Bartın Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Bartın, Batı Karadeniz kıyılarında yer alan bir şehirdir. Bir zamanlar Zonguldak’a bağlı bir ilçe olan Bartın, daha sonra şehir statüsünde kavuşmuştur.

Merkez ilçesi dahil olmak üzere 4 ilçeden oluşan şehrin doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak, kuzeyinde ise Karadeniz yer almaktadır. 59 km uzunluğunda sahil şeridine sahiptir.

Bartın’a karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak bu seçeneklerin arasında en çok tercih edilen karayolu ile ulaşımdır. 

Karayolu ile ulaşım seçeneklerinin arasında özel araç ve şehirlerarası otobüs alternatifleri yer almaktadır. 

Bartın'da gezilecek yerler yakın göz alıcı dizaynları ile sizi cezbedecek oteller için Bartın oteller sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Bartın’a Özel Araç ile Ulaşım

Bartın’a Türkiye’nin tüm şehirlerinden özel araçla ulaşım imkanı bulunmaktadır. Şehrin ilçeleri arasında yer alan Amasra, Karadeniz bölgesinde öne çıkan turistik ilçeler arasında yer almaktadır.

İstanbul ve Ankara’ya nispeten yakın konumu dolayısı ile özellikle hafta sonları özel araçla bu ilçeye ulaşım yoğun olmaktadır. 

Ankara - Bartın arası yaklaşık 290 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 50 dakika kadar sürmektedir. Anadolu Otoyolu/O-4 ve D750 üzerinden ulaşım mümkündür. 

İstanbul - Bartın arası yaklaşık 440 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 15 dakika kadar sürmektedir. O-4 ve Anadolu Otoyolu/O-4/E80 üzerinden ulaşım mümkün olup, Gebze, Sakarya, Düzce ve Bolu’dan geçilmektedir. 

Zonguldak - Bartın arası yaklaşık 90 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 20 dakika kadar sürmektedir. D750 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. 

Samsun - Bartın arası yaklaşık 515 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 7 saat 20 dakika kadar sürmektedir. D030 üzerinden ulaşım sağlanmakta ve Bafra, Gerze, Boyabat, Kastamonu’dan geçilmektedir.

Bursa - Bartın arası yaklaşık 450 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 20 dakika kadar sürmektedir. Anadolu Otoyolu/O-4/E80 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Yolculuk esnasında Sakarya’dan geçilmektedir. 

Trabzon - Bartın arası yaklaşık 845 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 12 saat 30 dakika kadar sürmektedir. D010/E70 üzerinden yolculuk yapılmaktadır. Ordu ve Samsun’dan geçilmektedir. 

Bartın'da yaz tatillerinde deniz, güneş ve konfordan vazgeçemeyenler için Bartın'ın gezilecek yerleri yazısına mutlaka göz atmanız gerek.


Bartın’a Şehirlerarası Otobüs ile Ulaşım

Türkiye’nin tüm şehirlerinden, haftanın her günü Bartın’a şehirlerarası otobüs seferleri düzenlenmektedir. 

Hareket noktasının, şehre olan mesafesine göre değişen bilet ücretleri en yakın mesafe olan Zonguldak için 18 – 20 TL arasındadır. 

Büyük şehirlerden gündüz ve gece olmak üzere farklı saatlerde seferler düzenlenmektedir. Ankara – Bartın otobüs bileti fiyatları 65 – 80 TL, İstanbul – Bartın otobüs bileti fiyatları 95 – 110 TL arasındadır. 

Bartın Otogarı şehir merkezine yakın konumdadır. Otogardan, Bartın’ın birçok noktasına otobüs ve minibüs bulunmaktadır. Şehir içerisinde tüm noktalara taksi ile ulaşım sağlanmaktadır. 

Bartın'da binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Bartın gezi rehberini inceleyebilirsiniz.


Bartın’a Alternatif Ulaşım Seçenekleri

Bartın’a ulaşım için en çok tercih edilen yöntem kara yolu ile ulaşım seçeneği olsa da demiryolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşım alternatifi de bulunmaktadır. 

Uluslararası liman statüsüne sahip Bartın Limanı aynı zamanda yolcu giriş çıkışının sağlandığı noktalar arasında yer almaktadır. 

Havayolu ve demiryolu ile ulaşım seçenekleri içinse en yakın şehir Zonguldak’tır. Zonguldak Havalimanı ve Saltukova Mevkii’nde yer alan tren istasyonu, Bartın şehir merkezine yaklaşık olarak 38 km’dir.

Havaalanı ve Saltukova’dan yarım saatte bir hareket eden otobüsler ile Bartın şehir merkezine ulaşım yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Bir diğer alternatif ise taksidir. Taksi ile ulaşım da yaklaşık olarak 50 dakika sürmektedir. Yolculuk ücreti ise ortalama 120 - 130 TL’dir. 

içerisinde bir çok aktiviteye izin veren ailenizle keyifli zamanlar geçirmenize imkan sağlayan Bartın tatil otelleri seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.


Bartın Şehir İçi Ulaşım

Bartın şehir içi ulaşım seçenekleri arasında otobüs, taksi ve minibüsler bulunmaktadır. İlçeler arası ulaşım da ise en çok tercih edilen ulaşım seçeneği minübüs ile ulaşımdır. 

Bartın Belediyesi tarafından sunulan otobüs hizmetinde 15 farklı hat bulunmaktadır. Bilet yerine akıllı kart ile ulaşım hizmetinden yararlanılmaktadır. Halk otobüsü ile ulaşım ücretleri 1,75 TL ile 2,50 TL arasında değişmektedir.

Üniversite bölgesi ve şehir merkezi arası ulaşım için 5 dakikada bir hareket eden otobüsler hizmet vermektedir. 

Kalkış saatine bağlı kalmadan şehir içerisinde ulaşım sağlamak isteyen yolcular içinse en pratik yöntem taksi kullanımıdır. Şehirde, gezilecek yerler birbirine oldukça yakındır. Bu nedenle taksi ile ulaşım seçeneği de maliyeti az olan seçenekler arasında yer almaktadır.

Bartın'da gezilecek yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Bartın apart oteller sayfasından birini tercih edebilirsiniz.