Gölbaşı'nda Gezilecek Yerler

Ankara’nın en düzenli kentleşme bölgelerinden birisi olan Gölbaşı, diğer ilçeler ile karşılaştırıldığında kısmen küçük bir yüzölçümüne sahiptir. Bünyesinde sınırlı sayıda doğal güzelliğin yanı sıra tarihi yapılar da barındırmaktadır. Bu yapıların her biri kendine has özelliklere ve cezbedici güzelliklere sahiptir.

Söz konusu Gölbaşı gezilecek yerler olduğunda misafirlerine sınırlı bir coğrafyada olağanüstü güzellikler sunmaktadır. Oldukça temiz atmosferi, eski dönemlerden kalma tarihi yapılar ve bünyesinde barındırdığı iki adet gölü ile gelen misafirlerini ağırlamaktadır.

Gölbaşı'nda keyifli bir tatil geçirmek için Gölbaşı otelleri sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Eymir Gölü

Eymir Gölü Eymir Gölü

Gölbaşı ilçe merkezinin kuzey tarafında bulunan Eymir Gölü, il merkezine ortalama 23 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Konum olarak ODTÜ kampüsünün sınırları içerisinde bulunan Eymir Gölü, üniversitenin çeşitli etkinlikler düzenlediği bir nokta olarak ün kazanmıştır.

Ayrıca kış aylarında gölün donması görsellik açısından doğal bir şölen haline gelirken, yaz aylarında birçok kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Göl çevresinde, gelen ziyaretçilere hizmet veren çeşitli restoranlar ve büfelerin yanı sıra yürüyüş yolları ve piknik alanları da vardır.

Zaman içerisinde kendi fauna ve florasını oluşturarak, birçok canlıya yaşamlarını sağlayacak ekosistem oluşturmuştur. Göle girişler üniversite girişinden yapıldığı için araçlar ile gelindiğinde araçlar dışarıda ki otoparka bırakılıp, yürüyerek devam edilmelidir.

Eymir Gölü’nü ziyaret ücretsizdir.

Ankara'nın tarihi ve turistik mekanlar ile gezilecek yerlere yakın konaklama seçenekleri için Ankara otelleri adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Mogan Gölü

Mogan Gölü Mogan Gölü

Set gölü olan Mogan Gölü, Ankara il merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Gölbaşı ilçesinde yer almaktadır. Ankara’nın denizi olarak bilinmektedir. Oluştuğu yer, alüvyon birikimi arkasındadır. Hafif tuzlu bir suya sahiptir. 

Mogan Gölü’nü besleyen toplam 11 dere vardır. Bu derelerden başta gelenler Gölova, Yavrucak, Başpınar ve Sukesen’dir. Ayrıca Mogan, yağışlı mevsimlerde belirli bir su seviyesinin üzerine çıkarak Eymir Gölü’nü de beslemektedir. 

Mogan Gölü kıyı kesimi, restoranlara, kafelere, otellere, kamp ve balıkçılık noktalarına ev sahipliği yapmaktadır. Balıkçılar için yengeç, Kadife balığı, Sazan balığı, Turna balığı, Gümüş balığı ve Kerevit gibi deniz canlıları bulunmaktadır. 

Mogan Gölü alanına giriş ücretsizdir. 

Gölbaşı'nda binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Gölbaşı gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Mogan Parkı

Mogan Parkı Mogan Parkı

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2001 yılında Mogan Parkı olarak adlandırılan bir rekreasyon alanı yapılmıştır. Bu park toplam 601.879 metrekaredir. Fakat 203.650 metrekarelik kısmı tehlike altında olan kuşlar su kuşlarına ayrılmıştır. 

Parkta vakit geçirmek için piknik alanları, koşu yolu, koşu pisti, 2 adet futbol ve basketbol sahası, asma köprülerle ulaşılan marina adası, 3 adet tenis kortu, çocuk oyun parkı ve engelli çocuk oyun parkı gibi seçenekler vardır. 

Ayrıca parkın Haymana yolu tarafı, 25 metre yükseklikte deniz fenerine ve 3 tane seyir terasına ev sahipliği yapmaktadır. Seyir terasından gölün en güzel manzarası izlenebilmektedir. 

Mogan Parkı’na giriş ücretsizdir. 


