Bartın Aktiviteleri

Batı Karadeniz’in turistik şehirleri arasında yer alan Bartın, tarihi ve turistik gezilerin yanı sıra, doğal güzellikleri ile yoğun ziyaretçi alan bölgelerden biridir. 

Dağları, ormanları, akarsuları, gölleri ve kıyı şeridi ile bu bölge, doğa sporlarına olanak sunan birçok alana sahiptir.

Şehrin içerisinde bulunan milli park ve kıyı şeridi hem doğa sporlarına hem de su sporlarına olanak sunmaktadır. Özellikle şehrin ilçeleri arasında yer alan Amasra, doğa sporları için en uygun bölgeler arasında yer almaktadır. 

Bartın'da gezilecek muhteşem yerlere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Bartın otelleri listemize göz atabilirsiniz.


Bartın Yüzme

Bartın Yüzme Bartın Yüzme

Bartın, el değmemiş koyları ve uzun kıyı şeridi ile özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği lokasyonlardır. 

Bartın’da Haziran ayında başlayan deniz mevsimi Eylül ayının sonuna kadar devam etmektedir. 

Yüzme için uygun plajlar, Çakraz, Bozköyaltı, Delikli Şile bölgelerinde bulunan plajların yanı sıra Amasra ilçe merkezinde yer alan Büyük Liman ve Küçük Liman plajlarıdır.

Bartın'a geldiğinizde bölgede mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Bartın'da gezilecek yerler yazısında listeledik.


Bartın Kamp - Karavan Aktiviteleri

Bartın Kamp & Karavan Bartın Kamp & Karavan

Bartın ilinde Küre Dağları Milli Parkı ve Amasra’da kamp ve karavan aktivitelerine uygun alanlar yer almaktadır. 

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Bartın’ın yaylalarında ve el değmemiş koylarında çadır kurabilir, kamp hizmeti sunan tesislerden faydalanabilirsiniz. 

Bartın’da kampçılık için en çok tercih edilen bölge, Çakraz mevkii, Bozköyaltı ve Delikli Şili mevkileridir. 

Çakraz’da denize sıfır konumda yer alan Akarsu Camping, 1.5 dönümlük arazi içerisinde denize sıfır konumu ile hizmet vermektedir. 

Tesis içerisinde konaklama hizmeti sunan bungalowların haricinde bahçe içerisinde kamp kurmaya elverişli bir alan yer almaktadır. 3 adet banyo, 1 adet mutfak, elektrik, su, sıcak su ve isteğe bağlı olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti tesiste kampçılara sunulan hizmetler arasındadır. 

Nisan – Kasım ayları arasında hizmet veren tesiste, çadırla konaklama ücreti 30 - 40 TL, kahvaltı ise 15 - 20 TL’dir. Karavanda konaklama ücreti ise 4 kişiye kadar elektrik dahil 30 40 TL’dir

Bartın il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Bartın gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Bartın Yayla Turizmi

Bartın Yayla Turizmi Bartın Yayla Turizmi

Bartın’da Mayıs sonu itibarı ile yayla sezonu açılmaktadır. Hem yerel halk hem de turistler tarafından tercih edilen aktiviteler arasında yayla turizmi de yer almaktadır. 

Gökçeağaç ve Gürcüoluk dağlarının içinde yer alan yaylalar hem günübirlik doğa gezileri için hem de konaklamalı tatiller için uygundur. 


Bartın Mağara Gezileri

Bartın Mağara Gezileri Bartın Mağara Gezileri

Bartın’da mağara gezileri için uygun olan bölge Çakraz Mevkii’dir. Karbonatlı kayaçlar açısından zengin bir bölge olan Çakraz’da bulunan Gürcüoluk Mağarası, yıl boyunca yoğun ziyaretçi alan yerlerden biridir. 

Damlataşların oluşturduğu 53 doğal odacığı bulunan Gürcüoluk Mağarası, dikit, sarkıt, traverten, soğan ve makarna oluşumları ile Türkiye’nin önemli mağaraları arasında yer almaktadır. 

DÖSEM tarafından yapılan çalışma sonrasına mağara içerisinde gezintiye uygun yollar açılmış ve mağaranın içi ışıklandırılarak görüş kolaylığı sağlanmıştır. 

Bartın il sınırları içerisinde bir mağara daha bulunmaktadır. Tavşan Adası içerisinde yer alan bu mağara 70 metre uzunluğunda ve yüzülerek geçilebilmektedir. 

Bartın'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Bartın pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Bartın Avcılık

Bartın Avcılık Bartın Avcılık

Bartın’ın Amasra bölgesi, yaban hayatı açısından zengin ve av sporlarına elverişli alanlara sahiptir. Bıldırcın, çulluk, tavşan ve çok miktarda yaban domuzu bulunan bölgede çeşitli av organizasyonları düzenlenmektedir. 

