Çanakkale Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Ülkemizin hem tarihi hem de turistik açıdan önemli şehirleri arasında yer alan Çanakkale, Türkiye’nin kuzeybatısında konumlanmaktadır. Şehir kuzeyde Tekirdağ ve Edirne, doğuda Balıkesir ile komşudur. 

Şehre ulaşım için karayolu, havayolu ve denizyolu seçenekleri bulunmaktadır. 

Çanakkale'de tarihi ve turistik noktalar ile plaj kenarına yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Çanakkale otel sayfamıza göz atabilirsiniz.


Çanakkale’ye Karayolu ile Ulaşım

Çanakkale’ye şehir dışından gelecek misafirler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Bu alternatifler arasından karayolunu tercih edecekler özel araçla ulaşımın yanı sıra pek çok otobüs firması sefer düzenlemektedir.

Ankara Çanakkale arası 654 kilometredir. Bu yolculuk için özel araçla seyahat edecek yolcular için seyahat süresi ortalama 7 saat 30 dakikadır. D200 ve E90 yolları üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. 

Bursa’dan gelecek olan misafirler için 272 kilometre mesafeye sahip yolculuk yaklaşık olarak 3 saat 30 dakika sürecektir. E90 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. 

İstanbul Çanakkale arası 325 kilometre olup, bu yolculuk özel araçla 4 saat 30 dakika sürecektir. D550/E87 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. 

İzmir Çanakkale arası ise 320 kilometredir. Yolculuk süresi ortalama 4 saat 15 dakika olup, İzmir Çanakkale Yolu/D550/E87 ve D550/E87 üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. 

Özel araca alternatif olarak hizmet veren şehirlerarası otobüslerle varış süreleri biraz daha uzun olabilmektedir. Otobüs bileti fiyatları mesafeye göre değişiklik göstermekte olup, ortalama 50 TL ile 120 TL arasındadır. 

Yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenlere özel olarak hazırladığımız Çanakkale'de gezilecek yerler yazısına mutlaka göz atmalısınız.


Çanakkale’ye Denizyolu ile Ulaşım

Çanakkale’ye deniz yolu ile ulaşımda,  Gelibolu ilçesinden feribotla Çardak ya da Lapseki bölgesine gittikten sonra kara yolu ile sadece 30 kilometrelik bir yolu aşarak il merkezine ulaşmanız mümkündür. 

Gelibolu’ya geldikten sonra Eceabat ilçesine geçmeniz durumunda ise Çanakkale merkez İskelesi’ne sadece 25 dakikada bir ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Kilitbahir bölgesinden kalkan motorlarla Çanakkale’ye sadece 15 dakikada ulaşabilirsiniz. 

Çanakkale’de feribot, motor ve deniz otobüsleri yakın ilçelere ulaşım için toplu taşıma araçları arasında yer almaktadır.  

Çanakkale'ye gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. Çanakkale gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Çanakkale’ye Havayolu ile Ulaşım 

Çanakkale’ye büyük şehirlerden havayolu ile ulaşım mümkündür. Çanakkale Havalimanı şehir merkezine yalnızca 5 km mesafede yer almaktadır. Havalimanına hem yurt içinden hem de yurt dışından seferler düzenlenmektedir. 

Havalimanına inen yolcular için taksi, Ç8 Otobüsleri ve araç kiralama firmaları hizmet vermektedir. Taksi ile ulaşımda yolculuk ortalama 7 dakika sürmektedir. Yolculuk ücreti ise ortalama 16 – 20 TL’dir. 

Çanakkale'de aileniz için uygun olan alkolsuz tesettür otellerini sizin için Çanakkale islami oteller sayfamızda listeledik.


Çanakkale Şehir İçi Ulaşım

Çanakkale’de taksi kullanmak isteyenler için merkezi bölgelerde taksi durakları bulunmaktadır. Şehirde yoldan taksi çevirme kültürü pek gelişmemiştir. 

Çanakkale’nin birbirinden güzel ve görülmesi gereken ilçelerine ulaşım için şehir merkezinde bulunan otogardan özel minibüsler kalkmaktadır. Dardanos Plajı gibi merkezi ve çok tercih edilen bölgelere her yarım saatte bir minibüsler kaldırılmaktadır.

Çanakkale genelinde ulaşım son derece rahat ve ucuzdur. 

Çanakkale'de dalga sesleri eşliğinde bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Çanakkale 5 yıldızlı oteller sayfamıza mutlaka göz atmalısınız.