Gölbaşı Tarihi Yerleri

1991 yılında ilçe olan Gölbaşı, Antik Çağ’dan beri aktif bir şekilde yerleşke olarak kullanılmıştır. Yapılan arkeolojik araştırmalarda, MÖ 3000'den bu yana, Tunç Çağı, Hititler, Frigler, Romalılar ve Bizanslılar da dahil olmak üzere bir dizi uygarlığın kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği kazı çalışmaları sayesinde bu bilgilere ulaşılmıştır. Günümüzde gidilmesi gereken belli başlı tarihi ve turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır. 

Gölbaşı'nda açık büfe imkanlarıyla bütçe dostu oteller için Gölbaşı otelleri fiyat sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Müze Evliyagil

Müze Evliyagil Müze Evliyagil

Ankara’nın ilk modern ve çağdaş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan Müze Evliyagil, Gölbaşı’nın İncek Mahallesi sınırları içerisinde, 2016 yılında hizmete açılmıştır. Sarp Evliyagil’in 1993’te hobi olarak toplamaya başladığı sanat koleksiyonları müzede sergilenmektedir.

Müzenin açılmasında Çağdaş sanat anlayışının Ankaralılarca benimsenmesi ve sonraki kuşaklara aktarılması amaçlanmıştır. Toplam 3 katlı sergi alanına sahip olan Müze Evliyagil’de, sadece Sarp Bey tarafından toplanan eserler değil, aynı zamanda genç sanatçıların eserleri de yer almaktadır. 

Müze içerisinde bulunan konferans salonunda ise sinema ve dinleti etkinleri düzenlenmektedir. Müzenin vizyonu uluslararası anlamda Türk sanatçıların ismini duyurmaktır.

Müze Evliyagil’e giriş ücretsizdir.

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Ankara bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Bezirhane Köyü

Bezirhane Köyü Bezirhane Köyü

Bir yamaç köyü olan Bezirhane, Gölbaşı ilçe merkezinden 37 kilometre uzaklıktadır. İsmi hakkında iki farklı söylenti ortaya atılmıştır.

İlkine göre ismini, köy içinde bulunan Bezir Han’dan almıştır. Bir diğer söylentiye göre Osmanlı Dönemi’nde bezir isminde lamba yağı üretilirmiş ve üretildiği bölge tam olarak bu köyün olduğu bölge olduğundan ismi bu şekilde anılmıştır. 

Köyün dikkat çeken temel özelliklerinden birisi Bezirhane Camii’dir. Geç Osmanlı Dönemi’nde inşa edilmiştir. Kırma çatıdan, yığma ve seme taştan yapılı olan cephesi, gidenlerin ilgisini kazanmış ve 2002 yılında koruma altına alınmıştır. 

Gölbaşı'nda tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Gölbaşı'nda gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


TED Ankara Koleji Okul Müzesi

TED Ankara Koleji Okul Müzesi TED Ankara Koleji Okul Müzesi

Gölbaşı’na bağlı Taşpınar Mahallesi üzerinde yer alan TED Ankara Koleji Okul Müzesi, TED Ankara Koleji Vakfı Okulları’nın açıldığı zaman olan 1931 yılından günümüze kadar olan tarihsel sürecini gözler önüne sermektedir. 

21 Mayıs 2005 tarihinden beri müze hizmeti verilmektedir. Geçmişten günümüze kadar gelen süreç içerisinde öğrenci fotoğrafları, belgeler, müzik aletleri, el yazması notalar ve bunun gibi eğitimsel materyaller sergilenmektedir. 

TED Ankara Koleji Okul Müzesi’ne giriş ücretsizdir.

Gölbaşı'nda antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için Gölbaşı gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Bağiçi Köyü

Bağiçi Köyü Bağiçi Köyü

Gölbaşı ilçesinin 36 kilometre güneyinde yer alan Bağiçi Köyü, eskiden Zirve Köyü olarak anılmıştır. Bu köyde bir höyük alanı bulunmakta fakat ne zaman ve kimler tarafından yaptırıldığı öğrenilememiştir. Höyükteki kalıntılar köy merkezinden 1,5 kilometre uzaklıktadır. 

Ayrıca 90’lı yıllarda araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar sonrasında, bir yazıt ortaya çıkarılmıştır. Yazıt üzerinde Gavurkalesi yazılı ve höyüğün adının bu olduğu tahmin edilmektedir.

Gölbaşı dışında il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Ankara gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Altınçanak Köyü

Altınçanak Köyü Altınçanak Köyü

Altınçanak Köyü, Gölbaşı ilçe merkezinin 64 kilometre güneyinde yer almaktadır. Bakır Çağı’nda yerleşke olarak kullanılmaya başlanan köylerden birisidir. Köy alanında bulunan höyüklerden Bakır Çağı’ndan beri farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı anlaşılmaktadır. 

Köy üzerinde yapılan araştırmalar sayesinde, çok eskiden kullanılan ok uçları keşfedilmiştir. Bu oklar incelendiğinde, eskiden burada Anadolu Selçukluları ile başka devletler arasında savaş çıktığı ortaya çıkarılmıştır. 

Bu köy ayrıca 1700’lü yıllarda göç yolu güzergahı olarak da kullanılmıştır. Köyde dikkat çeken başlıca yapılardan birisi, üzerinde yazıt bulunan Ev Çeşmesi’dir. 

Gölbaşı'nda bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı otelleri sizin için Gölbaşı 4 yıldızlı oteller sayfasında listeledik.


Boyalık Nekropolü

Boyalık Nekropolü Boyalık Nekropolü

Gölbaşı ilçesine 44 kilometre uzaklıkta bulunan Boyalık Köyü içerisinde yer almaktadır. Köy, sahip olduğu nekropol ile tanınmıştır. 3. Derece sit alanı olarak, 2011 yılında koruma altına alınmıştır. 

Kalıntılar, köye yapılan boru hattı esnasında ortaya çıkarılmış ve bulunan kalıntıların araştırılması sonrasında nekropol alanı olduğu anlaşılmıştır. 

Nekropol alanında toplam 32 mezar bulunmuş olup, bu mezarların Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülmektedir. Bu mezarların 6 tanesi kerpiç, 8 tanesi urne tipi, 7 tanesi topraktan ve bir tanesi pişmiş duvardan yapılmıştır. 

Boyalık Nekropolü’ne giriş ücretsizdir.


Bezirhane Kalesi

Bezirhane Köyü’ne 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Eski zamanlarda buradaki yerleşkeyi korumak ve gözlemlemek amaçlı inşa edilmiştir. Kesin olmamakla birlikte Bizans Dönemi’nde yaptırıldığı tahmin edilmektedir. 

Zaman geçtikçe yıkılan kale, bir bütün halinde günümüze ulaşamamıştır. Fakat iki parçaya bölünen sur ve duvar kalıntıları gözlemlenebilmektedir. Ayrıca kale çevresinde yer alan oyulan kayalar da, incelenmesi gereken eserler arasındadır. 

Bezirhane Kalesi’ne giriş ücretsizdir. 

Doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Gölbaşı 3 yıldızlı oteller sayfasında bulabilirsiniz.