Sakarya Doğal Güzellikleri

Sakarya, doğal güzelliklerinin çeşitliliği ve benzersizliği sayesinde Türkiye’nin dört bir yanından yoğun ziyaretçi çekmektedir. Özellikle son yıllarda binlerce yabancı turist de bu doğal güzellikleri sebebiyle Sakarya’ya seyahat etmektedir. Tatilini Sakarya’da yapmayı tercih eden turistlerin sayısı çoğaldıkça bu doğal güzelliklerin popülerliği her geçen gün artmaktadır.

Sakarya’nın doğal güzellikleri içerisinde Adapazarı ilçesindeki Poyrazlar Gölü’nü, Sapanca ilçesindeki Maşukiye’yi ve Sapanca Gölü’nü, Karasu ilçesindeki Acarlar Longozu’nu ve Maden Deresi’ni, son olarak da Gölpark’ı mutlaka görmeniz önerilmektedir. 

Tarihi ve turistik mekanlara yakın konaklama seçenekleri için Sakarya otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Maşukiye 

Maşukiye Maşukiye

Sapanca Gölü ile Kartepe arasında yer alan Maşukiye, Türkiye’nin en popüler köylerindendir. Sakarya’da mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden olan Maşukiye’nin, bahar aylarında ağırlıklı olsa da dört mevsim boyunca yoğun ziyaretçisi olmaktadır. 

Maşukiye Köyü, Soğuksu ve Çınarlı olmak üzere iki mahalleden oluşmaktadır. 1860’lı yıllarda Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde kurulan bu köye ilk yerleşenler Karadeniz ve Çerkez halkıdır. Maşukiye’nin doğal güzelliğini gören gezginler buraya saklı bir cennet demektedir. 

Maşukiye kelime kökeni itibariyle Arapça’dan gelmekte ve “aşık” anlamına gelmektedir. Hem doğal güzelliği, sakinliği hem de ismini aldığı bu özelliği sebebiyle özellikle son yıllarda yeni evli çiftlerin favori balayı tatil noktalarından biri haline gelmiştir. Maşukiye Köyü’nün yerel halkı da artık kendi köylerini Aşıklar Köyü olarak isimlendirmeye başlamıştır.

Sakarya’yı temsil eden doğal güzelliklerden olan Maşukiye’yi ziyaret ettiğinizde buranın temiz havası ve yemyeşil doğasında yürüyüş yapabilir, ardından da buradaki tesislerde köy kahvaltısı yapabilirsiniz. 

Sakarya’nın saklı cenneti Maşukiye’de geçireceğiniz güzel bir günün sonunda buradaki zeplin ve ATV safari gibi heyecan dolu aktiviteleri de deneyebilirsiniz. 

Sakarya'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Sakarya'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Sapanca Gölü 

Sapanca Gölü Sapanca Gölü

Sakarya denildiğinde akıllara gelen ilk doğal güzellik hiç şüphesiz ki Samanlı Dağları ve Adapazarı Ovası arasında yer alan Sapanca Gölü’dür. Eski ismi Ayan Gölü olan bu gölü pek çok ufak dere beslediğinden göl çevresinde zengin bir bitki örtüsü ve göl kuşu çeşitliliği gözlemlenmektedir. Türkiye’deki diğer doğal göllere kıyasla Sapanca Gölü’nün çok temiz bir suyu vardır.

Sapanca Gölü’nün bu berrak suyunda sazan, turnabalığı ve yayın balıkları yaşamaktadır. Göl çevresinde piknik ve mangal alanları belediye tarafından kurulmuştur. Bunlar arasında en popüleri gölün yüksek kesimlerinde yer alan Arifiye Orman Kamp ve Piknik Alanı’dır.

Sakarya seyahatinizde Sapanca Gölü’nü görmeye geldiyseniz ilk yapmanız gereken şey göl kıyısındaki 16 kilometrelik yolda yürüyüş yapmak veya bisiklet sürmek olacaktır.

Bu muhteşem doğal manzaraya karşı bir şeyler yiyip içmek için yanınızda malzemelerinizi getirmediyseniz Sapanca Gölü kıyı yolu üzerinde mevcut birçok kafe ve restoranda yemek yemeniz mümkündür. Bu huzur verici göl havasında eğlenmek isterseniz Sapanca Gölü’ndeki kano ve deniz bisikleti turlarını tercih edebilirsiniz. 

Hava karardığında da Sapanca Gölü’ne özgü bir dinginlik ve hoş bir esinti vardır. Bu huzur verici atmosfere karşı bir de akşam çayı içmeyi ihmal etmeyerek Sakarya seyahatinizi daha huzurlu kılacaktır. 

Sapanca Gölü Tabiat Parkı’na giriş şahıs için 5 TL’dir. 


Acarlar Longozu

Acarlar Longozu Acarlar Longozu

Dünya’nın en benzersiz güzelliklerinden biri Sakarya’nın Karasu ilçesinde bulunan Acarlar Longozu’dur. Longoz, su içine batmış olan orman anlamına gelmektedir. Sakarya’daki bu eşsiz doğal güzellik Karasu Kaynarca yolu istikametinde, Denizköy Mahallesi’nde yer almaktadır.

Acarlar Longozu’nun doğal güzelliğini, longoz oluşumundaki deniz, kum, orman ve gölün birleşiminden ortaya çıkması oluşturmaktadır. Tabiatta longoz harici hiçbir doğal oluşumda bu bitki örtüleri bir arada bulunmamaktadır. Bu akıl almaz farklılığı nedeniyle yolu Sakarya’ya düşen her yıl binlerce kişi Acarlar Longozu’nu görmeden Sakarya’dan dönmemektedir.

