Çanakkale'de Yapılacaklar

Marmara Bölgesi’nin turizm yönünden en gelişmiş şehirlerinden biri olan Çanakkale, elverişli iklimi, köklü tarihi, doğal güzellikleri ve uzun kıyı şeridi ile yılın dört mevsimi hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyaret ettiği şehirler arasında yer almaktadır.

Zengin tarihi ve eşsiz doğası ile dikkat çeken şehir, her ilçesinde farklı bir aktiviteye olanak sağlamasının yanı sıra, renkli kültürü, birbirinden eğlenceli organizasyonları ve kendine has lezzetleri ile ziyaretçilerine her anında farklı deneyimlere ev sahipliği yapan bir tatil olanağı sunmaktadır.

Çanakkale'de keyifli bir tatil geçirmek için Çanakkale otelleri sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Hem Gezi Hem Alışveriş: Çanakkale Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı Aynalı Çarşı

Çanakkale için yazılan Aynalı Çarşı türküsü pek çok filme konu olmuştur. Çanakkale’ye yolu düşenlerin mutlaka gezip görmeleri gereken yerler listesinde ilk sırayı alan çarşı hem mimarisi hem de hediyelik ürünleri ile dikkat çekmektedir.

Kabartma taşları ile nostaljik bir atmosfer sunan çarşı, her gün 08.00 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermekle birlikte, yaz sezonunda bu süre biraz daha uzamaktadır.

Çanakkale'de eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Çanakkale'de gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Çanakkale’de Tarihte Yolculuk: Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale Deniz Müzesi Çanakkale Deniz Müzesi

Çanakkale’ye yolu düşenlerin mutlaka Deniz Müzesi’ni ziyaret etmeleri önerilmektedir. Savaş dönemine tanıklık edeceğiniz müzede, Nusret Mayın Gemisi’nin eşyaları oldukça dikkat çekmektedir.

Müzenin içerisinde bir de kütüphane bulunmaktadır. Bu kütüphanede savaş dönemine ait pek çok kaynak yer almaktadır. Hediyelik eşya bölümü ise tarih meraklıları için keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatmaktadır.

Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü ziyarete açık olan müzeye giriş ücreti 7 TL’dir.


Çanakkale’nin En Özel Lezzetlerini Keşfedin: Çanakkale Peynir Helvası

Çanakkale Peynir Helvası Çanakkale Peynir Helvası

Çanakkale’nin zengin mutfağının en popüler lezzetlerinin başında Peynir Helvası yer almaktadır. Şehrin tamamında ulaşabileceğiniz bu özel lezzet, Bayramiç ilçesinden çıkmıştır. Peynir helvasını şehirde tadabileceğiniz gibi, dayanıklı olmasından dolayı tatil dönüşü hem kendiniz hem de sevdikleriniz için paketler halinde satın almanız da mümkündür.

Çanakkale'deki birbirinden farklı büyüleyici mekanlarda tutkunuzu yeniden keşfetmenizi sağlayacak yerler için Çanakkale gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Şifalı Sularda Sağlığınıza Kavuşun: Kestanbol Kaplıcaları

Kestanbol Kaplıcaları Kestanbol Kaplıcaları

Ezine ilçesi kaplıcaları ile son derece meşhurdur. İlçenin en ünlü kaplıcası ise Kestanbol Kaplıcası’dır.

Kaplıcadan çıkan suyun sıcaklığı 67 dereceye kadar yükselmektedir. Bilimsel açıdan incelenen suyun içerisinde kalsiyum ve demir bulunduğu raporlanmıştır. Romatizmal hastalıklara ve deri hastalıklarına son derece iyi geldiği belirlenmiştir.

Kestanbol Kaplıcası, Ezine ilçesine 18 kilometre uzaklıktadır. Günübirlik girişlerde giriş ücreti ortalama 25 - 30 TL olup,  konaklama ücretleri sezona göre değişiklik göstermektedir.


Çanakkale Zaferi’nin Ruhunu Yaşayın: Çanakkale Şehitlikleri

Çanakkale Şehitlikleri Çanakkale Şehitlikleri

Eceabat ilçesi Çanakkale Savaşı’nın kilit noktaları arasında yer almaktadır. Bölgede savaşlar yoğun olarak yaşanırken pek çok askerimiz düşmanla çarpışmıştır. Şehit olan askerler için ilçenin pek çok noktasında özel şehitlikler inşa edilmiştir.

Şehit askerlerimizin hikayesini yakından öğrenmek ve geçmişe bir yolculuk yapmak isteyenler için ilçede bulunan şehitlikleri mutlaka gezmeleri önerilmektedir.

Çanakkale'de yeni evlenen çiftler için romantik balayı tatili seçeneklerini Çanakkale balayı otelleri sayfasında yer almaktadır.


Türkiye’nin İlk ve Tek Sualtı Parkını Keşfedin: Gökçeada Sualtı Milli Parkı

Gökçeada Su Altı Milli Parkı Gökçeada Su Altı Milli Parkı

Çanakkale’nin turistik ilçelerinden birisi olan Gökçeada’da ülkede ilk ve tek olan Gökçeada Sualtı Milli Parkı yer almaktadır. Eşsiz bir gezi deneyimi sunan milli park, sualtı dalış aktiviteleri ile ön plana çıkmaktadır.

Milli parkta profesyonel eğitmenlerden dalış dersi alma olanağı sunulmaktadır. Eğitim ücretleri 200 TL – 250 TL arasındadır. Kendi ekipmanları ile dalış yapmak isteyenlerin izin alması gerekmektedir.


Çanakkale Kültürünü Keşfedin: Çanakkale Festivalleri

Altın Sardalya Festivali Altın Sardalya Festivali

Çanakkale’de yıl boyu birbirinden özel festivaller düzenlenmektedir. Bu organizasyonların en dikkat çekenleri arasında Biga Kültür ve Sanat Festivali, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali, Bozcaada Kültür Sanat ve Bağbozumu Festivali ve Gelibolu Sardalya Festivali yer almaktadır.

Siz de festival takvimini inceleyerek tatilinize denk gelen organizasyonlara katılabilir, şehrin kültürünü ve lezzetlerini tanıyabilir ve birbirinden eğlenceli etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz.

Çanakkale'de dalga sesleri eşliğinde bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Çanakkale 4 yıldızlı oteller sayfamıza mutlaka göz atmalısınız.


Hem Gezi Hem Eşsiz Bir Lezzet Deneyimi: Çanakkale Şarap Tadım Turları

Çanakkale Şarap Tadım Turları Çanakkale Şarap Tadım Turları

Tam bir tatil bölgesi olarak görülen Bozcaada üzüm bağları ve bu bağlardan elde edilen şarapları ile ünlüdür. Dünyaca ünlü şarapların bir bölümü adada üretilmektedir.

Adanın merkezinde bazı şarap ofisleri bulunmaktadır. Bu ofislere giderek birbirinden lezzetli şarapların tadına bakmak istediğinizi belirterek şarap tadım turlarına katılabilirsiniz.

Fabrikaları yerinde gezerek şarapların üretimindeki her ana şahit olabilirsiniz. Şarap tadım turlarının ücretleri 50 TL – 100 TL arasında değişmektedir.