Muğla Aktiviteleri

Gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi noktaları ile muhteşem güzelliklere ev sahipliği yapan Muğla her yıl yüzbinlerce turisti ağırlamaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği şehirde birçok plaj, antik kent, doğa harikası koylar ve gezilecek birçok nokta yer almaktadır. Bu anlamda tatil sezonunda son derece hareketli olan şehirde aynı zamanda yapılabilecek birçok aktivite de bulunmaktadır.

Başta su sporları olmak üzere planör, paraşüt, kayak, safari, trekking ve tırmanış gibi birçok aktiviteye ev sahipliği yapan Muğla’da dolu dolu bir tatil imkânı sunulmaktadır.


Muğla’da Kampçılık

Muğla Kamp Alanları Muğla Kamp AlanlarıUçsuz bucaksız ormanlık alanlara, doğa harikası koylara ve eşsiz güzellikteki vadilere ev sahipliği yapan Muğla’da en sık yapılan bir diğer aktivite ise kamptır. Daha çok genç tatilciler tarafından farklı bir konaklama noktasında tercih edilen kamp için birçok ilçede çeşitli işletmeler ile beraber ücretsiz kamp alanları da bulunmaktadır. Başta Bodrum olmak üzere, Fethiye, Marmaris, Milas, Dalyan, Dalaman ve Datça ideal kamp alanlarına sahiptir.

Muğla'daki günübirlik eğlenceleriniz için konforlu ve uygun fiyatlarla her bütçeye hitap eden Muğla otelleri fiyat listemize uğramayı unutmayın.


Muğla’da Rafting, Aqua Park ve Balıkçılık

Muğla Rafting Muğla RaftingRafting denilince akla gelen ilk yer olan Dalaman Çayı’nda her yıl rafting yarışmaları düzenlenmektedir. Özellikle sonbahar aylarında oldukça güçlü olan çayın debisi ise yüksektir. Çeşitli parkurların bulunduğu çayda ortalama 100 - 130 TL arası ücrete rafting yapmak mümkündür.

Aqua parklar anlamında en popüler nokta ise kesinlikle Fethiye’dir. İlçede bulunan Water World Aqua Park ise en büyük ve çeşitli alanların içinde bulunduran işletmelerden biridir. Dalgalı havuz, çocuk havuzu, boyutlarına göre çeşitli kaydıraklar ile oldukça eğlenceli anlar yaşatacak olan aqua parkın giriş ücreti ise 60 - 80 TL arasındadır.

Bununla beraber Marmaris’te ise bulunan Atlantis Su Parkı da oldukça popüler eğlence merkezidir. Marmaris’in Uzunyalı mevkiinde yer alan parkta golf alanından çeşitli boyutlardaki havuzlara, su kaydıraklarından bowling salonuna birçok alan bulunmaktadır. Giriş ücreti ise ortalama 60 - 70 TL’dir.

Balıkçılıkta ise Marmaris oldukça aktiftir. Ortalama 6 saat boyunca gerçekleştirilen av süresi yaklaşık 50 TL ile ücretlendirilmektedir. Ortaca’da ise hem mavi yengeç hem de balık avları yapılmaktadır. Ortalama 400 TL ile ücretlendirilen bu aktivite de sabahın erken saatlerinde başlayıp akşam saatlerinde sonlanmaktadır. Sezon içerisinde fiyatlar değişiklik göstermektedir.

Muğla'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerler için Muğla gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Tekne Turları ile Gezintiler

Muğla Koylarına Tekne Turları Muğla Koylarına Tekne TurlarıMuğla’nın birçok ilçesi turizm anlamında oldukça hareketlidir. Birçok sahil ve koya ev sahipliği yapan ilçelerde yapılabilecek birçok aktivite de bulunmaktadır. En çok tercih edilen aktivite ise kesinlikle tekne turlarıdır. 

Tüm tekne yolculukları sabahın erken saatlerin başlayıp akşam saat 19.00 gibi sonlanmaktadır. Bodrum tekne turlarında Meteor Çukuru Koyu, Tavşanburnu Koyu, Poyraz Koyu, Ada Boğazı Koyu, Bağla Koyu, Dalgıç Koyu, Akvaryum Koyu Camel Beach ve Kara Ada’ya yolculuklar yapılmaktadır.

Dalaman’da ise Kounos Antik Kenti’nden başlayan yolculuk İztuzu Plajı’na kadar devam eder. Bununla birlikte Dalyanağzı Boğazı’ndan başlayan tur Mavi Mağara’ya kadar devam eder.

