Muğla Doğal Güzellikleri

Ülkemizin turizm anlamında en canlı şehirlerinden biri olan Muğla sahip olduğu doğal güzelliklerinden dolayı her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Muğla’ya bağlı ilçelerden Bodrum, Milas, Dalaman, Fethiye Datça ve Marmaris en gözde tatil noktalarındandır. Bu ilçelerde muhteşem plajlara, doğa harikası koylara, ormanlık alanlara, buz gibi şelalelere ve derin mağaralara tanıklık etmek mümkündür.

Bodrum’da bulunan Uyku Vadisi, Çukurgöl Yaylası ve Akvaryum Koyu; Fethiye’de Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Saklıkent Kanyonu, Gizlikent Şelalesi ve Gemiler Adası görülebilir. Bununla beraber Dalaman’da yer alan Ekincik Koyu ve Dalaman Çayı; Marmaris’te Fosforlu Mağara, Turgut Şelalesi ve Saklı Göl; Datça’nın doğa harikası bükleri, Milas’ta Bafa Gölü ve Köyceğiz’de ise Sandras Dağı Muğla’nın en doğal ve güzel noktalarından bazılarıdır.

Muğla'da günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Muğla otel fiyatları sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Yukarıdan Bakış Kelebekler Vadisi Yukarıdan BakışMüthiş bir doğaya sahip olan Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin en gözde gezi noktalarındandır. Burada nesli tükenmekte olan birçok kelebek ve bitki türünü görebilmek mümkündür. Yaklaşık olarak 80 farklı kelebek türünü içinde barındıran vadi 1995 yılında koruma altına alınarak sit alanı ilan edilmiştir.

Herhangi bir yerinde betonlaşma olmayan Kelebekler Vadisi’nin derinliklerinde bulunan şelaleler güzel bir manzara sunmaktadır. Bununla beraber kelebek sürülerinin birçoğu da bu şelalelerin etrafında bulunmaktadır. Girişlerin ücretsiz olduğu vadiye ulaşım ise genel olarak tekne turları ile sağlanmaktadır.

Muğla'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Muğla gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz. 


Ölüdeniz

Ölüdeniz Manzarası Ölüdeniz ManzarasıMuğla merkeze toplamda 140 kilometre mesafede bulunan Ölüdeniz, Fethiye ilçesinde bulunmaktadır. Nadir bir güzelliğe sahip olan Ölüdeniz’in adı suyun son derece durgun olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle su sporları yapmak isteyen tatilciler tarafından tercih edilen Ölüdeniz’de en çok yapılan aktivite ise dalıştır.


Saklıkent Kanyonu

Doğa Harikası Saklıkent Kanyonu Doğa Harikası Saklıkent KanyonuMuğla merkezden 180 kilometre mesafede bulunan Saklıkent Kanyonu Fethiye’de trekking yapan tatilcilerin ilk tercihi arasında yer almaktadır. 300 metre derinliğe ve 18 kilometre uzunluğa sahip olan kanyon uzun yıllar boyunca akan nehir sularının kayaları aşındırması ile oluşmuştur. Hala aktif olarak suyun aktığı Saklıkent Kanyonu’nu kış aylarında gezebilmek ise mümkün değildir.

Bununla beraber turizme kazandırılmak için çeşitli yeniliklerin yapıldığı kanyonda su üzerinde bulunan platformlarda yemek yenilebilir. Girişlerin ücretsiz olduğu kanyona Fethiye merkezden kalkan minibüsler ile 15 TL karşılığında ulaşım sağlanabilir.

Muğla'da kesinlikle gitmeniz gereken yerler için Muğla gezi rehberini kontrol etmeyi unutmayın.


Ekincik Koyu

Ekincik Koyu Manzarası Ekincik Koyu ManzarasıÖzellikle lüks bir tatil isteyen tatilciler tarafından tercih edilen Ekincik Beldesi’nin en güzel yanı ise Ekincik Koyu’na sahip olmasıdır. Diğer ilçelerden düzenlenen tekne turlarının sık sık uğradığı koy muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir.

El değmemiş doğası ile dikkat çeken koy, derin ve dalgalı bir denize sahiptir. Geniş ormanlık alanı ise kamp yapmak için ideal bir tercih olacaktır. Dalaman ilçe merkezine yaklaşık olarak 70 kilometre uzaklıkta bulunan koya girişler ise ücretsizdir. Ayrıca konaklama noktasında da birçok alternatif sunan koyda birçok restoran bulunmaktadır.


