Ilgın Otelleri

Ilgın Bölgesinde 1 adet otel bulunmaktadır.

Sahib Ata Termal Otel Konya

Sahib Ata Termal Otel

Termal Konya Yarım Pansiyon
  • Spa
  • Çocuk Dostu
  • Aile
  • Toplantı
  • Kongre
  • Havuzlu
İNCELE

Ilgın Tatili

Ilgın Gezilecek ve Görülecek Yerler 

Ilgın OtelleriIlgın OtelleriTarihi Yapılar: Konya’ya bağlı Hititler döneminde kurulan Ilgın ilçesi Kral Yolu üzerinde bulunduğundan dolayı tarihten günümüze dek önemli bir konuma sahip olmuştur. Ilgın’da görülmesi gereken tarihi yapıların çoğu inanç turizmini ön plana çıkarmaktadır. Ilgın’daki tarihi yapılar ise Handevi Kandevi Türbesi ve Zaviyesi, Pir Hüseyin Bey Camii (Ulu Camii), Kervansaray, Bedesten, İmaret ve Mutbah, Pir Hüseyin Bey Camii (Çukur), Lala Mustafa Paşa Külliyesi, Saadettin İsa Kümbeti ve Saadettin İsa Kümbeti şeklindedir. 

Doğal Güzellikler: Ilgın’da gezip görebileceğiniz doğal güzellikler arasında Ilgın Kaplıcaları ve Ilgın Gölü yer almaktadır. 

Ilgın’da Yapılacak Aktiviteler

  • Ilgın, sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. İlçeye geldiğiniz zaman ilçe keşfi dışında ilçeden ayrılmadan önce mutlaka yapmanız gereken şeylerin başında bir su şehri olan bölgedeki Sahip Ata Kaplıcası’na uğramalı ve Aşağı Çiğil Suyu’ndan içmelisiniz.
  • Ilgın’ın köklü tarihini deneyimlemek için kendinize bir gezi rotası planlayabilir ve ilçenin birbirinden özel yapılarını keşfedebilirsiniz. 
  • Ilgın Gölü kıyısında doğa ile iç içe zaman geçirebilirsiniz. 
  • Ilgın’ın doğasını ve tarihini keşfettikten sonra dilerseniz ortalama 85 km mesafede yer alan şehir merkezine geçebilir, başta Mevlana Müzesi’ni ve Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Köklü tarihi ile büyüleyici bir görünüme sahip olan şehirde Karatay Medresesi, Çini Eserler Müzesi, Konya Arkeoloji Müzesi, Konya Etnografya Müzesi gibi onlarca özel noktada, keyifli bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Ilgın’da Yapılan Festivaller

Ilgın Kaplıca Sağlık ve Turizm Festivali her yıl Ilgın Belediyesi tarafından Haziran ve Temmuz ayları arasında düzenlenmektedir. Ilgın yerli halkın katıldığı festival ilçenin doğal güzelliklerini tanıtmak ve baharın gelişini eğlencelerle kutlamak amacıyla yapılmaktadır.

Ilgın’da Neler Yenilir?

Ilgın tatiliniz sırasında Konya mutfağının birbirinden güzel yöresel yemeklerini tadabilirsiniz. Bamya Çorbası, Çebiç, Su Böreği, Etli Ekmek, Fırın Kebabı, Sacarası, Mevlana Böreği, Arabaşı Çorbası, Höşmerim Tatlısı, Papara, Tirit, Kaygana, Saç Böreği, Batırık, Düğün Pilavı ve Etli Topalak Çorbası tadabileceğiniz başlıca özel lezzetlerdir. 

Ilgın’dan Ne Alınabilir?

Ilgın tatiliniz sırasında Konya’nın meşhur yöresel lezzetlerinden ve şehrin simgesel hediyelik ürünlerinden satın alabilirsiniz. Küflü peynir ve Mevlana şekeri satın alabileceğiniz yöresel lezzetler olurken, Mevlana bibloları ise hem kendiniz hem de sevdikleriniz için satın alabileceğiniz hediyelik seçenekleri arasında ilk sırada yer almaktadır. 

Ilgın’a Nasıl Gidilir?

Konya’nın güzel ilçesi Ilgın’a karayolu ve havayolu ile ulaşım mümkündür. Ilgın’a havayolu ile ulaşımı tercih eden yolcular için iniş noktası Konya Havalimanı olup, ilçeye ortalama 90 km mesafede yer almaktadır. Şehirlerarası otobüslerle ulaşımda da Konya otobüsleri tercih edilmelidir. Konya Otogar ile ilçe merkezi arası mesafe 79 km’dir. Havalimanı ve otogardan çeşitli toplu taşıma seçenekleri ile ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. Özel aracı ile Ilgın’a ulaşımı tercih eden yolcular için İstanbul – Ilgın arası yolculuk ortalama 6 saat 30 dakika, Ankara – Ilgın arası yolculuk yaklaşık 3 saat ve İzmir – Ilgın arası yolculuk yaklaşık 5 saat 30 dakika sürmektedir.