Datça’da da sıkça tekne turları ile gezintiler yapılmaktadır. Lindos, Günlüklübükü, Karaalibükü, Emecik, Sarıliman, Armutlusu, Domuz İni, Küçük Çakal Koyu, Denizbükü, Çatı, Kızılbük, Ovabükü, Hayıtbükü ve Palamutbükü’ne yolculuklar düzenlenmektedir. 

Fethiye’de ise yolculuklar için 3 farklı rota bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan Ölüdeniz tekne turlarında Belcekız Plajı, Kelebekler Vadisi, Mavi Mağara ve Akvaryum Koyu görülmektedir. İkinci rotada genel olarak koylara doğru gezintiler yapılır. Son rota ise Fethiye’nin 12 Adalar diye tabir edilen adalarına doğu yolculuklar düzenlenmektedir. Bu yolculuk sırasında Tavşan Adası, Göcek Adası, Yassıca Ada, Akvaryum Koyu, Tersane Adalar ve Kızıl Ada gezilmektedir.

Marmaris’te yapılan tekne turları sırasında Cennet Adası, Akvaryum Koyu, Fosforlu Mağara, Kumlubük Koyu, Amos Koyu, Turunç Koyu, Hisarönü Körfezi ve Sedir Adası görülmektedir.

Milas’ta da yapılan yolculuklarda Güllük, Mayınlı Köy, Bostancı Koyu’na doğru yolculuklar yapılmaktadır.

Ortaca’da ise daha çok kaplumbağaları gözlemlemek için yapılan tekne turları sırasında Nil kaplumbağalarını ve Caretta Caretta kaplumbağaları görülebilir.

Tekne turları gibi görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Muğla gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Dalışlar Yaparak Sualtı Yaşamı Gözlemlenebilir

Muğla Sualtı Kentlerine Dalış Muğla Sualtı Kentlerine DalışMuğla’nın berrak olan denizi dalış için son derece uygundur. Başta Bodrum olmak üzere Fethiye, Marmaris, Dalaman ve Datça’da dalışlar gerçekleştirilmektedir.

Bodrum’da bulunan 5 farklı dalış noktasında dalışlar gerçekleştirilmektedir. Küçük Reef, Orak Adası, Kurt Burnu, Delikli Mağara ve Büyük Resif en gözde dalış noktalarındadır. Ortalama 150 - 200 TL ile ücretlendirilen bu dalışlar sırasında muhteşem manzaralar ile karşılaşılmaktadır.

Dalaman’da da 4 farklı dalış noktası bulunmaktadır. Batık, Mağaralar, Vatoz Koyu ve Acemi Koyu en gözde dalış noktalarından bazılarıdır. Ortalama olarak 100 - 150 TL arası ücret ödeyerek dalışlar gerçekleştirilmektedir.

Datça ise dalış anlamında birçok alternatife sahiptir. Başta Akvaryum Koyu olmak üzere Armutlu Koyu, Dick’s Rock, Domuz Çukuru ve Moskof İni en çok tercih edilen dalış noktalarındandır. Genel olarak Mayıs ve Ekim ayı arası gerçekleştirilen dalışlar 100 - 150 TL arasında ücretlendirilmektedir.

Fethiye ise bu anlamda diğer ilçelere oranla pek fazla alternatife sahip değildir. Genel olarak Ölüdeniz’de gerçekleşen dalışlar 100 - 200 TL arasında ücretlendirilir.

Marmaris’te dalış için 6 farklı nokta bulunmaktadır. Baca Mağarası, Sarı Mehmet Burnu, Keçi Adası Feneri, Hayıtlı Burnu, Aksu Koyu ve Kutuk Burnu dalış için en uygun noktalardır. Ortalama 90 - 100 TL arasında ücretlendirilen dalışlar oldukça keyif vericidir.

Ortaca’da ilçesinde ise dalışların birçoğu Dalyan beldesinde bulunan koylarda yapılmaktadır. Delikli Ada, Bozburun, Vatoz Koyu, Batık ve Acemi Koyu bölgelerinde dalışlar gerçekleştirilmektedir.

Ailenizle beraber doğa ile iç içe her şey dahil bir tatil yapmak için Muğla tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Muğla’da Yapılabilecek Hava Sporları

Muğla Yamaç Paraşütü Muğla Yamaç Paraşütü

Tüm ilçelerde olmasa da Muğla’nın bazı ilçelerinde planör, paraşüt ve parasailing gibi hava sporları da yapılmaktadır. Bu anlamda başta Fethiye olmak üzere Marmaris, Milas ve Ortaca’da aktivitelere katılmak mümkündür.

