Konya Doğal Güzellikleri

Türkiye’de inanç turizminde önde gelen illerden biri olan Konya’da görülmesi gereken birçok doğal güzellik bulunmaktadır. İç Anadolu bölgesinin iklimini yaşayan ilçede birçok yer altı güzelliği, göller, mesire alanları, yaylalar gibi alanlar mevcuttur.

Konya'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Konya otel fiyatları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Meke Gölü

Meke Gölü Meke Gölü

Konya’nın Karapınar İlçesi sınırlarında yer alan Meke Gölü, birinci derecede doğal sit alanı olarak korunmaya alınmış bir doğal güzelliktir. Karapınar Çölü ile aynı ilkimi yaşayan Meke Gölü, görenleri kendine hayran bırakacak manzaraya sahiptir. 

İçerisinde adacıklar bulunan ve sönmüş bir kraterin suyla dolarak göle dönüşmesi ile ortaya çıka Meke Gölü’nün, nazar boncuğunu anımsatır bir görüntüsü vardır. 400 milyon yıllık bir geçmişe dayanan Meke Gölü’nün derinliği 12 metre ve uzunluğu 800 metredir. 

Konya’ya geldiğinizde mutlaka gezilecek yerler listenizde bulunması gereken Meke Gölü, il merkezinden 1,30 saatlik bir mesafededir.


Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi Yerköprü Şelalesi

Konya Hadım İlçesi’nde bulunan ve Göksu Nehri üzerinde yer alan Yerköprü Şelalesi, ziyaretçilerine sunduğu muhteşem manzara ile Konya’nın mutlaka gezilmesi gereken yerleri arasındadır. 

20 metre yükseklikten dökülen suyun yarattığı doğal atmosfer, hem huzuru arayanlara cevap verir nitelikte hem de doğa fotoğrafçılarına kaçırılmaz fotoğraf kareleri fırsatları sunmaktadır. Ayrıca şelalenin çevresinde Göksu Vadisi’nde görülmeye değer Yerköprü Mağarası da bulunmaktadır.

Şelaleye, Konya Karaman Yolu üzerinden 116 km’lik bir yolculuk ile ulaşılmaktadır. 

Konya'ya uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Konya'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Meram Bağları

Meram Bağları Meram Bağları

Konya’nın Meram İlçesi’nde bulunan ve ilçenin adıyla anılan Meram Bağları il merkezine 6 km mesafede yer almaktadır. Konya’da piknik ve dinlenmek için ideal alanlardan biri olan Meram Bağları, muhteşem suyu, tertemiz atmosferi, yeşiller içindeki tabiatı ile yazın sıcak günlerinde vazgeçilmez mesire alanlarından biri olmaktadır. 

Evliya Çelebi’nin de Seyahatnamesi’nde bahsettiği bu hem tarihi hem de doğa harikası alan yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. Ayrıca Meram Bağları bünyesinde birçok sayıda restoran, park ve kafe bulunmaktadır.

Meram Bağları’na ulaşım için Konya il merkezinden 4-A ve 4-B Meram hatları, ayrıca 1-A, 1-B, 2-A, 2-B Meram hatları, 3-A Dere Hattı hizmet vermektedir.


Karapınar Çölü

Karapınar Çölü Karapınar Çölü

Konya’nın Karapınar İlçesi’nde bulunan ve Türkiye’nin tek çölü olan Karapınar Çölü eşsiz coğrafi özellikler barındırmaktadır. İl merkezine 94 km mesafede yer alan Karapınar İlçesi’ndeki çöl ayrıca tarihi İpek Yolu güzergâhında yer almaktadır. 

Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Karapınar Çölü içerisindeki krater göllerini gezebilir, özel yapılmış yürüyüş yolları ile kendinizi farklı bir kıtada hissettirecek yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Konya'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Konya gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Akşehir Gölü

Akşehir Gölü Akşehir Gölü

Afyonkarahisar’a da sınır olan Akşehir Gölü, aynı adı taşıyan ilçeyi kapsayan bölgede Emir ve Sultan Dağları arasındaki çöküntüde yer almaktadır. 

Dışarıya akıntısı olmayan Akşehir Gölü, kapalı havza özelliği taşımaktadır. Kapalı havza olmasına rağmen suyu tuzlu değildir. Nasreddin Hoca’nın hikâyelerine konu olan Akşehir Gölü muazzam bir doğal manzaraya sahiptir.

Konya il merkezinden kalkan Akşehir otobüsleri ile ilçe merkezine ulaşarak Akşehir Gölü’ne kolaylıkla varabilirsiniz.


Tınaztepe Mağarası

Tınaztepe Mağarası Tınaztepe Mağarası

Konya’nın 7 harikası içerisinde bulunan Tınaztepe Mağarası, Konya’nın Seydişehir İlçesi’nin sınırları içerisinde Seydişehir – Manavgat yolu üzerinde Seydişehir’e 35 km mesafede yer almaktadır.  

Tınaztepe’nin güneyinde bulunan mağaranın uzunluğu 1650 metre derinliği ise 65 metredir. Aktif ve fosil olmak üzere 2 bölümden oluşan mağaranın fosil bölümüne bahar dönemlerinde girilmek istendiğinde 5 adet gölün botla geçilmesi gerekmektedir. Sonbahar aylarında ise sular çekildiğinden dolayı aynı yol yürüyerek aşılabilmektedir.  

Konya’ya gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken mağaralardan biri olan ve turizme açık olan Tınaztepe Mağarası giriş ücreti 10 TL’dir. Mağara etrafında doğayla iç içe oturup dinlenebileceğiniz birçok tesis yer almaktadır. 

Bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Konya 5 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


Obruk Gölü

Obruk Gölü Obruk Gölü

Konya şehir merkezine 69 km mesafede yer alan Obruk Gölü, Obruk Yaylası’nın bir parçası olup bölgedeki obruk gölleri arasından en büyüğüdür. 

Obruk Gölü’nde yaban hayatı oldukça çeşitlidir. Su altında ve su üstünde bulunan bitkiler ve çevresindeki muhteşem doğa ziyaretçilerini büyülemektedir. Muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz doğal güzellik olan Obruk Gölü yanında yer alan Obruk Han’ı ve harabelerini de gittiğinizde mutlaka görmeniz önerilmektedir.  

Konya Karatay İlçesi’ne bağlı Obruk Köyü’ne ulaşmak için öncelikle ilçe merkezine ulaşım sağlamanız gerekmektedir. 


Beyşehir Gölü Milli Parkı

Beyşehir Gölü Milli Parkı Beyşehir Gölü Milli Parkı

Türkiye’nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölü ve etrafındaki düzenlemeler ile yapılmış olan milli park muhteşem atmosferi ve yeşilliği ile ilgi odağı olmaktadır. 

İrili ufaklı 33 adadan oluşan Beyşehir Gölü Milli Parkı’nın doğu kıyılarına uzanan Dedegöl Dağları ayrı bir manzara sunmaktadır. Göl suyunun turkuaz oluşu ise Beyşehir Gölü’nün cazibelerindendir. Göl içerisinde sazan, sarıbalık, çiçekbalığı ve tatlı su levreği yetişmektedir. Adalarda ve sığ bölgelerde ise pelikan, yaban ördekleri, dalgıç ve balıkçıl yaşamakta, göç zamanında ise birçok çeşitli kuş uğramaktadır.

Yaz aylarında plajı kullanılan Beyşehir Gölü’nde yüzme aktivitesi yapılmaktadır. Çevresinde ise doğa sporları ve trekking gibi aktiviteler oldukça gelişmiştir. 

Konya il merkezinden 1 saat süren yolculuk sonunda Beyşehir Gölü ve Milli Parkı’na ulaşım sağlanmaktadır. 


Ilgın Kaplıcaları

Ilgın Kaplıcaları Ilgın Kaplıcaları

Konya’ya uzaklığı 86 km mesafede olan Ilgın İlçesi termal alanları ile yoğun ilgi görmektedir. Ilgın ilçe sınırlarında bulunan Ilgın Kaplıcaları çevresinde birçok otel bulunmaktadır.

Kaplıca suyu egzama, felç, sinir, cüzzam, kadın hastalıkları, akciğer iltihaplanmaları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Evliya Çelebi’nin meşhur eseri Seyahatname’de de Alaeddin Keykubat’ın romatizma hastalığı için Ilgın Kaplıcaları suyuna başvurduğu yazılıdır. Kimyasal özellikleri açısından çok zengin olan doğal şifa kaynağı Ilgın Kaplıcaları, turistler tarafından ziyaret edilen başlıca alanlardandır. 

Kaplıca fiyatlarını araştırıp rezervasyon yaptırarak gidebileceğiniz kaplıcalara ulaşım ise Konya il merkezinden ilçeye kalkan otobüsler ile sağlanmaktadır. 


Güvercinlik Mağarası 

Güvercinlik Mağarası Güvercinlik Mağarası

Tabiat güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Konya’nın Güneysınır İlçesi’nde yer almaktadır.  Mağaranın derinliği 130 metre salon kısmının uzunluğu ise 346 metredir. İki kısımdan oluşan mağaranın ilk kısmı fosil özellikleri olan bölüm, ikinci kısım ise salon kısmıdır.

 -130 metrede bulunan dev salon Avrupa ve Türkiye’deki dikey mağaralardan en geniş salona sahip olanıdır. Mağara içerisinde bayrak ve duvar sarkıtları, perde oluşumlar gibi çeşitli oluşumlara rastlanmaktadır.


İnbaşı Mağarası

İnbaşı Mağarası İnbaşı Mağarası

Yıl boyunca ziyarete açık olan İnbaşı Mağarası, Konya’nın Hadim İlçesi Korualan Kasabası sınırları içerisinde yer almaktadır. 

Her yaştan insanın zorlanmadan gezip görebileceği doğal bir oluşum olan mağaranın çevresinde ise piknik yapmak için uygun mesire alanları mevcuttur. Soğuk suyu ile yaz aylarında serinlemenizi sağlayacak mağara içerisindeki eşsiz galeriler ve şelalesi ile kendine hayran bırakmaktadır.

Konya’dan Hadim ilçe merkezine gelerek buradan da İnbaşı Mağarası’na kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz konaklama seçenekleri Konya termal oteller sayfasında yer almaktadır.


Büyük Düden Mağarası 

Büyük Düden Mağarası Büyük Düden Mağarası

Konya’ya bağlı Derebucak İlçesi sınırlarında bulunan Büyük Düden Mağarası, Kembos Ovası’nın batı kıyısında İbradi yönünde 18 km mesafede yer almaktadır. 

Kembos Ovası’nın bahar aylarında eriyen kar suyu ve Uzunsu Deresi’nin toplanan suları Büyük Düden Mağarası’ndan geçerek Manavgat Çayı’na karışmaktadır. Mağara speleolojik bir önem taşımakta olup, uzunluğu metredir. Düden içerisinde birçok göl, dev cadı kazanları ve sifonlar olduğundan turizm yönünde gelişimi zorlaşmaktadır.   

Doğal bir oluşum olan Büyük Düden Mağarası’na ulaşmak için kendi aracınızla Konya- Beyşehir – Derebucak istikametini takip etmeniz gerekmektedir.