Muğla'da Gezilecek Yerler

Ülkemizin en gözde tatil noktalarından olan Muğla her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Özellikle ilçelerinde bulunan doğal güzellikleri, tarihi noktaları ve canlı hayatı ile tatilcileri kendine çeken şehir yaz aylarında yoğun bir ilgi görmektedir. Muğla tatil yerleri düşünüldüğünde oldukça zengin ve popüler olan illerden biridir.

Doğal güzellikleri ile birlikte gezilecek birçok yere sahip olan şehirde; Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Zeki Müren Sanat Galerisi, Pedesa Antik Kenti, Kükürt Havuzları, Günlüklü Koyu, Kabak Koyu, Hayıtbükü, Eski Datça, Kelebekler Vadisi gezilecek en güzel noktalardan bazılarıdır. Bunlara ek olarak; Kayaköy, Saklıkent Kanyonu, Selimiye, İçmeler, Sedir Adası, Turgut Şelalesi, İztuzu Plajı, Azmak Nehri, Boğaziçi Tuzla Gölü, Bafa Gölü Milli Parkı, Milas Müzesi, Uyku Vadisi, Yerküpe Mağarası ve Köyceğiz Gölü gezilebilir.

Muğla gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir ilçe olup, her sene binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.


Muğla’nın Bodrum İlçesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Bodrum Kalesi

Tarihi Bodrum Kalesi Tarihi Bodrum Kalesi

Muğla merkezden yaklaşık olarak 110 kilometre uzaklıkta bulunan Bodrum’da yer alan Bodrum Kalesi 600 yıllık tarihi ile Bodrum’daki gezilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Yapıldığı ilk zamanda gözetleme ve savaş için kullanılan kale daha sonraları barınma için kullanılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sırasından yoğun şekilde bombalanan kalenin birçok kısmı yıkılsa da sağlam kalan yerleri de vardır. Kale müze kartı ile gezilebilir. Eğer müze kartınız yoksa 30 TL’lik giriş ücreti ödemek gerekir. Hem çevresi hem denize sıfır konumu hem de muhteşem tarihi yapısıyla Muğla şehrinde gezilecek yerler düşünüldüğünde mutlaka gidilmesi ve tarihi de öğrenilmesi gereken bir kaledir.

Bununla beraber kale içinde bulunan ve ülkemizin ilk sualtı müzesi olan Sualtı Arkeoloji Müzesi gezilip görülmesi gereken noktalardandır. M.S 7. yy’dan kalan eserlerin sergilendiği müzede bir gemi, gemi batığı, para birimleri, kuleler ve mücevherler sergilenmektedir.

Muğla'nın bir çok bölgesinde bulunan otelleri ekibimiz size özel olarak Muğla otelleri kategorisinde sıraladı.


Zeki Müren Sanat Galerisi

Zeki Müren Sanat Galerisi Zeki Müren Sanat Galerisi

Ülkemizin sanat güneşi Zeki Müren’in ölmeden önce yaşadığı ev 18 yıldır müze olarak kullanılmaktadır. Bodrum’un Kumbahçe Mahallesi’ndeki Zeki Müren Caddesi’nde bulunan müze içinde sanatçıdan geriye kalan köstüler, mektuplar, plaklar, resimler, ödüller ve eşyalar sergilenmektedir. 

Haftanın tüm günü açık olan müze ücretsiz şekilde gezilebilir.

Muğla'daki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Muğla gezi rehberi yazımızı okumayı unutmayın.


Pedesa Antik Kenti

Pedesa Antik Kent Kalıntıları Pedesa Antik Kent Kalıntıları

Bodrum merkeze 4 kilometre mesafede yer alan Pedesa Antik Kenti, Lelegler tarafından yapılmış olan ve günümüze kadar gelebilmiş nadir antik şehirlerden biridir. Birçok bölümünün yıkıldığı antik kent 1920 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ile keşfedilmiş ve birçok bölümü de yine o yıllarda ortaya çıkarılmıştır. 

Antik kent içindeki kaya mezarlar hala sağlam şekilde kalabilmiştir. Tarihi yapılara önem verenler için Muğla gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bölgelerden biri olduğu ifade edilmektedir.


