Mersin'in Plajları

Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusu ile Türkiye’nin en büyük 10. ili olan Mersin, Akdeniz’in en sığ olduğu noktalardan birisine sahiptir. Arkasında Toros Dağları’nın uzanması, bir zamanlar doğu ile önemli bir ticaret rotası olmasına olanak sağlamıştır.

Yaklaşık olarak 320 kilometrelik kıyı uzunluğu ise, önemli bir liman kenti olmasına yardımcı olmuş ve sığ denizi ile günümüzde yükselen bir tatil kenti sıfatına bürünmesine öncülük etmiştir. Kıyı şeridi boyunca sıralanan ilçelerinde, irili ufaklı birçok plaj bulunmaktadır.

5 kilometreden başlayarak, 300 metreye kadar daralan plajlar, tatil sezonunda neredeyse ful kapasiteye ulaşarak, Mersin nüfusunu önemli derecede artırmaktadır. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra plajları ile de ön plana çıkması, turizm cenneti olarak ün kazanmasına katkı sağlamıştır.

Mersin'in plajlarına yakın olan otellerin listesine Mersin otel listemizden inceleyerek size uygun konaklama seçeneklerini değerlendirerek tatilinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.


Susanoğlu Plajı

Susanoğlu Plajı Susanoğlu PlajıSilifke'nin Atakent Mahallesi’nde bulunan Mavi Bayraklı Plaj, 5 kilometrelik sahili ile Mersin sınırları içerisinde en uzun plajlardan birisi olarak değerlendirilmektedir. Bir halk plajı olmasına rağmen oldukça temizdir.

İçerisinde duş, kafeterya ve restoran gibi kişisel ihtiyaçların karşılanabileceği tesisler bulunmaktadır. Silifke belediyesi, engelli vatandaşları da düşünerek onlar için plajın erişimini kolay hale getirmiştir. Aynı zamanda ücretsiz otoparkın da bulunması, ideal bir seçenek olmasını sağlamıştır.

Plajın uzunluğuna rağmen, sığ bir denizi ve ince kumlu bir sahili bulunmaktadır. Aileler arasında oldukça popüler olan plajda, yaklaşık olarak 20 - 25 TL ücret ödenerek, şezlong ve şemsiye kiralanabilmektedir.


Kızkalesi Plajı

Kız Kalesi Plajı Kız Kalesi Plajı

Mersin’in tarihi güzellikleri arasında oldukça önemli bir konuma sahip olan Kız Kalesi, bulunduğu konumda Kızkalesi Plajı’na ev sahipliği yapmaktadır. 

Kızkalesi ile sahilin arasında yaklaşık olarak 450 metre olması, doğal bir yüzme alanı oluşturmakta ve oldukça renkli görüntülerin oluşmasını sağlamaktadır.

Aynı zamanda Mavi Bayrak Ödülü alan Kızkalesi Plajı, sığ bir denize sahip olduğu için çocuklu aileler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Belediye tarafından işletilen plajda tuvalet, duş ve soyunma kabinleri gibi kişisel ihtiyaçların karşılandığı olanaklar mevcuttur.

Plajın girişleri ücretsiz olmakla birlikte şezlong ve şemsiye kiralamak 25 - 30 TL’den başlarken, kamp alanı kiralama 40 - 45 TL’den başlamaktadır.

Mersin'in en çok turist akını olan Kız Kalesi ile birlikte tüm gezilecek yerleri Mersin'de gezilecek yerler sayfamızdan inceleyebilirsiniz.


Taşucu İncekum Plajı

Taşucu İncekum Plajı Taşucu İncekum Plajı

Silifke’nin en popüler mahallesi olan Taşucu, Mersin’e tatil için gelenlerin sıklıkla tercih ettiği noktalardan birisidir. Bölgede yer alan Taşucu İncekum Plajı ise,seçkin plajlar arasında yerini almaktadır.

800 metrelik bir uzunluğa sahip olan Taşucu İncekum Plajı, 50 metre sonra derinleşen bir deniz zeminine sahiptir. Bünyesinde restoran ve duş alanları gibi kişisel ihtiyaçların karşılandığı olanaklar bulunmaktadır.   Halk plajı olarak değerlendirilmesine rağmen, sürekli olarak bakım yapılmaktadır.

