Belek'de Gezilecek Yerler

Akdeniz sahillerinde, Türkiye’nin en popüler ve en lüks tatil beldelerinden biri olan Belek; dünyaca ünlü golf sahaları, turkuaz rengi suları ve sahip olduğu beş yıldızlı otellerinin dışında, keşfedilecek şeylerle doludur. 

Tarihi ve doğal güzelliklerin bol olduğu Belek’e geldiğinizde, keyifli bir doğa yürüyüşü yaparak etraftaki doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz gibi, buraya geldiğinizde; tarihi M.Ö yıllara dayanan antik kentleri, üç büyük dini camiyi, kiliseyi ve sinagogu buluşturan Dinler Bahçesi’ni, ailece piknik yapıp keyifli vakit geçirebileceğiniz Köprülü Kanyon Milli Parkı’nı, büyüleyici güzelliği ile Kurşunlu Şelalesi’ni, yine Türkiye’de en iyi korunan antik kentlerden biri olan Perge Antik Kenti’ni ve dünyaca ünlü golf sahalarını da görmelisiniz. Belek’e kadar geldiğinizde, bu popüler turizm beldesinin bağlı olduğu ilçe sınırları içerisinde yer alan Zeytintaşı Mağarası da görülmeye değerdir. Aynı zamanda Belek otelleri ile de oldukça zengin bir tatil beldesidir.

Güzel bir hafta sonu kaçamağı yapmak istiyorsanız eğer, bu bölgenin aynı zamanda gece hayatı da oldukça aktif işlemektedir. Belek gece hayatı, mutlaka görülmesi gereken ve oldukça keyifli zaman geçirebileceğiniz mekanlarla dolu olup ziyaretçilerine de kusursuz hizmet imkanı tanımaktadır.

Her yaz Dünya'nın pek çok ülkesinden turist akını gerçekleşen Belek'te yer alan konaklama seçenekleri Belek otelleri kategorimizde bulunmaktadır.


Düden Şelalesi

Doğa Harikası Düden Şelalesi Doğa Harikası Düden Şelalesi

Düden Nehri üzerine inşa edilmiş olan Düden Şelalesi, şehir merkezine yaklaşık on kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Burası, tarihte Büyük İskender’in Anadolu’yu fethederken atları ile uğradığı şelale olarak da bilinir. Belek’te Karpuzkaldıran Askeri Kampı ve Gençlik Parkı’na da oldukça yakın bir konumda yer alan Düden Şelalesi, bu turistik tatil beldesinde görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir.

Belek gezilecek yerler düşünüldüğünde Düden Şelalesi kuşkusuz ki ilk sırada yer alacaktır. Yaz aylarında çok daha güzel olan bu bölge, yerli ve yabancı turistlerin de odak noktasıdır.

Düden Şelalesi gezisinin ardından farklı fiyatlardaki konforlu konaklama seçeneklerini Antalya otelleri sayfamızda yer veriyoruz.


Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu Kalıntıları Aspendos Tiyatrosu Kalıntıları

Antalya’dan Alanya’ya doğru ilerlerken karşınıza çıkacak Serik ilçe sınırları içerisinde yer alan ve tarihi 5. yüzyıla kadar dayanan bir bölgede yer alan Aspendos Tiyatrosu, 2. yüzyılda inşa edilmiştir. 

Tarihte kervansaray olarak da kullanılmış olan tiyatro, Selçuklular döneminde onarımdan geçmiştir. Bugün, Türkiye genelinde en iyi korunmuş antik tiyatroların başında gelmektedir. 7000 kişilik seyirci kapasitesine sahip olan tiyatro, günümüzde de Belek festivaller, konserler ve çeşitli etkinlikler için kullanılmaktadır. Aspendos Antik Kenti ve tiyatrosu gezilecek yerler arasına mutlaka eklenmesi önerilen tarihi bölgelerden biridir.

Aspendos Antik Tiyatrosu’nun yakınlarındaki meydan, su kemerleri ve bazilika da görülmeye değerdir.

Düden Şelalesi ve Antik Kent gezilerine başlamadan önce Belek gezi rehberi sayfamızdan bölgedeki tüm önemli mekanları öğrenebilirsiniz.


