Amasya Nerededir ve Nasıl Gidilir ?

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nün iç kısımlarında yer almaktadır. Şehrin kuzeyinde Samsun, güneyinde Yozgat, doğusunda Tokat, batısında ise Çorum bulunmaktadır.

Denizden yüksekliği genel olarak 1150 metre iken şehir merkezi denize doğru yaklaşmakta ve yükseklik 412 metreye kadar inmektedir.   Toplam 492 kilometre il sınırına sahip olan şehrin, Samsun’la 169 kilometre, Tokat’la 165 kilometre, Çorum’la 152 kilometre ve Yozgat’la 6 kilometre sınırı bulunmaktadır. 

İç Anadolu ile Karadeniz’i birbirine bağlayan karayolları üzerinde yer alan Amasya ulaşım açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. 

Şehre kara yolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Karayolu ile ulaşım hem özel araç hem de şehirlerarası otobüsler ile gerçekleşmektedir. 

Havayolu ile ulaşım Merzifon Havaalanı’ndan sağlanırken, Sivas – Samsun Demiryolu üzerinde yer alan şehre trenle de seyahat oldukça konforludur.   

Amasya'da uygun fiyatları ile her bütçeye hitap eden konaklama hizmetleri için Amasya hotel sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Amasya’ya Özel Araç ile Ulaşım

Merkezi konumu ve gelişmiş ulaşım ağı ile özel araçla ulaşımın oldukça kolay olduğu Amasya’ya Türkiye’nin tüm şehirlerinden ulaşım sağlanabilmektedir. 

İstanbul Amasya arası 680 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat kadar sürmektedir. O-4 ve E80 üzerinden yapılacak seyahatte Gebze ve Sakarya’dan geçilmektedir. 

Bursa Amasya arası yaklaşık 690 kilometre mesafede ve araçla 9 saat kadar sürmektedir. Anadolu Otoyolu/O-4/E80 ve E80 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. 

Samsun Amasya arası yaklaşık 128 kilometre mesafede ve araçla ortalama 1 saat 55 dakika kadar sürmektedir. Samsun Çorum Yolu/D795/E95 üzerinden, Havza ve Suluova’dan geçilerek yolculuk tamamlanmaktadır. 

Ankara Amasya arası yaklaşık 342 kilometre mesafede ve araçla ortalama 4 saat 50 dakika kadar sürmektedir. D200 üzerinden seyahat sırasında Kırıkkale ve Çorum’dan geçilmektedir. 

Kayseri Amasya arası yaklaşık 310 kilometre mesafede ve araçla 5 saat 40 dakika kadar sürmektedir. D805 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. 

Amasya, komşu illerine devlet kara yolları ile bağlıdır. Bu nedenle komşu illerden şehre ulaşım oldukça rahat sağlanmaktadır. Bir diğer yandan çevre köylerle bağlantı yolları da asfalt olduğu için özel araçla ulaşım oldukça kolay gerçekleşmektedir. 

Amasya'da tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Amasya'da gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Amasya’ya Şehirlerarası Otobüs ile Ulaşım

Amasya Otogarı’na Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehirlerarası otobüs ile yolculuk, özel araçla ulaşım süresinden biraz daha fazla olmaktadır. Komşu iller arasında yer alan Samsun ve Çorum’dan saat başı seferler düzenlenmektedir. 

Amasya’ya büyükşehirlerden gün içerisinde çok sayıda sefer yapılmaktadır. Bu seferlerin süreleri, saatleri ve bilet fiyatları hareket noktasına ve seçilen firmaya göre değişmektedir. 

İstanbul’dan hareketle Amasya’ya şehirlerarası otobüs ile ulaşım yaklaşık olarak 9 saat 30 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları 110 - 120 TL’den başlamaktadır. 

Ankara’dan Amasya’ya şehirlerarası otobüs ile ulaşım ortalama 5 saat sürmektedir Bilet fiyatları 50 – 70 TL arasındadır. 

Samsun’dan hareketle Amasya’ya şehirlerarası otobüs ile ulaşım ortalama 1 saat 30 dakika sürmektedir. Bilet fiyatları 20 – 30 TL ortalamasındadır.  

Trabzon’dan Amasya’ya otobüs ile yolculuk yaklaşık olarak 8 saat sürmektedir. Bilet ücretleri 55 – 70 TL arasındadır.  

Çorum’dan hareketle Amasya’ya şehirlerarası otobüs ile ulaşım yaklaşık olarak 2 saatte tamamlanmaktadır.  Bilet ücreti 20 – 40 TL arasında değişmektedir.  

Amasya'da görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Amasya gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Amasya’ya Havayolu ile Ulaşım

Amasya’ya seyahat için en çok tercih edilen seçeneklerin başında havayolu ile ulaşım yer almaktadır. Havaalanı Merzifon’dadır. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere çeşitli büyükşehirlerden Amasya’ya uçak ile ulaşım mümkündür. 

Havayolu yolculuk süresini oldukça kısaltmakta ve ortalama 1 saat 30 dakikaya indirmektedir. 

Merzifon Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım taksi ve DDM Tur Taşımacılık Şirketi’nin sunduğu servislerle sağlanmaktadır. Şehir merkezine 40 km mesafede yer alan havaalanından servislerle ulaşım sefer saatlerine göre düzenlenmektedir. Yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Bilet ücreti 12,5 - 15 TL’dir.

Taksi ile ulaşım ise yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Ortalama yolculuk ücreti 100 - 120 TL’dir. 

Amasya’ya havayolu ile ulaşım seçenekleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı da yer almaktadır. Merzifon Havaalanı’na göre daha fazla sefer alternatifi bulunan bu havalimanı Amasya şehir merkezine 150 kilometre uzaklıktadır. 

Çarşamba Havalimanı’ndan şehre ulaşım, Samsun şehir merkezinden kalkan otobüsler ile sağlanmakta ve saat başı otobüs bulunmaktadır. 

Amasya'da lüks mimari tasarımları ile eşsiz açık büfe kahvaltı sunan ve jakuzili otellerin listesini Amasya havuzlu oteller sayfamızda bulabilirsiniz.


Amasya’ya Demiryolu ile Ulaşım

Sivas'a 261 km, Samsun'a ise 130 km, uzaklıkta olan Amasya, Sivas-Samsun Demiryolu üzerinde yer almaktadır.

Şehir sınırları içerisinde Amasya ve Hacıbayram olmak üzere 2 gar ve Kızılca, Kayabaşı, Eryatağı, Boğazköy, Suluova, Hacıbayram olmak üzere 6 istasyon hizmet vermektedir. Bu rota üzerinden şehre gelmek isteyen yolcular tren seferlerini kullanabilmektedir. 

Amasya'da dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Amasya tatil otelleri sayfasına göz atmayı unutmayın.


Amasya Şehir İçi Ulaşım

Amasya küçük bir şehir merkezine sahiptir. Bu nedenle şehir içerisinde geniş bir ulaşım ağına ihtiyaç hissedilmemektedir. Özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksiler hizmet vermektedir. 

Şehir merkezinde gezilecek yerler çoğunlukla yürüyüş mesafesinde olduğu için merkezi ziyarete gelen misafirler araca ihtiyaç hissetmemektedir. Çevre ilçelere ulaşım ise minibüsler ile rahatlıkla sağlanmaktadır. 

Amasya tatili sırasında merkez hariç çevre ilçeleri gezmek isteyen ziyaretçiler için en rahat alternatiflerden biri ise araç kiralama hizmetidir. Merzifon Havaalanı’ndan bu hizmet alınmaktadır.