Ortaca Gezi Rehberi

Ortaca'da Gezilecek Yerler

Ortaca'da Gezilecek Yerler

Ortaca Muğla’da yer alan doğal ve tarihi güzelliklerle donanmış ilçelerden biridir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin gezip keşfetmek için ziyaret ettiği yerler arasındadır. Tarihi ve doğal güzelliklerinin varlığı Ortaca’nın zengin bir ilçe olduğunu da gözler önüne sermektedir.

Ortaca’da plansız programsız gezilip keşfedilmeyi bekleyen yerler arasında Likya Kaya Mezarları, Karia Yolu, Dalyan Özel Çevre Koruma Alanı, Kaunos Antik Kenti ve Dalyan Pazarı bulunmaktadır. Kısa sürede gezilebilecek olan bu rotaları atlamadan Ortaca gezisi tamamlanabilir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Ortaca Plajları

Ortaca Plajları

Ortaca merkezin deniz ile bir bağlantısı yoktur ancak Ortaca’nın bir beldesi olan Dalyan bu konuda oldukça zengin noktalardan biridir. Zaten bu yüzden çoğu tatilci Ortaca merkez yerine Dalyan’da konaklamayı tercih etmektedir.

Dalyan sahilleri ve koyları ile beraber oldukça hoş plajları da vardır. Yüzmek için ideal noktalardan olan bu plajlara genel olarak günübirlik turlar ile gidilse de burada konaklamayı tercih eden tatilcilerin de olduğunu söylenebilir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Ortaca'da Yapılacaklar

Ortaca'da Yapılacaklar

Ege Denizi’nin incisi olarak görülen Muğla’nın ilçelerinden biri olan Ortaca’da doğal güzelliklerin içerisinde birçok uğrak noktası bulunmaktadır. Bu gezilecek yerler her zevke ve her yaşa hitap edebilmektedir.

Ortaca’yı ziyaret edenler ilgi alanlarına göre aktiviteler bulunmaktadır. Özellikle kaplumbağaların yumurtlama ve dünyaya gelme zamanlarında kaplumbağalar izlenebilir, mavi yengeçlerin tadına bakılabilir, ormanda doğa gezisine yapılabilir, kaya mezarları ve antik kentlerin keşfine çıkılabilir, tekne turuna katılabilir, çamur banyosu yapabilir ve tarihi yol üzerinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Ortaca Tarihi Yerleri

Ortaca Tarihi Yerleri

Antik Çağ döneminde bir Karia yerleşkesi olan Ortaca, M.Ö 336 yılında Büyük İskender tarafından yönetilmiştir. Daha sonra Ege ve Akdeniz bölgesinin Mısır kraliçesi Kleopatra tarafından ele geçirilmesinin ardından Mısır hakimiyeti altına giren ilçe M.Ö 192 yılında Romalılar tarafından yönetilmiştir.

Roma’nın bölünmesinden sonra Bizans hakimiyeti altına giren Ortaca 1100 yılında Selçukluların eline geçmiştir. 1261 ve 1451 yılları arasında ise Menteşeoğulları tarafından yönetilmeye başlanan ilçe 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet’in yönetimi altına girmiştir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Ortaca Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Ortaca Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Muğla’nın doğal ve bir o kadar da güzel ilçelerinden biri olan Ortaca Marmaris ve Fethiye arasında bulunmaktadır. Konumundan dolayı Ortaca adını alan ilçe Muğla il merkezine yaklaşık olarak 78 kilometre mesafede yer almaktadır. Bununla beraber Ortaca’dan daha meşhur olan Dalyan beldesi de ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Ortaca Gece Hayatı

Ortaca Gece Hayatı

Ortaca merkezde doğanın sakinliği gece hayatına da yansımaktadır. Burada son derece sakin olan gecelerde tatilcilerin büyük çoğunluğu kral mezarlarının karşısında bulunan restoranlarda akşam yemeği yemektedir.

Bununla beraber gece yarısında ise denizde düzenlenen mehtap turları da tekne üzerinde romantik gece geçirmek isteyen tatilciler tarafından tercih edilmektedir.  

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Ortaca Doğal Güzellikleri

Ortaca Doğal Güzellikleri

Muğla’nın şirin ilçelerinden biri olan Ortaca, Fethiye ve Marmaris arasında bulunduğundan dolayı bu ismi almıştır. İl merkezinden yaklaşık 78 kilometre mesafede bulunan doğal ve şirin ilçelerden biri olan Ortaca, özellikle tatilcilerin dikkatini çeken Dalyan’ı da içinde barındırmaktadır.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶

Ortaca Aktiviteleri

Ortaca Aktiviteleri

Mavi Bayrak ödüllü plajları ve geniş ormanlık alanları ile dikkat çeken Ortaca daha çok huzurlu bir tatil arayışında olanların tercihidir. Birçok doğal güzelliğin bir arada bulunması açık hava aktivitelerini de çeşitlendirmektedir.

Ortaca’da gerek denizde gerekse karada yapılabilecek aktiviteler oldukça çeşitlidir. Tatil ve gezi boyunca zamanını dolu dolu geçirmek isteyen ziyaretçiler eğlence ve adrenalinin sınırlarını zorlayabilmektedir. Yılın 4 mevsiminde de sıkılmadan yapılabilecek aktiviteler arasında; planörle gökyüzü seyri, jeep safari, ATV safari, balık ve yengeç avı, dalış, tekne turları, trekking, bisiklet turu ve kaplumbağa izleme ile kaliteli zaman geçirilmektedir.

Daha Fazlası için Tıklayınız ⟶