Mersin Aktiviteleri

Hemen her bakımdan zengin olan Mersin, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan en bol aktiviteli yerlerden birisidir. Kısa süreli bir tatil dahi, oldukça geniş bir yapılacaklar listesine sahip olacaktır. Akdeniz kültürünün en eski medeniyetlerinin bir zamanlar yaşamış olduğu coğrafya da, coğrafi konumundan faydalanılarak, çeşitli aktivitelere katılmak mümkündür.

Anadolu’nun her köşesi cennet mottosu ile hareket edilip, Toros Dağları’nın eşsiz yapısını verdiği nimetlerden bir hayli yararlanan Mersin, doğa ile iç içe olmak için oldukça fazla alana sahiptir. Denizde yapılacak aktivitelerin yanı sıra, karada ve havada yapılan aktivitelerle de ön plana çıkmaktadır.

Akdeniz Bölgesi'nde doğa ile iç içe bir tatil geçirmek ve bir çok aktivitelere katılmak için Mersin otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kamp

Kamp Kamp

Dört duvar arasında sıkılan, doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyenlerin ilk tercihi olan kamp, Mersin'e gelen turistlerin sıklıkla tercih ettiği seçenektir. Sadece çadır kampı için değil, ayrıca karavan ile gelenler için de doğanın içinde uygun alanlar bulunmaktadır.  

Başta Silifke Kapızlı mevkii olmak üzere çoğu ilçede özel kamp alanları mevcuttur. Ayrıca Anamur ile Silifke karayolu üzerinde bulunan Pullu Kamp Alanı da beğenilen yerler arasındadır. 

Kamp yapmak isteyenler için yaylalar ve özel kamp alanları olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Yaylalarda tamamen doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlerin, bu bölgelerde hiçbir tesis olmadığını bilmesinde fayda vardır. Fakat özel kamp alanlarında temel ihtiyaçların giderilebileceği WC, duş, büfe ve soyunma kabinleri gibi olanaklar sunulmaktadır. 

Tatilinizi bir adım yukarı taşımak için gezmeniz gereken yerleri listedik. Mersin'de gezilecek yerler yazımızı kontrol etmeyi unutmayın.


Tekne Turları

Tekne Turları Tekne Turları

Silifke'nin meşhur Taşucu Mahallesi, tekne turlarının ana kalkış noktasıdır. Genel güzergah Taşucu Limanı'ndan başlayarak Boğsak Koyu'nda sonlanmaktadır. Bu iki bölge arasında Barbaros Koyu, Dana Adası, Tisan Koyu ve Kösrelik Adası ziyaret edilmektedir.  

Taşucu'nda bulunan Göktuğ Yatçılık, Silifke'nin en kapsamlı şirketlerinden birisidir. Ziyaretçilerine çeşitli seçenekler sunmaktadır. Ortalama 150 kişi kapasiteye sahip botlara, toplam 50 kişi alınmaktadır.

Balıkçılık turuna katılmak isteyenler için sabah 06:00'da başlayan tur akşam 16:30'da son bulmaktadır. Teknede geçirilen süreçte çeşitli yiyecek ve içecek ikramları yapılmaktadır. 

Bir diğer seçenek Boğsak Koyu'nda dalış turudur. Dalış eğitimi olmayanlar için eğitim eşliğinde dalış izni verilmektedir. Tur şirketi ekipmanları temin etmektedir. Ayrıca verilen eğitim sonrası Türkiye'nin her yerinde dalış yapmanız mümkündür.  

Üçüncü seçenek ise Mehtap & Disco Turu’dur. Taşucu Marinası'ndan 22:00'da hareket eden tekne turu, sadece yaz aylarında düzenlenmektedir. Geri dönüş saati 24:00'dır. Bu süreçte köpük partisi ve disko eğlencesi sizleri beklemektedir.