Akvaryum Koyu

Akvaryum Koyu Manzarası Akvaryum Koyu ManzarasıMuğla merkeze 110 kilometre mesafede bulunan Bodrum’da yer alan koy berrak denizi ile bilinir. Deniz o kadar berraktır ki içinde yüzen balıklar dahi görülebilir. Bununla beraber ilçe merkezinden kalkan ve tekne turlarının uğrak noktalarından biri olan koyda dalışlar da gerçekleştirilmektedir.

Tatil sezonunda son derece kalabalıklaşan koyda kimi zaman sıkışıklık yaşanmaktadır. Bununla beraber koya girişler ise ücretsizdir.


Uyku Vadisi

Uyku Vadisi Şelalesi Uyku Vadisi ŞelalesiMuğla merkezden 140 km, Bodrum’dan ise 30 kilometre uzaklıkta bulunan Uyku Vadisi doğanın insanlığa göstermiş olduğu en muhteşem eserlerden biridir.  İçerisinde dere ve şelalelerin bulunduğu vadi genel olarak bisiklet turu yapmak isteyen tatilciler tarafından tercih edilse de muhteşem alabalık yemekleriyle de meşhurdur. 

Girişlerin ücretsiz olduğu vadide bulunan restoranlarda veya balık çiftliklerinde alabalık ile yapılan yemekler tadılabilir.


Dalaman Çayı

Dalaman Çayı Rafting Aktivitesi Dalaman Çayı Rafting AktivitesiÜlkemizin rafting anlamında en popüler noktalarından olan Dalaman Çayı sadece rafting için bile binlerce tatilciyi ağırlamaktadır. Yarışma ve turnuvaların düzenlendiği çay yaklaşık olarak 230 kilometre uzunluğundadır.

Muğla il merkezinden ortalama 100 kilometre mesafede bulunan Dalaman Çayı, Yeşilgöl Dağları’ndan doğmakta ve Akdeniz’e dökülmektedir. Debisi oldukça yüksek olan çayda çeşitli parkurlardan oluşan rafting alanları mevcuttur.


Kargı Koyu

Kargı Koyu Manzarası Kargı Koyu ManzarasıMuğla il merkezinden yaklaşık olarak 123 kilometre mesafede bulunan Kargı Koyu, Datça’dan ise 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle tekne turları ile gezilen koy berrak bir denize ve geniş ormanlık alana sahiptir. Etrafı tepeler ile çevrili olan Kargı Koyu rüzgâr almadığından dolayı son derece sakin bir denize sahiptir.


Gizlikent Şelalesi

Eşsiz Gizlikent Şelalesi Eşsiz Gizlikent ŞelalesiSon yıllarda oldukça popülerleşen Gizlikent Şelalesi her yıl binlerce tatilciyi kendine çekmektedir. Müthiş bir doğaya sahip olan şelaleye ulaşım ise yolu engebeli ve kayalık olduğu için zorlayıcı olabilir. 

300 metre boyunca su içinde yüründükten ve 200 basamak merdiven indikten sonra ulaşılan şelale filmlerde görmeye alışılan manzaraya sahiptir. Saklıkent Kanyonu’na son derece yakın olan Gizlikent Şelalesi’ne giriş ücretleri ise 5 TL’dir.


Gemiler Adası

Gemiler Adası Manzarsı Gemiler Adası ManzarsıSon derece doğal olan ortamı, içinde barındırdığı endemik bitki türleri ve hayvan popülasyonu anlamında oldukça canlı olan Gemiler Adası sit alanı olarak kabul edilerek korunma altına alınmıştır. Fethiye merkezine 9 kilometre mesafede bulunan adanın adı ise Gemiler Vadisi ve Gemiler Koyu’ndan gelmiştir.

Ölüdeniz’in ardından en büyük koy olarak gösterilen Gemiler Adası, tertemiz bir kumsalı, zeytin ağaçları ile çevrili ormanlık alanı ve tarihi kalıntılar ile dolu birçok antik kenti içinde barındırmaktadır. Muğla merkezden yaklaşık 138 kilometre mesafede bulunan adaya ulaşım minibüsler ile sağlanırken girişler ücretsizdir.


Sandras Dağı

Sandras Dağı Sandras Dağı Köyceğiz’in en muhteşem güzelliklerinden biri olan Sandras Dağı, Muğla merkezden 90 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kış aylarında spor anlamında iyice aktifleşen dağda snowboard ve kayak yapılmaktadır.

Bununla beraber 2200 metre yüksekliğe sahip olan dağa yaz ve ilkbahar aylarında doğa yürüyüşü yapılarak zirveye tırmanışlar gerçekleşmektedir. Altınsivri ve Beşparmak zirvelerine gerçekleşen tırmanışlara çiçek açmış bitkiler eşlik etmektedir.


Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara Girişi Fosforlu Mağara GirişiMarmaris ilçe merkezinde yer alan Marmaris Koyu’ndaki Fosforlu Mağara, genel olarak tekne turları ile gezilen müthiş noktalardandır. İçi fosfor ile kaplı olan mağarada yeşil ve mavi ışıklar ile süslenen kaya parçalarını görebilmek mümkündür. Tatilciler tarafından dilek tutulup para atılan mağara etrafında yüzebilmek de mümkündür.


Datça Bükleri

Eşsiz Datça Bükleri Eşsiz Datça BükleriDatça, bükleri ile son derece doğal ve bir o kadar da güzel noktalardan biridir. Serin olan deniz ve geniş ormanlık alan ile tekne turlarının uğrak noktalarından olan bu büklerin en meşhuru Hayıtbükü ardından Palamutbükü ve Ovabükü’dür. Tepeler ile çevrili olan bu bükler rüzgârdan korunaklı ve oldukça sakin bir denize sahiptir. Berrak olan deniz aynı zamanda yumuşak bir kumdan oluşan plajlar ile çevrilidir.

Datça merkeze ortalama 20 kilometre mesafede bulunan büklere özel araç, minibüs veya tekneler ile ulaşım sağlanabilir. Bununla beraber etrafta bulunan restoranlarda ise enfes yemeklerin tadına bakılabilir.

Muğla'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Muğla pansiyon yazımızı göz atabilirsiniz.


Bafa Gölü Milli Parkı

Doğa Harikası Bafa Gölü Milli Parkı Doğa Harikası Bafa Gölü Milli ParkıEge bölgesindeki en büyük tatlı su kaynağı olan Bafa Gölü, Milas’a 12 Muğla merkeze ise 62 kilometre mesafede yer almaktadır. Son derece güzel bir doğaya sahip olan göl, doğal koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan gölün etrafında birçok canlı yaşamını sürdürmektedir. Özellikle gün doğumu ve gün batımı sırasında muhteşem bir güzelliğe bürünen göl fotoğrafçılar için müthiş bir manzara sunmaktadır.


Ula Kanyonu

Ula Kanyonu Manzarası Ula Kanyonu ManzarasıMuğla merkezden 25 kilometre uzaklıkta bulunan Ula Kanyonu halk arasında Urganlık olarak bilinmektedir. Özellikle doğa yürüyüşü yapmak isteyen tatilciler tarafından tercih edilen kanyon biri 10 km diğeri 5 km olmak üzere iki farklı yürüyüş parkuru sunmaktadır. Yürüyüş sırasında kanyonda bulunan şelaleler, doğal süreç ile oluşan sarkıtlar ve mağaraları görebilmek mümkündür.


İncirliin Mağarası

İncirliin Mağarası Sarkıtları İncirliin Mağarası SarkıtlarıUyku Vadisi yolu üzerinde bulunan mağara Milas’taki en nadide güzelliklerden biridir. Yaklaşık 8 bin yıllık olan mağara içinde bulunan sarkıt, gölet ve dikitler görülebilir. Bununla beraber mağara içinde çeşitli canlılar hala yaşam sürmektedir. Gündüz vakti gezildiği zaman mağara tepesindeki yarasıları görebilmek mümkündür.

Muğla'da aileniz için birlikte keyifli vakitler geçirebileceğiniz, alkolsüz tesettür otellerini sizin için Muğla islami oteller sayfamızda listeledik.


Turgut Şelaleleri

Eşsiz Turgut Şelalesi Eşsiz Turgut ŞelalesiMarmaris ilçe merkezinden yaklaşık 9 kilometre mesafede bulunan Turgut Şelaleleri, safari turlarının mola noktalarından biridir. Yeşilin her tonunun görüldüğü ormanlık alan içinden ulaşılan şelaleler 5 farklı ebat ve uzunluktaki şelaleden oluşmaktadır. 

İlçe merkezinden kalkan minibüsler ile Turgut Köyü’ne ardından yaklaşık 15 dakikalık yürüyüşle ulaşılan şelalelerin etrafında kamp kurulabilir veya piknik yapılabilir.


Güllük Ormanı

Güllük Ormanı Manzarası Güllük Ormanı ManzarasıToplu olarak sadece iki bölgede bulunan güllük ağaçları oldukça nadir ağaçlardandır ve ülkemizde sadece Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunmaktadır. Geniş bir alana yayılan ağaçlar büyük bir alanı kaplar ve doğa yürüyüşü için oldukça uygun bir ortam sağlar. Bununla birlikte Mısır kraliçesi Kleopatra tarafından kullanılan ‘Aşk İksiri’ parfümü de yine güllük ağacının özünden yapılmıştır.