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken av sporlarını bu bölgede gerçekleştirebilmek için A ve B grubu turizm firmaları ile iletişime geçerek, düzenlenen organizasyonlara katılım sağlanmaktadır. 


Bartın Yamaç Paraşütü

Bartın Yamaç Paraşütü Bartın Yamaç Paraşütü

Bozköy Tepesi ile Delikli Şili yakınındaki Köyüstü Tepesi Bartın’ın yamaç paraşütüne elverişli bölgesidir. 

Birçok doğa sporuna olanak sunan bu bölgelerde düzenlenen yamaç paraşütü eğitimlerinin yanı sıra, rehber eşliğinde atlayışlar da gerçekleştirilebilmektedir. Fiyat ortalama 120 – 160 TL şeklindedir. 


Bartın Sualtı Dalış

Bartın Sualtı Dalış Bartın Sualtı Dalış

Bartın’da Çakraz Plajı’nın 1.5 mil açıkları ve Karacakaya önleri sualtı dalış aktivitelerine elverişli bölgelerdir. 

Bartın’da bir dalış kulübü bulunmamakla birlikte Ereğli Dalış Kulübü, Bartın’da bu spora destek vermektedir.

Bir diğer alternatif ise Ankara hareketli günübirlik Amasra gezilerinin içerisinde sunulan dalış aktivitelerine katılmaktır. Küçük Liman Plajı’nda gerçekleştirilen dalış aktiviteli günübirlik geziler, birçok turizm firması tarafından düzenlenmektedir. Bu turların ortalama fiyatı 180 - 200 TL’dir. 


Bartın Rüzgar Sörfü

Bartın Rüzgar Sörfü Bartın Rüzgar Sörfü

Bartın’da Bozköyaltı, Çakraz ve Delikli Şile, rüzgar sörfü için de elverişli alanlara sahiptir. Rüzgar sörfü aktivitelerine katılmak için Amasra ilçe merkezinde Büyük Liman bölgesinde yer alan Amasra Yelken Kulübü ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Bu kulüp şehrin tek yelken kulübüdür. Eğitim ve organizasyon programlarının da düzenlendiği kulüpte, sörf kiralama hizmeti sunulmaktadır. 


Bartın Trekking 

Bartın Trekking Bartın Trekking

Bartın yemyeşil doğası ile doğa yürüyüşlerine elverişli birçok alana sahiptir. Küre Dağları Milli Parkı ve Amasra’da yer alan trekking parkurları, şehrin bu spor için en çok tercih edilen bölgeleridir. 

Doğa sporları konusunda deneyimli, bölgeye hakim rehberler eşliğinde düzenlenen bu turlara katılarak, farklı rotalarla şehrin doğal güzelliklerine tanık olmak mümkündür. 

Milli park içerisinde düzenlenen trekking turları haricinde en çok tercih edilen 3 rota Amasra ilçe sınırlar içerisinde yer almaktadır. 

Çakraz - Delikli Şile - Kemen Tepesi – Göçgüne rotası orta derece zorluk seviyesine sahiptir.  En kalabalık parkur olup, yürüyüş 2 saat sürmektedir.

Çakraz - Kızılca yokuşu - Ali Obası - İncivez Köyü ilçenin en çok tercih edilen ikinci trekking parkurudur. Gidiş dönüş 6 saat sürmektedir. 

Çakraz - Bozköy Virajı - Gürcüoluk Mağarası ise üçüncü trekking parkurudur. Sadece gidiş yolu 2 saat 30 dakika sürmekle birlikte, bu rotada mağara gezisi yapma imkanı da bulunmaktadır. 

Bartın'da ailenizle beraber doğa ile iç içe mekanlara yakın her şey dahil bir tatil yapmak için Bartın tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Bartın Tekne Turları

Bartın Tekne Turları Bartın Tekne Turları

Karadeniz’in kıyı şehirleri arasında yer alan Bartın’da el değmemiş koylara ve Tavşan Adası’na tekne ve deniz motoru turları düzenlenmektedir. 

Şehir merkezinde yer alan iskeleden ve Amasra ilçe merkezinde yer alan hareket noktasında tur saatleri ve fiyatları hakkında bilgi alınarak, katılım sağlanabilmektedir. 

Çakraz, Değirmenağzı, Amasra, Tavşan Adası, Katır İzi tekne turlarında ilk rotadır. İkinci alternatif ise Çakraz, Delikli Şile, Göçgün, Gökyar, Çambu, Tekkeönü, Kurucaşile rotasıdır. Ortalama 2 saat süren tekne turlarına katılım ücreti 40 – 60 TL arasındadır.