Konya Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve yüz ölçümü  ile ülkemizin en büyük şehri olan Konya’nın komşuları Ankara, Aksaray, Mersin, Karaman, Niğde, Antalya, Isparta, Afyon ve Eskişehir’dir.

Türkiye’nin 2. büyük gölü olan Tuz Gölü ise Konya sınırında yer almaktadır. Ayrıca Konya – Isparta sınırında Beyşehir, Konya – Afyon sınırında ise Akşehir gölleri bulunmaktadır.

Ulaşım açısından ülkenin merkezi konumunda yer aldığından dolayı demiryolu, havayolu ve otobüs ile kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.  

Konya'da tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Konya otel sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Konya’ya Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul ile Konya arası toplam mesafe 710 km’dir. Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 7 saat 29 dakika sürecektir. İstanbul’dan Konya’ya aracı ile gitmek isteyenler için takip edilmesi gereken güzergâh İstanbul – Gebze – Bilecik – Bozüyük – Eskişehir – Sivrihisar – Kadınhanı – Konya şeklindedir.

Ankara ile Konya arası toplam mesafe 262 km’dir.  Bu mesafe aracınızla tahmini olarak 2 saat 57 dakika sürecektir.  Aracınızla gidilmesi gereken güzergâh ise Ankara – Gölbaşı – Kulu – Cihanbeyli – Altınekin -  Konya şeklindedir. E90 karayolunu takiben Ankara’dan Konya’ya kısa bir sürede ulaşmanız mümkündür. 

Diğer şehirlerden Konya’ya ulaşım da konforlu yollar sayesinde rahatlıkla gerçekleşmekte olup, en rahat güzergahı bulmak için araç ya da akıllı telefonlarda yer alan navigasyon uygulamalarından yararlanmanız önerilmektedir. 

Konya'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Konya'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Konya’ya Havayolu ile Ulaşım

Konya’ya hızlı bir şekilde ulaşmak isteyenler ise Konya’nın Selçuklu İlçesi’nde bulunan Konya Havalimanı’nı kullanabilmektedir. Her havalimanından direk sefer bulabileceğiniz uçuşları satın alarak kısa bir üre içerisinde Konya’ya varmanız mümkündür. 

Havalimanında yer alan HAVAŞ ile il merkezine yaklaşık 30 dk içerisinde 15 TL karşılığında ulaşım hizmeti verilmektedir. Diğer ulaşım seçenekleri ile araç kiralama ve taksi şeklindedir. 

Yurtdışından gelmek isteyenler ise İstanbul aktarmalı uçuşlar ile Konya’ya ulaşabilmektedir.

Konya'da doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Konya gezi rehberi sayfasında listeledi.


Konya’ya Otobüs ile Ulaşım

Konya’ya otobüs ile ulaşmak isteyenler için Ankara  - Konya arası ortalama 3 buçuk saat sürmektedir. Bilet fiyatları ise 45 - 55 TL civarlarındadır.

İstanbul – Konya arası ise ortalama 9 saat sürmekte olup bilet fiyatları 120 - 150 TL civarındadır. 

İzmir –Konya arası otobüsle ortalama 8 buçuk saat sürmekte olup bilet fiyatları 80 - 100 TL civarlarındadır.

3 büyük şehrin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından Konya’ya gün içerisinde pek çok sefer düzenlenmektedir. Bu seferlerde süre ve bilet ücretleri firmaya ve kalkış noktasına göre değişmektedir. 

Konya'da kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Konya apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


Konya’ya Tren ile Ulaşım

 Konya’ya demir yolu ile ulaşım imkânları da mevcuttur. İstanbul’dan demiryolu kullanmak isteyenler, İstanbul Pendik Tren İstasyonu’ndan kalkan YHT ile Konya Gar’a 4,5 saatte ulaşabilmektedir.  Bu seferde ulaşım ücretleri 85 – 100 TL arasındadır.

 Ankara   - Konya arası ise YHT ile 1 saat 50 dakika sürmektedir. Bilet ücretleri ise 30 – 40 TL arasındadır. 

 Toros Ekspresi ise Adana Konya arası yıllardır hizmet vermektedir. Toros Ekspresi, Adana, Mersin, Niğde, Konya, Karaman illerinden geçen 26 durakta durmakta ve bu iller arasındaki ulaşımı sağlamaktadır. Bu tren seferi için biler ücretleri 21 – 25 TL arasındadır. 

 Konya – Adana – Karaman arasında ise İç Anadolu Mavi Treni  her gün işleyen bir başka tren seçeneğidir.

Konya'da kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Konya 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Konya Şehir içi Ulaşım

Türkiye’nin büyük illerinden biri olan Konya’da şehir içi ulaşım tramvay, otobüs ve dolmuş ile sağlanmaktadır.

Oldukça kullanışlı otobüs hattı ve tramvay ile şehir içi ulaşımları şehir gezilerinde de rahatlık sunmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ATUS ile toplu taşıma hatlarının güzergâhlarını, sefer saatlerini ve hangi duraktan hangi otobüs hattının kalktığını takip etmeniz mümkündür. 

 Konya’da toplu taşıma kullanımında Elkart adında elektronik kart kullanılmaktadır. Elkart kişiye özel olup, tek kişi tarafından kullanılabilmektedir. Elkart tam bileti 2.10 TL indirimli Elkart bileti ise 1.55 TL şeklindedir.