Konya Aktiviteleri

Geçmiş tarihten birçok iz taşıyan ve insanlığın ilk yerleşim yerlerinden olan Konya, dümdüz bir vadide kurulmuş olan Türkiye’nin yüzölçümü açısından en büyük ilidir. 

Her türlü spor, sanat ve tarihi aktivitelerle buluşulması mümkün olan Konya’ya gelip eğlenceli ve dolu dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız şehirde yapılacak aktiviteler; safari, yamaç paraşütü, kuş gözlemi, kamping, trekking, bisiklet turları, mağaracılık ve kültür turları şeklindedir. Baharın gelmesi ile birlikte harika doğal alanlara ve milli parklara sahip olan Konya, aktiviteler açısından oldukça çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Konya'da gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Konya otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Semazen Gösterileri

Semazen Gösterileri Semazen Gösterileri

Konya’nın simgesel etkinliklerinden biri olan Semazen gösterileri Konya’da yapılabilecek en güzel aktivitelerden biridir. Mevlana ile bilinen şehrin manevi özelliklerini taşıyan Sema gösterileri her hafta sonu Cumartesi günlerinde Mevlana Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Gündüz Mevlana Müzesi’ni gezdikten sonra akşam 19:00’da başlayan gösterilere katılarak Konya’nın tasavvufi atmosferini hissedebilirsiniz. 


Kültür Turları

Konya Kültür Turları Konya Kültür Turları

Konya’da genellikle günübirlik yapılan kültür turları tarihi ve dini bölgeleri gezmek açısından daha faydalı olabilmektedir. Rehberler eşliğinde yapılan turlarda gezdiğiniz her bölge ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Meram Bağları, Mevlana Müzesi, Karatay Medresesi, İnce Minerali Medrese ve Şemsi Tebriz-i Türbesi gibi önemli merkezler ana duraklar olmaktadır. Genellikle turlar içerisinde yeme içme ve ulaşım gibi ücretler dâhildir.  Dilerseniz bölgede birçok konaklamalı tur da yapılmaktadır.

Konya'ya uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Konya gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü Yamaç Paraşütü

Konya’da yapılabilecek aktivitelerden bir diğeri de yamaç paraşütüdür. Konya’yı karış karış gezdikten sonra masmavi gökyüzünün içerisinden Konya’yı seyre dalabilirsiniz.

Akşehir ve Beyşehir ilçelerinde yamaç paraşütü yapılması için uygun alanlar bulunmaktadır. Akşehir’de Sultan Dağları’nda yapıldığından dolayı şehir merkezi yakınındadır. Ulaşım ve konaklama açısından Akşehir sizlere avantaj sağlayan ilçelerdendir. Bölgede birçok yarışma da düzenlenmektedir. Beyşehir’de ise Yakamanastır mevkiinde yapılan yamaç paraşütü pisti 2009 yılında açılmış ve birçok uluslararası festivale ev sahipliği yapmıştır. Beyşehir’deki pist ilçe merkezine 6 km mesafede yer almaktadır. 

Muhteşem göl manzarası eşliğinde Konya’da adrenalin dolu bir aktivite olan yamaç paraşütü için ilçedeki acentalardan fiyat bilgisi alabilirsiniz. 


Kamping, Karavan ve Foto Safari 

Konya Kamp, Karavan ve Foto Safari Etkinlikleri Konya Kamp, Karavan ve Foto Safari Etkinlikleri

Konya’da yapılan kamp ve karavan aktiviteleri için genellikle Beyşehir Gölü ve Milli Parkı tercih edilmektedir. Beyşehir Gölü yaban hayatı ve kuş gözlemciliği için de uygun ortamlara sahiptir.

186 farklı kuş çeşidinin yer aldığı Beyşehir Gölü, Düden Gölü ve Obruk Gölü kuş gözlemi ve foto safari gibi aktiviteler için ideal bölgelerdir. 

Gezdikçe yeni özelliklerini öğreneceğiniz bazı şehirler vardır. İşte bu nedenle Konya gezi rehberi sayfamızı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.


Doğa Yürüyüşleri

Doğa Yürüyüşleri Doğa Yürüyüşleri

Konya’da doğa yürüyüşü yapılabilecek birçok uygun güzergâh bulunmaktadır. Birçok doğal güzelliğe hakim olan Konya’da yürüyüş topluluklarına katılarak veya göller çevresinde bulunan alanlarda kendi güzergahlarınızı oluşturarak doğanın atmosferi ve manzaralar eşliğinde trekking yapabilirsiniz. 

Konya Doğa Yürüyüşleri Toplulukları sayfasından da takip edebileceğiniz bazı yürüyüş rotaları;

  • Anamas Dedegül Dağı Yaka Kanyonu Geçişi
  • Bozkır Aygır Şelalesi Yürüyüş Ve Gezisi
  • Karadağ-Karaman Yürüyüşü
  • Leylekler Vadisi ve İslibucak Yürüyüşü
  • Atlas Lale, Timraş, Çatalhüyük Gezisi

şeklindedir. 

Konya'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Konya pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Bisiklet Turları

Konya Bisiklet Turları Konya Bisiklet Turları

Konya yüzölçümü bakımından en geniş illerden biri ve coğrafi açıdan düzlük bir alanda yer almaktadır. Bu nedenle bisiklet ile gezmeye uygun koşullar bulunmaktadır. 

İl merkezinde gezilip görülmeye değer birçok tarihi ve dini yapılar bulunan Konya’da bisiklet kiralama merkezlerinden bisiklet kiralayarak bu tarihi yapıları gezebilir, doğal güzelliklerden biri olan Meram Bağları’na gidip yeşillik içerisinde dolaşabilir, Sille Köyü’nün sokaklarının tarihi atmosferine şahit olabilirsiniz.

Konya'da bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Konya 5 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Mağaracılık

Konya Mağaracılık Konya Mağaracılık

Konya coğrafi açıdan birçok çeşitliliğe sahip olan illerimizden biridir. Bölgede bulunan mağaralar ise sayısı ile bu zenginliği kanıtlar niteliktedir. Profesyonel olarak yapılan mağaracılık etkinliği dışında gezilip görülmek için uygun koşullar sağlanmış birçok mağara bulunmaktadır. 

Tınaztepe Mağarası, Büyük Düden Mağarası ve Yerköprü Mağarası gezilip görülmesi gereken ve etrafında da mesire alanları bulunan Konya’da aynı zamandan foto safari yapabileceğiniz doğal alanlardan birkaçıdır.