Mersin’in en taze balıklarının doğrudan leziz bir şekilde servis edildiği restoranlar ise, Taşucu İncekum Plajı’nın hemen yanında yer almaktadır. Plaja giriş ücretsizdir. 10 - 15 TL karşılığında şemsiye ve şezlong kiralamak mümkündür.

Mersin'in doğal güzelliklerinde görkemli ve sizi başka diyarlara götürecek yerler için Mersin gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Kocahasanlı Halk Plajı

Kocahasanlı Halk Plajı Kocahasanlı Halk Plajı

Yaklaşık olarak 1 kilometrelik uzunluğu ile Erdemli’nin en uzun plajı olan Kocahasanlı Halk Plajı, kendisi ile aynı adı taşıyan mahallede bulunmaktadır. Birçok plajda olmayan cankurtaran hizmeti ile ön plana çıkmayı başarmıştır. 

Zemin yapısının hemen derinleşmemesi, yüzme bilmeyenler için bile ideal bir ortam oluşturmuş ve birçok kişinin ilk olarak tercih ettiği plajlardan birisi haline gelmesinde yardımcı olmuştur. 

Kumsalında yer yer çakıl taşları ile kaplı alanlar bulunsa da, genel olarak ince kumlara ev sahipliği yapan Kocahasanlı Halk Plajı, duş, tuvalet, yemek, soyunma kabini, otopark ve engelli erişimi gibi kişisel ihtiyaçlar için birçok olanağa sahiptir. 

Aynı zamanda kamp alanı da mevcuttur.  Plaja giriş ücretsiz olmakla birlikte çadır kiralama ücretleri ortalama 60 - 65 TL’den başlamaktadır.

Mersin'de tatil zevkinizi en yüksek kaliteye taşıyacak oteller için Mersin tatil otelleri herşey dahil sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Pullu Orman Plajı

Pullu Orman Plajı Pullu Orman Plajı

Pullu Mesire Yeri'nin hemen yanına konumlandırılmış olan plajdır. Denizi sığdır. Kamp yapmak isteyenler için alan da bulunmaktadır. Uzunluğu ise 800 metre civarındadır. 

Buraya gelen kampçıların bilinçli davranışları sayesinde denizi ve plaj kesimi oldukça temizdir. Duş, tuvalet ve soyunma kabini gibi olanaklar ücretli olarak hizmet vermektedir. 


İncekum Plajı

Aydıncık İncekum Plajı Aydıncık İncekum Plajı

Aydıncık İlçesi’nin Yeni Mahallesi üzerinde konumlandırılmış Aydıncık Tabiat Parkı'nda yer almaktadır. Plaja ismini veren ince kumlar ile kaplıdır. Halk plajı olarak bilinen alanda tesis yoktur. Ayrıca kampçılar için kamp alanı da plajın hemen yanında olup, ücretsiz çadır kurma olanağı sunmaktadır.


Tece Halk Plajı

Tece Halk Plajı Tece Halk Plajı

Mezitli’nin Deniz Mahallesi sınırlarında yer alan halk plajı, diğer plajlara göre biraz farklı özelliğe sahiptir. Kumsalın bir kısmının ince kumlar ile kaplı olmasına karşın bir kısmı çakıl taşları ile kaplanmıştır.

300 metrelik sahil uzunluğu ile kamp, yürüyüş ve piknik gibi aktiviteler de düzenlenmektedir. Genel olarak gençlerin tercih ettiği bir plajdır.

Yaklaşık kumsal uzunluğu 60 metre olan Tece Halk Plajı’nda kişisel ihtiyaçları karşılandığı duş, tuvalet, yemek, soyunma kabini ve otopark hizmetleri bulunmaktadır. Kumsala girişler ücretsizdir. 


Yeşilovacık Plajı

Yeşilovacık Plajı Yeşilovacık Plajı

Silifke’nin Yeşilovacık Mahallesi’nde bulunan halk plajı, Susanoğlu Plajı’ndan sonra bölgede bulunan en uzun ikinci plajdır.

