Muğla Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Her yıl yüzbinlerce tatilciyi ağırlayan Muğla bu anlamda ülkemizin tatil cennetidir. Yaz aylarında turist akınına uğrayan şehir gerek doğal güzellikleri gerek tarihi noktaları gerekse de temiz havasıyla tatil yapılabilecek en güzel yerlerdendir. Başta Bodrum olmak üzere Fethiye, Marmaris, Dalaman, Datça ve Milas gibi birbirinden güzel 13 ilçeye sahiptir.

Ulaşım noktasında pek çok alternatife sahip olan şehirde toplamda 3 havaalanı ve otogarlar mevcuttur. Bodrum-Imsık Havalimanı, Dalaman Havaalanı ve Bodrum Milas Havalimanı ile havadan ulaşımın yoğun şekilde işlediği şehirde ayrıca Muğla otogarı ile beraber Marmaris Otogarı, Milas Otogarı, Bodrum Otogarı, Yalıkavak Otogarı, Ortaca Otogarı, Datça Otogarı, Menteşe Otogarı, Fethiye Otogarı ve Dalaman Otogarı da bulunmaktadır. Özel araç ile ulaşımında yapıldığı şehirde ilçeler arası deniz yolu da kullanılabilir.

Muğla'da tarihi turistik mekanlarına yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Muğla otel sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Havayolu ile Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Bodrum – Imsık Havalimanı

Muğla merkezden yaklaşık olarak 87 kilometre uzaklıkta bulunan Bodrum – Imsık Havalimanı’ndan il merkezine direkt ulaşım yapılabilir. Diğer havalimanlarına oranla daha az kullanılan Bodrum – Imsık Havalimanı’ndan Muğla merkeze taksiler ile yaklaşık 150 TL’ye, Havaş ve Mutaş servisleri ile 35 TL’ye, özel transfer firmaları ile ortalama 185 TL’ye il merkezine ulaşım sağlanabilir. Bununla beraber ortalama 70 TL’ye araç kiralanarak da merkeze ulaşılabilir.


Dalaman Havaalanı

Muğla merkezden ortalama 90 kilometre uzaklıkta Dalaman ilçesinde yer alan Dalaman Havalimanı ise önceki havalimanına oranla daha çok tercih edilen havalimanlarından biridir. Muğla merkeze ulaşımın Havaş, Mutaş, taksi, transfer ve kiralık araçlar ile sağlandığı ilçeye Havaş ve Mutaşlar ile ortalama 40 TL’ye, taksiler ile 180 TL’ye transferler ise ortalama 200 TL’ye taşımacılık yapmaktadırlar. Bununla beraber yine ortalama 70 TL’ye araç kiralanarak da ulaşım sağlanmaktadır.

Manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Muğla gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Bodrum – Milas Havalimanı

Muğla’nın en aktif havalimanlarından olan Bodrum – Milas Havalimanı bu anlamda her yıl on binlerce turisti Muğla’ya taşımaktadır. Turistik ilçelere yakın konumda olmasından dolayı daha çok tercih edilen Bodrum – Milas Havalimanından da il merkezine direkt ulaşım yapılabilir. Diğer havaalanlarına oranla daha yakın konumda bulunan havalimanı Muğla merkeze yaklaşık 70 kilometre mesafede yer almaktadır.

Ulaşım noktasında Mutaş, Havaş, taksi, transfer ve kiralık araçların kullanıldığı havalimanından ortalama 30 TL’ye Havaş ve Mutaş ile ortalama 110 TL’ye taksilerle, 160 TL’ye Transfer firmaları ile ve 70 TL’ye kiralık araçlarla ulaşım sağlanabilir.


Muğla’ya Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Diğer şehirlerden Muğla’ya otobüs yolculuğu ile gitmeyi tercih eden yine birçok tatilci bulunmaktadır. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi büyük şehirlerden turistler tatil amacıyla Muğla’ya doğru yolculuk yapmaktadırlar. Merkezden yaklaşık olarak 50 kilometre uzaklıkta bulunan Muğla Otogarı’ndan taksilerle veya firma servisleri merkeze ulaşım sağlanabilir.

Ortalama 80 TL ile taksilerle, 7 TL’ye minibüsler ile veya direkt firma servisleri ile ulaşım sağlanabilir.


İstanbul’dan Muğla’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan ortalama 800 kilometre uzaklıkta bulunan Muğla’ya ulaşım noktasında pek çok alternatif bulunmaktadır. Bu yolculuk yaklaşık 12 saat sürerken ortalama 100 - 120 TL ücrete tabidir.


