Çanakkale'den Alınacak Hediyelik Eşyalar

Köklü tarihi, yeşil doğası ve özel lezzetleri ile turistik şehirlerimizden Çanakkale, M.Ö 3000’li yıllardan bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasından dolayı, farklı kültürlerin zenginliğini yaşamaktadır. Bu zenginlik, şehrin yöresel ürün çeşitliliğine de yansımıştır.

Bir diğer yandan şehrin elverişli iklimi yerel lezzetlerin şehrin alışveriş yelpazesinde önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır. Kazdağları’nın şifalı otları, zeytini ve zeytinyağı, şehirde yetişen meyve ve sebzeler, peynir, köy halkının ev yapımı ürünleri ve peynir helvası hediyelik ürünlerde öne çıkan lezzetlerdir.

Çanakkale’de el sanatları da gelişmiş olup, hediyelik ürün seçenekleri için en çok ziyaret edilen nokta kuşkusuz Aynalı Çarşı olmaktadır. 

Yaz aylarında denizin güneşin tadını çıkartmak için Çanakkale'deki tüm otelleri sizin için ayrıntılı bir şekilde Çanakkale otel fiyatları sayfamızda listeledik.


Peynir Helvası

Peynir Helvası Peynir Helvası

Çanakkale’nin en popüler yöresel lezzetlerinin başında Peynir Helvası yer almaktadır. Şehir ziyareti sırasında mutlaka tadılması önerilen bu lezzet, dayanıklı bir tatlı olmasından dolayı, paketlenerek de satışa sunulmaktadır. 

Tatilinizi sonlandırırken hem kendiniz hem de sevdikleriniz için satın alabileceğiniz hediyelik ürünlerin ilk sıralarında Peynir Helvası yer almaktadır. Şehrin en meşhur peynir helvacılarından Kadir Usta, 1979 yılından bu yana hizmet vermekte olup, 500 gramlık paketlerde tatlı satışı yapmaktadır. Peynir Helvası’nın şehirde ortalama paket fiyatı 10 – 15 TL’dir. 


Ezine Peyniri

Ezine Peyniri Ezine Peyniri

Çanakkale’nin turistik ilçelerinden Ezine, peynir üretimi ile dünya çapında üne kavuşmuştur. Koyun, inek ve keçi sütü ile hazırlanan Ezine peyniri şehir tatilinizi sonlandırırken mutlaka satın almanız önerilen ürünler arasında yer almaktadır. Çanakkale’de birbirinden lezzetli farklı peynir çeşitleri de üretilmektedir. 

Peynir çeşitleri uzun yolculuklar için özel yöntemlerle paketlenmektedir. Farklı gramajlarda satılan peynirlerde fiyat aralığı 20 TL – 100 TL ortalamasındadır. 

Çanakkale'de tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Çanakkale'de gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Domates Reçeli ve Domates Salçası

Domates Reçeli Domates Reçeli

Çanakkale’nin mis kokulu meşhur domatesinden hazırlanan reçel ve salça şehrin en popüler lezzetleri arasında yer almaktadır. Bu ürünleri hem köy halkından, hem pazarlardan hem de Aynalı Çarşı’dan satın almanız mümkündür. Farklı gramajlarda satılan reçel ve salçaların fiyat aralığı 15 TL – 35 TL arasında değişmektedir. 


Gelincik Şerbeti, Reçeli ve Lokumu

Gelincik Şerbeti Gelincik Şerbeti

Bozcaada’nın şarapları kadar meşhur lezzetlerinden biri de gelincik şerbeti, reçeli ve lokumudur. Dağlarda açtığında görselliği ile hayranlık uyandıran gelincik çiçeğinden hazırlanan bu ürünler şifa ve enerji kaynağıdır. 

Bu ürünlerin fiyat ortalaması gramajına göre değişmekle birlikte 20 TL – 35 TL arasındadır. 

Çanakkale'de tekne turu, antik kent gezileri, gece hayatı ve yol gezilerinden daha fazlası için Çanakkale gezi rehberi sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Bozcaada Şarapları

Gelincik Şerbeti Bozcaada Şarapları

Üzüm bağları ve şarap fabrikaları ile öne çıkan Bozcaada’da dünyaca ünlü şarapların üretimi gerçekleştirilmektedir. Onlarca çeşit ve marka şarabı ilçe merkezinde yer alan dükkanlarda satılmaktadır. 

Şarap ofislerini ziyaret ederek alışverişinizi bir gezi deneyimi haline getirebilir, şarap tadım turlarına katılarak dilerseniz tattığınız şaraplardan satın alabilirsiniz. Farklı marka ve çeşitlere sahip Bozcaada Şarapları fiyatları 50 TL – 200 TL arasında değişmektedir. 


El Dokuması Halılar

El Dokuması Halılar El Dokuması Halılar

Çanakkale el dokumacılığının günümüzde hala devam ettirildiği şehirler arasında yer almaktadır. El dokuması halılar, 100 yıl solmama garantisi ile satılmaktadır. Ayvacık ve Bayramiç bu alanda öne çıkan ilçeler olup, hem ilçe ziyaretleriniz sırasında hem de şehir merkezinde bu halıların satışının yapıldığı noktalar mevcuttur. 

Çanakkale'deki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Çanakkale 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Zeytin – Zeytinyağı – Zeytinyağı Sabunu

Zeytinyağı Sabunu Zeytinyağı Sabunu

Kazdağları, Ezine ve Küçükkuyu’dan mutlaka satın almanız önerilen ürünler zeytin ürünleri olacaktır. Şehrin zeytin bahçelerinden toplanarak işlenen zeytinlerden, altın rengi zeytinyağından ve bu zeytinyağından hazırlanan doğal sabunlardan hem kendiniz hem de sevdikleriniz için satın alabilirsiniz. 

Zeytin fiyatları 15 TL – 25 TL, zeytinyağı fiyatları 27 TL – 150 TL, sabun fiyatları ise 5 TL – 15 TL arasında değişmektedir. 


Truva Atı Figürleri 

Truva Atı Figürleri Truva Atı Figürleri

Çanakkale’nin simge yapısı Truva Atı’nın minyatürleri şehrin en popüler hediyelik ürünleri arasında yer almaktadır. Tahta, seramik, metal gibi malzemelerden farklı boyutlarda hazırlanan bu heykellerin yanı sıra, bu figürden magnetler ve anahtarlıklar da üretilmektedir. 

Magnet ve anahtarlıklarda fiyat ortalaması 5 TL – 15 TL arasında değişirken, heykellerde fiyatlar 35 TL’den başlamakta ve malzemesi ile boyutuna göre 500 TL’ye kadar çıkmaktadır. 

Kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz uygun fiyattaki oteller Çanakkale butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Çanakkale Şifalı Otları

Çanakkale Şifalı Otları Çanakkale Şifalı Otları

Zengin bitki örtüsü ile ziyaretçilerine eşsiz bir doğa deneyimi yaşatan Kazdağları,  şifalı otlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Dağ kekiği, kantaron otu ve karabaş otu hem şifası hem de lezzeti ile satın alabileceğiniz özel ürünler arasında yer almaktadır. Bu otların kurutulmuşlarını satın almanız, yolculuğa dayanması açısından önerilmektedir.