Gölbaşı Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Ankara’nın göller bölgesi olarak nitelendirilen Gölbaşı ilçesi, konumu itibariyle sakin atmosfer arayan birçok kişinin tercih ettiği yaşam alanlarından birisidir. Ankara il merkezine ortalama 20 kilometrelik bir uzaklığının olması ve karayolu ulaşım alternatiflerinin zenginliği ilçenin popülaritesini arttırmaktadır.

İlçenin kuzeyinde Çankaya ve Yenimahalle, doğusunda Bala, batısında da Haymana ve Polatlı ilçeleri yer almaktadır. Ankara’nın en düzenli yerleşim yerine sahip olmasını yanı sıra, sınırları içerisinde barındırdığı Mogan ve Eymir Gölü ile doğal güzellikleri de vardır. 

Gölbaşı’na farklı şehirlerden direkt ya da aktarmalı olarak karayolu, havayolu ile demiryolu ile ulaşım mümkündür. 

Gölbaşı'nda uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Gölbaşı hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Gölbaşı’na Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul’dan Gölbaşı’na Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul ile Gölbaşı arası 469 kilometre olup yolculuk yaklaşık olarak 5 saat 30 dakika sürmektedir. İstanbul’dan, Kocaeli’ne bağlı Gebze ve Derince güzergahı takip edilmelidir. 

Derince’den sonra Sakarya, Düzce ve Bolu üzerinden Ankara’ya bağlı Kızılcahamam ilçesine giriş yapılmaktadır. Sonrasında Kızılcahamam’dan Ankara’ya bağlı Kazan ve Etimesgut ilçelerinden geçilerek ve tabelalar takip edilerek Gölbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır. 


Antalya’dan Gölbaşı’na Özel Araç ile Ulaşım

Antalya ilinin Gölbaşı’na uzaklığı 486 kilometredir. Yolculuk süresi ise ortalama 6 saat 10 dakikadır. 

Antalya’dan yola çıkan yolcuların Burdur, Isparta ve Konya illerine doğru ilerlemesi gerekmektedir. Ankara’ya bağlı Polatlı ilçesine, Polatlı’dan sonra Sincan ilçesine, oradan da tabelalar takip edilerek Gölbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır.

Günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için Ankara'daki oteller sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Muğla’dan Gölbaşı’na Özel Araç ile Ulaşım

Muğla’nın Gölbaşı ilçesine uzaklığı 580 kilometre olup yolculuk ortalama 7 saat 30 dakika sürmektedir. Muğla merkezden seyahate çıkan yolcuların Denizli’ye bağlı Tavas, Honaz ve Çardak ilçeleri üzerinden ilerlemeleri gerekmektedir.

Çardak ilçesinden sonra Afyonkarahisar’a bağlı Dazkırı ilçesine, oradan da Dinar, Şuhut, Çay, Bolvadin ve Emirdağ ilçelerine geçiş yapılmalıdır.   Sonrasında Polatlı tabelaları takip edilerek ilçeye giriş sağlanmaktadır. Polatlı’dan Sincan ilçesine ve oradan da 50 kilometrelik yolculuk sonrası Gölbaşı’na yolculuk tamamlanmaktadır.  

Gölbaşı'ndaki tatilinizde mutlaka gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için Gölbaşı'nda gezilecek yerler yazısında listeledi.


İzmir’den Gölbaşı’na Özel Araç ile Ulaşım

İzmir ilinin Gölbaşı ilçesine uzaklığı 590 kilometredir. Yolculuk ortalama 7 saat sürmektedir. İzmir’e bağlı Kemalpaşa ilçesinden ilerleyerek Manisa ilini geçiş yapılmalıdır.

Manisa’dan sonra Uşak, Afyonkarahisar ve Eskişehir’e bağlı Sivrihisar ilçesi güzergahı takip edilmelidir. Sivrihisar sonrasında Ankara’ya bağlı Polatlı ve Sincan ilçeleri geçilecektir. Sincan’dan yapılan 58 kilometrelik yolculuk sonrası tabelaların yardımıyla ulaşım sağlanmaktadır. 

Gölbaşı'na gelmeden önce tatil planı yapabilmeniz için mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için Gölbaşı gezi rehberi sayfasında listeledik.


Kayseri’den Gölbaşı’na Özel Araç ile Ulaşım

Kayseri, Gölbaşı ilçesine 305 kilometre uzaklıktadır. Ortalama yolculuk süresi 3 saat 30 dakikadır. Kayseri’nin Kocasinan ilçesinden Nevşehir’e bağlı Avanos ve Hacıbektaş ilçelerine geçiş yapılmalıdır.

Hacıbektaş’tan sonra Kırşehir’in Mucur ve Akpınar ilçelerinden Kırıkkale ilçesine, Kırıkkale’den Elmadağ ilçesine, geçilerek 56 kilometrelik yolculuk sonrası Gölbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır. 


Gölbaşı’na Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Gölbaşı’na Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Ankara’ya hemen her saat başı farklı otobüs firmalarının seferleri mevcuttur. İstanbul Avrupa Yakası’ndan otobüsle yolculuk süresi ortalama 7 saat olup bilet fiyatları 60 – 70 TL arasındadır. İstanbul Anadolu Yakası’ndan ise yolculuk 5 saat 30 dakika sürmektedir. 

Bilet fiyatları ortalaması Anadolu Yakası’ndan da aynıdır. AŞTİ’ye ulaşım sağlandıktan sonra dolmuşlar ile Gölbaşı ilçesine yarım saatlik yolculukla seyahat tamamlanmaktadır. 