Son seçenek ise doğal güzelliklerin ziyaret edildiği turdur. Taşucu Limanı ile Barbaros Koyu arasında düzenlenmektedir. 10:00'da başlayıp 18:00'da biten tur gezisi esnasında belirli aralıklarla durup yüzme olasılığı sunulmakta, ayrıca güzergah üzerinde bulunan diğer doğal güzellikler de ziyaret edilmektedir. 

Mersin'de sizi günümüz dünyasından ayırıp başka bir diyara taşıyacak yerler için Mersin gezi rehberi yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın.


Yamaç Paraşütü 

Yamaç Paraşütü Yamaç Paraşütü

Hem Akdeniz’i hem de Mersin’i gökyüzünden görmek sizce de eğlenceli olmaz mı? Son zamanlarda giderek popülerliğini artıran yamaç paraşütü, Mersin’de de yapılmaktadır. Yamaç paraşütü etkinliklerinin en popüler olanı, Mersin’in Yenişehir İlçesi’nde gerçekleştirilmektedir. İlçe merkezine yaklaşık 12 kilometre uzaklıktaki Gelincik Tepesi bu aktivite için ideal bir ortam sunmaktadır. 

Özgür bir şekilde doğaya kendini bırakmak isteyenler için doğru bir tercih olan yamaç paraşütü, yılın belirli zamanlarında düzenlenmektedir. Ortalama denizden yükseltisi 500 metre olan Gelincik Tepesi’nden başlayan yolculuk, tepenin eteklerine yapılmış iniş alanlarında son bulmaktadır.

Aynı zamanda bir piknik alanı olarak da kullanılan Gelincik Tepesi, genel anlamda da kalabalık olmaktadır. Emirler Köyü sınırları içerisinde yer alan tepenin kuzey hariç hemen her noktasından kalkışlar düzenlenmektedir.

MEDEX Yamaç Paraşütü Kulübü ve Pelagor Motorlu Yamaç Paraşütü firmaları tarafından düzenlenen etkinliğin ücretleri  100 - 150 TL arasındadır. GoPro ile fotoğraf ya da video çekilmesi istenilirse ücrette değişiklik olmaktadır. 

Mersin'de yamaç paraşütüne yakınındaki konaklama seçeneklerinden uygun fiyatlı olanları Mersin pansiyon sayfasında bulabilirsiniz.


Dalış

Sualtı Dalış Sualtı Dalış

Silifke'de oldukça popüler aktiviteler arasında dalış da yerini almaktadır. Silifke, iki dalış seçeneği sunmaktadır. İlki tüp ile yapılan scuba diving, ikincisi normal, tüpsüz serbest dalıştır.   

Kilikya Dalış Merkezi & Okulu, Silifke'nin İmamuşağı Mahallesi'ndedir. Eğitim eşliğinde uzun süreli ya da tek seferlik dalış eğitim seçenekleri mevcuttur. 

Silifke Selçuk Oto Kiralama & Turizm şirketi de dalış için hizmet vermektedir. Ana şubesi, Silifke Menderes Caddesi üzerine konumlandırılmıştır. Eğitimsiz dalış ücreti 125 - 135 TL'den başlamaktadır. Diğer ücretler ise verilecek eğitime göre değişiklik göstermektedir. 


Rafting

Rafting Rafting

Debisi yüksek nehirlerin vazgeçilmez sporu olan rafting, Mersin'de de tercih edilen su sporları arasında yerini almaktadır. Mersin'in rafting parkurları arasında turistlerin en çok tercih ettiği Göksu Nehri'dir. 90 kilometrelik parkur, kanyonlar ve düzlükler üzerine kuruludur. 3 saat civarı süresi vardır. 

Debisinin en yüksek olduğu Mart ve Nisan ayları, rafting konusunda eğitimi olan ya da ustalaşmış kişilere tavsiye edilmektedir. Fakat ilk ya da ikinci rafting deneyimi yaşayacaklar için Mayıs ayı ideal zamandır. 

