Bartın'da Gezilecek Yerler

Turistik değerleri, köklü tarihi, doğal güzellikleri, ormanları, plajları ve milli parkı ile Karadeniz Bölgesi sınırlarındaki turistik şehirler arasında bulunan Bartın, gezilecek yerler açısından oldukça geniş seçeneklere sahip bölgelerden biridir.

Tarih ve kültür gezilerine, doğa gezilerine, doğa sporlarına ve yaz tatillerine olanak sunan Bartın, tarihi çarşıları, yüzyıllık ağaçları ve ahşap evlerle çevrili dar sokaklarıyla da dikkat çekmektedir. 

Bartın'da yaz aylarında denizin güneşin tadını çıkartmak için bütçeniz için uygun olabilecek Bartın otelleri listesini sizler için bir araya getirdik.


Tavşan Adası 

Tavşan Adası Tavşan Adası

Tarihi Amasra Kemere Köprüsü’nün karşısında bulunan Tavşan Adası, Bartın tatilinde gezilecek yerler arasında ziyaretçilerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir.

İsmini, yıllar önce yerliler tarafından adaya bırakılan ve halen daha adada yaşayan tavşanlardan alan adada, Cenevizlilerden kalma bir Bizans Kilisesi ve Manastır gibi kalıntılar da bulunmaktadır. 

Bölgenin kara ile bağlantısı olmayan tek adası olma özelliğini taşıyan ve görülmesi gereken yerlerden olan Bartın Tavşan Adası’nda 70 metre uzunluğunda bir mağara da bulunmaktadır. 

Amasra sahilinden düzenlenen tekne turları ile Tavşan Adası’na gelebilir ve bu muhteşem adada, tavşanlarla birlikte vakit geçirebilirsiniz.


Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı, kanyonları, şelaleleri, düdenleri, ormanları ve mağaralarıyla çok önemli bir doğa alanıdır. 2000 yılında milli park ilan edilen bölgenin bir bölümü Bartın’da bir bölümü ise Kastamonu’dadır.

129 kuş ve 40 memeli türüne ev sahipliği yapan milli parkın sınırları içinde biri dünya çapında endemik olmak üzere 27 endemik bitki de varlığını sürdürmektedir. Milli park içerisinde, gezilecek yerler açısından birçok farklı alternatifler bulunurken; buralarda bölgenin doğal güzelliklerini keşfedebileceğiniz olanaklar da mevcut durumdadır.

Bartın Küre Dağları Milli Parkı’na giriş ücreti tam 4 TL, indirimli 2 TL’dir. 

Bartın'da muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi için Bartın gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


İnkumu Plajı

İnkumu Plajı İnkumu Plajı

Bartın merkez ile 10 km mesafede yer alan bir belde olan İnkumu, 3 km uzunluğunda bir plaja sahiptir. Yaz mevsiminde deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz bölgeler arasında yer almaktadır. Amasra Plajı gibi oldukça popüler bir plaj olarak bilinen İnkumu, hafta sonları oldukça kalabalık olabilmektedir.

Çeken akıntısına sahip denizinde dikkatli olunması gerekmektedir. İnkumu’na ulaşım oldukça kolaydır. Bartın merkezden özel araçla ya da toplu taşıma araçları ile bölgeye ulaşım yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. 

Keyifli bir gün geçirebileceğiniz İnkumu Plajı’na giriş ücretsizdir. 


Amasra Müzesi

Amasra Müzesi Amasra Müzesi

Bartın şehrine bağlı olan Amasra ilçe merkezinde bulunan Amasra Müzesi, kentin 4000 yılı aşkın tarihini gözler önüne sermektedir. 1955 yılında belediye binasının odasında ziyarete açılan müze, daha sonra ilçe merkezindeki eski bir ilkokul binasına taşınmıştır. 

4 sergi salonu ve bahçesi bulunan Amasra Müzesi’nde etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. 

Haftanın her günü ziyarete açık durumdaki Amasra Müzesi’ne giriş 10 TL’dir. 


Güzelcehisar Lav Sütunları

Güzelcehisar Lav Sütunları Güzelcehisar Lav Sütunları

Ülkemizin nadir güzelliklerinden biri olan Güzelcehisar Lav Sütunları, Bartın şehrine bağlı bir köy olan Arıönü sınırları içerisinde bulunmakta olup; çok eski bir yanardağın lav akıntılarıdır.

Çapları 50 – 100 cm, boyları ise 30 metre üzerinde bulunan Lav Sütunları’nın dünyada da örneklerine nadir olarak rastlanmaktadır. 

Bartın tatilinizde tarihsel detayları ve doğayı bir arada sunan bu alan, şehrin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralardadır. 


Ulukaya Şelalesi

Ulukaya Şelalesi Ulukaya Şelalesi

Ulukaya Köyü’nde bulunan Ulukaya Şelalesi, Bartın iline bağlı Ulus ilçesine 17 km uzaklıktadır. 

20 metre yükseklikten akan Ulukaya Şelalesi, 10 metre genişliğinde bir kaya içerisinden akmaktadır. Şelalenin döküldüğü yerde ise 40 metre genişliğinde bir gölet bulunmaktadır. 

Özellikle ilkbahar mevsiminde suyunun akış hızı oldukça artmaktadır. Bölgeye ulaşmadan önce suyunun sesi duyulmaktadır. 


Direkli Kaya

Direkli Kaya Direkli Kaya

Cenevizliler tarafından inşa edilmiş Direkli Kaya, Bartın ilçelerinden Amasra sınırları içerisinde yer almaktadır. 

7 metre uzunluğundaki Amasra Direkli Kaya’nın, mermerden iskelesi, kayalara oyulmuş basamakları ve denizle bağlantılı havuzları bulunmaktadır. 

Gezilecek yerler planlamanızı yaparken dikkate almanız gereken Direkli Kaya’nın hem tarihsel önemi büyük olup hem de şehrin en güzel manzarasına sahip bölgeleri arasında yer almaktadır. 


Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı Çekiciler Çarşısı

Tarihi 17. yüzyıla dayanan Çekiciler Çarşısı, Bartın şehrine bağlı Amasra ilçe merkezinde bulunmaktadır. Geleneksel ahşap işçiliği ile hazırlanan ev eşyalarının satıldığı bu çarşı da aynı zamanda üretim atölyeleri de bulunmaktadır. Bartın hakkında geniş bir bilgiye de sahip olabileceğiniz çarşı, bölgenin cazibe merkezleri arasındadır.

Bartın tatilinizde gezilecek yerler arasında bulunan bu yaşayan tarihi, gezi rehberi listenize ekleyebilir, ahşap işçiliğine sahip ürünlerin yapım aşamalarını izleyebilir ve bu ürünlerden satın alabilirsiniz. 


Uluyayla

Uluyayla Uluyayla

Bartın şehrinin Ulus ilçesine 27 km mesafede yer alan Uluyayla, yeşil doğası, serin havası ve soğuk suyu ile özellikle yaz aylarında en çok ziyaret alan bölgeler arasında bulunmaktadır.

Yaylanın çiçekleri ve bitkileri kadar yaban hayatı da dikkat çekmektedir. Bölgede çok sayıda yaban domuzu yaşamaktadır. 

Uluyayla’da Ağustos ayından düzenlenen şenlikler de bölgenin dikkat çeken organizasyonları arasındadır. 


Kuş Kayası Yol Anıtı

Kuş Kayası Yol Anıtı Kuş Kayası Yol Anıtı

Bartın iline bağlı Amasra ilçe merkezine 4 km mesafede yer alan Kuş Kayası Yol Anıtı, şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Yapının dünyada bir benzeri daha bulunmamaktadır. 

Kaya üzerindeki kartal ve insan heykelleri dikkat çekmektedir. Dönemin askerlerinin dinlenme ve su ihtiyacını karşılama alanına sahip yapı, günümüze kadar sağlam kalan eserler arasında yer almaktadır. 


Galla Pazarı

Galla Pazarı Galla Pazarı

200 yıllık bir geçmişe sahip bir yer olarak bilinen Amasra Galla Pazarı, kış aylarında haftanın iki günü yaz aylarında ise haftanın 7 günü Bartın şehrine bağlı Amasra ilçesi sınırlarında bulunan Çekiciler Mevkii’nde kurulmaktadır. 

