Muğla'da Yapılacaklar

Turizm anlamında ülkemizin en hareketli şehirlerinden biri olan Muğla muhteşem denize geniş ormanlık alanlara, doğa harikası koylara, binlerce yıllık geçmişe sahip antik kentlere ve daha birçok güzelliğe sahiptir. Bu anlamda tatil sırasında yapılacak birçok şeyi sunan Muğla’da sıkılmak mümkün değildir.


Fethiye’nin Gözbebeği’de Kendinizi Serin Sulara Bırakın: Ölüdeniz

Ölüdeniz Manzarası Ölüdeniz ManzarasıÖlüdeniz Muğla’nın en güzel yerlerinden biridir. Fethiye ilçesinde bulunan deniz görülecek ve deneyimlenecek en güzel noktalardan biridir. Adını son derece durgun olmasından alan denizde hiçbir yosun bulunmamaktadır ve deniz yüzeyi ise beyaz kumdan oluşur.  2006 yılında dünya genelinde yapılan oylamanın ardından dünyanın en güzel sahili seçilen Ölüdeniz bu anlamda kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biridir.

Muğla'daki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri Muğla oteller sayfamızda listeledik.


Saklı Bir Cenneti Keşfedin: Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Manzarası Kelebekler Vadisi ManzarasıDik kanyon içinde yer alana Kelebekler Vadisi eşsiz güzelliğe sahip doğa harikası yerlerdendir. Temmuz ve Eylül arasında göçmen kelebeklere ev sahipliği yapan ve en ünlü tür olan Jersey Tiger kelebeğine ev sahipliği yapan vadide ayrıca yaklaşık 35 tür gündüz 40 türü de gece olmak üzere yaklaşık 80 farklı kelebek türü yaşamaktadır. Vadinin derin noktasında yer alan şelalelerin bulunduğu yerde toplanan kelebekleri görebilmek için uzun bir yürüyüş yapmak gerekecektir. 

Doğal koruma alanı olarak kabul edilen vadide herhangi bir işletme yoktur ancak vadideki ağaçlardan yapılan çadırlarda konaklamak mümkündür.


Tarihi Yollarda Yürüyüş: Karia ve Likya Yolu

Likya Yolu Doğa Yürüyüşü Likya Yolu Doğa YürüyüşüTicaret amacıyla yapılmış olan Karia ve Likya yolları geçmiş dönemde ülke ve şehirleri birbirine bağlayan oldukça uzun yollardır. Ülkemizin en uzun yürüyüş rotalarından olan bu iki yolda yürüyerek hem muhteşem manzaralar ile karşılaşabilir hem de geçmişten izleri görebilirsiniz.

Bu yollardan biri olan Karia Yolu yaklaşık 820 kilometre ile ülkemizin en uzun yürüyüş parkurudur. Ortaca’dan başlayan yol Antalya’ya kadar uzamaktadır. Bununla beraber Likya Yolu’da ortalama 500 kilometrelik bir diğer ticaret yoludur. Şimdilerde tatilciler için trekking parkuru olarak kullanılan yol ile birçok köy içinden geçilir ve ormanlık alanlar aşılır. Bu yollarda yürümeden tatilinizi tamamlamamalısınız.

Muğla'ya uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı, Muğla'da gezilecek yerler sayfasına göz atabilirsiniz.


Buz Gibi Suyunda Adım Adım: Saklıkent Kanyonu

Doğa Harikası Saklıkent Kanyonu Doğa Harikası Saklıkent KanyonuFethiye’ye yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta yer alan Saklıkent Kanyonu kesinlikle görülmesi gereken doğal bir oluşumdur. Yuvarlak Çay’ın binlerce yıl boyunca akması ile iyice aşınmış olan kayalar ile oluşan kanyon muhteşem bir güzellik olarak gezilip görülmesi gereken noktalardandır. Araçla ulaşımın sağlandığı koyda bulunan restoranlarda ise oldukça lezzetli olan alabalıkları yiyerek gezinizi sonlandırabilirsiniz.


Terk Edilmiş Sessiz Güzellik: Kayaköy

Tarihi Kayaköy Tarihi Kayaköy1900’lü yıllardan beri terk edilmiş olan Kayaköy, Fethiye’den yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Rumlar tarafından yapılan ve yerleşim alanı olarak kullanılan asaba içinde 3500 hane, erkek ve kız okulları, hastane, eczane ve dükkânlar yer almaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu Kayaköy’e safari turlarıyla veya özel araç ile ulaşım sağlanabilir.

