Belek Tarihi Yerleri

Türkiye’nin Akdeniz kıyılarını süsleyen popüler bir turizm bölgesi olan Belek, Antalya şehir merkezinin 36 km doğusunda yer almaktadır.

Birbirinden güzel plajları, konforlu ve lüks otelleri, ünlü golf sahaları ve eğlenceli vakit geçirebileceğiniz pek çok aktivite seçeneğinin yanında, aynı zamanda keşfedilecek tarihi ve turistik yerler ile de doludur.

Alışveriş caddeleri, tarihi binalar ve çeşitli dükkanların yer aldığı küçük bir şehir merkezine sahip olan Belek’e geldiğinizde, Antik Roma kemerlerinin izleri de ilginizi çekecektir.

Burada görmeniz gereken tarihi ve turistik yerler arasında ise; Perge Antik Kenti, Kurşunlu Şelalesi, Manavgat Şelalesi, Düden Şelalesi, Dinler Bahçesi, Aspendos Tiyatrosu, Silyon Antik Kenti ve sunduğu mükemmel manzaraları ile ünlü golf sahaları yer almaktadır.

Tarihi mekanlara sahip Belek'te farklı fiyat tarifesindeki konaklama seçenekleri Belek otelleri fiyat kategorimizde yer almaktadır.


Kurşunlu Şelalesi

Doğa Harikası Kurşunlu Şelalesi Doğa Harikası Kurşunlu ŞelalesiBelek’te piknik yapmak isteyenler ve doğa yürüyüşleri için ideal bir ortam sağlayan Kurşunlu Şelalesi etrafında, turistler ve ziyaretçiler için çeşitli restoranlar da yer almaktadır.

1980’li yıllarda parka dönüştürülerek halka açılan şelale, Antalya-Isparta yoluna oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Çeşitli şelalelerin ve göllerin birbirine bağlandığı bir noktada, bir kanyonun üzerinde yer alan Kurşunlu Şelalesi’nin olduğu yerde ayrıca; çocuklar için oyun alanları, dinlenme alanları, çeşmeler, patika yollar ve tuvalet gibi olanaklar da bulunmaktadır.   

Şehir merkezinden kalkan otobüsler ile de ulaşım sağlayabileceğiniz şelaleye geldiğinizde, yakınlardaki Soğucaksu Köprüsü’nü de görmelisiniz.

Kurşunlu Şelalesinde doğa yürüyüşünün ardından daha fazla gezi seçeneğini Belek'de gezilecek yerler sayfasında yer verdik.


Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu Kalıntıları Aspendos Tiyatrosu KalıntılarıTarihi çok eski zamanlara, M.Ö 12 yüzyıllara kadar uzanan ve dünya üzerinde korunmuş en iyi tiyatrolardan biri olarak da tanınan Aspendos Tiyatrosu, oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir.

Antalya şehir merkezine ortalama 40 km uzaklıkta olan tiyatro, 15.000’e kadar ağırlayabilecek bir seyirci kapasitesine sahiptir.

Şehirde Serik ilçesine bağlı Belek tatil beldesinin en popüler tarihi ve turistik yerlerinden biri olan Aspendos Tiyatrosu’nun yer aldığı antik kent ise, M.Ö. 10 yüzyılda kurulan, döneminin en zengin şehirlerinden biri olmuştur. Tiyatro ise, bu antik kentteki en önemli binadır. 

Günümüzde hala aktif olarak kullanılan tiyatro, aynı zamanda Roma tiyatrosunun en eski ve en iyi örneklerinden de biridir.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Aspendos Tiyatrosu, etkileyici görüntüsünün yanında, akustiği ile de oldukça ilgi çekicidir.

Belek'in ilgi çekici mekanları gezmek ve keyifli bir vakit geçirmek için mutlaka Belek gezi rehberi sayfasından tatil planı oluşturmalısınız.


Perge Antik Kenti

Perge Antik Kent Kalıntıları Perge Antik Kent KalıntılarıBelek’in en popüler tarihi yerlerinden biri olan Perge Antik Kenti, Barbaros- Perge Yolu üzerinde yer almaktadır.

Pamfilya Bölgesi olarak da bilinen bu antik kentin tarihinin Tunç Çağı’na kadar uzandığı düşünülmektedir.

Var olduğu dönemde, en güzel ve en zengin şehirler arasında gösterilen Perge Antik Kenti, şehir merkezine ortalama 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

Tarihte, Hristiyanlar için oldukça önemli bir şehir olan bu kentte, 1950’li yılların başında çeşitli arkeolojik çalışmalar yapılmış ve önemli kalıntılara ulaşılmıştır.

Yapılan çalışmalarda bulunan kalıntılar arasında; 12 bin oturma kapasiteli bir tiyatro, büyük bir stadyum, kentin ticaret ve siyasi merkezi olan bir agora ve su kanalı ile bölünen büyük bir caddeye ulaşılmıştır.

Belek'in tarihi ve turistik mekanlarına yakın büyük tesislerde konaklama seçenekleri Belek tatil köyleri sayfasında yer almaktadır.


Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kent Kalıntıları Termessos Antik Kent KalıntılarıAntalya’da etkileyici ve zengin antik kentlerden biri de Termessos Antik Kenti’dir.

Konum olarak Döşemealtı mevkiinde, Bayatbademleri’nde yer alan bu antik kente yürüyüş parkurları ile ulaşım sağlanmaktadır.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Termessos Antik Kenti, tarihin doğa ile buluştuğu bir yer olarak oldukça etkileyici manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’de en iyi korunmuş birkaç antik kentten biri olan Termessos, sahip olduğu çam ormanları ve yabani bitkileri ile de diğer pek çok antik kente göre çok daha büyüleyici bir ortama sahiptir.

Termessos Milli Parkı’nda korunmaya devam eden bu antik kentin tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri, Belek’te görülmesi gereken yerler arasındadır.

Antik kentin yakınlarında, ayrıca ziyaretçiler için çeşitli müzeler ve restoranlar da yer almaktadır.

Aileniz için uygun olan alkolsüz tesettür otellerini sizin için Belek islami oteller sayfamızda listeledik.


Silyon Antik Kenti

Silyon Antik Kent Kalıntıları Silyon Antik Kent KalıntılarıAntalya ile Alanya yolu arasında yer alan ve düz bir ova üzerinde kurulan Silyon Antik Kenti, Belek merkezine oldukça yakın bir konumda yer almaktadır.

Tarihi 4. yüzyıla dayanan bu kent, tarihte Roma, Bizans ve Selçuklular döneminde kullanılmıştır.

Tarihi bir stadyuma, spor salonuna, bir camiye, tiyatroya ve spor alanına sahip olan Silyon Antik Kenti’te bu turistik beldede görülmesi gereken yerlerden biridir.


Belek Saat Kulesi

Belek Tarihi Saat Kulesi Belek Tarihi Saat KulesiBelek Saat Kulesi, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek tatil beldesinin en önemli simgelerinden biridir.

Şehir merkezinde, ünlü semt pazarının kurulduğu alan üzerinde yer alan bu saat kulesi, Belek’te görülmesi gereken tarihi yapılardan biridir.