Amasya Alışveriş Rehberi

Amasya, hem kendine has yiyecekleri hem de hediyelik eşyaları ile ziyaretçilerine oldukça geniş alternatifler sunmaktadır. Yöresel ürün seçeneklerinin yanı sıra şehirde, oldukça geniş ve kapsamlı bir alışveriş merkezi hem turistlere hem de şehir halkına hizmet vermektedir. 

Bu alışveriş merkezi, dünyaca ünlü markalara ulaşma imkanı sunarken, şehir merkezinde ve çevre ilçelerde yer alan mağaza, dükkan, semt pazarı ve tezgahlardan hem yiyecek hem de el sanatları ürünleri satın alınabilmektedir. 

Amasya'da açık büfe imkanları ile herkese hitap edecek mükemmel dizaynlı oteller için Amasya otel fiyatları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Amasya Çöreği

Amasya Çöreği Amasya Çöreği

Amasya seyahatinizden dönerken, hem kendinize hem de sevdiklerinize satın alabileceğiniz özel lezzetler arasında Amasya Çöreği yer almaktadır. Bu çöreğin hem tadına bakmak hem de tatil dönüşü satın almak için en meşhur yerlerden biri Çörekçi Galip’tir. 

Çörekçi Galip şehir merkezinde 3 kuşaktır hizmet vermeye devam etmektedir. 

Amasya'nın birbirinden güzel lezzetlerini farklı mekanlarda tadabilmeniz için Amasya'da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Amasya’ya Özgü Hediyelik Lezzetler

Amasya Elması Amasya Elması

Amasya denince ilk akla gelen şehrin adıyla özdeşleşmiş Amasya Elması’dır. Misket elması olarak da anılan bu meyve, özellikle mevsiminde bu şehirde bulunanların, tatil dönüşü kilolarca almayı tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır.

Amasya mutfağında da öne çıkan sebze yemeklerinin içinde yer alan bamya, şehirden satın alınan sebzeler arasındadır. Amasya Bamyası oldukça lezzetli olup, hem mevsiminde hem de kuru olarak diğer zamanlarda satılmaktadır.

Yöresel ürünlerin arasında elma ve bamyanın haricinde ev yapımı pekmez çeşitleri, keçiboynuzu, elma kurusu, sıkma köy tarhanası, elma lokumu ve ev yapımı erişte de yer almaktadır. 

Bu ürünlerin tamamını bir arada bulmak ve satın almak isteyen ziyaretçiler Amasya Saat Kulesi’ne yakın mesafede yer alan Balkar Tarım Gıda’yı tercih etmektedir. 

Amasya'da aileniz ile birlikte güzel bir vakit geçirmek için ekibimizin hazırlamış olduğu Amasya gezi rehberi sayfasını incelemeyi unutmayın.


Amasya’ya Özgü Hediyelik Eşyalar

Amasya Hediyelik Eşya Amasya Hediyelik Eşya

Amasya tatilinizi sonlandırırken, hem kendinize hem de sevdiklerinize bu şehri hatırlatacak hediyelik ürünler alma imkanınız bulunmaktadır. Şehrin mutlaka alınması gerekenler listesinde ilk sıralarda yiyecek seçenekleri yer almakta ancak yine de hediyelik eşya seçenekleri de oldukça çeşitlidir. 

Şehir merkezinde yer alan hediyelik eşya dükkanlarında şehrin geçmişini ve kültürünü yansıtan el yapımı yemeniler, şallar, takılar ve süs eşyaları bulunmaktadır. Bu ürünler arasında iğne oyası, yazma ve tahtadan yapılmış çeşitli süs eşyaları en çok tercih edilen ürünler arasındadır. 

İçerisinde bir çok aktiviteye izin veren ailenizle keyifli zamanlar geçirmenize imkan sağlayan Amasya termal oteller seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.


Amasya’da Diğer Alışveriş Seçenekleri

Amasya Park AVM Amasya Park AVM

Amasya’da hem yerel halkın hem de şehri ziyarete gelen turistlerin alışveriş ihtiyacını karşılamak amacı ile 1 adet alışveriş merkezi hizmet vermektedir.

2015 yılında hizmet vermeye başlayan Amasya Park AVM, 8000 metrekare alana sahiptir. Bu alan içerisinde 35 mağaza, 9 restoran – kafe, 1 market, çocuk oyun salonu ve 4 sinema salonu bulunmaktadır.  

Dünyaca ünlü markaların yer aldığı mağazalarda, ihtiyacınız olan tüm ürünlere ulaşma imkanı sunulmaktadır. 

Amasya Park AVM, şehir merkezinde hizmet vermektedir. 

Amasya'da hayatınızın en mutlu gününün ve bu günü taçlandıran tatilin kusursuz geçmesi için Amasya balayı otelleri sayfamızı kontrol etmeyi unutmayın.