Antik Tiyatro

Muğla Antik Kent Kalıntıları Muğla Antik Kent Kalıntıları

Bodrum’daki en eski yapılardan biri olan Antik Tiyatro, Klasik Çağ döneminden günümüze ulaşabilmiş nadide yapıtlardan biridir. Toplamda 13 bin kişi kapasiteli tiyatro dönemin en ünlü ve en büyük toplanma noktalarından biridir.

Günümüzde konserlere ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan tiyatro Yeniköy Mahallesi’nde bulunmaktadır. Göktepe Dağı’nda yer alan tiyatro yaz aylarında dev konserlerin yapıldığı bir yerdir. Dünya üzerinde en eski ve en özel tiyatro merkezlerinden biri olarak gösterilen bu antik tiyatro, mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Antik Tiyatro'ya özel etkinlikler ya da gösteriler dışında herhangi bir giriş veya çıkışta ücret talep edilmemektedir.

Muğla'da lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren Muğla tatil otelleri herşey dahil sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Muğla’nın Dalaman İlçesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Dalyan Kral Mezarları

Dalyan Kral Mezarları Kalıntıları Dalyan Kral Mezarları Kalıntıları

M.Ö 4. yy’da yapıldığı bilinen kral mezarları yamaçların en yüksek yerine yapılmıştır. Eski dönemin inanışına göre yüksekte olan mezarlar sayesinde tanrıya daha yakın olduğuna inanılmaktaydı. Bundan dolayı yüksek rütbeli komutan ve siyasetçiler ile beraber kralların gömüldüğü bu mezarların birçoğu yıkılmıştır.

Geceleri ışıklandırmalar ile süslenen mezarların üstündeki lahitler, yazılar ve figürler incelenebilir. Ayrıca muhteşem bir manzaraya sahip olan mezarlar fotoğrafçılar için geceleri güzel bir manzara sunmaktadır.


Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu Tekne Turu Bedri Rahmi Koyu Tekne Turu

Dalaman’ın Göcek mevkiinde yer alan Bedri Rahmi Koyu, ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun orada bulunan kayalara balık figürlerini çizmesinden sonra bu ad ile anılmıştır. Özellikle tekne turları ile gezilen Bedri Rahmi Koyu, aynı zamanda mola verilerek ressamın figürler çizdiği yerler gezilmektedir.

Çakıllı olan sahil yalın ayak yürümek için uygundur ancak yorucu olabilir. Bununla beraber gün batımında eşsiz bir manzara sunan Bedri Rahmi Koyu fotoğrafçıların kesinlikle görmesi gereken noktalardandır. Muğla tatil yeri düşünüldüğünde bu özel bölgeleri de listenize ekleyip doğanın ve denizin tadını huzurlu bir şekilde çıkarabilirsiniz.


Kleopatra Hamamı

Kleopatra Hamamı Kalıntıları Kleopatra Hamamı Kalıntıları

Karadan ulaşımın mümkün olmadığı Kleopatra Hamamı’na tek ulaşım tekneler ile sağlanmaktadır. Leleg döneminden kalan kalıntılar üzerine yapılan hamamın yarısı sular altında kalmış olsa da diğer yarısı deniz yüzeyinde görülebilir. Berrak bir denize sahip olan Hamam Koyu’nda bulunan Kleopatra Hamamı, tekne turlarının mola verdiği yerlerden biridir.

Gezilecek birçok bölgesi olan Muğla ilinde özellikle Kleopatra Hamamı, bölge halkı için oldukça önemli bir yer alıyor ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bölgenin yaz kış aktifliği devam etmektedir.


Kükürt Havuzları

Doğal Kükürt Havuzu Doğal Kükürt Havuzu

Özellikle yabancı turistler tarafından ilgi gören kükürt havuzları, Dalaman’ın doğal güzelliği olması bir yana sağlık turizmi açısından da son derece aktif olarak kullanılmaktadır. Şifalı olan bu havuzlar özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Dalaman merkezden 10 kilometre mesafede yer alan havuzlara ulaşım için ilçe merkezinden minibüsler kullanılabilir. 

Muğla'da yeni evlenen çiftlere özel olarak sürpriz ikramlara, balayına özel oda süslemelerinden SPA merkezlerindeki kadar seçebileceğiniz otelleri Muğla balayı otelleri her şey dahil sayfamızda listeledik.