Müze Evliyagil

Müze Evliyagil Müze Evliyagil

Ankara il merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta, Gölbaşı’nın İncek Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Müze Evliyagil, Ajans-Türk Şirketler Topluluğu’nun sahibi Sarp Evliyagil tarafından 2016 yılında açılmıştır. Çağdaş ve modern sanat anlayışının yansıtıldığı bir müze olarak ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Müze içerisinde Sarp Evliyagil’in 1993 yılından beri topladığı farklı kategorilerden birçok modern sanat eseri yer almaktadır. Ayrıca genç sanatçıların eserlerini sergileyebileceği bir özellikte olduğu için, sesini duyurmak isteyen amatör modern sanatçılar da eserlerini burada sergileyebilmektedir. 

Müze üç katlı olup, heykelden resimlere, motiflerden fotoğraflara kadar birçok farklı kategoride esere sahiptir. Yılın bazı zamanlarında sanat fuarları da düzenlenmektedir.

Müze Evliyagil’e giriş ücretsizdir.

Ankara'daki turistlerin sürekli ziyaret ettiği mükemmel yerler için Ankara gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Beynam Atatürk Ormanı

Beynam Atatürk Ormanı Beynam Atatürk Ormanı

Eskiden Bala ilçesine bağlı olup, sonradan Gölbaşı’na bağlanan Beynam Atatürk Ormanı, ismini aldığı Beynam Mahallesi üzerinde yer almaktadır. 1601 hektarlık alan üzerindeki ormanlık arazidir. Ormanın denizden yüksekliği 1200 ile 1521 metre arasında değişkenlik göstermektedir. Kalıntı orman olarak nitelendirilmiştir.

En fazla bulunan ağaç türü karaçamdır. Burada yaşayan canlılar arasında tilki, kurt, tavşan, ağaç sansarı, tarla sincabı ve porsuk vardır. Ayrıca dağ bülbülü, keklik, doğan, kartal ve karatavuk gibi kuş türlerinin de konakladığı bir ormandır. 

1966 yılından beri koruma altında olan ormanın belirli bir kısmı piknik alanı ve kır gazinosu için ayrılmıştır.

Beynam Atatürk Ormanı’na giriş ücretsizdir. 


Bezirhane Köyü

Bezirhane Köyü Bezirhane Köyü

Bezirhane, bir yamaç köyüdür. Gölbaşı ilçe merkezinin kuzeyinde, 37 kilometre uzağında yer almaktadır. Bu köyün isminin nereden geldiğine dair iki farklı söylenti vardır.

İlk söylentiye göre Bezir Han olarak bilinen ve bu köyde bulunmuş olan kişiden almıştır. Diğer söylenti ise, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde bu köyde bezir adında lamba yağı üretimi yapılırmış ve sürekli üretim burada sağlandığı için buraya Bezirhane ismi verilmiştir. 

Bu isim hikayesinden sonra ziyaretçilerinin ilgisini çeken diğer şey ise Bezirhane Camii’dir. Caminin inşası Geç Osmanlı Dönemi’ne dayanmaktadır. 2002 yılında koruma altına alınan caminin yapımında kırma çatı, yığma ve seme taş kullanılmıştır. 

Gölbaşı'nda kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Gölbaşı 3 yıldızlı oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Atatürk Sahil Parkı 

Atatürk Sahil Parkı Atatürk Sahil Parkı

Gölbaşı’nın Gaziosmanpaşa Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Atatürk Sahil Parkı, il merkezine ortalama 23 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Konumu itibariyle Mogan Gölü’nün hemen kıyısında olması, doğal güzellik ve kuş gözlemciliğinin yapılabileceği en iyi yerlerden birisi olmasına olanak sağlamıştır.

İçerisinde yer alan turizm danışma bürosu, çay bahçesi, çocuk oyun alanı, piknik alanı ve yürüyüş yolları ile yıl boyunca hem yerli hem yabancı birçok insanı ağırlamaktadır. Özellikle yaz aylarında biraz daha gölgelik arayan insanlar bu bölgeye akın etmektedir. 

Oldukça geniş bir alana yayılmasına karşın, turizm sezonunda oturacak yer bulmak neredeyse imkansızdır. 

Atatürk Sahil Parkı’na giriş ücretsizdir.