Perge Antik Kenti

Perge Antik Kent Kalıntıları Perge Antik Kent Kalıntıları

13. yüzyılda kurulduğu düşünülen Perge Antik Kenti, 14.yüzyılda Hititler’in yaşadığı yer olarak da bilinmektedir. 

Mimari ihtişamı ile oldukça dikkat çekici olan bu antik kent, bölgeye Hristiyanlığın gelişinin ardından daha da ilerledi. Roma, daha sonra Bizans ve Selçukluların yaşadığı Perge Antik Kenti, daha sonraki yıllarda terk edildiyse de bugün hala Belek’te gezilecek tarihi ve etkileyici mekanlardan biridir. Özellikle yabancı turistlerin oldukça dikkatini çeken bu antik kent, Belek gezilecek yerler düşünüldüğünde oldukça özel bir yere sahiptir.

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde de yer alan bu antik kenti dünyanın birçok yerinden görmeye gelen yabancı turistler mevcuttur. Hristiyanlar için oldukça özel bir yere sahip olan bu antik kenti, gezilecek yerler listenize eklemeniz ve zaman bulunca da gidip görmeniz önerilmektedir.

Belek'te etkileyici tarihi mekanlar gezisine Antalya'da devam etmek isterseniz Antalya gezi rehberi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Zeytintaşı Mağarası

Zeytintaş Mağarası Sarkıtları Zeytintaş Mağarası Sarkıtları

Zeytintaşı Mağarası, Antalya Belek sınırları içerisinde yer almasa da Belek tatil beldesinin bağlı olduğu Serik ilçesinde görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Belek’e oldukça yakın bir konumda yer alan bu mağara, yarı aktif-fosil bir mağara olarak oldukça ilgi çekicidir. 

Nemli ve sıcak bir havanın hakim olduğu Zeytintaşı Mağarası, dikit ve sarkıtları ile ilginç görüntülere şahit olabileceğiniz bir yerdir.

İnancı gereği hassasiyetleri olan misafirlerin beklentilerini karşılayabilecek oteller için Belek islami oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı Köprülü Kanyon Milli Parkı

Antalya’da Serik ilçe sınırları içerisinde yer alan ve sahip olduğu kanyon yapıları ile ünlü bir park olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, şehir merkezine ortalama 80 km uzaklıkta yer almaktadır. 

Girişinde bir köprü yer alan bu parka, herhangi bir ücret ödemeden giriş yapabilirsiniz. Milli parkın içerisinde yer alan Köprülü Kanyon, ülke genelinde en popüler rafting alanıdır ve ayrıca, doğa yürüyüşü ve Jeep Safari gibi olanaklar da sunmaktadır. Köprülü Kanyon Milli Parkı, toplamda 35.719 hektarlık bir alanı kaplamaktadır ve içinde, ailenizle birlikte keyifli vakit geçirip piknik yapabileceğiniz bolca yeşil alan da bulunmaktadır. Dünyanın en özel kanyonlarından birine sahip olan Antalya, bu konuda oldukça önemli bir konuma sahiptir. Gezilecek yerler arasında da direkt olarak gösterilebilen bu bölge, muhteşem doğal güzellikleriyle misafirlerini etkilemeyi başarmaktadır.

Ayrıca dilerseniz; buradaki bungalov ya da pansiyon tarzı konaklama seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Dinler Bahçesi 

Belek Dinler Bahçesi Belek Dinler Bahçesi

Cami, sinagog ve kilisenin buluştuğu yer olan Dinler Bahçesi, Kudüs’e gidemeyenler için Belek’te iyi bir alternatiftir. 

Antalya Belek bölgesinde gezilecek yerlerin başında gelen ve burada popüler bir destinasyon olan Dinler Bahçesi, dinlerin hoşgörü ve saygısını vurgulamak amacıyla, 2004 yılında inşa edilmiştir. 

Yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistleri ağırlayan bu bahçede Cennet Bahçesi adıyla bilinen bir cami, Ruhullah adı verilen bir kilise ve adı bulunmayan bir sinagog yer almaktadır. 