Muğla’nın Datça İlçesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Eski Datça

Eski Datça Sokakları Eski Datça SokaklarıDatça’nın en eski yerleşim yeri olan Eski Datça kesinlikle gezilip görülmesi gereken noktalardandır. M.Ö 11 yy’da inşa edildiği tahmin edilen şehir hem mimarisi ile hem de dar sokakları ile tatilcileri büyülemektedir. Tüm evlerin taşla yapıldığı Eski Datça şimdilerde ise Datça’nın bir mahallesi olarak kabul edilmiştir.


Ovabükü

Ovabükü Plajı Ovabükü Plajı

Doğal halini korumayı başaran ve muhteşem bir güzelliğe sahip olan Ovabükü, berrak denizi uçsuz bucaksız ormanlık alanı ile Datça’nın en güzel büklerinden biridir.

Çakıl kum karışımı plajı yalın ayak yürümek için uygun sayılmamaktadır. Bununla birlikte sığ olan denizi çocuklu aileler için son derece uygundur. Etrafta bulunan işletmelerin birçoğu aile işletmesidir ve bu işletmeler dışında herhangi bir tesis yâda otel bulunmamaktadır. Güzel bir hafta sonu kaçamağı için Muğla gezilecek yerler planlaması yapıp Ovabükü Plajı'nı ziyaret etmeniz önerilmektedir.


Muğla’nın Fethiye İlçesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi Yukarıdan Bakış Kelebekler Vadisi Yukarıdan Bakış

Muğla’nın doğallığını korumayı başaran en güzel yerlerinden biri olan Kelebekler Vadisi içinde barındırdığı 80 farklı kelebek türü ile doğa harikası noktalardan biridir. Doğa yürüyüşleri için son derece uygun olan vadinin derin noktalarında bulunan şelalelerin etrafında kelebekleri görebilmek mümkündür.

Bununla beraber vadide herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Konaklama noktasında sadece kamp yapılabilen vadide çadırlar 90 TL’ye bungalovlar ise 130 TL’ye kiralanabilir. Muğla'da gezilecek yerler düşünüldüğünde özellikle yaz aylarında güzel bir tatil planı yapıyorsanız eğer Kelebekler Vadisi mutlaka gitmeniz gereken bölgelerden biridir. Manzarasıyla ayrı deniziyle ayrı yeşiliyle apayrı bir yer olan bu bölge, özellikle yabancı turistler arasında oldukça popüler bir konumda yer alıyor ve size oldukça keyifli bir tatil imkanı tanıyor.

Oldukça büyük bir bölgeye yayılan Kelebekler Vadisi, masmavi denizi ve yamaç paraşütü de dahil birbirinden güzel ekstrem sporlara da ev sahipliği yapmasıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken önemli bir yer olarak ifade edilmektedir.


Likya Yolu

Tarihi Likya Yolu Tarihi Likya Yolu 

Ülkemizin en uzun yürüyüş parkuru olan Likya Yolu, Antik Çağ’da Likyalılar tarafından ticaret amacıyla yapılmış toplamda 540 kilometre uzunluğundaki yoldur. 10 farklı parkurdan oluşan bu yolculuk sırasında muhteşem manzaralara ve tarihten izlere tanıklık edilebilir. Fethiye’den başlayan bu yol Antalya’ya kadar uzamaktadır.

Fethiye Muğla arası devam eden bu muhteşem yol, o dönemler düşünüldüğü zaman tarihi yerler arasında küçük bir yeri varmış gibi görünse de özellikle ticaret ve devletlerin ayakta durabilmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir.


Saklıkent Kanyonu

Doğal Saklıkent Kanyonu Doğal Saklıkent Kanyonu Muğla ve Antalya’yı birbirinden ayıran doğal sınır olarak kabul edilen Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı’nın binlerce yıl boyunca kayaları aşındırması ile oluşmuştur. Kış aylarında suların yükselmesi yürüyüşleri engellese de yaz ayları kanyon içinde yürüyüşler yapılabilir. Bununla beraber kanyon içinde sonradan yapılmış olan ahşap yolda dolaşarak muhteşem manzaralara tanık olunabilir.