Ankara’dan Muğla’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Ankara’dan yaklaşık 650 kilometre uzaklıkta bulunan Muğla’ya ulaşım noktasında pek çok firma seferler düzenlemektedir. Bu anlamda ortalama 8 saat süren bu yolculuk için 90 - 100 TL’lik bir ücret talep edilmektedir.


İzmir’den Muğla’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

İzmir Muğla arası yaklaşık 210 kilometredir. Oldukça yakın olan şehirden de Muğla’ya direkt otobüs seferleri bulunmaktadır. Yaklaşık 40 - 50 TL ile ücretlendirilen bu yolculuk ortalama 2 saat 30 dakika sürmektedir.

Muğla'da tatile çıkmadan önce bölgede bulunan tüm etkinlik ve festivalleri görmek için Muğla gezi rehberimizi inceleyebilirsiniz.


Antalya’dan Muğla’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Muğla’dan 300 kilometre mesafede yer alan Antalya’dan da Muğla’ya seyahat edilmektedir. Yaklaşık 5 saat süren bu yolculuk 60 - 70 TL ile ücretlendirilmektedir.


Bursa’dan Muğla’ya Otobüsle Nasıl Gidilir?

Bursa – Muğla arası mesafe yaklaşık olarak 525 kilometredir. Sıkça seferlerin düzenlendiği bu yolculuk ortalama 80 - 90 TL ile ücretlendirilirken 8 saat sürmektedir.


Özel Araçla Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Daha keyifli bir yolculuk arayan tatilciler tarafından tercih edilen özel araç ile yolculuk oldukça keyifli ve bir o kadar da güzel aktivitelerden biridir. Uzak şehirlerden başlayan yolculuk biraz yorucu olsa da yol boyunca eşsiz manzaralar ile karışılacağınızdan bu yolculuk unutulmaz bir hale gelecektir. 


İstanbul’dan Özel Araçla Muğla’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Muğla güzergâhını kullanan yolcuları için en kısa yol E881 üzerinden devam edip sırasıyla Bursa, Balıkesir, Akhisar, Manisa, İzmir, Aydın üzerinden devam edip Muğla’ya ulaşmaktadır. Bu güzergâh yaklaşık olarak 670 kilometre iken 8 saat sürmektedir.

Muğla'da balayına özel oda süslemelerinden SPA merkezlerindeki kadar seçebileceğiniz otelleri Muğla balayı otelleri sayfamızda listeledik.


Ankara’dan Özel Araçla Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Ankara’dan yola çıkan tatilciler ise Polatlı üzerinden devam edip Afyonkarahisar ve Denizli’nin ardından Muğla’ya ulaşabilirler. Bu yol en kısa olan güzergâhtır. Ortalama 7 saat süren bu yolculuk 600 kilometredir.


İzmir’den Özel Araçla Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Ortalama 210 kilometre mesafede yer alan Muğla’ya E87 otobanı kullanılarak en kısa şekilde ulaşım sağlanabilir. Sırasıyla Menderes, Torbalı, Aydın üzerinden devam edip Yatağan, Bayır ardından Muğla’ya ulaşım sağlanabilir. Bu yolculuk yaklaşık 2 saat 30 dakika sürmektedir.


Antalya’dan Özel Araçla Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Yaklaşık olarak 300 kilometre mesafe bulunan Antalya – Muğla yolu ortalama 3 saat 45 dakika kadar sürmektedir. Antalya’dan yola çıkıp sırasıyla Bahtılı, Korkuteli, Söğüt üzerinden devam edip Çavdır, Acıpayam, Serinhisar, Tavas, Kale ile devam edip Muğla’ya ulaşım sağlanabilir.

Muğla'da konforlu ve lüks bir konaklama tercihi için Muğla butik oteller sayfamızda yer alan otelleri incelebilirsiniz.


Bursa’dan Özel Araçla Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Bursa’dan yola çıkan tatilciler için en kestirme yol ise İzmir üzerinden devam ederek 525 kilometre sonra ulaşmaktadır. Bu yolculuk ise Balıkesir üzerinden Akhisar ardından Manisa ve İzmir ile devam ederek Muğla’ya giden yoldur. Diğer güzergâh ise Kütahya üzerinden devam ederek Denizli ve ardından Muğla’ya ulaşılabilir. Bu yolculuk ise 570 kilometre uzunluğundadır.


Muğla Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım noktasında oldukça rahat olan Muğla’da belediye otobüsleri, minibüsler, tekneler ve taksiler ile sağlanmaktadır. Dünyanın en uzun belediye otobüs hattına sahip olan şehirde Dalaman Havalimanı ve il merkezi arası ulaşım da sağlanmaktadır. Kalkış istasyonu olan Atatürk Stadyumu önünden her yere ulaşım kolayca sağlanabilir.