Altınçanak Köyü

Geçmişi Bakır Çağı’na dayanan Altınçanak Köyü, Gölbaşı ilçe merkezinin güneyinde, 63 kilometre uzağında yer almaktadır. Köyün Bakır Çağı’ndan beri kullanılıyor olması, köyde bulunan höyükler üzerinde yapılan araştırmalar sonrası ortaya çıkarılmıştır. 

Höyükler bulunduktan sonra köyde daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılıp eskiden kullanılan ok uçları keşfedilmiştir. Bu ok uçları üzerinde yapılan araştırmalar sonrasında Anadolu Selçukluları ile diğer devletler arasında yapılan savaştan kalma olduğu ortaya çıkarılmıştır. 

Köyün bir diğer önemli özelliği ise 1700’lü yıllarda göç yolu güzergahı olmasıdır. 


Boyalık Nekropolü

Boyalık Köyü içerisinde yer alan Boyalık Nekropolü, Gölbaşı ilçesinden 44 kilometre uzaklıktadır. Köyde düzenlenen boru hattı çalışması esnasında nekropol alanı keşfedilmiştir. 

Yapılan araştırmalardan sonra 3. derece sit alanı olarak 2011 yılında koruma altına alınmıştır. Roma Dönemi’nde kalma olduğu ortaya çıkarılmış ve toplam 32 mezar bulunmuştur.  Bu mezarlardan sekiz tanesi urne tipindedir. Altı tanesi kerpiçten, 7 tanesi topraktan ve bir tanesi pişmiş duvardan yapılmıştır. 

Boyalık Nekropolü’ne giriş ücretsizdir. 


Gölbaşı Günübirlik Gezilecek Yerler

Gölbaşı, hem tarihi zenginliği hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen Ankara ilçeleri arasında yer almaktadır. Gölbaşı çevresinde günübirlik şekilde gezilebilecek pek çok nokta yer almaktadır. 


Tuz Gölü

Tuz Gölü Tuz Gölü

Ankara’nın merkeze en uzak ilçesi olan Şereflikohisar sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü, tuz kristallerinin büyüleyici görüntüsü ile şehrin en dikkat çeken noktaları arasında yer almaktadır. Tuz Gölü ile Gölbaşı arası mesafe yaklaşık olarak 130 km’dir. 


Çamkoru Tabiat Parkı

Çamkoru Tabiat Parkı Çamkoru Tabiat Parkı

Ankara’nın en büyük alana sahip parklarından biri olan Çamkoru Tabiat Parkı, hemen yanında yer alan geyik üretim merkeziyle de dikkat çekmektedir. Yemyeşil bir doğayı ziyaretçileri ile buluşturan Çamkoru Tabiat Parkı, Gölbaşı ilçe merkezine yaklaşık olarak 130 km mesafede yer almaktadır. 

Gölbaşı'nda daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz oteller Gölbaşı butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


İnönü Mağaraları

İnönü Mağaraları İnönü Mağaraları

Bizans zamanından günümüze geldiği tahmin edilen İnönü Mağaraları, dağın içi oyularak yapılmıştır. Üst katlara çıkmak için içinde merdivenlerin bulunduğu bu dikkat çeken mağaralar, Gölbaşı ilçe merkezine yaklaşık olarak 126 km mesafede yer almaktadır. 


Asartepe Kanyonu

Asartepe Kanyonu Asartepe Kanyonu

Ankara’nın ilçesi Ayaş'ta yer alan Asartepe Kanyonu, Gölbaşı ilçe merkezine yaklaşık olarak 85 km mesafede yer almaktadır. Oldukça büyük olan bu kanyonun içerisinde bir de göl bulunmaktadır. Gölü kanyonun tepesinden izleyebilir ya da kanyonda yürüyüş yaparak göl kenarına inebilirsiniz. 


Beypazarı Kelebekler Vadisi

Beypazarı Kelebekler Vadisi Beypazarı Kelebekler Vadisi

Ankara’nın turistik ilçesi Beypazarı’nda yer alan Kelebekler Vadisi, doğal güzellikleri, kuş türleri ve birbirinden farklı renklere sahip kelebekleri ile ziyaretçilerine şehrin başka her hangi bir noktasında görülemeyecek özellikler sunmaktadır. Beypazarı Kelebekler Vadisi ile Gölbaşı arası mesafe yaklaşık olarak 125 km’dir.