Muğla Gezi Rehberi

Muğla'da Gezilecek Yerler

Muğla'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde tatil noktalarından olan Muğla her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Özellikle ilçelerinde bulunan doğal güzellikleri, tarihi noktaları ve canlı hayatı ile tatilcileri kendine çeken şehir yaz aylarında yoğun bir ilgi görmektedir.

Doğal güzellikleri ile birlikte gezilecek birçok yere sahip olan şehirde Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Zeki Müren Sanat Galerisi, Pedesa Antik Kenti, Kükürt Havuzları, Günlüklü Koyu, Hayıtbükü, Eski Datça, Kelebekler Vadisi gezilecek en güzel noktalardan bazılarıdır. Bunlara ek olarak Kayaköy, Saklıkent Kanyonu, Selimiye, İçmeler, Sedir Adası, Boğaziçi Tuzla Gölü, Bafa Gölü Milli Parkı, Milas Müzesi, Uyku Vadisi, Yerküpe Mağarası ve Köyceğiz Gölü gezilebilir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla Tatil Yerleri

Muğla Tatil Yerleri

Muğla, denize olan kıyıları, yeşil ormanlık alanı, gölleri, yaklaşık 4000 yıllık geçmişi ve doğanın sunduğu güzellikleri ile birçok kişi tarafından tatil amacıyla tercih edilen turizm şehirlerinden biridir. Her yıl ortalama 1 milyon yerli ve yabancı turisti ağırlayan şehir bu anlamda ülkemizin en turistik noktalarından biridir.

Başta Bodrum olmak üzere Fethiye, Dalaman, Marmaris, Datça, Milas ve Ortaca en çok tercih edilen tatil noktalarından bazılarıdır. Bu ilçelerde birçok otel, pansiyon, kamp alanı, butik otel gibi konaklama noktaları mevcuttur.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla Tarihi Yerleri

Muğla Tarihi Yerleri

Muğla yaklaşık 3000 yıl boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış oldukça eski yerleşim yerlerinden biridir. Eski dönemin büyük medeniyetleri tarafından yönetilen şehirde dolaşırken tarihten izler ile karşılaşmak mümkündür.

İlk yerleşimin Karia medeniyeti ile başlandığı öne sürülen Muğla’ya o dönem Lugga adı verilmiştir. M.Ö 2000’li yıllarda başkenti Mylasa (Milas) olan Karia medeniyeti etrafında şekillenen şehir M.Ö 400’lü yıllarda ise Halikarnas’a (Bodrum) taşınmıştır. 

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla Yemekleri

Muğla Yemekleri

Muğla’da yemek listesinin başında tabi ki deniz ürünleri ile yapılan yemekler vardır. Muğla merkezin ve ilçelerin birçoğunun denize kıyısı olduğundan dolayı hem ana yemeklerde hem de salatalarda deniz mahsulleri sıkça kullanılmaktadır. Başta ekşili balık olmak üzere Kefal Dolması oldukça meşhur yemeklerdendir. Ana yemeklerin yanında servis edilen börülce, patlıcan kızartması ve kaya koruğu da oldukça lezzetli salata ve mezelerdir.

Bununla beraber Muğla’nın oldukça lezzetli tarhana çorbası vardır. Zengin bitki örtüsüne sahip olduğu için sıradan tarhanaya oranla çok daha besleyici ve zengin olan tarhana çorbası oldukça beğenilmektedir. Et yemekleri noktasında da oldukça iddialı olan şehirde en gözde yemek dana eti ve ince patatese ek olarak biberle hazırlanan çökertme kebabıdır. Oldukça güzel bir lezzet olan kebap unutulmaz bir tat olarak damak tadınızda yer edinecektir. Bunlarla beraber oğlak yahni, köfte, kabak çiçeği dolamsı ve keşkek yöresel tatlar arasındadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla Plajları

Muğla Plajları

Doğal güzellikleri ve 100’e yakın Mavi Bayrak ödüllü plajı ile Muğla, ülkemizin en gözde tatil noktalarından biridir. Her yıl nisan ayı başı ve ağustos ayı sonlarına kadar dolup taşan bu plajlara yerli ve yabancı yüzbinlerce turist akın etmektedir.

Başta Bodrum olmak üzere Fethiye, Milas, Marmaris, Dalaman ve Datça plajları bakımından oldukça zengin ilçelerdendir. Bununla berber doğa harikası koy ve büklerine yapılan tekne yolculukları ile araçla ulaşımın mümkün olmadığı noktalara gezintiler düzenlenmektedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla Doğal Güzellikleri

Muğla Doğal Güzellikleri

Ülkemizin turizm anlamında en canlı şehirlerinden biri olan Muğla sahip olduğu doğal güzelliklerinden dolayı her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Muğla’ya bağlı ilçelerden Bodrum, Milas, Dalaman, Fethiye Datça ve Marmaris en gözde tatil noktalarındandır. Bu ilçelerde muhteşem plajlara, doğa harikası koylara, ormanlık alanlara, buz gibi şelalelere ve derin mağaralara tanıklık etmek mümkündür.