Fethiye’de Babadağ mevkiinde yapılan yamaç paraşütü ile ilçenin muhteşem güzelliği gökyüzünden seyredilmektedir. 6500 metre yükseklikte gerçekleşen aktivite sırasında 200 kilometrekarelik alan seyredilebilir. Bu aktivite ortalama 400 – 500 TL arası ücretlendirilmektedir.

Yine Fethiye’de gerçekleşen parassailing de Ölüdeniz üzerinde yapılmaktadır. Deniz üzerinde sürat teknesinin çekmesiyle paraşüt gökyüzüne doğru yükselir ve manzara ayaklar altına serilir. Bu aktivite ise ortalama 200 - 300 TL arasındadır.

Marmaris’te de yapılan parasailing en çok İçmeler ve Turunç bölgesinde yapılmaktadır. 15 dakika boyunca yapılan aktivite için yaklaşık 100 - 200 TL arası ödemek gerekir.

Milas’ta ise paraşüt yapılmaktadır. Alatepe mevkiinde gerçekleşen paraşüt yaklaşık 30 dakika kadar sürerken ortalama 250 – 300 TL arasında ücretlendirilmektedir.

Ortaca’da ise daha çok planör ile gezintiler yapılmaktadır. Ortaca’nın muhteşem güzelliklerinin havadan seyretme imkânı sunan aktivite ortalama 200 - 300 TL arasında ücretlendirilmektedir.


Muğla’da Safariler

Muğla Safari Aktivitesi Muğla Safari AktivitesiMuğla’nın turizm noktasında aktif olan ilçelerinde tatilciler için sunulan bir diğer aktivite ise safarilerdir. Jeep ATV ve bazı ilçelerde atlar ile gerçekleşen aktivitelerde antik kentleri, koyları ve ormanları yakından görebilmek mümkündür.

Bodrum’da gerçekleşen safariler sırasında engebeli araziler aşılır ve ormanlık alan içinden geçirilir. 8 kişilik ekipler halinde gerçekleşen safariler sabah erken saatlerde başlayıp akşamüzeri sonlanmaktadır. Bu yolculuklar ortalama 120 TL ile ücretlendirilmektedir.

Dalaman’da ise hem Jeep ile hem de ATV ile safariler düzenlenmektedir. Sabah saat 9.00 gibi başlayan safariler gece saat 7 gibi sonlanmaktadır. Jeep ile Radar Tepesi, Toparlar Şelalesi, Yuvarlak Çay, Dalaman Çayı, Akköprü Barajı’na gezintiler düzenlenmektedir. Ortalama olarak 150 TL ile ücretlendirilmektedir. ATV turları ise daha çok ormanlık alan içinde gerçekleştirilmekte ve 90 TL ile ücretlendirilmektedir.

Fethiye’de de yine hem Jeep hem atlı hem de ATV ile safariler düzenlenmektedir. ATV ile yapılan turlarda Kayaköy’e ve Gemiler Koyu’na yolculuklar yapılmaktadır ve ortalama 140 TL ile ücretlendirilir. Jeep ile gerçekleştirilen turlarda ise Tlos Antik Kenti, Yakapark ve Saklıkent Kanyonu, Xhantos Antik Kenti ve Patara Plajı’na geziler düzenlenir. Bu yolculuk ise 100 TL ile ücretlendirilmektedir. Atlı safariler ise Hisarönü’nden başlayıp Kayaköy’e doğru yapılmaktadır. Bu safariler 80 TL ile ücretlendirilir.

Marmaris’te ise daha çok Jeep safari turları düzenlenmektedir. Köylere ve koylara gerçekleşen safariler ortalama 40 TL ile ücretlendirilmektedir.

Ortaca’da hem Jeep hem de ATV safari turları düzenlenmektedir. Jeep ile gerçekleşen safariler Yuvarlak Çay’dan başlayıp Kargıcak Koyu’nda sonlanmaktadır. Bu yolculuk 120 TL ile ücretlendirilmektedir. ATV ile yapılan turlar Güllük Ormanı’ndan başlayarak Aşı Koyu’na doğru yapılmaktadır. Bu turlarda ATV kiralama ücreti ise 80 TL’dir.

Tüm fiyatlar sezon içerisinde değişiklik göstermektedir.


Muğla’da Yapılabilecek Su Sporları

Muğla Plajlarında Su Sporları Muğla Plajlarında Su SporlarıMuğla özellikle ilçeleri denizi ile birçok su sporuna olanak sağlamaktadır. Bodrum, Fethiye, Marmaris, Datça, Dalaman ve Milas bu anlamda en popüler ilçelerdendir.

