Konya’da Yapılacaklar

Yüzölçümü açısından Türkiye’nin en büyük ili olan ve İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya, çok eski yerleşim yerlerinden biri olup birçok tarihi mirası içerisinde barındıran illerden biridir. Birçok önemli kişiliğe ev sahipliği yapmış olan Konya, inanç turizmi ile öne çıkmaktadır.

Konya’da tarihi yapılar, Kilistra Antik Kenti, Mevlana, Şemsi Tebriz-i ve Nasreddin Hoca gibi önemli kişiliklerin türbeleri, mağaralar, doğal cazibe alanları ve göller gibi birçok görmeden ve gezmeden dönülmemesi gereken alanlar bulunmaktadır.

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirmek için Konya'da yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Konya otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Kusursuz Bir Doğa Deneyimi: Beyşehir Gölü 

Beyşehir Gölü Beyşehir Gölü

Konya’nın Beyşehir İlçesi sınırlarında bulunan Beyşehir Gölü, Türkiye’nin 3.büyük gölüdür. Yapılan düzenlemelerle milli park haline dönüştürülen Beyşehir Milli Parkı’nda yaz aylarında yüzme aktivitesi de yapılabilmektedir. 

Konya’ya geldiğinizde Beyşehir Gölü’ne gidip muhteşem gün batımını izlemeden, kendinizi tatlı serin sularına bırakmadan dönmeyin.


Şehrin En Özel Noktasını Ziyaret Edin: Mevlana Müzesi 

Konya Mevlana Müzesi Konya Mevlana Müzesi

Konya gezinizin ilk duraklarından biri olması gereken ve Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Mevlana Müzesi, sizin de şehirdeki ilk durağınız olmalıdır. 

Tüm dünyayı etkileyen felsefi düşünceleri ile bilinen Mevlana’nın Türbesi, günümüzde müzeye çevrilerek ziyarete açılmıştır. Her yıl binlerce turist ağırlayan müze içerisinde dergah eşyaları, kıyafetleri, sekiz telli keman ve tarihte astronomide kullanılmış olan küre gibi değerli eşyalar sergilenmektedir. 

Konya’ya geldiğinizde Mevlana Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmeyiniz.

Konya'daki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Konya'da gezilecek yerler yazısında listeledi.


Konya’nın Yöresel Mutfağı’nın Lezzetlerini Tatmadan Dönmeyin: Etli Ekmek

Konya Etli Ekmek Konya Etli Ekmek

Selçukluların saray yemeklerine kadar uzanan zengin mutfak kültürüne sahip olan Konya’da tadılmadı gereken birbirinden lezzetli yemekler vardır. Konya dendiğinde akla ilk gelen Etli Ekmek, Mevlana Böreği, Arabaşı Çorbası, Bamya Çorbası, Höşmerim ve Dilber Dudağı Tatlısı gibi yöresel lezzetleri tatmadan dönmeyin.


Şehir Gezisine Doğa ile İç İçe Bir Mola: Meram Bağları

Meram Bağları Meram Bağları

Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzak, doğa ile iç içe vakit geçirmek için tercih edilen noktalardan biri olan Meram Bağları, Selçuklu Dönemi’nden bugüne en meşhur sayfiye yerlerindendir. 

Şehir merkezine 6 km mesafede yer alan Meram Bağları’nda tertemiz hava ve yeşillik içerisinde doğa yürüyüşü ve piknik yapabilirsiniz. Dilerseniz alan içerisindeki tesislerden faydalanabilirsiniz. 

Meram Bağları’na gidip sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirmeden dönmeyin.

Konya'da muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi için Konya gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Tarih Kokan Caddelerinde Gezmeden Dönmeyin: Sille Köyü 

Sille Köyü Sille Köyü

Geçmişi Neolitik Çağ’a kadar dayanan binlerce yıllık tarihi günümüze kadar ulaştıran tarihi Sille Köyü, Konya Selçuklu’da bulunmaktadır. Geçmiş medeniyetlerin döneminde İpek ve Baharat yolları üzerinde olmasından dolayı her zaman önemli bir ticaret ve din merkezi olmuştur. 

SİT alanı olarak koruma altında olan Sille Köyü’nde tarihi yapıları ve caddeleri gezmeden dönmeyiniz.

Konya'da gezilecek yerlere yakın muhafazakar hizmet veren Konya islami oteller listesinden bir seçim yapabilirsiniz.


Rengarenk Kelebekleri ile Öne Çıkan: Tropikal Kelebek Bahçesi 

Tropikal Kelebek Bahçesi Tropikal Kelebek Bahçesi

Girdiğiniz an farklı bir dünyada hissedebileceğiniz Avrupa’nın en büyük tropikal kelebek bahçesi Konya’da bulunmaktadır. 20 bin bitki ve 15 farklı tür kelebeğe ev sahipliği yapan bahçe içerisinde ayrıca böcek köyü adında ayrı bir bölüm mevcuttur. 

Konya’ya geldiğinizde rehber eşliğinde gezebileceğiniz Tropikal Kelebek Bahçesi’ni ziyaret edip kelebeklerin yaşamlarına tanıklık etmeden dönmeyin.


Tasavvufun Büyülü Dünyasını Keşfedin: Sema Gösterileri 

Sema Gösterileri Sema Gösterileri

Mevlana’nın şehri olan Konya’da mutlaka yapılması gerekenlerden biri de Sema gösterilerine katılmaktır. Her hafta Konya Belediyesi tarafından düzenlenen Kültür Merkezi’ndeki muhteşem gösterilere tanıklık etmeden dönmeyin. 

Konya'da lüks mekanları ile açık büfe imkanları sağlayan ve bir çok aktivelere imkan veren Konya lüks oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Osmanlı Dönemi’ne Keyifli Bir Zaman Yolculuğu: Tarihi Bedesten Çarşısı

Tarihi Bedesten Çarşısı Tarihi Bedesten Çarşısı

Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar önemli bir kültür merkezi olan Tarihi Bedesten Çarşısı alışveriş ve keyifli bir gezi imkanı sunmaktadır. 16. yüzyılda inşa edilen çarşı içerisinde geleneksel el sanatlarının icra edildiği mekânlar, baharatçılar, kumaşçılar gibi birçok dükkan bulunmaktadır.

Tarihi Bedesten Çarşısı’nda gezip bir kahve molası vermeden dönmeyin.