Bartın Yöresel Yemekleri

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bartın, bu medeniyetlerin neredeyse tamamından izler taşıyan geniş bir mutfağa sahiptir. 

Karadeniz’e kıyısı olan şehirlerin arasında yer almasından dolayı, deniz ürünleri Bartın’ın meşhur yemekleri arasında öne çıkarken, çorbalar, et yemekleri, hamur işleri, tatlılar, salatalar ve sebze yemekleri de şehir mutfağının özel lezzetleridir. 

Bartın'da tarihi yerlere yakın olup birbirinden farklı uygun fiyatları ile göz alıcı oteller için Bartın'daki oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Pum Pum Çorbası

Pum Pum Çorbası Pum Pum Çorbası

İsmi kadar, lezzeti de oldukça farklı olan Pum Pum Çorbası, mısır unu ile hazırlanan yemekler arasında yer almaktadır. 

Kaynamış suya mısır ununun yavaş yavaş eklenmesi ile hazırlanan bu çorba, unun eklenmesi sırasında çıkardığı kabarcıkların oluşturduğu ses nedeni ile bu adı almıştır. 

Bartın gezisi sırasında, özellikle denenmesi gereken lezzetler arasında yer alan Pum Pum Çorbası, yöresel yemeklerin bulunduğu restoranlarda sunulmaktadır. 


Amasra Salatası

Amasra Salatası Amasra Salatası

Amasra’nın en özel lezzetleri arasında yer alan Amasra Salatası özellikle balık restoranlarında en çok tercih edilen seçeneklerden biridir.  

27 çeşit ürünle hazırlanan Amasra Salatası, lezzetini taze sebzelerinden almaktadır. Alt kısmında yeşilliklere yer verilen salatanın, üst kısmında havuç ve birbirinden farklı turşu çeşitleri yer almaktadır. 

Bartın'da manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Bartın'da gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Yumurtalı İsbut

Yumurtalı İsbut Yumurtalı İsbut

İsbut, Bartın’da yetişen otlar arasında yer almaktadır. Yöre halkı tarafından sevilerek tüketilen bu ot, genellikle yumurta ile birlikte hazırlanmaktadır.

Domates, biber gibi sebzelerin katılarak hazırlandığı Yumurtalı İsbut, hem ana yemeklerde hem de ara sıcaklarda tercih edilmektedir. 


Çöven Ekmeği

Çöven Ekmeği Çöven Ekmeği

Normal ekmeğe göre daha dayanıklı bir yapısı olan bu ekmek, balık restoranlarının haricinde ilçe merkezinde yer alan belediye binasının yanındaki ekmek fırınından temin edilebilmektedir. 

Çöven Ekmeği, normal ekmek gibi sürekli satılan bir ekmek değildir bu nedenle sabahın erken saatlerinde bahsedilen fırından satın alınabilmektedir. 

Bartın'da görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Bartın gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Kabak Burması

Kabak Burması Kabak Burması

Bartın’ın en sevilen tatlılarından biri olan Kabak Burması, hamurlu tatlı çeşitleri içerisinde yer almaktadır. 

Kuru ve hafif bir tatlı olan Kabak Burması, özellikle bayramların vazgeçilmez tatlısıdır. Yöre halkı bayramlarda Kabak Burması’ndan başka tatlı tüketmemektedir. 

Şehrin neredeyse tüm restoranlarında ve tatlıcılarında Kabak Burması satılmaktadır. 


Pirinçli Mantı

Pirinçli Mantı Pirinçli Mantı

Hazırlık aşaması oldukça zahmetli olan Pirinçli Mantı, şehrin en özel lezzetleri arasında yer almaktadır. 

Bilindik mantının haricinde içinde pirinç bulunan bu özel lezzet, yöresel lezzetlerin sunulduğu restoranlarda servis edilmektedir. 


Amasra Pidesi

Amasra Pidesi Amasra Pidesi

İlçenin adı ile anılan bu pidenin ünü içerisinde kullanılan sebzelerin taze ve günlük olmasından gelmektedir. Genellikle her türünde peynir kullanılan bu pideler, ilçenin en çok tüketilen yemekleri arasında yer almaktadır.

Bartın'da lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve jakuzili otellerin listesini Bartın havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Tavuklu Köy Böreği

Tavuklu Köy Böreği Tavuklu Köy Böreği

Hamur işi ile tavuğu birleştiren lezzetlerden biri olan Tavuklu köy Böreği, lezzetini köy tavuklarından almaktadır. Bu yemekte haşlanan tavuk didilerek yufkaların üzerinde servis edilmektedir.

Tüm Bartın evlerinde pişen yemekler arasında ilk sırada yer alan Tavuklu Köy Böreği, yöresel lezzetler sunan restoranların menülerinde de sunulmaktadır.  


Kırk Katlı Börek

Kırk Katlı Börek Kırk Katlı Börek

Bartın Mutfağı’nın en zahmetli yemeklerinden Kırk Katlı Börek, aynı zamanda en lezzetli yemeklerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. 

Kuru yufkaların arasına ceviz ve fındık içi koyularak hazırlanan bu börek, Bartın’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır. 

Bartın'da denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Bartın denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Bartın’ın Popüler Restoranları

Bartın’ın popüler restoranları arasında özellikle Amasra ilçesine deniz kenarında hizmet vermekte olan balık restoranları ilk sırada yer almaktadır. 

Balık restoranları haricinde, şehirde yöresel lezzetler sunan restoranlar ve pideciler dikkat çekmektedir. 


Oba Restaurant

Bartın şehir merkezinde hizmet vermekte olan Oba Restaurant, Türk Mutfağı’nın eşsiz lezzetlerini sunmaktadır. 

Kebap ve pide seçeneklerinin yanı sıra işletmede, çorba, salata ve tatlı seçeneklerine de yer verilmektedir. 

İşletmenin yaz - kış bahçesi ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Oba Restaurant’ta kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği servisi sunulmaktadır. 

Ortalama fiyata sahip menüsü ile bu işletmede her bütçeye uygun yiyecek alternatifleri yer almaktadır. 

Adres: Kemerköprü Mah. 151.Cd. No:25, Bartın


Amasra Sofrası

Amasra’da balık haricindeki meşhur lezzetleri denemek için en iyi mekanlardan biri Amasra Sofrası’dır. 

Meşhur Amasra Pidesi’nin yanı sıra, pide çeşitleri, çorba çeşitleri ve ızgara seçenekleri ile oldukça geniş bir menüye sahip olan işletmede sabah kahvaltısı ve sebze yemekleri servisi de sunulmaktadır. 

İşletmede 2 kişilik serpme kahvaltı 50 - 60 TL iken, çorba çeşitleri 7 - 10TL, pide çeşitleri 18 – 25 TL, kebap çeşitleri ise 23 – 30 TL arasındadır. 

Adres: İskele Cad. Hamam Sok. No:2/A Amasra Merkez, Amasra Türkiye


Yöresel Yemek Evi Bartın

Bartın Belediyesi tarafından hizmete açılan Yöresel Yemek Evi, Bartın’ın yöresel lezzetlerinin tamamını tadabileceğiniz en popüler duraklardan biridir. 

Günlük menü belirlenen işletmede, menünün haricinde yemek sunumu yapılmamaktadır. 

Adres: Orduyeri Mahallesi, Tersane Cd. No:1, 74100 Bartın Merkez/Bartın


Mustafa Amca’nın Yeri Canlı Balık Restoran

Amasra’nın en meşhur balık restoranı olan Mustafa Amca’nın Yeri, güneşin batışının en güzel izlendiği yerler arasındadır. Balık seçenekleri haricinde işletmenin meşhur lezzetleri ise Amasra salatası ve ballı yoğurttur. 

1945 yılından bu yana hizmet veren işletmede, alkollü ve alkolsüz içecek servisi bulunmaktadır. 

Restoranın menüsünde her bütçeye uygun seçenekleri bulunmaktadır. 

Adres: Kum Mah. No 8, Küçük Liman Cd., 74300 Amasra/Bartın