Mersin Yöresel Yemekleri

Akdeniz’in en sakin koylarına ev sahipliği yapan Mersin, Toros Dağları’nın eteklerine kurulmuştur. Yaz aylarında kıyı kesimi tatil amaçlı gelenler ile dolup taşarken, Toros Dağları’nda yer alan yaylalarda şehrim yerli halkı zaman geçirmektedir.

Mersin’e tatil amaçlı gelen kişilerin, bölgeyi tam anlamıyla tanıması için yapması gereken bazı önemli şeyler vardır. Tarihi, doğayı ya da ikisini bir arada görüp, onların güzelliğine hayran kalması bunlardan biridir. Ancak tam anlamıyla Mersin’i tanımak için yöresel yemeklerin tadına bakılması önerilmektedir.  

Anadolu’nun hemen her bölgesinin kendine ait yöresel yemekleri vardır. Mersin’de yine aynı şekilde, hem il merkezinde hem de etrafındaki ilçelerde yerel lezzetler bulmak mümkündür. Anadolu insanının misafirperver, sıcak ve samimi tarzı aynı şekilde yemeklerine de yansımıştır. Kısacası Mersin’i tanımanın en iyi yönü yemeklerini tatmaktan geçmektedir.

Birbirinden cazip uygun fiyatları ile eğlenceyi doyasıya yaşamanız için Mersin otelleri fiyat listesine göz atabilirsiniz.


Tantuni

Tantuni Tantuni

Her ilin kendine has olan meşhur bir yemeği vardır. Mersin'de yemek denildiğinde ise ilk akla gelen tantunidir. Bu lezzeti daha önce denemeyenler için, ufak parçalar halinde kesilmiş kuşbaşı etin haşlanıp sonradan kızgın sac içerisinde yağ ve kırmızıbiber ile pişirilerek lavaş arasında dürüm şeklinde yapıldığını açıklamak faydalı olacaktır. 

Mersin'in hemen hemen her ilçesinde bulunan Memoş Tantuni ve Akdeniz ilçesi Çankaya Mahallesi'nde bulunan Selim Tantuni en iyi lezzeti sunmaktadır.

Tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listeledik. Mersin'de gezilecek yerleri yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Cezerye

Cezerye Cezerye

Karamelize havuç, Hindistan cevizi, toz şeker, kavrulmuş ceviz, fındık ya da antep fıstığı ile yapılan geleneksel Mersin tatlısıdır.  Peynir kutusu şeklinde ince bir yapıya sahip bu lezzet yenildiğinde enerji vermektedir. 

Dondurmacı Halil bu lezzeti tadacağınız en meşhur mekandır. Ayrıca işletmenin kabak tatlısı da çok meşhurdur. 


Kerebiç 

Kerebiç Kerebiç

Kerebiç, Mersin'de bayramların vazgeçilmez tatlısıdır. Şekil olarak içli köfteyi anımsatmaktadır. İrmik hamurunun içerisine kaymak, fıstık ya da ceviz konularak yapılmaktadır. Çöven otu ile yapılan köpük ile birlikte servis edilmektedir.

Mersin'in çoğu ilçesinde yer alan Haydar Usta ve Yürü Börek & Künefe, kerebiç tatlısı için en ideal noktalardır. 

Mersin'in yöresel lezzetlerini yerinde tatmak ve mükemmel bir gezi planı yapmadan önce mutlaka Mersin gezi rehberi sayfamızı incelemenizi öneriyoruz.


Batırık

Batırık Batırık

Sulu salata olarak bilinen bu yemek bulgur ile hazırlanmaktadır. İçeriğinde bulgur, yer fıstığı, salatalık ve domates olmasından dolayı kısıra benzetilmektedir. Hatta kısırın içilen versiyonu olduğu da söylenmektedir. 

Genel olarak yerli halk tarafından evlerde yapılmaktadır. Bu yüzden Mersinli tanıdığınız varsa ondan yapmasını rica edebilirsiniz. 


Mavi Yengeç

Mavi Yengeç Mavi Yengeç

Mavi yengeç Türkiye'de çok sınırlı bölgelerde yetişmektedir. Mersin'de bu nadir yerlerden bir tanesidir. Kuş Cenneti Göksu Deltası'nın işletmesi altında olan Dalyan, şehrin en meşhur mavi yengeç mekanı olarak bilinmektedir. Silifke İlçesi’nin Kurtuluş Mahallesi'nde yer almaktadır. Denize sıfır olarak konumlandırılmıştır.

