karasu Plajı

Karasu Plajı Karasu Plajı

Karasu Plajı Sakarya il merkezine yaklaşık 65 km uzaklıktadır. Plaj, Sakarya bölgesinde yaz tatili için ideal bir noktadır. Sezon başladığında Karasu Plajı’nda hem kalabalık hem de eğlenceli bir ortam oluşmaktadır.


Çiğdem Yaylası

Çiğdem Yaylası Çiğdem Yaylası

Çiğdem Yaylası Sakarya şehir merkezine yaklaşık 65 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en ünlü on yaylası arasında yer almaktadır. Güzel bir manzara ve doğal güzelliği görülmeye değer bir yer olarak gezilecek yerler listenizde bulunmalıdır.


Rahime Sultan Camii

Rahime Sultan Camii Rahime Sultan Camii

Rahime Sultan Camii Sakarya şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta Sapanca ilçesindedir. Cami 1892 yılında Abdülmecit’in eşi Peruste Rahime Sultan tarafından yaptırılmıştır. Caminin sol tarafında ise mezarlık bulunmaktadır.


Maden Deresi

Maden Deresi Maden Deresi

Maden Deresi, Sakarya ili sınırları içerisinde bulunmakta olup, şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıktadır. Karasu ile Kocaeli arasında bulunan derenin kaynağı Çam Dağları'dır. Etrafında kayın, gürgen, kestane ve meşe ormanlarını görebileceğiniz bölgeyi güzel kılan detaylar içerisinde Maden Deresi Şelalesi yer almaktadır. Sakarya Nehri yakınlarında yer alan Maden Deresi'ni ziyaret etmek ücretsizdir.


Acelle Yaylası

Acelle Yaylası Acelle Yaylası

Sakarya tatilinizde günübirlik gezilecek yerler listenizde bulunması gereken Acelle Yaylası, il merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıktadır. Geniş ve iğne yapraklı ağaçların oluşturduğu ormanlık bir alandan oluşan yaylanın içerisindeki Enişte Deresi de görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır. 


Karagöl Yaylası

Karagöl Yaylası Karagöl Yaylası

Tatilinizde günübirlik gezilecek bir göl olan Sakarya Karagöl Yaylası, Taraklı ilçesi sınırladır. Yaylanın il merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 82 kilometredir. Yayla turizmi açısından oldukça güzel bir tercih olan Karagöl, 567 hektarlık bir genişliğe sahiptir. Oksijenin oldukça bol olduğu bölgede doğa yürüyüşü yapabilir ve Sakarya'nın doğal güzelliklerini daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz.