Sakarya Şehir İçi Ulaşımı

Türkiye’nin en çok nüfusuna sahip yirminci şehri olan Sakarya, Marmara Bölgesi’nde olup, Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Gezilip görülmesi gereken birçok tarihi yapıları ve doğal güzellikleri bünyesinde bulunduran Sakarya’da bu özellikleri sebebiyle aktif bir turizm vardır.

Sakarya merkez ve Sakarya’nın büyük ilçeleri arasında ulaşım oldukça kolayken diğer ufak ilçelerine şehir merkezinden ulaşım pek yaygın değildir.

Sakarya’ya diğer illerden ulaşım genellikle uçak yerine otobüsle sağlanmaktadır. Sakarya Belediyesi otobüslerinde geçerli olan toplu taşıma kartının ismi Kart54’tür. Bu kart ile Sakarya merkezinde ve Sakarya ilçeleri arasında ucuz ve kolay bir şekilde ulaşım mümkündür. 

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Sakarya'daki oteller sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Sakarya’da Otobüs ile Şehir İçi Ulaşım

Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde olduğu gibi Sakarya’da da toplu taşıma Sakarya halkı tarafından sıkça kullanılmaktadır. Sakarya Belediyesi otobüsleri ve özel halk otobüsleri ile Sakarya içerisinde toplu taşıma hizmeti verilmektedir.

Sakarya’da otobüs ile ulaşımda Kart54 olarak isimlendirilen SAKUS (Sakarya’nın Akıllı Ulaşım Kartı) kullanılmaktadır. Sakarya’nın 13 ilçesinde Kart54’ün satış ve dolum işlemleri yapılmaktadır. Özel halk otobüslerinin aksine Sakarya’nın belediye otobüslerinde nakit kabul edilmediği için şehir içi ulaşımda Kart54 almanız gerekmektedir.

Sakarya’da şehir içi ulaşımda kısa hatlar ve uzun hatlara göre bilet fiyatlandırması değişmektedir. Kısa hatlarda öğrenci kartı 0,65 TL ve tam kart 0,90 TL iken uzun hatlarda Kısa hatlarda öğrenci kartı 0,85 TL ve tam kart 1,30 TL’dir. 

Şehir içi toplu taşımada aktarma yapmanız gerekirse aktarma ücreti kısa hatlarda tam kart için 0,45 TL ve öğrenci kartı için 0,33 TL’dir. Uzun hatlarda aktarma yaptığınızda ise tam kart aktarma ücreti 0,65 TL ve öğrenci aktarma ücreti ise 0,43 TL’dir.

Eğer Sakarya seyahatinizde Kart54 almak istemiyorsanız nakit paranız ile özel halk otobüslerinde biletle ulaşım sağlayabilirsiniz. Biletlerde öğrenci veya tam şeklinde fiyat farkı gözetilmemektedir. Kısa hatlarda bilet fiyatları 1,10 TL’dir. Uzun hatlarda ise bilet fiyatı 1,50 TL’dir. Otobüse bindiğiniz durak ve ilçeye göre de bu fiyatlandırma değişmektedir.

Sakarya'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Sakarya'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Sakarya’da Taksi ile Şehir içi Ulaşım

Sakarya’da toplu taşımadan sonra en çok kullanılan ulaşım şekli Sakarya taksileridir. Sakarya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf odası tarafından belirlenen taksimetre açılış ücreti 3.5 TL’dir. 

Gidilen kilometre başına da 3.5 TL olarak fiyatlandırması mevcuttur. Sakarya’da gideceğiniz mesafeyi hesapladıktan sonra bu ücretlendirmeye göre yolculuk tutarını öncesinden ayarlayabilirsiniz.

Sakarya'da muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi için Sakarya gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Sakarya Araç Kiralama

Sakarya seyahatinizde toplu taşıma ve taksiye bağlı kalmak yerine kendi aracınızla dilediğiniz zaman istediğiniz Sakarya ilçelerine ve köylerine ulaşmak istiyorsanız trafik sorunu olmayan Sakarya’da araç kiralamak en iyi seçeneklerden olacaktır.

Sakarya’da araç kiralarken kiralanan aracın marka, modeli, vites türü ve yılına göre günlük fiyatlar değişmektedir. Sakarya’da araç kiralama fiyatları ortalama 200 TL civarındadır.

Sakarya’da araç kiralayabilmeniz için Adapazarı ilçesinde ve Sakarya merkezde çeşitli acenteler mevcuttur.

Sakarya'da merkezi noktalarda yakın, havuzlu ve jakuzili otellerin listesini Sakarya havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Sakarya Şehir İçi Ulaşım Tüyoları

Sakarya’ya uçakla ulaşım sağlayacaksanız 54K kod numaralı belediye otobüsü Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı ve Adapazarı ilçesi arasında hizmet vermektedir.

Kart54 kullanmak istemiyorsanız bilet fiyatları şehir içi ulaşımda 1.5 TL’den başlar ve gidilecek mesafeye göre fiyatlandırma artmaktadır. 

Sakarya Belediyesinin internet sitesinde SAKUS isimli bir portal üzerinden şehir içi ve ilçeler arası ulaşımda otobüslerin kodları, hareket saatleri ve durak bilgileri canlı olarak gösterilmektedir.

Sakarya seyahatinizde cep telefonunuzdan bu internet sitesini kontrol ederek kolayca Sakarya içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sakarya'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Sakarya balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.