Antalya’dan Gölbaşı’na Otobüs ile Ulaşım

Antalya Otogar’dan AŞTİ’YE ulaşım sağlamak isteyenler için birden fazla firmanın hemen hemen her saat başı seferleri düzenlenmektedir. 

Bilet fiyatları 70 – 80 TL arasında, ortalama yolculuk süresi 7 saat 45 dakikadır. AŞTİ’ye indikten sonra dolmuşlar ile yarım saatlik yolculuk yapılarak Gölbaşı ilçesine ulaşım sağlanmaktadır. 


Muğla’dan Gölbaşı’na Otobüs ile Ulaşım

Muğla Otogarı’ndan Ankara’ya ulaşım sağlamak için günün belirli saatlerinde birkaç firma hizmet vermektedir. Yolculuk süresi ortalama 9 saat 30 dakika ve bilet fiyatları 95 – 110 TL arasındadır.

AŞTİ’ye vardıktan sonra dolmuşlar ile yarım saatlik yolculuk sonrası Gölbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır.  

Tarihi mekanlardan Gölbaşı dışında Ankara'nın tüm turistik yerleri için Ankara gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


İzmir’den Gölbaşı’na Otobüs ile Ulaşım

İzmir Otogarı’ndan AŞTİ’ye geçiş yapmak isteyenler için günün her saatinde seferler bulunmaktadır. Bilet fiyatları 80 – 90 TL arasında, yolculuk ortalama 7 saat 15 dakika sürmektedir. 

Sonrasında AŞTİ’de bulunan dolmuş duraklarından Gölbaşı’na gidene binilerek yarım saatte ulaşım sağlanmaktadır. 


Kayseri’den Gölbaşı’na Otobüs ile Ulaşım

Kayseri Otogarı’ndan AŞTİ’ye günün her saatinde seferler düzenlenmektedir. Birçok otobüs firması hizmet vermektedir. Yolculuk süresi ortalama 4 saat ve bilet fiyatları 35 – 50 TL arasındadır.

AŞTİ’ye varışın ardından dolmuş duraklarından Gölbaşı’na gidene binilmekte ve yarım saatte ilçeye ulaşılmaktadır. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Gölbaşı aile otelleri sayfasında listeledi.


Gölbaşı’na Tren ile Ulaşım

İstanbul’dan Gölbaşı’na Tren ile Ulaşım

Yüksek Hızlı Tren ile günün belirli saatlerinde Ankara’ya ulaşım sağlanmaktadır. Ortalama yolculuk süresi 4 saat ve bilet fiyatları 70 – 80 TL’dir. Ankara Tren Garı’nda indikten sonra 157 numaralı EGO otobüsleri ile Gölbaşı’na direkt ulaşım sağlanmaktadır. 


Eskişehir’den Gölbaşı’na Tren ile Ulaşım

Günün hemen hemen her saatinde Eskişehir’den hareket eden Yüksek Hızlı Tren seferleri bulunmaktadır. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikadır. Bilet fiyatları ise 31 – 40 TL arasındadır.

Ankara Tren Garı’ndan durağa geçip 157 numaralı EGO otobüslerine binerek Gölbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır. 


Konya’dan Gölbaşı’na Tren ile Ulaşım

Konya’dan Ankara Tren Garı’na günün belirli saatlerinde Yüksek Hızlı Tren seferleri bulunmaktadır. Tren ile Konya - Ankara arası 1 saat 43 dakika ve bilet fiyatları 31 – 40 TL arasındadır.

Ankara Tren Garı’nda indikten sonra durağa geçip 157 numaralı otobüslere binilerek Gölbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır. 


Kayseri’den Gölbaşı’na Tren ile Ulaşım

Kayseri’den Ankara’ya birisi Doğu Ekspresi diğeri ise Güney Ekspresi olmak üzere iki sefer düzenlenmektedir.  Her ikisinin yolculuk süresi aynı olup ortalama 6 saat 45 dakikadır.

Bilet fiyatları da aynı şekilde değişkenlik göstermeyip 21 – 30 TL arasındadır. Ankara Tren Garı’na geldikten sonra 157 numaralı otobüsler ile Gölbaşı’na geçiş yapılmaktadır. 

Gölbaşı'nda muhteşem bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Gölbaşı 4 yıldızlı oteller sayfamıza mutlaka göz atmalısınız.


Gölbaşı’na Havayolu ile Ulaşım

Gölbaşı’na havayolu ile ulaşım için Ankara’nın tek havaalanı olan Esenboğa Havalimanı kullanılmaktadır. Ankara’ya çoğu ilden direkt ulaşım sağlanmakta, hatta belirli Avrupa ülkelerinin de İstanbul aktarması olmadan Esenboğa Havalimanı’na direkt uçuşları bulunmaktadır. Bilet fiyatları alınan tarihe ve mevsime göre değişkenlik göstermektedir. 

Esenboğa Havalimanı’na indikten sonra Gölbaşı’na geçiş yapmak için taksi ve araç kiralama dışında direkt seçenekler bulunmamaktadır. Fakat HAVAŞ otobüsleri ile AŞTİ’ye geçiş yapılıp sonrasında Gölbaşı dolmuşları ile ilçeye yarım saatte ulaşım sağlanmaktadır. HAVAŞ otobüslerinin tek kişi ücreti 11 TL’dir.