Bodrum’da bulunan Uyku Vadisi, Çukurgöl Yaylası ve Akvaryum Koyu; Fethiye’de Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Saklıkent Kanyonu, Gizlikent Şelalesi ve Gemiler Adası görülebilir. Bununla beraber Dalaman’da yer alan Ekincik Koyu ve Dalaman Çayı; Marmaris’te Fosforlu Mağara, Turgut Şelalesi ve Saklı Göl; Datça’nın doğa harikası bükleri, Milas’ta Bafa Gölü ve Köyceğiz’de ise Sandras Dağı Muğla’nın en doğal ve güzel noktalarından bazılarıdır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla'nın İlçeleri

Muğla'nın İlçeleri

Her yıl bir milyonun üzerinde tatilciyi ağırlayan Muğla eşsiz doğal güzelliklere sahip tatil noktalarından biridir. Özellikle Bodrum, Fethiye, Dalaman, Marmaris ve Milas gibi ilçeleri ile öne çıkan şehirde gezilecek birçok nokta, görülecek güzellik ve tatil yapılacak birçok yer bulunmaktadır.

Büyük kısmı Ege, bir kısmının da Akdeniz bölgesine ait olduğu şehir yaklaşık olarak 925 bin nüfusa sahiptir. Bununla beraber engebeli coğrafyası nedeniyle zorlu bir ulaşıma sahip olan ilçenin ortalama 480 kilometrelik sahil şeridi vardır. Aydın, Burdur, Denizli ve Antalya ile komşu olan Muğla ülkemizin en uzun sahil şeridine sahiptir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla Gece Hayatı

Muğla Gece Hayatı

Her yıl bir milyondan fazla tatilciyi ağırlayan Muğla turistlerin akın ettiği yaklaşık 925 bin nüfuslu ülkemizin en kalabalık 5. şehirdir. Doğal güzellikleri hareketli gece hayatı, muhteşem koyları, yapılan aktiviteleri ve turkuaz rengindeki denizi ile dikkat çeken şehrin nüfusu tatil sezonunda iki katına çıkmaktadır.

Oldukça kalabalık bir tatilci kitlesini ağırlamayı başaran şehirde eğlence de eksik olmaz. Başta Bodrum olmak üzere, Fethiye, Marmaris, Datça ve Milas eğlence noktasında en popüler ilçelerdendir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla'da Alınacak Hediyelik Eşyalar

Muğla'da Alınacak Hediyelik Eşyalar

Her yıl binlerce tatilciyi ağırlayan Muğla bu anlamda son derece hareketli şehirlerden biridir. Toplam nüfusundan daha fazla tatilciyi misafir eden şehirde bulunan birçok alışveriş merkezi, hediyelik eşya dükkânları ve pazarlar ise tatil dönüşünde olan tatilcilerin alışveriş yaptığı noktalardandır.

Alışveriş merkezleri ve pazarlarda tatilciler kendileri ile beraber hatıra olacak görsel ürünleri, doğal reçel, bal, zeytinyağı gibi yiyecekleri, bakırdan yapılan süslemeleri ve el dokuması olan halıları alarak tatilini tamamlamaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Muğla Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Muğla Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Her yıl yüzbinlerce tatilciyi ağırlayan Muğla bu anlamda ülkemizin tatil cennetidir. Yaz aylarında turist akınına uğrayan şehir gerek doğal güzellikleri gerek tarihi noktaları gerekse de temiz havasıyla tatil yapılabilecek en güzel yerlerdendir. Başta Bodrum olmak üzere Fethiye, Marmaris, Dalaman, Datça ve Milas gibi birbirinden güzel 13 ilçeye sahiptir.

Ulaşım noktasında pek çok alternatife sahip olan şehirde toplamda 3 havaalanı ve otogarlar mevcuttur. Bodrum-Imsık Havalimanı, Dalaman Havaalanı ve Bodrum Milas Havalimanı ile havadan ulaşımın yoğun şekilde işlediği şehirde ayrıca Muğla otogarı ile beraber Marmaris Otogarı, Milas Otogarı, Bodrum Otogarı, Yalıkavak Otogarı, Ortaca Otogarı, Datça Otogarı, Menteşe Otogarı, Fethiye Otogarı ve Dalaman Otogarı da bulunmaktadır. Özel araç ile ulaşımında yapıldığı şehirde ilçeler arası deniz yolu da kullanılabilir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