Amasya'da Yapılacaklar

Tarih boyunca şehzadeler, bilim adamları ve sanatkarlar yetiştirmiş olan Amasya, tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerine hem gezilecek yerler hem de yapılacak aktiviteler bakımında çeşitli olanaklar sunmaktadır.

Tarihi 7000 yıl öncesine dayanan Amasya’da yapılacaklar arasında ilk sırada tarihi geziler yer alırken, müze bakımından oldukça zengin olan şehir kültür turları için de oldukça elverişlidir. Doğal güzellikleri ve şifalı sularıyla ziyaretçilerine birbirinden farklı alternatifler sunan Amasya, bir diğer yandan birbirinden lezzetli tatlara da ev sahipliği yapmaktadır. 

Hafta sonu tatilinizi ailenizle birlikte geçireceğiniz rahat konaklama imkanları sağlayan otelleri ekibimiz sizin için Amasya bölgesi otelleri sayfasında listeledi.


Amasya’da Bisiklet Turu Yapabilirsiniz: Borabay Gölü

Borabay Gölü Borabay Gölü

Amasya’da en çok tercih edilen aktiviteler arasında bisiklet turları ilk sıralarda yer almaktadır. Ağaçlarla çevrili yollarda pedal çevirerek, doğa ile iç içe bir gün geçirmek için şehirdeki en elverişli alan ise Borabay Gölü’dür.

Bisiklet parkurları ile dikkat çeken bölgenin haricinde, şehir merkezinde de bisiklet turu yaparak şehri keşfe çıkma olanağı bulunmaktadır. 


Amasya’da Olta Balıkçılığı Yapabilirsiniz: Yeşilırmak 

Yeşilırmak Yeşilırmak

Amasya olta balıkçılığına merakı olanlar için oldukça fazla elverişli alana sahip bir şehirdir. Borabay Baraj Gölü, Yedikır Baraj Gölü ve Yeşilırmak bu aktivite için en uygun alanlar olurken, doğa ile iç içe bu dinlendirici aktiviteyi gerçekleştirmek tüm ziyaretçilere huzur vermektedir. 

Amasya'da doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için Amasya gezilecek yerler makalemizi kontrol etmeyi unutmayın.


Şifa Bulabilirsiniz: Amasya Kaplıcaları

Amasya Kaplıcaları Amasya Kaplıcaları

Kaplıcalar bakımından oldukça zengin bir şehir olan Amasya, şifalı suları ile yılın dört mevsimi yerli – yabancı turistleri ağırlamaktadır. Terziköy, Gözlek ve Hamamözü kaplıcaları şehrin şifalı suları ile dikkat çeken merkezleri olmaktadır. 

Hem günübirlik hem de konaklamalı olarak bu bölgelerde şifalı sulardan faydalanma imkanı bulunmaktadır.


Kuş Gözlemciliği Yapabilirsiniz: Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Yedi Kuğular Kuş Cenneti Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Amasya’nın Yedikır Barajı üzerinde yer almaktadır. Bu baraj, sulama amaçlı olarak Tersakan Çayı üzerinde kurulmuştur. 800 hektarlık bir alana sahip olan kuş cenneti, sit alanı olarak ilan edilmiştir. 

Kuğu, yaban kazı, angut, yaban ördeği, karabatak gibi türleri görmek için kuş cennetini listenize eklemeniz önerilmektedir. 

Amasya'da sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Amasya gezi rehberine göz gezdirmeyi unutmayın.


Şehrin Kültürünü ve Özel Lezzetlerini Tanıyabilirsiniz: Amasya Festivalleri 

Amasya Festivalleri Amasya Festivalleri

Amasya yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapmakta olan bir şehirdir. Tatil planınızın bu festival dönemlerine denk gelmesi durumunda, oldukça eğlenceli bu etkinliklere mutlaka katılmanız önerilmektedir.

Amasya Uluslararası Atatürk Kültür Ve Sanat Festivali, Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya’ya geliş tarihi olan 12 Haziran’da, 1950 yılından bu yana düzenlenmektedir. Yapıldığı ilk yıllarda tek gün olan kutlamalar zamanla geliştirilmiştir. Günümüzde 10 gün boyunca çeşitli eğlenceler ve spor aktiviteleri ile renklendirilmektedir. 

Merzifon Kültür Ve Sanat Etkinlikleri, her yıl 27 – 30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmektedir. Birçok ünlü ismin konser verdiği festival şehrin en renkli organizasyonları arasında yer almaktadır. 

Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali, her yıl yaz aylarında Gümüşhacıköy İlçesi’nde düzenlenmektedir. 

Bu 3 festival şehrin en çok ziyaretçi alan organizasyonları olmakla birlikte şehirde neredeyse her ay farklı bir organizasyon düzenlenmektedir. 

Kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında çözüm bulabileceğiniz oteller Amasya butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Amasya’ya Has Lezzetlerin Tadına Bakabilirsiniz: Amasya Yöresel Yemekler

Amasya Çöreği Amasya Çöreği

Birçok medeniyete ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan Amasya, tatlıdan hamur işine, et yemeklerinden çorba çeşitlerine kadar her damak tadına hitap edecek yemek seçeneklerine sahiptir. 

Amasya gezisi sırasında hem şehir merkezinde hem de çevre ilçelerde hizmet vermekte olarak yöresel restoranlardan birine uğrayarak bölgeye has lezzetleri mutlaka denemeniz önerilmektedir.  


Amasya’da Dağ Ve Doğa Yürüyüşü Yapabilirsiniz: Borabay Tabiat Parkı 

Borabay Tabiat Parkı Borabay Tabiat Parkı

Tarihi yapıları kadar doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Amasya, doğa yürüyüşü için elverişli alanlara sahiptir.

Kuş cıvıltıları eşliğinde bir yürüyüş yapmak isteyenler için Yedi Kuğular Kuş Cenneti doğru bir seçenek olurken, şehrin içerisinde yer alan Borabay Tabiat Parkı da ziyaretçilerine dağ ve doğa yürüyüşü için elverişli parkurlar sunmaktadır. 


Amasya’ya Özel Ürünlerden Satın Alabilirsiniz: Amasya Yöresel Ürünler

Amasya Yöresel Ürünleri Amasya Yöresel Ürünleri

Tarihi dokusu ile dikkatleri üzerine çeken şehirler arasında yer alan Amasya, ziyaretçilerine zengin geçmişini yansıtan el işi hediyelik eşya alternatifleri sunmaktadır.

Yöreye has el işi kıyafetler ve hediyelik eşyalar, halılar, teneke semaverler, iğne oyaları, kırnap ipinden dokumalar hem kendiniz için bir Amasya anısı olmakta hem de sevdiklerinizi mutlu edecek hediyeler arasında yer almaktadır. 

Amasya denince ilk akla gelen ise elması olmaktadır. Dalından yeni toplanmış elmalar şehir ziyareti sırasında mutlaka satın alınması gerekenler arasında yer almaktadır.

Amasya'da aileniz ile bir arada keyifli, konforlu ve güvenli bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Amasya aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


7000 Yıllık Bir Tarihe Tanıklık Edin: Yalı Boyu Evleri

Yalıboyu Evleri Yalıboyu Evleri

7000 yılı aşkın tarihi ile Amasya, gezilecek birçok yere sahiptir. Bu alternatiflerin arasında ilk sırada Yalı Boyu Evleri yer almaktadır. Nehrin yeşili ile evlerin tarihi yapısının harmanlandığı bu bölge, yıl boyu özellikle fotoğrafçılar başta olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında ilk sıradadır.