Amasya’nın Meşhur Yemekleri

7500 yılı aşkın geçmişi ile tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehirler arasında yer alan Amasya, bu medeniyetlerin her birinden izler taşıyan oldukça geniş bir mutfağa sahiptir. Çorbadan, tatlıya, ana yemekten, hamur işlerine kadar birçok lezzetli seçeneğe ev sahipliği yapan şehir, şık ve lezzetli menüler sunan restoranlarıyla da dikkat çekmektedir.

Şehre özel yöresel çorbalar, çatal çorba, sakala çarpan, toyga çorbası, cilbir, helle çorbası, kesme ibik çorbası, yarma çorbası olarak sıralanırken, ana yemek seçeneklerinde bamyanın sık kullanıldığı görülmektedir. 

Amasya’nın meşhur ana yemekleri arasında bakla dolması, etli bamya, keşkek, ciğer sarması, göbek dolması, madımak, mıhlama, mumbar, işkembe, pastırmalı pancar, patlıcan pehli, pastırma pağallemesi, pirpirim, sirkeli ciğer ve sulu köfte yer almaktadır. 

Tatlı çeşitlerinde dene hasudası, yuka tatlısı, ayva gailesi, elma tatlısı, fırın sütlaç, gelin parmağı, gömlek kadayıfı, kalbur tatlısı, höşmerim, şeker böreği, unutma beni, vişneli ekmek ve zerdali gailesi severek tüketilirken, hamur işleri de şehrin meşhur yemekleri arasında önemli bir yere sahiptir. 

Amasya çöreği, yağlı/katmer, kabak kavuklu pilav, bişi, cırıtka/ cızlak /akıtma, döndürme, ekmek aşı, eli böğründe, haşhaşlı cevizli çörek, hengel, kıymasız mantı, kaypak, mayalı, patlıcanlı pilav, sini suböreği, tepsi böreği, yakasal böreği ve yanuç yöresel yemekler olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. 

Tarihi ve turistik mekanlar ile plaja yakın konaklama seçenekleri için Amasya otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Keşkek

Keşkek Keşkek

Birçok yörede meşhur yemekler arasında yer alan Keşkek, her şehirde farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Amasya’da hazırlanan keşkekte ise diğer şehirlerde hazırlanan çeşitlerinden farklı olarak içine çemen eklenmektedir. 

Amasya'nın birbirinden güzel lezzetlerini farklı mekanlarda tadabilmeniz için Amasya'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Mumbar

Mumbar Mumbar

Amasya’da hemen hemen her evde pişen lezzetler arasında yer alan Mumbar, oldukça lezzetli yemekler arasında yer almaktadır. 


Bat

Bat Bat

Adı gibi ekmeğin batırılarak yendiği yemekler arasında yer alan Bat, mercimek, soğan, üzüm yaprağı, ceviz gibi birçok malzemenin bir araya gelmesi ile hazırlanmaktadır. Küçük parçalar halinde ekmek ile sunulmaktadır. 

Amasya'da muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için Amasya gezi rehberi sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.


Toyga Çorbası

Toygar Çorbası Toygar Çorbası

Lezzeti kadar, adıyla da dikkat çeken Toyga Çorbası, kuru fasulye, nohut ve buğday ile hazırlanmaktadır. 


Elma Tatlısı

Elma Tatlısı Elma Tatlısı

Ayva ve armut tatlısı gibi hazırlanan ve kaymak ile servis edilen bu tatlıya kendine has lezzetini veren Amasya elmasıdır.  

Amasya'daki tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Amasya 4 yıldızlı oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Amasya Çöreği

Amasya Çöreği Amasya Çöreği

Amasya’nın meşhur elmasından sonra en meşhur lezzeti çöreğidir. Özellikle çay saatlerinde sunulan bu çöreğin ünü, şehir sınırlarını aşmış ve internetten satış ile tüm Türkiye’ye ulaşmayı başarmıştır. 


Hasuda

Hasuda Hasuda

Yapımı 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan ve sıcak olarak tüketilen Hasuda, cevizin lezzetinin sunulduğu yemekler arasında yer almaktadır. 


Bakla Dolması

Bakla Dolması Bakla Dolması

Hem Amasya’nın hem de Tokat’ın meşhur lezzetleri arasında yer alan Bakla Dolması, baklaların sarılması ile hazırlanır ve üzerine kemik ya da kemikli et konularak servis edilmektedir.


