Yatağan Gezi Rehberi

Yatağan'da Gezilecek Yerler

Yatağan'da Gezilecek Yerler

Muğla’nın 13 ilçesinden biri olan Yatağan deniz kıyısında bulunmasa da tarihi anlamda oldukça eskidir. Turizm alanında aktif olmayan ilçede birçok antik kent, ormanlık alan ve tarihi eser bulunmaktadır. 

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Yatağan Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Yatağan Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Muğla merkezden 25 kilometre uzaklıkta bulunan Yatağan’a en çok tercih edilen ulaşım karayoludur. Dalaman Havalimanı’na 125 kilometre uzaklıkta bulunan ilçeye özel araçla veya otobüsle gitmek daha ekonomik olacaktır.

Yatağan Didim arası 108 kilometre iken Marmaris’e 80, Milas’a 39, Dalaman’a 125, Bodrum’a ise 84 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Yatağan Tarihi Yerleri

Yatağan Tarihi Yerleri

Yatağan tarihi ve Muğla tarihi genel olarak birlikte anılmaktadır. Yerleşimin olduğu ilk zamanlarda Karia olarak adlandırılan il daha sonra ki zamanlarda ise Menteşe olarak anılmıştır. Bu bölgeye ilk yerleşim ise Lelegler ve Karialar tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kariaların ardından sırasıyla Persler, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu’nun hâkimiyeti altında yönetilmeye devam edilir. Burası Batı Anadolu’da Türklerin hâkimiyeti altına giren ilk toprak parçasıdır. Menteşe Beyliği’nin 1389 yılına kadar süren hâkimiyetinin ardından 1391 yılında Yıldırım Bayezid zamanında Karia Osmanlı hâkimiyeti altına girmiştir. İlçeye 1944 yılında Yatağan Dağı’nın ismi verilerek ilçe olarak kabul edilmiştir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