Bartın tatilinde gezilecek yerler listesi arasında önemli bir yer olan bu pazarda, köy kadınlarının ürettiği organik ürünler ve meyve sebze çeşitleri satışa sunulmaktadır. 


Güzelcehisar Koyu

Güzelcehisar Koyu Güzelcehisar Koyu

Karadeniz’in en güzel sahil kıyılarından birine sahip olan Bartın Güzelcehisar Koyu, aynı zamanda Karadeniz’in en büyük sahilleri arasında yer almaktadır. 

Bartın şehrine bağlı bir turizm beldesi olan İnkumu’na 5 km mesafede yer alan koyun içerisinde yerleşim olmamasından dolayı, doğal güzellikleri günümüze kadar korunmayı başarmıştır. 

Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun ziyaret alan Güzelcehisar Koyu, doğal sit alanı ilan edilmiş bölgeler arasında yer almaktadır. 

Bartın tatilinde gezilecek yerler arasında bulunan koya girişler ücretsizdir.


Amasra Edhem Ağa Konağı

Amasra Edhem Ağa Konağı Amasra Edhem Ağa Konağı

İlk Müslüman sermayedar olan Edhem Ağa tarafından ev olarak yaptırılan Amasra Edhem Ağa Konağı, Bartın sınırları içerisinde tarihsel öneme sahip yapılar arasında yer almaktadır. 

Geçmişten günümüze birkaç restorasyon çalışmasının haricinde sağlam kalarak gelmeyi başaran Amasra Edhem Ağa Konağı'nın içerisini gezmek mümkün olmasa da dışarıdan bu yapıyı incelemek ve fotoğraflamak mümkündür. 


Büyük Liman Plajı

Büyük Liman Plajı Büyük Liman Plajı

Bartın şehrine bağlı Amasra ilçesi sınırları içerisinde bulunan Büyük Liman Plajı, bölgenin en popüler ve en kalabalık plajları arasındadır. Amasra, Bartın kentinin deniz turizmi bakımından gelişmiş bir ilçesi olduğu için ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Ziyaretçilerin, denize girmek, güneşlenmek ve tatilin tadını çıkarmak amacıyla tercih ettikleri plaja ev sahipliği yapan sahil ise yaklaşık olarak 300 metredir. Bartın tatilinde görülmesi gereken harika bir yer olan plajın etrafında günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler de hizmet vermektedir.

Bartın tatilinde görülmesi gereken yerler arasında bulunan plajda, ücretli bir şekilde şezlong ve şemsiye kiralaması yapılmaktadır.


Fatih Camii

Fatih Camii Fatih Camii

Bartın'a bağlı Amasra ilçesinde 1460 senesinde, Fatih Sultan Mehmet tarafından bölgenin fethedilmesi sonucunda camiye dönüştürülmüş olan yapı, Bizans Kilisesi olarak inşa edilmiştir.

Aslen 9. yüzyıl yapısı olan kilise, üzerine çeşitli eklemeler yaparak camiye çevrilmiştir. Günümüzde ziyarete açık durumda olan caminin ilk cemaat bölümü sonradan eklenmiştir. 

Bartın Fatih Camii'nde cuma günleri ve Bayram namazları esnasında kılıç çekme geleneği hala devam etmektedir.


Kuşkayası Yol Anıtı

Kuşkayası Yol Anıtı Kuşkayası Yol Anıtı

Bartın - Amasra yolu arasında bulunan Kuşkayası Yol Anıtı, bölgenin önemli yapıları arasındadır.

Roma Dönemi yapılarından olan anıt, Amasra merkezinden doğa yürüyüşleri yaparak gidebileceğiniz uzaklıkta yer almaktadır.

M.S. 41-54 yılları arasında yaptırılan yazıtlar üzerinde insan ile kartal figürleri dikkat çekmektedir. Orta kabartma adı verilen teknikle oluşturulan yazıtları Roma İmparatoru Tibeius Claudius Cermanicus döneminde inşa edilmiştir.

Kuşkayası Yol Anıtı'nı ziyaret etmek ücretsizdir.