Çatal Çorba

Çatal Çorba Çatal Çorba

Mercimek, kesme makarna, nohut ve yoğurt ile hazırlanan bu çorba, şehrin en meşhur çorbaları arasında ilk sırada yer almaktadır.


Patlıcan Çullaması

Patlıcan Çullaması Patlıcan Çullaması

Diğer şehirlerde yer alan patlıcan ezmesi, Amasya’da patlıcan çullaması adı ile anılmaktadır. 


Ayva Gallesi

Ayva Galesi Ayva Galesi

Ayva, nohut ve et ile hazırlanan Ayva Gallesi, Amasya’nın mutlaka denenmesi gereken lezzetleri arasında yer almaktadır. 


Amasya’nın Meşhur Restoranları

Tadım Döner

Şehir merkezinde yer alan Tadım Döner, ayaküstü lezzetli bir yemek için ideal işletmeler arasında yer almaktadır. Paket seçeneklerinin yanı sıra salonunda da hizmet veren mekanın döneri oldukça lezzetlidir. 

Fiyatları uygun olan işletme, öğlen saatlerinde oldukça yoğun olmaktadır. Bu restoranı akşam ziyaret etmek isterseniz muhtemelen döner tükenmiş olacaktır. 


Emin Efendi Konakları

Misafirlerin ağırlandığı, özel günlerin kutlandığı lüks restoranlar arasında ilk sırada yer alan Emin Efendi Konakları, hem lezzetli menüsü bulunan restoranı hem de konaklama bölümü öne çıkmaktadır. 

Canlı müzik hizmeti de sunulan restoranın fiyatları oldukça uygundur. 


Ali Kaya Restaurant

Amasya’nın en güzel manzarasına hakim restoranı olan Ali Kaya Restaurant, menüsünde yer alan lezzetli yemekleriyle de tercih edilen işletmelerdendir.

Menüsünde çorbadan, ana yemeklere, tatlıdan, salata çeşitlerine kadar geniş seçenekler sunan restoranın favori yemeği Tokat Kebabı’dır.

İşletmenin fiyatları şehir merkezinde yer alan restoranlardan biraz daha yüksek olmakla birlikte, sunduğu hizmet ve manzarası dahil edildiğine uygun bulunmaktadır. 


Amaseia Mutfağı

Yöresel Amasya yemeklerinin tadına bakmak için en doğru adreslerden biri olan Amaseia Mutfağı, Yeşilırmak kıyısında hizmet vermektedir. 

Oldukça geniş bir menüye sahip olan işletmenin favori yemekleri, baklalı yaprak sarması, Amasya bamyası ve güveçte kurusudur. Ana yemek sonrasında ise ziyaretçilerin severek tükettiği tatlıların başında ev baklavası yer almaktadır. 

Kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği servisi sunan işletmenin fiyatları da oldukça uygundur. Serpme kahvaltının 15 - 20 TL olduğu işletmede, sevilerek tüketilen kuzu incik kebabı 30 - 35 TL’dir. Fiks menü seçeneği de sunulan restoran hem şehir halkı hem de turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Amasya 3 yıldızlı oteller listemize uğramayı unutmayın.


İşçimen Restaurant

Bir botanik bahçesini andıran İşçimen Restaurant hem doğa harikası ortamı hem de yöresel lezzetleri ile şehrin en çok tercih edilen işletmeleri arasında yer almaktadır. 

İşletmenin mutlaka denenmesi gereken lezzeti ise yoğurmaçtır. Şehirde sıklıkla pişirilen tarifler arasında yer almasına rağmen bu işletmedeki tadı oldukça farklıdır. 

Sunduğu kaliteli hizmetle kıyaslandığında fiyatları oldukça uygun olan işletmede, düğün, nişan vb. organizasyonlar da düzenlenebilmektedir. 


Çörekçi Galip

Sabahın erken saatlerinde sunulan ve kısa sürede tükenen Amasya çörekleriyle meşhur Çörekçi Galip, şehirdeki en lezzetli kahvaltı alternatifleri arasında yer almaktadır. 3 kuşaktır hizmet veren işletme, oldukça ünlüdür. 

Çörek haricinde, su böreği de sevilerek tüketilen işletmenin fiyatları oldukça uygundur. 1 kg Amasya Çöreği 30 - 35 TL’dir. İşletmede sadece nakit ödeme yapılabilmektedir.