Amasya Aktiviteleri

Zengin tarihi eserleri ile kültürel aktivitelerin tercih edilen şehirleri arasında yer alan Amasya, coğrafi yapısının avantajlı şartları sayesinde birbirinden farklı spor aktivitelerine de olanak sunmaktadır.

Şehir sınırları içerisinde yer alan şifalı sular termal aktivitelere imkan verirken, şehrin doğal güzellikleri dağ ve doğa yürüyüşü, bisiklet turizmi, kamp ve karavan turizmi, sportif olta balıkçılığı, kuş gözetleme, bitki inceleme ve yaban hayatını içeren farklı alternatiflere ev sahipliği yapmaktadır. 

Amasya'da tarihi mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Amasya otelleri sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Kamp ve Karavan Aktiviteleri

Amasya Kamp ve Karavan Aktivitesi Amasya Kamp ve Karavan Aktivitesi

Kamp ve karavan aktiviteleri denince de tıpkı doğa ve dağ yürüyüşlerinde olduğu gibi iki nokta hizmet vermektedir. Yedikuğular Kuş Cenneti ve Borabay Gölü kamp yapmak için elverişli alanlara sahiptir. 

Özellikle Borabay Tabiat Parkı, turizm merkezi ilan edildikten sonra bölgede kamp yapmaya uygun bölümler oluşturulmuş ve ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur. Bu alanlarda kamp ve karavan ile konaklama hizmetinin haricinde bungalowlarda konaklama hizmeti de sunulmaktadır. 

Misafirler için su, elektrik, WC gibi hizmetlerin sunulduğu kamp alanında konaklama ücretleri, konaklama tipine göre değişmektedir. Bungalowlarda konaklama ücreti ise 175 – 200 TL’dir.

Amasya'ya geldiğinizde bölgede mutlaka gezilmesi gereken yerleri sizin için Amasya'da gezilecek yerler yazısında listeledik.


Termal Aktiviteler

Amasya Termal Aktiviteler Amasya Termal Aktiviteler

Şehir sınırları içerisinde yer alan şifalı suların bulunduğu bölgeler termal turizmin oldukça geliştiği bölgeler arasında yer almaktadır. Terziköy Kaplıcaları, Gözlek Kaplıcası ve Hamamözü Kaplıcası şehrin şifalı sularının yer aldığı bölgelerdir. 

Bu kaplıcaların bulunduğu alanlarda yer alan konaklama tesisleri içerisinde yer alan havuzlarda yüzerken, şifalı suların faydalarından yararlanma imkanı bulunmaktadır. 

Amasya il genelinde yapılmakta olan tüm etkinliklere ulaşmak için Amasya gezi rehberi sayfasına göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.


Dağ ve Doğa Yürüyüşü 

Amasya Doğa Yürüyüşü Amasya Doğa Yürüyüşü

Amasya sınırları içerisinde yer alan Borabay Gölü ve Tabiat Parkı ile Yedikuğular Kuş Cenneti, coğrafi özellikleri ve parkın içerisinde yer alan parkurları ile bu aktivitelere olanak sunmakta olan bölgeler arasında yer almaktadır. 

Amasya’nın Taşova İlçesi’nde yer alan Borabay Gölü ve Tabiat Parkı, şehrin oksijen deposu konumundadır. Bakanlar kurulunca turizm merkezi ilan edilen bölge çok sayıda aktiviteye olanak sunmaktadır. Bu aktivitelerin başında dağ ve doğa yürüyüşü aktivitesi yer almaktadır.

Dileyen ziyaretçiler, parkurları takip ederek bu aktiviteyi tek başına gerçekleştirirken, şehirde hizmet veren tur şirketlerinin düzenlediği doğa yürüyüşü aktivitelerine katılma imkanı da bulunmaktadır.

Borabay Gölü ve Tabiat Parkı’na ulaşım oldukça kolaydır. Belediye araçları Taşova ilçe merkezi ile Borabay mevkii arasında seferler düzenlemektedir. Göl ve tabiat parkının ilçe merkezine uzaklığı 18, şehir merkezine uzaklığı ise yaklaşık 50 kilometredir. 

Şehrin bu aktiviteye olanak sunan bir diğer noktası ise Yedikuğular Kuş Cenneti’dir. Doğal sit alanı ilan edilen bu bölge, el değmemiş doğal güzellikleri ile doğaseverlerin tercih ettiği noktalar arasında yer almaktadır. 

Amasya'da her bütçeye uygun fiyatları ile rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Amasya pansiyon sayfamıza göz atabilirsiniz.


Bisiklet Turu

Amasya Bisiklet Turu Amasya Bisiklet Turu

Bisiklet turu, Amasya’nın en popüler aktiviteleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezinde yer alan kiralama firmalarından bir tane edinerek, şehir merkezini bisiklet ile turlama imkanının yanı sıra Borabay Tabiat Parkı’nda da bu aktiviteyi gerçekleştirme şansınız bulunmaktadır. 


Sportif Olta Balıkçılığı

Amasya Sportif Olta Balıkçılığı Amasya Sportif Olta Balıkçılığı

Amasya, olta balıkçılığı için elverişli alanlar açısından oldukça zengin bir bölgedir. Yedikır Baraj Gölü, Borabay Gölü ve Yeşilırmak sportif olta balıkçılığına uygun noktalar arasında yer almaktadır. 

Oltanız yoksa, şehir merkezinde yer alan dükkanlardan ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkündür.


Kuş Gözlemciliği

Amasya Kuş Gözlemciliği Amasya Kuş Gözlemciliği

Amasya Yedikuğular Kuş Cenneti, yaban hayatı koruma sahası ve SİT alanı ilan edilmiş bir bölgedir. Yedikır Barajı üzerinde yer almaktadır. Bu baraj, sulama amaçlı olarak Tersakan Çayı üzerinde kurulmuş oluğ, 800 hektarlık bir alana sahiptir.

Etrafı çam ağaçları ile kaplı olan gölde, turna, sazan, kızılkanat gibi balık türleri yaşamaktadır. Suluova ilçesine 4 km mesafede yer alan kuş cenneti balıkların haricinde, kuğu, yaban kazı, angut, yaban ördeği, karabatak gibi türlere ev sahipliği yapmaktadır. 

Doğal şifa ve huzurun merkezi olan termal otellerde keyifli vakitler geçirebileceğiniz konaklama seçenekleri Amasya termal oteller sayfasında yer almaktadır.


Yaban Hayatı Gözlemciliği

Yaban Hayat Gözlemciliği Yaban Hayat Gözlemciliği

Merzifon Suluova, Yedi Kuğular Kuş Cenneti ve bunu çevreleyen 2 kilometrelik alan, “Yedi Kuğular Kuş Cenneti Yaban Hayatı Koruma Sahası” olarak belirlenmiştir.

Yaban hayatına ilgi duyan ziyaretçiler burada gözlem yapma olanağı bulmaktadır. Sit alanı kabul edilen bölgede yaban hayvanlarına yaşamlarını sürdürme imkanı bulmaktadır.