Ayrıca Acarlar Longozu’nun benzersiz doğal güzelliğinde dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bitki ve hayvan türlerine rastlayabilir, bu canlıların fotoğraflarını çekerek Sakarya seyahatinize özgü çok güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Sakarya'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Sakarya gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Maden Deresi

Maden Deresi Maden Deresi

İsmini eskiden bu bölgede maden işletmeciliği yapan Fransızlardan alan Maden Deresi, Sakarya seyahatinizde mutlaka gezip görmek isteyeceğiniz huzur verici doğal güzelliklerdendir. Maden Deresi, konum olarak Sakarya’nın Akpınar Mahallesi’nde bulunmaktadır.

İçinize çektikçe doyamayacağınız temiz havası ve her daim yemyeşil doğasıyla Sakarya Maden Deresi’ni ziyaret edenler bu doğal güzelliği görmek için Sakarya’ya tekrar gelmektedir. 

Burada aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte Maden Deresi yürüyüş yolunda doğa içerisinde bir yürüyüşe çıkarak keyifli vakitler geçirebilir, nefes kesen manzarasında çok güzel fotoğraflar çekebilir ve eğer isterseniz halkın kullanımına ayrılmış piknik ve mangal alanlarında yanınızda getirdiklerinizi yiyebilirsiniz.

Sakarya seyahatinizde şehir hayatından biraz uzaklaşmak ve doğayla iç iç bir gün geçirmek istiyorsanız Maden Deresi’nin doğal güzelliğini mutlaka gezip görmeniz önerilmektedir.

Sakarya'da yapabileceklerinizin sınırı olmayan tatil köyleri için Sakarya tatil köyleri sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Poyrazlar Gölü 

Poyrazlar Gölü Poyrazlar Gölü

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde bulunan Poyrazlar Gölü, 1985 yılında piknik alanı olarak inşa edilmiş, o zamanlardan bugüne kadar varlığını sürdürmüştür. 2011 yılına gelindiğinde ise Poyrazlar Gölü ve çevresinin tabiat parkı olarak koruma altına alındığı ilan edilmiştir. 

Poyrazlar Gölü, akıllara durgunluk veren yemyeşil doğası ve mis gibi doğal havasıyla Sakarya’da çok güzel bir gün geçirmenizi sağlayacak bir tabiat parkıdır. Bilhassa mangal ve piknik yapmayı sevenlerin Sakarya’da ilk tercihlerinden birisi Poyrazlar Gölü’dür.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı alanına tüm girişler ücretlidir. Yaya olarak giriş yaparsanız 4.5 TL, motosiklet ile giriş yaparsanız 9 TL ve şahsi aracınız ile giriş yaparsanız 13.5 TL’lik bir ücret ödenmesi gerekmektedir.

Sakarya seyahatinizde Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’na grupça gitmeyi planlıyorsanız toplu girişlerde indirim yapılmakta ve minibüs ücreti olarak tek seferlik 40.5 TL ücret alınmaktadır.

Yine aynı şekilde şahsi aracınızla giriş yaptığınızda da araç içerisindeki kişi sayısı gözetilmeksizin sadece otomobil giriş ücreti talep edilmektedir.

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda bulunan tesislerde bu muhteşem manzaraya karşı çay veya kahve içebilmekte ya da yanınızda getirdiğiniz yiyecek ve içeceklerinizle piknik yapılabilmektedir.  Eğer bu eşsiz göl manzarasında mangal yapmak isterseniz Sakarya Belediyesi’nin halkın kullanımına sunduğu bacalı mangalları bulunmaktadır. 

Balıkçılık ile ilgileniyorsanız Sakarya seyahatinizde Poyrazlar Gölü tatlı su balıkçılığı için kaçırılmaz bir fırsat olmaktadır. Ayrıca tabiat Parkı içerisinde bisiklet kiralayarak spor yapabilir, sevdiklerinizle birlikte keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. 

Poyrazlar Gölü Tabiat Parkı’nda Sakarya Belediyesi, WC, mescit, büfe ve çocuk oyun alanı gibi ihtiyaç duyacağınız tüm imkanları hizmetinize sunmaktadır.

Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz konaklama seçenekleri Sakarya termal oteller sayfasında yer almaktadır.


Gölpark

Gölpark Gölpark

Sakarya’da hem yerel halkın hem de Sakarya ziyaretçilerinin en popüler noktalarından biri Gölpark’tır. Park, burayı ziyaret eden herkesin Sapanca Gölü havasıyla birlikte yemyeşil bir doğada vakit geçirmeleri amaçlanarak yapılmıştır.

Sakarya merkezine 11 kilometre uzaklıkta olan Gölpark’a ulaşım oldukça kolaydır. Gölpark otoparkı halkın kullanımına açık ve ücretsizdir. Sakarya seyahatinizde şahsi aracınızı kullanmayacaksanız Sakarya Belediyesi önünden kalkan ücretsiz servisleri kullanarak da bu doğal güzelliği görmeye gelebilirsiniz. 

Ailecek huzurlu bir gün geçirebileceğiniz bu doğal güzelliğin içerisinde çocuk oyun alanı, piknik ve mangal alanları ve yürüyüş yolları mevcuttur. Ayrıca buradaki sosyal tesislerde Sapanca Gölü manzarasına karşı aileniz ve sevdiklerinizle birlikte bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Gölpark tesislerini kullanmak istemiyorsanız, yanınızda getirdiklerinizle birlikte size ayrılmış olan piknik ve mangal alanlarını kullanabilirsiniz. Bu alanların kullanımı için Sakarya Belediyesi bir ücret talep etmemektedir.

Gölpark’ı gezip görmek istiyorsanız, havaların ısındığı ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmeniz önerilmektedir.