En iyi mavi yengeç lezzetini sunmasının yanı sıra, muhteşem deniz ve gün batımı manzarasına sahiptir. Buraya geldiğinizde kalamar ve farklı balık çeşitlerini de tatmanız mümkündür. Harika lezzetli kadar, uygun fiyatları da övgü almaktadır.   

Mersin'de gezilecek yerlere yakın muhafazakar hizmet veren Mersin islami oteller listesinde yer alan otellerinden birini seçebilirsiniz.


Mamül

Mamül Mamül

Mamül tatlısı irmik hamurunun içerisine püre haline getirilen hurma konularak hazırlanmaktadır. Sonrasında hamurun üzerine özel hazırlanmış desen tahtasıyla şekil verilmektedir. Mersinliler arasında çok meşhurdur. 

Akdeniz İlçesi’ndeki Beyaz Unlu Mamulleri ve Şah Unlu Mamulleri'nde en tazesini tatmanız mümkündür. 


Kaya Koruğu Turşusu

Kaya Koruğu Turşusu Kaya Koruğu Turşusu

Kaya Koruğu, Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgelerindeki kıyı kesimlerinde yetişen bir ottur. Özellikle Mersin'in Silifke İlçesi’nde yoğunluk göstermektedir. Sadece turşu şeklinde tüketilmektedir. Ayrıca Mersin'de en iyi meze seçeneği olarak öne çıkmaktadır.

Üzüm sirkesi, sarımsak, salamura tuzu ve kaya koruğu, bir cam kavanoz içerisine eklenmektedir. Küçük boş bir alan bırakılarak ve üzerine zeytinyağı koyulmaktadır. Zeytinyağı sayesinde hava alması tamamen engellenmektedir. 


Balık Çeşitleri

Balık Çeşitleri Balık Çeşitleri

Mersin ilinin ufak bir koyu olan Narlıkuyu balık cennetidir. Cennet Cehennem Obrukları’nın hemen aşağısında yer almaktadır. Birçok balık restoranı bu koy üzerine toplanmıştır. Bütün restoranları balık konusunda güzel lezzete ve en taze balıklara sahiptir.

Fakat buradaki herhangi bir restorana oturmadan önce fiyatlarının mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde umulmadık bir hesapla karşılaşılması olasıdır. 

Narlıkuyu Orfoz Balık Restaurant ve Cemal'in Yeri, Narlıkuyu Koyu üzerinde, uygun fiyatlar ile taze ve lezzetli balıkların servis edildiği restoranlardır. 


Tarsus Kebabı

Tarsus Kebabı Tarsus Kebabı

Adana kebabına çok benzeyen Tarsus kebabın içeriğinde ekstradan farklı olarak soğan bulunmaktadır. Birbirine çok benzer gibi görünse de lezzetinin farklılığı yenildiğinde çok daha iyi anlaşılmaktadır.   

Tarsus İlçesi’nde yer alan Bedii Usta Kebap Salonu Tarsus kebabının, Adana kebabından ne kadar farklı olduğunu ortaya koyan en iyi restoranlardan birisidir. 


Yörük Kahvaltısı

Yörük Kahvaltısı Yörük Kahvaltısı

Cennet Cehennem Obrukları’na giderken yol üzerinde bulunan Yörük kahvaltıcıları güne mutlu bir başlangıç için ideal seçenekler arasında yer almaktadır. 

Yörük kahvaltısındaki farklılıklar ekmek yerine bazlama ve yufka, kaya koruğu turşusu, zeytin reçeli ve Mersin'in meşhur yeşil biberidir. Restoranların hepsi salaş dekorasyon ile beğeni kazanmaktadır.  

Narlıkuyu Köy Kahvaltıcısı bölgedeki en meşhur işletmelerden biridir. 

Mersin'deki çoğu restoranda aperatif ve meze olarak servis edilmektedir. 

Mersin'deki tatilinizde masaj ve terapilerin bir arada sunulduğu havuzlu tesislerde konaklamak isterseniz Mersin havuzlu oteller listemizden birini tercih edebilirsiniz.


Mersin Usulü Künefe 

Mersin Usulü Künefe Mersin Usulü Künefe

Hatay künefesi ile karşılaştırıldığında ufak tefek farklılıklara sahiptir. Hatay künefesinde kadayıflar biraz daha kalınken, Mersin künefesinde daha ince çekilmiştir. Ayrıca Mersin künefesine konulan peynir miktarı daha fazladır. 

Silifke'deki Saray Künefe ve Akdeniz İlçesi’ndeki Künefeci Emin Usta, Mersin usulü künefenin yenebileceği en iyi mekanlardır.