Bodrum’da yapılan windsurf, jet ski, wakepoint ve wakeboard en çok yapılan su sporlarından bazılarıdır. Bu sporlar tatilcilere eğlenceli anlar yaşatırken tatili unutulmaz kılmaktadır.  Bitez Koyu’nda yapılan windsurf 70 TL’ye kiralanarak yapılmaktadır. Bununla beraber eğlenceli ve aynı zamanda adrenalin dolu olan jet ski ise Bitez ve Ortakent’te yapılmaktadır. Jet skinin 10 dakikalık kullanım ücreti ise yaklaşık 200 TL ile ücretlendirilmektedir. Bir diğer aktivite olan wakeboard 80, wakepoint ise ortalama 100 TL’ye yapılmaktadır. Fiyatlar sezon boyunca değişiklik gösterebilir. 

Datça’da ise windsuf, kayaking ve kano turları düzenlenmektedir. Uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapan Datça’da windsurf öğrenmek veya kiralamak için çeşitli işletmeler ile görüşülebilir. Bununla beraber kano gezintileri için kiralama yaparak güzel bir gün geçirilebilir. Kano kiralama ücreti ise yaklaşık 50 TL ile ücretlendirilmektedir. Kanoya benzer bir tekne olan kayaking de ortalama 60 TL’ye kiralanmaktadır. Fiyatlar yüksek sezonda değişiklik gösterebilir.

Fethiye’de kano turları ile beraber flyboard, banana, mambo, matrix ve flyfish yapılmaktadır. Bu aktivitelerin birçoğu da yine Ölüdeniz’de gerçekleştirilmektedir. Aktivitelerin ortalama ücreti ise Flyboard 300 – 350 TL, kano 100 - 150 TL, banana, matrix, mambo ve flyfish ise 80 – 100 TL arasındadır.

Marmaris’te ise ringo, flyboard, su kayağı, jet ski ve sürat motorları ile yapılan aktiviteler mevcuttur. Bu aktiviteler için Marmaris’in denizi son derece uygundur. Ücretlendirilmelere gelince ringo 60 - 80 TL arasında, flyboard 200 - 250 TL arasında, su kayağı ve jetski 150 - 200 TL arasında, sürat motorunun kullanımı ise ortalama 300 TL ile ücretlendirilmektedir.

Her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Muğla pansiyon yazımızı göz atabilirsiniz.


Muğla’da Yapılan Trekking, Bisiklet Turları ve Tırmanışlar

Muğla Doğasında Bisiklet Turları Muğla Doğasında Bisiklet TurlarıBodrum’da birçok trekking ve bisiklet rotaları bulunmaktadır. Trekking için en çok tercih edilen rota Kanacık ve Pedesa Antik Kenti arasında yapılan 185 kilometrelik parkurdur. Bununla beraber bisiklet turları içinde rotalar bulunmaktadır. Çamlık – Torba, Ortakent – Yahşi ve Bodrum – Torba arası parkurlar bisiklet turları için ideal rotalardandır. Bisiklet kiralama ücreti ise ortalama 80 – 100 TL arasındadır. Bu aktivitelere ek olarak dağ tırmanışları da yapılmaktadır. En çok tercih edilen nokta ise Bodrum ilçe merkezine 30 kilometre mesafedeki Bafa Gölü etrafıdır.

Dalaman’da ise Dalaman – Kayaköy arası 55 kilometrelik güzergâh bisiklet turları için ideal rotalardan birini oluşturmaktadır. Güzergâh üzerinde bulunan muhteşem manzara ise yolu keyif verici hale getirmektedir. Dalaman’da bisiklet kiralama ücreti ise yaklaşık 40 – 50 TL arasındadır.

Bisiklet turları ve trekking açısından çok fazla alternatifin bulunduğu Datça ise bu anlamda oldukça zengindir. Trekking için Kısık – Kargı Parkuru, Emecik Dağları, Hurmalı Bükü Yolculuğu, Yarık Dağı Tırmanışı en çok tercih edilen rotalardandır. Bununla beraber ortalama 40 - 50 TL’ye bisiklet kiralanarak gezintiler de yapılmaktadır. Bisiklet parkurlarından en çok tercih edilen rota ise Knidos yolculuğudur.

Fethiye’de ise daha çok trekking yapılmaktadır. Kayaköy – Babadağ, Fethiye – Kaleköy, Faralya ( 18 km) – Kabak (9 km) Koylar Turu ( 9 km), Ge Köy – Büyükçakıl Sahili Parkuru (12 km)en çok tercih edilen rotalardan bazılarıdır.

Milas’ta yine trekking tercih edilmektedir. Özellikle Milas – Ören arasında gerçekleştirilen yürüyüş sırasında muhteşem manzaralar ile karşılaşılırken son derece doğal ve sade köyler gezilmektedir.