Kayaköy

Tarihi Kayaköy Kalıntıları Tarihi Kayaköy Kalıntıları

19. yy’a kadar aktif olarak kullanılan kasaba 1923 yılında yürürlüğe giren nüfus mübadelesi yasasının ardından boşaltılmış ardından buraya Türkler yerleştirilmek istense de burası terk edilmiştir. Rumlar tarafından yapılan kasaba içinde yaklaşık 3500 hane ile birlikte okul, hastane, kız ve erkek yurtları, çeşitli ebatlardaki sarnıçlar, dükkânlar ile beraber eczane, çeşmeler, yel değirmenleri ve iki büyük kilise vardır.

Genel olarak safariler ile yapılan gezintiler sırasında gezilen kasabaya aynı zamanda trekking ile 8 kilometre yolculuğun ardından da ulaşılabilir. Fethiye’de bulunan Kayaköy içinde herhangi bir işletme olmasa da civarda pek çok restoran yer almaktadır. Tarihi açıdan oldukça önemli bir yere sahip olan Kayaköy, Muğla gezilecek yerler düşünüldüğünde mutlaka gidip görülmesi gereken bölgeler arasında yer almaktadır.


Muğla’nın Marmaris İlçesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Selimiye

Selimiye Manzarası Selimiye Manzarası

Marmaris ilçe merkezine araçla 45 dakikada ulaşılan Selimiye muhteşem doğası, koyları ve denizi ile dikkat çekmektedir. 3 tarafı yüksek yamaçlar ile çevrili olan belde kötü hava koşullarında tekne ve yatların sığındığı korunaklı bir limandır. 

Son derece sessiz ve sakin olan Selimiye huzur arayan tatilcilere aradıkları dinginliği sunmaktadır. Doğa ile iç içe olan köylerde gezintiler yapılırken berrak olan denizi yüzmek için idealdir. Çok eski dönemlerden kalan antik kentler ise gezilecek tarihi noktalardandır. Bununla beraber 10 TL ödeyerek Selimiye Adası da gezilebilir.


Kleopatra Plajı – Sedir Adası

Sedir Adası Manzarası Sedir Adası Manzarası

Marmaris’in en ünlü plajı olan Kleopatra Plajı, Sedir Adası’nda yer almaktadır. Tekne turlarının kesinlikle uğradığı plaj, altın sarısı ve yumuşak kumdan olan plaja sahiptir. Bununla beraber turkuaz rengindeki denizi ise son derece sığ olduğu için çocuklu aileler için ideal noktalardan biri haline gelmektedir.

İçerisinde Roma döneminden birçok kalıntıyı da barındıran Sedir Adası, trekking ve piknik için oldukça uygundur. Türkiye'nin en güzel plajlarından biri olan Kleopatra, turistlerin de harika bulduğu ve sık sık ziyaret ettiği bölgeler arasındadır. Zaman zaman yoğunluğuyla göze batsa da Marmaris bölgesinde bulunan en özel plajlardan biridir ve harika bir suya da sahiptir. Yerli ve yabancı binlerce turistin tercih ettiği bu plaj, Muğla'daki yerler arasında mutlaka görülmesi gereken bir bölge olarak ifade edilmektedir. 

Hem güzel bir doğa gezisi için hem de o muhteşem sularda keyifli vakit geçirebilmeniz için bu meşhur plaja mutlaka uğramalı ve ailenizle bir arada hoş bir tatil geçirmelisiniz.


İçmeler

Doğa Harikası İçmeler Plajı Doğa Harikası İçmeler Plajı

Özellikle plajından dolayı tercih edilen İçmeler, muhteşem doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Marmaris merkezden 8 kilometre mesafede bulunan İçmeler’de aynı zamanda konaklanacak birçok otel ve pansiyon ve kamp alanları da bulunmaktadır.

Konaklama dışında da günübirlik gezintiler ile gezilen İçmeler’de birçok aktivite de yapılmaktadır. Başta dalış olmak üzere kano gezintileri, tekne turları, windsurf gibi aktiviteler ile tatil eğlenceli hale getirilebilir. Kleopatra Plajı ve Kabak Koyu ile birlikte bölgenin en iyi sularına sahip olan İçmeler plajı, Muğla'da gezilecek yerler arasında mutlaka bulunması gereken bir diğer bölgedir. 


