Gölbaşı Doğal Güzellikleri

Gölbaşı, Ankara il merkezinden biraz uzakta olup, sakin ve doğayla baş başa tatil geçirmek isteyenler için ideal bir noktadır. Sınırlı sayıda doğal güzelliklere sahip olsa da, sakin atmosferi ve bozulmamış doğası ile gelen herkesin dikkatini çekmeyi ve beğenisini kazanmayı başarmıştır.  

Aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirmek için Gölbaşı'nda yer alan tüm otellerin listesine ulaşmak için Gölbaşı otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.


Eymir Gölü

Eymir Gölü Eymir Gölü

Gölbaşı ilçe sınırlarında yer alan Eymir Gölü, konum olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Daha çok üniversitenin kürek takımının antrenman yaptığı bir nokta olarak önem kazanmıştır.

İl merkezine ortalama 16 kilometre uzaklıkta bulunan Eymir Gölü’nün kendine ait faunası ve florası vardır. Bünyesinde yaklaşık olarak 100 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.  Genel olarak öğrencilerin gittiği bir nokta olsa da, ziyaretçilere kısmen açıktır. Üniversite alanından girişler yapılmaktadır. 

Gölün çevresinde piknik ve yürüyüş yapmak için çeşitli noktalar vardır. Ziyaretçi olarak gelindiğinde araçlar dışarı park edilmektedir. Girişten 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 

Eymir Gölü’ne ziyaret ücretsizdir.

Ankara'da gezilecek yerlere yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Ankara otel fiyatları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Mogan Gölü

Mogan Gölü Mogan Gölü

Gölbaşı ilçesinde yer alan, set göllerinden birisi olan Mogan Gölü, Ankara’nın denizi olarak nitelendirilmektedir. Alüvyonlu bir göl olup tuzlu bir suya sahiptir. Yan kolları düzensiz akışkanlıdır. Yağışlı mevsimlerde, belli bir seviyenin üstüne çıkmakta ve su yakındaki Eymir Gölü'ne dökülmektedir. 

Deniz seviyesine göre yüksekliği yaklaşık 972 metre, yüzey alanı ise yaklaşık 5,61 kilometre karedir. Çevresel uzunluğu 14 kilometre olup ortalama 500 metre genişliğindedir.

Kıyı boyunca birçok restoranın, otelin ve kafenin yanı sıra, ana balık avının yengeç olduğu kamp ve balıkçılık noktaları da vardır. Ayrıca Kadife balığı, Sazan Balığı, Turna balığı, Kerevit ve Gümüş balığı gibi balık türleri de bulunmaktadır.

2001 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi, gölün batı kıyısında Mogan Park adında bir rekreasyon alanı kurmuştur. Parkın toplam alanı 601.879 metrekare olup, 203.650 metrekarelik kısmı tehlike altındaki su kuşları için ayrılmıştır. 

Mogan Gölü’ne giriş ücretsizdir.

Gölbaşı'na geldiğinizde bölgede mutlaka  gezilmesi gereken yerleri sizin için Gölbaşı'nda gezilecek yerler yazısında listeledik.


Mogan Parkı

Mogan Parkı Mogan Parkı

Mogan Gölü’nü çevreleyen bir parktır. 644.979 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Mogan Parkı, piknik alanlarına, koşu yoluna, çocuk oyun alanlarına, özürlü çocuk oyun alanına, koşu pistine, 2 adet futbol sahası ve basketbol sahasına, 3 adet tenis kortuna ve asma köprülerle ulaşım sağlanan marina adasına ev sahipliği yapmaktadır. 

Ayrıca gölün Haymana yolu tarafında 3 tane seyir terası ve 25 metre yüksekliğinde deniz feneri bulunmaktadır. Buradaki seyir terasından gölün en güzel manzarası gözler önüne serilmektedir.

Mogan Parkı’na giriş ücretsizdir. 

Gölbaşı'na tatile geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken tarihi ve turistik noktaları sizin için Gölbaşı gezi rehberi sayfasında listeledik.


Tulumtaş Mağarası

Tulumtaş Mağarası Tulumtaş Mağarası

Gölbaşı’na bağlı Karayatak Tepe mevkii üzerinde yer alan mağara, 5 kilometre uzunluğa, 1 kilometre genişliğe ve 30 ile 40 metre arasında değişen yüksekliğe sahiptir. 

Kimyasal erimeler sonrasında, büyük ve geniş bir kireç taşı bloğunda oluşmuştur. Mağara içerisinde dikitler, sarkıtlar ve sütunlar oldukça fazladır. Bu mağara, yapılan araştırmalar sonrasına 1. derece sit alanı olarak kabul edilmiştir. 

Tulumtaş Mağarası’na giriş ücretsizdir.

Ankara’ya doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, gezilmesi gereken yerleri öğrenmek için Ankara gezi rehberi sayfasını ziyaret edin.


Beynam Atatürk Ormanı

Beynam Atatürk Ormanları Beynam Atatürk Ormanları

Eskiden Bala ilçe sınırlarında yer alan Beynam Atatürk Ormanı, günümüzde Gölbaşı’na bağlıdır. Ormanda ağırlıklı olarak Karaçam bulunmakta olup kalıntı ormanıdır. Ormanın toplam yüzölçümü 1601 hektardır. Denizden yüksekliği 1200 ila 1521 metre arasında değişmektedir. 

Kurt, tilki, tavşan, ağaç sansarı, porsuk ve tarla sincabı gibi hayvanların yaşam alanıdır. Ayrıca dağ bülbülü, kartal, karatavuk, keklik ve doğan gibi kuşların da uğrak noktalarından birisidir. 

Ormanın belirli bir kısmı piknik alanı ve kır gazinosu için ayrılmıştır. Ayrıca 1966 yılından beri koruma altına alınmıştır. 

Beynam Atatürk Ormanı’na giriş ücretsizdir. 

Gölbaşı'nda merkezi noktalarda yakın, havuzlu ve jakuzili otellerin listesini Gölbaşı havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Atatürk Sahil Parkı

Atatürk Sahil Parkı Atatürk Sahil Parkı

Ankara il merkezine yaklaşık 23 kilometre uzaklıkta bulunan Atatürk Sahil Parkı, Gölbaşı’nın Gaziosmanpaşa Mahallesi sınırları içerisinde Mogan Gölü’nün yanı başında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 4.500 metrekarelik bir alan ile ilçede doğal güzellik bakımından en çok ziyaret edilen noktalardan birisi olarak ün kazanmıştır.

Ayrıca Gölbaşı’nda düzenlenen festivallerin büyük bir çoğunluğu bu park içerisinde yapılmaktadır. Bünyesinde turizm danışma bürosu, çay bahçesi, çocuk oyun alanı, piknik alanı ve yürüyüş yollarını barındırmaktadır. 

Hem göl manzarası seyretmek hem de piknik yapmak için ideal bir alandır. Gölbaşı ilçe merkezinde yer aldığı için yıl boyunca doluluk oranı en fazla olan parklardan birisi olmuştur. Ayrıca kuş gözleminin en iyi yapıldığı noktalardan birisidir.

Atatürk Sahil Parkı’na giriş ücretsizdir.

Gölbaşı'nda hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Gölbaşı balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.