Ortalama olarak 2 kilometrelik bir sahil kesimine sahip olan Yeşilovacık Plajı, ince kuma sahiptir. Bu yüzden çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği seçenek haline gelmiştir. Sığ denizi ise, yüzme bilmeyen kişilere kolaylık sağlamaktadır. 

Yılın hemen her anında insanları ağırlayan Yeşilovacık Plajı’nda çeşitli işletmeler hizmet vermektedir. Hemen hemen her ihtiyacın karşılanması da mümkündür.

Yeşilovacık Plajı’na yine belediye tarafından engelliler için ideal yollar yapılmış, bütün Mersin halkının ve gelen tatilcilerin ulaşımı için ideal ortam oluşturulmuştur.


Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı

Gümüşkum Orman Plajı Gümüşkum Orman Plajı

Mezitli’nin 75. Yıl Mahallesi’nde yer alan Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı, mesire alanı sınırları içerisinde bulunmaktadır. Hem piknik için hem de yüzme alanı olarak kullanılan bölge,  doğaseverlerin uğrak noktası olmuştur.

Mavi bayraklı olduğu için oldukça temizdir. Piknik - mesire alanı olduğu için de genel ihtiyaçların karşılandığı olanaklar sunulmaktadır. Bölgeye gelen yerel halk ve turistler bir yandan piknik atmosferinde eğlenirken, bir yandan da yüzebilme imkanına sahip olmaktadır.

Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı’nın yaklaşık olarak 700 metre uzunluğu bulunmaktadır. 50 metreye kadar derinleşmeyen zemini sayesinde oldukça ilgi görmektedir. Kumsal yapısı ise ince olduğu için çocuklu aileler de sıklıkla tercih etmektedir. Plaja giriş ücretsiz olmasına rağmen, araç otoparkını kullanmak 4 TL’den başlamaktadır.


Ören Belediye Halk Plajı

Ören Belediye Halk Plajı Ören Belediye Halk Plajı

Anamur ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Anemurium Antik Kenti ve Deniz Feneri arasında bir konuma sahiptir. Denizi sığ değildir. Plaj zemini çakıl taşlar ile örtülüdür. Bu yüzden çocuklar ve yeni yüzme öğrenenler için tavsiye edilmemektedir. 

En dikkat çeken özelliği, denizinin çok temiz ve berrak bir suya sahip olmasıdır. Ortalama uzunluğu 1000 metre, genişliği ise 20 metredir. Plaj alanında sadece restoran seçeneği mevcuttur. Duş, soyunma kabini, otopark gibi olanaklar bulunmamaktadır. Ayrıca şezlong ve şemsiye hizmeti de olmadığı için giriş ücreti yoktur.


Maviay Beach Club

Maviay Beach Club Maviay Beach Club

Anamur Güzelyurt Mahallesi'nin sahil kesiminde yer alan Maviay Beach Club, ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktadır. Tropik bölgeleri andıran dekorasyonu ile Mersin'in gözde işletmesi olmayı başarmıştır. 

Bir tane bar alanı bulunan mekanda alkollü ve alkolsüz içecek seçenekleri mevcuttur. Ayrıca belirli aralıklarla karaoke etkinlikleri de düzenlenmektedir. 

Mersin'de aileniz ile bir arada keyifli, konforlu bir tatil geçirebileceğiniz otellerin listesi Mersin aile otelleri sayfamızda yer almaktadır.


Atalay Beach Club

Atalay Beach Club Atalay Beach Club

Anamur İskele Sahili üzerine konumlandırılmış bir işletmedir. İlçe merkezine uzaklığı 2 kilometredir. Sadece beach olarak değil ayrıca restoran ve apart otel olarak da hizmet vermektedir.

Anamur'daki en büyük açık saha restoranına sahip mekannın yiyecekleri de oldukça lezzetlidir. Alkollü içecekler arasında çok çeşitli olanaklar sunmaktadır. Ayrıca canlı müzik etkinliği yaz aylarında her gün düzenlenmektedir.

Atalay Beach Club giriş ücreti 60 - 70 TL'dir.