Muğla'daki tarihi yerleri, plajları ve doğal güzellikleri keşfetmek için Muğla gezi rehberi yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Fotoğraflara Kare Olabilecek Manzaralar: Bargilya Kuşları

Bargilya Balıkçı Kasabası Bargilya Balıkçı KasabasıBargilya kelimenin tam anlamıyla kuş cennetidir. Doğal koruma alanı olarak kabul edilen Bargilya birçok hayvan türüne ev sahipliği yaparken göçmen kuşların da dinlenme ve beslenme noktasıdır. Özellikle flamingoların sıkça görüldüğü Bargilya’da bulunan restoranlarda ise enfes yemekler çıkmaktadır. Balık yemekleri il meşhur olan mekanlarda muhteşem manzara eşliğinde yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.


Su Altı Güzelliği ve Keşfi: Dalış 

Muğla Dalış Aktivitesi Muğla Dalış AktivitesiMuğla’nın birçok ilçesi dalış için son derece uygundur. Zengin deniz ekolojisi ile beraber batıklarında bulunduğu denize dalış gerçekleştirerek unutulmaz anlar yaşanabilir. Bu anlamda Bodrum’da Orak Adası’nda, Dalaman’da Batık ve Vatoz Koyu’na, Fethiye’de Ölüdeniz’e ve Ortaca’da ise Aşı Koyu’na dalışlar gerçekleştirilmektedir. Ortalama 120 TL ile gerçekleştirilen bu dalışlar sırasında uçak veya tekne enkazları ile beraber balık sürülerini, değişik yosun türlerini ve mağaraları da görebilmek mümkündür.

Muğla'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Muğla balayı otelleri her şey dahil yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Muhteşem Bir Deneyim: Fethiye’de Yamaç Paraşütü 

Muğla Yamaç Paraşütü Muğla Yamaç ParaşütüMuhteşem bir güzelliğe ev sahipliği yapan Fethiye bu anlamda birçok aktiviteye de ev sahipliği yapmaktadır. Muğla’nın tek yamaç paraşütü noktası olan ilçede Babadağ zirvesi ise bu iş için adeta biçilmiş kaftandır. Uçuş sırasında yaklaşık 200 kilometrekarelik alan gözlemlenebilir. Ortalama 400 TL olan bu uçuşlar birçok tatilci tarafından tercih edilmektedir.


Geçmişin İzlerinde Adım Adım: Tarihi Turlar

Muğla Antik Kent Kalıntıları Muğla Antik Kent KalıntılarıMuğla yaklaşık olarak 4000 yıldır yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Bu anlamda da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Geçmiş dönemden de birçok iz taşıyan şehirde başlıca görülmesi gereken noktalar ise Bodrum’daki Antik Tiyatro ve Dalyan’daki Kral Mezarları’dır.

M.Ö 4. yy’dan kaldığı tahmin edilen Antik Tiyatro yaklaşık 13 bin kişi kapasiteli dev bir alandır. Günümüzde de kullanılmaya devam eden Antik Tiyatro’da konserler ve tiyatrolar düzenlenmektedir. Bununla beraber Dalyan’da yer alan Kral Mezarları ise oldukça heybetli ve muhteşem tarihi noktalardandır. Geceleri ışıklandırmalar ile daha da güzel hale gelen mezarlar fotoğrafçılar için eşsiz manzaralar sunmaktadır.

Muğla bölgesinde denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde ve her şeyi ile sizi cezbedecek oteller için Muğla denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Yumuşak Kumuyla Ünlü: Kleopatra Plajı

Kleopatra Plaji Manzarası Kleopatra Plaji ManzarasıSedir Adası olarak da anılan Kleopatra Plajı sapsarı ve yumuşacık kumuyla bilinen turkuaz renginde bir denize sahip, oldukça güzel noktalardan biridir. Efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın daha rahat edebilmesi için kumlarının Afrika’dan getirildiğine inanılan plaj her yıl binlerce turisti çekmektedir.


Mavi Yolculuklara Katılın: Tekne Turları

Muğla Koylarına Tekne Turları Muğla Koylarına Tekne TurlarıMuğla’nın denize kıyısı olan tüm ilçelerinde düzenlenen tekne turlarına katılarak muhteşem yerler görülmektedir. Bu turlar sırasında bilinmeyen noktalara, denizi harika olan plajlara, antik kent ve tarihi noktalara veya ormanlık alanlara doğru yolculuklar yapılmaktadır. Bu yolculuklara katılarak çoğunluğuna karadan ulaşımın olmadığı koyları görebilirsiniz.