Sakarya'nın İlçeleri

Son yılların popüler seyahat noktalarından olan Sakarya’da gezebileceğiniz, konaklayabileceğiniz ve çeşitli aktivitelere katılabileceğiniz 16 ilçe vardır. 4824 kilometrekarelik yüz ölçümüyle 16 ilçeyi bünyesinde barındıran Sakarya’nın nüfusu en yoğun olan ilçesi Serdivan’dır. Buna rağmen Sakarya’nın en bilinen ilçeleri sırasıyla Adapazarı, Sapanca ve Karasu’dur. Bu ilçeler arasında özellikle Adapazarı, Sakarya’ya bağlı bir ilçe değil, bir il gibi düşünülmektedir.

Adapazarı’nın nüfusu Serdivan ilçesi kadar yoğun olmasa da, Adapazarı’nda yaşayan kişi sayısı 270 bin civarı olduğundan Sakarya ve Adapazarı karıştırılmaktadır. Sakarya’nın 16 ilçesi Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferizli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü ve Taraklı şeklindedir. 

Yaz aylarında denizin güneşin tadını çıkartmak için Sakarya'daki tüm otelleri sizin için ayrıntılı bir şekilde Sakarya otel fiyatları sayfamızda listeledik.


Sapanca

Sakarya’nın en popüler seyahat noktalarından olan Sapanca ilçesi konum olarak Sakarya merkezinin güney batısında yer almaktadır. Hem Sapanca Gölü hem de Maşukiye gibi doğal güzelliklere ev sahipliği yaptığı için Sakarya’da en sık ziyaret edilen ilçelerdendir. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Sapanca’nın toplam nüfusu 40.045’dir.

Sapanca’nın Akçay Köyü, Balkaya Köyü, Fevziye Köyü, Hacımercan Köyü, İkramiye Köyü, İlmiye Köyü  İstanbuldere Köyü, Kuruçeşme Köyü, Mahmudiye Köyü, Memnuniye Köyü, Muradiye Köyü,   Nailiye Köyü, Şükriye Köyü, Ünlüce Köyü, Uzunkum Köyü ve Yanık Köyü olmak üzere toplam 16 köyü vardır.


Karasu

Sakarya’nın en kuzeyinde yer alan Karasu, şehrin Karadeniz’e kıyısı olan üç ilçesinden biridir.  2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Karasu ilçesinin toplam nüfusu 61.533’dür. Yaz turizmi için çok elverişli bir ilçe olduğundan yazın buraya gelen turist ve yazlıkçılarla birlikte bu sayı artmaktadır.

Sakarya’nın en gelişmiş ilçelerinden biri olan Karasu’nun toplam 30 köyü vardır.

Sakarya'nın birbirinden güzel lezzetlerini farklı mekanlarda tadabilmeniz için Sakarya'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Adapazarı

Sakarya’nın merkezine çok yakın olan Adapazarı ilçesi, şehrin en gelişmiş ve en fazla nüfusu olan ilçesidir. 1954 yılına kadar Kocaeli’ne bağlı olan Adapazarı, Sakarya il olduktan sonra Sakarya’ya bağlanmıştır.

Adapazarı’nın nüfusu 2016 yılı sayımlarına göre 274.898’dir. Günümüzde Adapazarı, hem tarihi ve doğal güzellikleriyle hem de ilçede eskiden beri gelişmekte olan ticaret ve sanayisiyle Sakarya’nın en gözde ilçelerinden biri olmayı başarmıştır. Adapazarı ilçesinin toplam 26 köyü vardır.


Geyve

Geyve ilçesi konum olarak Sakarya merkezinin güneyinde bulunmaktadır. Sakarya’nın Bilecik ile olan il sınırı Geyve ilçesindedir. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Geyve ilçesinin toplam nüfusu 48.496’dır. 

Geyve ilçesine bağlı toplamda 65 köy bulunmaktadır. Merkeze olan uzaklığı nedeniyle Geyve’nin bu köylerinde kırsal, doğal bir hayat vardır.


Taraklı

Taraklı ilçesi konum olarak Sakarya’nın güney doğusunda yer almaktadır. Daha öncesinde Geyve ilçesine bağlı bir kasaba olan Taraklı 1987 yılında ilçe yapılmıştır. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Taraklı ilçesinin toplam nüfusu 6.881’dir.

Taraklı ilçesinin toplam 22 köyü vardır.


Hendek

Hendek, Sakarya’nın en doğusundaki ilçesidir. Hendek konum olarak Sakarya ile Düzce yolu arasında, D100 karayolu üzerinde yer almaktadır. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Hendek ilçesinin toplam nüfusu 80.264’tür. 

Hendek ilçesinin bir kısmı Karadeniz Bölgesi’nde kalsa da ilçenin büyük bir kısmı Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır. Hendek ilçesinin toplam 70 köyü vardır.

Sakarya'da tatilde dinlenmek, kışa hazırlanmak ve bedenen rahatlamak için Sakarya gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Pamukova

Pamukova ilçesi, konum olarak Sakarya’nın güney batısında, Sapanca Gölü’nün de güneyinde yer almaktadır. En yakın komşu ilçe Geyve’dir. 2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre Pamukova ilçesinin toplam nüfusu 29.293’tür.

Pamukova ilçesine bağlı toplam 30 köy bulunmaktadır.


