Bartın'ın İlçeleri

59 kilometrelik sahil şeridi ile kıyı şehirleri arasında yer alan Bartın, Batı Karadeniz’de yer almaktadır. 2143 kilometrekarelik alana sahip olan şehir doğuda Kastamonu, batıda Zonguldak, güneydoğuda ise Karabük illeri ile komşudur.

Bartın ilinin biri merkez ilçesi olmak üzere toplam 4 ilçesi bulunmaktadır. Merkez ilçesinin haricindeki ilçeleri Ulus, Kurucaşile ve Amasra’dır. 

Bartın'da keyifli bir tatil geçirmek için Bartın otelleri sayfasında bulunan konaklama seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Amasra

Batı Karadeniz’in turistik ilçeleri arasında ilk sıralarda yer alan Amasra, 4000 yıl öncesine dayanan tarihi ve doğal güzellikleri ile yıl boyu yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biridir. 

Bartın’ın kıyı ilçeleri arasında yer alan Amasra’nın doğusunda merkez ilçesi, batısında Kurucaşile, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde ise Ulus ilçesi yer almaktadır. 

Ankara ve İstanbul’a yakın konumu ve sunduğu tatil olanakları dolayısı ile yıl boyu ziyaretçi akınına uğrayan ilçede, hem tarihi yerler hem de doğal güzellikler oldukça fazladır. 

Ormanları, dağları, akarsu ve gölleri, doğa gezilerine ve doğa sporlarına olanak sunan ilçenin merkezinde ve yakın çevresinde çok sayıda plaj da bulunmaktadır. 

Konaklama tesisleri ile misafirlerini ağırlayan Amasra ilçesi, sahil şeridindeki birbirinden farklı restoranları ve kafeleri ile günübirlik gezilerde de tercih edilen yerler arasındadır. 

Amasra, Bartın ili denince ilk akla gelen gezi rotasıdır. 

Bartın'da birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Bartın'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Kurucaşile

Bartın’ın denize kıyısı olan ilçeleri arasında yer alan Kurucaşile, şehir merkezine 52 km mesafededir. 

İlçenin kuzeyinde Karadeniz, güneyinde merkez ilçesi ve Ulus, doğusunda Kastamonu, batısında ise Amasra yer almaktadır. 

Kurucaşile’de çok sayıda gezilecek turistik alan bulunmaktadır.

Denize kıyısı olan ilçeler arasında yer almasından dolayı, plajlarının sayısı da oldukça fazladır. Bölgenin dikkat çeken plajları, Kapısuyu Plajı, Karaman Plajı, Yeraltı Plajı, Liman mevkii ve Tekkeönü Plajı’dır. Bu plajlar özellikle Temmuz – Eylül ayları arasında hem yöre halkı hem de turistler tarafından tercih edilmektedir.  

İlçenin gezilecek diğer turistik yerleri ise Gökçekale Koyu, Çambu Yalısı, Göldere Şelalesi ve Kapısu Deresi’dir. Bu turistik yerler de hem doğa sporlarına hem de su sporlarına uygun noktalar arasında yer almaktadır.

Bartın'da manzarası ve tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek yerler için Bartın gezi rehberini ziyaret etmeyi unutmayın.


Merkez

Bartın’ın merkez ilçesi, Karadeniz’in batısında yer almaktadır. İlçeden geçen Bartın Çayı, Türkiye’de deniz trafiğine uygun tek çay olma özelliğini göstermektedir. Bartın Çayı’ndan Karadeniz’e gemi ile geçilebilmektedir. 


Ulus

Bartın’ın denize kıyısı olmayan tek ilçesi olan Ulus ilçesinin kuzeyinde Amasra, kuzey doğusunda Kurucaşile, kuzeybatısında ilçe merkezi, güneyinde Karabük, batısında ise Kastamonu yer almaktadır. 

Ulus ilçesinin tarihi M.Ö 3000 yılına dayanmaktadır. Osmanlı döneminde küçük bir yerleşim yeri olarak kalmıştır. Safranbolu ilçesine bağlı bir nahiye durumunda olan bölge 1944 yılında ilçe olmuş ve Zonguldak iline, 1991 yılında ise Bartın’ın il olması ile birlikte, Bartın’a bağlanmıştır. 

Bartın'da plaja yakın lüks hizmetleri ile her türlü imkanları sağlayan oteller için Bartın lüks oteller sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

İlçe keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklere sahiptir. Ulukaya Şelalesi, Küre Dağları ve Uluyayla ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. 

Efsanelere konu olan Ulukaya Şelalesi’nin bir hikayesi bulunmaktadır. Aşk acısını dindiren şelale olarak anılan Ulukaya, 20 metre yükseklikten düşmektedir. Ulus ilçe merkezine 17 km mesafede yer alan şelale, çevresindeki doğal güzelliklerle, doğa gezilerine ve doğa sporlarına merak duyanların dikkatini çeken bölgelerdendir. 

Küre Dağları, Türkiye’nin ölmeden önce görülmesi gereken yerleri listesinde yer almaktadır. 2000 yılında milli park ilan edilen bölge, bitki örtüsü ve yaban hayvanları ile dikkat çekmektedir. Ormanlık alanı, karstik yapısı, mağara ve kanyonlarıyla bir doğa harikası olan Küre Dağları’nda 637 bitki türü, 132 memeli türü ve 129 kuş türü bulunmaktadır. 

İlçenin en çok tercih edilen turizm alanı ise Uluyayla’dır. Her yıl bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bölgede, çilek festivali, şenlikler ve doğa yürüyüşü organizasyonları düzenlenmektedir. 

Bartın'da dalga sesleri eşliğinde bir tatil mi hayal ediyorsunuz? Bartın 4 yıldızlı oteller sayfamıza mutlaka göz atmalısınız.