Sakarya Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Marmara Bölgesi şehirleri arasında yer alan Sakarya, bölgenin 5. Büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Karadeniz’e dökülen Sakarya nehri üzerine kurulmuştur. Şehrin batısında Kocaeli ve Bursa, doğusunda Düzce ve Bolu, güneyinde Bilecik yer almaktadır.

Ulaşımın oldukça kolay olduğu şehirler arasında yer alan Sakarya’ya direkt ulaşım özel araç, tren ve şehirlerarası otobüslerle sağlanırken, havayolu ile ulaşım İstanbul’a inişle mümkündür. 

Sakarya'daki günübirlik aktivitelerinizde rahat konaklama hizmetleri veren yerler için Sakarya otel sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Sakarya’ya Özel Araç ile Ulaşım

Ankara – İstanbul Otoyolu üzerinde yer alan Sakarya’ya özel araç ile ulaşım oldukça kolay ve pratiktir. Türkiye’nin tüm şehirlerden bu yöntemle ulaşım mümkün olup, araçlarda ve akıllı telefonlarda yer alan navigasyon uygulamaları, en uygun yol seçeneklerini sunmaktadır. 

İstanbul – Sakarya arası mesafe ortalama 155 km olup, bu yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. O-4 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. 

Ankara – Sakarya arası mesafe yaklaşık olarak 410 km olup, bu yolculuk ortalama 4 saat 30 dakikada tamamlanmaktadır. Anadolu Otoyolu/O-4 ve Anadolu Otoyolu/O-4/E80 üzerinden ulaşım mümkündür.

İzmir’den yola çıkacaklar için mesafe ortalama 510 km’dir. Yolculuk O-5 üzerinden sağlanmakta ve yaklaşık olarak 5 saat 30 dakika sürmektedir. 

Sakarya'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Sakarya'da gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Sakarya’ya Otobüs ile Ulaşım

Sakarya’ya tıpkı özel araç ile ulaşımda olduğu gibi şehirlerarası otobüslerle de ulaşım oldukça kolay olmakla birlikte, tüm şehirlerden mümkündür. İstanbul’un Karadeniz ve İç Anadolu ile bağlantı yolları üzerinde yer alan Sakarya Büyükşehir Otobüs Terminali ülkemizin en işlek otogarlarından biridir. Şehir merkezine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. 

İstanbul’dan Sakarya’ya otobüs ile yolculuk ortalama 2 saat 30 dakika sürmekte ve bilet fiyatları 50 TL – 70 TL arasında değişmektedir. Gün içerisinde farklı firmalar tarafından pek çok sefer düzenlenmektedir. 

Ankara’dan da tıpkı İstanbul’da olduğu gibi günün hemen hemen her saatinde Sakarya’ya otobüs ile ulaşım mümkündür. Bilet fiyatları 70 – 110 TL arasında değişmekte olup, yolculuk ortalama 4 saatte tamamlanmaktadır. 

İzmir’den Sakarya’ya her gün sefer bulunmakta olup, yolculuk ortalama 7 saat 30 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları 150 – 175 TL arasındadır. 

Sakarya'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Sakarya gezi rehberi sayfamıza göz atabilirsiniz.


Sakarya’ya Tren ile Ulaşım

Sakarya, İstanbul – Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle her iki şehirden de tren ile ulaşım mümkündür. Yolcuların Arifiye durağında inmeleri gerekmektedir. 

İstanbul Pendik’ten hareketle, Sakarya’ya tren ile ulaşım 1 saat 10 dakika sürmektedir. Bilet ücretleri satın alınan güne göre değişim göstermekte ve 50 – 55 TL civarında seyretmektedir. Uzun zaman önceden bilet satın alınması durumunda ise ücretler 20 – 25 TL’ye kadar inebilmektedir. 

Ankara’dan hareketle Sakarya’ya tren ile ulaşım ortalama 3 saat sürmektedir. Bilet fiyatları 130 – 140 TL arasında olmakla birlikte, önceden bilet alınması durumunda ücretler 70 – 80 TL’ye kadar düşebilmektedir. 

Sakarya'da lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren Sakarya 5 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Sakarya’ya Uçak ile Ulaşım

Sakarya’da bir havalimanı bulunmamakla birlikte, tercihi havayolundan yana olan konuklar İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na indikten sonra şehre geçebilmektedir. Bilet fiyatları, satın alınan döneme ve başlangıç noktasına göre değişim göstermektedir. 

Havalimanına inişin ardından tercihi hız ve konfordan yana olanlar için taksi seçeneği önerilmektedir. İç hatlar ve dış hatlar yolcu çıkışlarında bekleyen taksiler ile günün 24 saati bu ulaşım seçeneği kullanılabilmekte ve ücretler 350 – 400 TL arasında değişmektedir. 

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sakarya’ya gitmek için özel tur firmalarının servis hizmetlerini de tercih edebilirsiniz. Farklı firmalar tarafından verilen bu hizmetten yararlanmak için dilerseniz yolculuğunuz öncesinde biletinizi online olarak almanın yanı sıra iniş sonrası satın alma seçeneği bulunmaktadır. 16 kişilik servis araçları Sakarya Terminali, Sapanca gibi merkezi noktalara hizmet vermekte olup, ücretler 35 – 40 TL arasındadır. 

Sakarya’ya Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ulaşımda bir diğer alternatif ise şehirlerarası otobüslerdir. Otobüs firmalarının yazıhaneleri yolcu katı çıkışının hemen karşısında yer almaktadır. Biletinizi buradan alabilir ya da önceden online olarak temin edebilirsiniz. Ücretler 35 – 55 TL arasındadır. 

Bu seçeneklerin yanı sıra ulaşım için transfer hizmeti, VIP transfer hizmeti ve araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Fiyat bilgisi ve ulaşım detayları için havalimanında hizmet veren firmalara başvurabilirsiniz. 

Sakarya'da tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu tesislerde konaklamak isterseniz Sakarya spa otelleri sayfasından birini tercih edebilirsiniz.