Serdivan

Sakarya’nın en fazla nüfus yoğunluğuna sahip ilçesi olan Serdivan, konum olarak Sakarya merkezi ve Adapazarı’nın batısında bulunmaktadır. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Serdivan ilçesinin toplam nüfusu 128.121’dir.

Serdivan ilçesinin Aşağı Dereköy Köyü, Beşevler Köyü, Çubuklu Köyü, Dağyoncalı Köyü, Kızılcıklı Köyü, Kuruçeşme Köyü, Meşeli Köyü, Selahiye Köyü,  Uzunköy Köyü ve Yukarıdere Köyü olmak üzere toplam 10 köyü vardır.

Sakarya'da kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki butik oteller için Sakarya butik oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kaynarca

Kaynarca ilçesi, konum olarak Sakarya’nın kuzey doğusunda yer almaktadır. Sakarya’nın Karadeniz’e kıyısı olan üç ilçesinden biridir. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Karasu ilçesinin toplam nüfusu 23.626’dır.

Karasu ilçesi kadar olmasa da Kaynarca ilçesinde de yaz turizmine bağlı olarak dönemsel bir nüfus artışı görülmektedir. Kaynarca ilçesine bağlı toplam 41 köy bulunmaktadır.


Kocaali

Kocaali ilçesi, konum olarak Sakarya’nın kuzey batısında bulunmaktadır. Kocaeli Sakarya’nın Karadeniz’e kıyısı olan üç ilçesinden biridir. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Karasu ilçesinin toplam nüfusu 20.878’dir.

Sakarya’nın popüler ilçelerinden olan Karasu ilçesine komşu ve doğusunda yer almaktadır. Kocaali ilçesine bağlı toplam 29 köy bulunmaktadır.


Arifiye

2008 yılına ilçe statüsüne kavuşan Sakarya’nın Arifiye ilçesi konum olarak Sapanca Gölü’nün doğusunda ve Serdivan ilçesinin güneyinde yer almaktadır.

2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre toplam 40.568 nüfusu vardır. Ahmediye, İlimbey, Karaçam, Şerefiye ve Nuriosmaniye köyleri Arifiye ilçesi’ne bağlıdır.


Akyazı

Sakarya’nın Akyazı ilçesi konum olarak Sapanca Gölü’nün doğusunda ve Sakarya merkezinin güney doğusunda yer almaktadır. 2016 sayımlarına göre Akyazı ilçesinin nüfusu 86.704’tür.

Akyazı ilçesinin 70 mahallesi vardır. Sakarya’da yerel hayatın yerinde görülebileceği ufak ilçelerdendir. 


Ferizli

Sakarya’nın Ferizli ilçesi konum olarak Karasu’nun güneyinde, Söğütlü ve Sakarya merkezinin de kuzeyinde yer almaktadır. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Ferizli ilçesinin toplam nüfusu 25.386’tür. 

Ağacık Köyü, Akçukur Köyü, Bakırlı Köyü, Ceylandere Köyü, Çiftlik Köyü, Doğancı Köyü, Hocaoğlu Köyü, Karadiken Köyü, Konuklu Köyü, Kusca Köyü, Nalköy Köyü, Sarıahmetler Köyü, Seyifler Köyü, Teberik Köyü ve Tokat Köyü olmak üzere Ferizli’nin toplam 15 köyü vardır.


Söğütlü

Sakarya’nın yüz ölçümü en küçük ilçelerinden olan Söğütlü ilçesi, konum olarak Sakarya merkezin kuzeyinde ve Karasu ilçesinin güneyinde yer almaktadır. 2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Söğütlü ilçesinin toplam nüfusu 14.031’dir.

Söğütlü ilçesinin Beşdeğirmen Köyü, Fındıklı Köyü, Hasanfakı Köyü, İmamlar Köyü, Kantar Köyü, Karateke Köyü, Kurudil Köyü, Levent Köyü, Mağara Köyü, Maksudiye Köyü, Sıraköy Köyü, Soğucak Köyü, Tokmaklıdere Köyü, Türkbeylikkışla Köyü ve Yeniköy Köyü olmak üzere toplam 15 köyü vardır.

Sakarya'da gezilecek yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Sakarya apart oteller sayfasından birini tercih edebilirsiniz.


Erenler

Erenler ilçesi, Sakarya’nın yüz ölçümü en büyük ilçelerindendir. Sakarya merkezinin güney doğusunda yer almakta olup merkeze oldukça yakındır.

2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Erenler ilçesinin toplam nüfusu 83.984’tür. Değirmendere Köyü, Ekinli Köyü, Küçükesence Köyü, Memduhiye Köyü, Reşitbey Köyü ve Yazılı Köyü Erenler’e bağlıdır. 


Karapürçek

Karapürçek ilçesi, Sakarya’nın güney doğusunda yer almaktadır.  2016 yılında yapılan nüfus sayımına göre Karapürçek ilçesinin toplam nüfusu 12.578’dir.

Karapürçek ilçesinin Ahmediye Köyü, Akbalık Köyü, Harmanlı Köyü, Hocaköy Köyü, Kanlıçay Köyü, Küçükkarapürçek Köyü, Mecidiye Köyü, Mesudiye Köyü, Potuklar Köyü, Teketaban Köyü, Yazılıgürgen Köyü ve Yükselköy Köyü olmak üzere toplam 12 köyü vardır.