Muğla’nın Milas İlçesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Uyku Vadisi

Uyku Vadisi Doğa Manzarası Uyku Vadisi Doğa Manzarası

Muğla'nın ilçesi Milas'da bulunan yemyeşil ağaçlar ile kaplı olan Uyku Vadisi özellikle doğa yürüyüşü yapmak isteyen tatilciler tarafından tercih edilmektedir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan vadiyi gezerken başarılı fotoğraflar çekmek mümkündür. 

Bununla beraber Uyku Vadisi içerisinde yer alan İncirliin Mağarası da kesinlikle görülmesi gereken noktalardandır. Yaklaşık olarak 5000 yaşında olan mağara içinde hala canlılar yaşamaktadır ve gezi sırasında mağaranın tavanındaki yarasalar görülebilir.


Bafa Gölü Milli Parkı

Bafa Gölü Manzarası Bafa Gölü ManzarasıDoğal koruma altına alınan Bafa Gölü tıpkı Tuzla Gölü gibi yabani hayatın tüm canlılığının görülebildiği noktalardandır. Yüzlerce hayvan türüne ev sahipliği yapan gölet etrafında birkaç işletme ile beraber restoranlar bulunmaktadır. Bafa Gölü'nde Özellikle balık yemekleri ile ünlü olan bu restoranlarda yemek yenilerek güzel vakit geçirilebilir. 


Boğaziçi Tuzla Gölü

Muğla Tuzla Gölü Manzarası Muğla Tuzla Gölü Manzarası

Doğa harikası noktalardan bir diğeri olan Boğaziçi Tuzla Gölü yabani hayatın tüm canlılığını koruduğu nadir yerlerden biridir. Hafif tuzlu olan göl suyunun acı bir tadı vardır ve yüzmek için pek uygun değildir.

Özellikle göçmen kuşlar tarafından mola noktası olarak kullanıldığından dolayı fotoğrafçıların akınına uğrayan göl binlerce kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Gölün dışında olduğu gibi göl içinde de canlılık vardır. Çeşitli balık türleri ile beraber su altı bitkilerinin de yaşadığı gölet de sürekli olarak flamingoları görebilmek mümkündür.


Muğla’nın Kavaklıdere İlçesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Kyon Antik Kenti

Kyon Antik Kent Kalıntıları Kyon Antik Kent Kalıntıları

Kavaklıdere’nin Çamyayla Köyü sınırları içindeki Kyon Antik Kenti, Helenistik dönemin en büyük şehirlerinden biridir. Bizansların zamanına kadar aktif olarak kullanılan şehirde en dikkat çeken yapı ise tiyatrodur. Oldukça büyük olan tiyatro ilerleyen zamanlarda define avcıları tarafından harap edilmiştir.

Ulaşımın oldukça güç olduğu antik kente gidişlerde yanınıza rehber almanız tavsiye edilir. Aksi halde kaybolunabilir.


Yerküpe Yaylası

Yerküpe Yaylası Yerküpe Yaylası

Her yıl şenliklere ev sahipliği yapan Yerküpe Yaylası, tertemiz bir havaya ve yeşil bir alana sahiptir. Özellikle yağlı güreşlerin yapıldığı yaylanın hemen altında ise Yerküpe Mağarası bulunmaktadır. 

Yaklaşık 100 metre uzunluğunda olan mağara yaz aylarının en sıcak döneminde bile 5 dereceyi aşmayan bir sıcaklığa sahiptir. Mağaranın içi daha rahat gezilsin diye belediye tarafından eklenen korkuluklara tutunarak mağara gezilebilir. Gezi sırasında damla kayalar ile beraber sarkıtlar, dikitler ve göletler görülebilir.


Muğla’nın Köyceğiz İlçesinde Gezilecek En Güzel Yerler

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü Manzarası Köyceğiz Gölü Manzarası Köyceğiz’in gezilip görülmesi gereken noktaların başında gelen Köyceğiz Gölü, muhteşem bir konumda yer almaktadır. Derinliğinin en fazla 2 metre ulaştığı göl yüzmek için de idealdir. Köyceğiz ilçesinde bulunan Köyceğiz gölü üzerinde yapılan sandal yolculukları ise huzurlu saatler yaşatacaktır. Gölün tam merkezinde yer alan kalıntılar ise yerel halk tarafından Hapishane Adası olarak adlandırılmaktadır.