Yıl içerisinde Noel ayini gibi dini buluşmaların da gerçekleştiği Dinler Bahçesi’ne geldiğinizde, üç farklı dinin evini de ziyaret edebilirsiniz. 


Kurşunlu Şelalesi Tabiat ve Doğa Parkı

Doğa Harikası Kurşunlu Şelalesi Doğa Harikası Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın doğal güzelliklerinden biri olan Kurşunlu Şelalesi’nin yer aldığı Kurşunlu Şelalesi Tabiat ve Doğa Parkı, Belek’te gezilecek yerlerin arasında yer almaktadır. 

Antalya’nın gizli kalmış doğal bir cenneti olarak gösterilen Kurşunlu Şelalesi, yeşil ve mavinin buluştuğu, etkileyici bir doğal güzelliğe sahip bir şelaledir. 

1980’li yıllarda tabiat ve doğa parkına dönüştürülen bölgede, doğa ile baş başa keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

Toplamda 600 hektarlık bir alanı kaplayan, dört mevsim akan şelalesinin yanı sıra farklı bitki ve hayvan türlerini de görebileceğiniz Kurşunlu Şelalesi Tabiat ve Doğa Parkı’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 


Golf Sahaları

Belek Golf Sahası Belek Golf Sahası

Dünyaca ünlü golf olimpiyatlarına ev sahipliği yapan ve golf sahaları ile ünlü Belek’e geldiğinizde, golf oynamak ve eğitim almak için çeşitli golf sahaları bulabilirsiniz. 

Antalya Belek gezilecek yerler düşünüldüğünde, özellikle golf severler için birebir olan bu bölgede aynı zamanda golf öğrenmek için gidebileceğiniz golf sahaları da mevcuttur. Bunlara örnek olarak; Antalya Golf Club, Kaya Palazzo Golf, Titanic Golf Club, Sueno Golf Club, Lykia Golf Club, Gloria Golf Club, Carya Golf Club ve National Golf Club’tır. 

Golf öğrenmek için alacağınız saatlik golf eğitimlerinin ücreti ise ortalama 50-100 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Belek'te Dünyaca ünlü golf olimpiyatları gerçekleştirilirken Belek golf otelleri sayfamızdan konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz.


Serik Belediyesi Belek Halk Plajı

Belek Halk Plajı Belek Halk Plajı

Antalya Belek plajlarıyla da oldukça ünlüdür. Özel plajlarının yanı sıra ücretsiz halk plajları da mevcuttur. Bununla birlikte, dilerseniz Serik Belediyesi Belek Halk Plajı’nı kullanarak da Belek’te denize girebilirsiniz.

2007 ile 2019 yılları arasında Mavi Bayrak alan Belek Halk Plajı, havaalanına ortalama 35 km, şehir merkezine ortalama 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Plaja, Serik ilçe sınırları içerisinde hizmet veren toplu taşıma seçenekleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tesis içerisinde Go-Kart, voleybol sahası, spor alanları ve resim kursu ya da el sanatları gibi çeşitli etkinlik olanakları da yer almaktadır. Belek Antalya ili için oldukça önemli bir tatil beldesi olmakla birlikte, birbirinden güzel plajlarıyla da her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.


Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi, Antalya'nın en turistik ören yerlerinden biri olarak gösterilmektedir. Belek'le yaklaşık olarak 45 dakikalık mesafede bulunuyor ve günümüz itibariyle de bölgenin en temiz sularına sahiptir.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için gezilecek yerler düşünüldüğünde belki de ilk sıralara yazılabilecek bölgelerdendir. Şelalenin çevresinde piknik yapmak ya da direkt suya girip vakit geçirmek de size tanınan fırsatlardan bazılarıdır. Bunlarla birlikte piknik alanlarına da sahip olan bu bölge, günübirlik gelip zaman geçirebileceğiniz bölgeler arasında yer almaktadır. Ayrıca birçok turistik yere de oldukça yakın bir konumdadır.

Aileyle farklı bir aktivite yapmak ve bu sıcak yaz döneminde bir güzel serinlemek isteyenler için ideal bir yer olarak gösterilmektedir.