Çakraz Plajı

Çakraz Plajı Çakraz Plajı

Karadeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Bartın'ın altın renklerine sahip kumsalı ve berrak deniziyle dikkat çeken doğal güzellikleri arasında bulunan Çakraz, çevresindeki ormanlık alanların oluşturduğu kartpostalları andıracak huzurlu bir görüntüsüyle adeta bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Halk plajı olarak faaliyet gösteren bölgenin etrafında hizmet veren konaklama tesisleri de bulunmaktadır.

Plaja girişler ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.


Kemere Köprüsü

Kemere Köprüsü Kemere Köprüsü

Bartın'ın Amasra ilçesi sınırlarında Sormagir ile Boztepe mahallelerinin arasında konumlanan Kemere Köprüsü, Roma dönemine ait yapılar arasındadır.

Günümüzde hala aktif olarak kullanılan köprü, dayanlıklılığının artırılması sebebiyle yakın dönemde restorasyon çalışması geçirmiştir. Altından akarsunun geçtiği köprü, Bartın tatiline gelen turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

Güzel bir deniz manzarasına sahip olduğu için popülaritesi yüksek olan köprü üzerinde ziyaretçiler, hatıra fotoğrafı çektirmektedir. Kemere Köprüsü'nü, Bartın tatilinizde gezi rehberi listenize ekleyebilirsiniz.


Bakacak Tepesi

Bakacak Tepesi Bakacak Tepesi

Amasra, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan tatil merkezleri arasındadır. Bunlardan biri de hem tarihsel hem de tabiat güzelliği olarak göze çarpan Bakacak Tepesi'dir.

Bakacak Tepesi, özellikle yaz aylarında bölge halkı ve tatilciler tarafından, güzel manzaralara tanıklık etmek ve piknik yapmak amacıyla tercih edilmektedir. Tepede bulunan dürbün ile birlikte bölgenin önemli yapılarından Amasra Marinası, balıkçı gemileri ve deniz manzarası izlenebilmektedir.

Sabah uyanıp pencereden baktığınız da masmavi denizin içerisinde kaybolabileceğiniz oteller için Bartın denize sıfır oteller sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Bartın Günübirlik Gezilecek Yerler

Bartın, Batı Karadeniz Bölgesi’nin görülmeye değer şehirleri arasındadır. Bartın, gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine çok seçenek sunsa da; yakın çevresinde bulunan önemli destinasyonları da kısa bir süre içerisinde gezip görebilirsiniz. Bu lokasyonları, merkezine yakın konumda bulunan doğal ve tarihi güzelliklerle beraber keşfedilmesi ziyaretçiler için güzel bir tatil geçirmenize katkı sağlayacaktır.


Amasra Kalesi

Amasra Kalesi Amasra Kalesi

Amasra Kalesi, Bartın kent merkezine yaklaşık 17 km uzaklıktadır. Günübirlik gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Amasra Kalesi, Roma Dönemi’nde inşa edilmiş ve günümüze dek varlığını koruyabilmiştir. Tarihi önemi nedeniyle onarılarak ziyaretçilere açılmıştır


Ağlayan Ağaç

Ağlayan Ağaç Ağlayan Ağaç

Amasra Ağlayan Ağaç, Bartın şehir merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Selvi ağacı türündeki doğal güzellik, denizin ve Karadeniz ikliminin nemliliğinden kaynaklı yapraklarında damla çiselemesi olmaktadır bundan dolayı adı “Ağlayan Ağaç” olmuştur. Bartın tatilinizde görülmesi gereken tabiat harikası ağacın yaşı, yaklaşık 300-350 arasındadır.

Bartın'da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Bartın aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası, Bartın il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Yaklaşık 169 metre olan mağara büyüleyici sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir.


Göl Deresi Şelalesi

Göl Deresi Şelalesi Göl Deresi Şelalesi

Göl Deresi Şelalesi, Bartın şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Günübirlik gezilecek yerler planlamanız arasına ekleyebileceğiniz Göldere Şelalesi, serin suyu ve yeşil doğası ile oldukça ilgi çekicidir. Doğaseverlerin ve kampçıların ziyaret ettikleri yerler arasındadır.