Rafting yapmak isteyenlerin iletişime geçmesi gereken şirket Selefkos Turizm'dir. Ana şubesi Silifke Saray Mahallesi üzerinde yer alır. Kişi başı rafting ücretleri ortalama 80 -100 TL'dir. 


Jeep Safari

Jeep Safari Jeep Safari

Mersin’e gelindiğinde doyasıya eğlenmek için tercih edilen bir diğer aktivite olan jeep safari, bölgeyi keşfetmek için oldukça ideal bir seçenektir. Mersin ilinin Toros Dağları eteklerine kurulması, şehre doğa ile iç içe olma fırsatı sunmuştur. 

Akdeniz ikliminin ılıman havasının vermiş olduğu ayrıcalık ile Mersin, yılın yağışlı olmayan her ayında jeep ile keşfedilebilir bir coğrafyaya sahiptir.  Mersin Büyük Şehir Belediyesi tarafından şehir geneline toplamda 8 adet parkur yapılmış olup, sürekli olarak aktivitelere devam edilmektedir.

Jeep safari sadece doğal ortamları kapsamamakta, aynı zamanda tarihi mekanlar durak olarak belirlenmiş olup, rehberler tarafından anlatılarak bir gezi rotası oluşturulmaktadır. En çok tercih edilen rotalardan birisi ise Silifke-Uzuncaburç-Kırobası-Mavga Kalesi-Dağpazarı -Alahan Manastırı parkurudur. 

Mersin 4x4 Jeep Safari Team gibi firmalar tarafından düzenlenen turların ortalama kişi başı ücreti 100 - 120 TL’den başlamaktadır.  Gidilmeden önce firmalar ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Sabah 09:00 gibi başlayan safariler, akşamüzeri saat 17:00’a kadar devam etmektedir. Grup olarak yapılan turlarda, erken rezervasyon ile indirimler bulmak mümkündür.


Trekking

Trekking Trekking

“Herhangi bir araca gerek yok! Ben kendim gezebilirim!”  diyorsanız, Mersin bu imkanı da sizlere sunmaktadır. Trekking son zamanlarda ülkemizde popülaritesini gittikçe arttırmaktadır.

Mersin’in Toros Dağları eteklerine kurulmuş olması, trekking için ideal bir ortam oluşmasına vesile olmuştur. Doğa ile iç içe bir ortamda saatlerce yürüyüş yapmak, ortalama her yürüyüş mesafesinde temel ihtiyaçları karşılayacak küçük olanakları bulmak, bu aktiviteyi daha heyecanlı hale getirebilmektedir. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu parkurlarda oldukça ideal bir ortam oluşturulmuştur. Hatta trekking parkurları kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Şayet doğasever birisiyseniz, sadece doğa ile iç içe olacak parkurları tercih etmeniz ya da tarih sever birisiyseniz, antik izlenimli parkurlarda zaman geçirmeniz mümkündür. 

Genel olarak trekking parkurları 1700 ile 2200 metre arasında değişmekte olup, piknik alanları ve doğal güzellikler arasına yapılmıştır. Ayva Gediği-Namrun Parkuru genel olarak en popüler olanıdır. Aynı anda kamp seçeneği de sunabilen parkurun yürüyüş mesafesi ortalama iki gün sürmektedir. 

Mersin'de ailenizle beraber doğa ile iç içe bir tatil yapmak için Mersin tatil köyleri listemize göz gezdirebilirsiniz.


Uçurtma Sörfü

Uçurtma Sörfü Uçurtma Sörfü

Kiteboard olarak bilinen uçurtma sörfü, ülkemizde son zamanlarda giderek popüler olmaktadır. Mersin’in ise kıyı sahilinde ki hafif rüzgarın elverişli olması, şehirde daha da ön plana çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Bazı ilçelerde kursları dahi bulunan uçurtma sörfü Silifke İlçesi’nin Taşucu Mahallesi kıyılarında yapılmaktadır.   Daha öncesinde bu heyecanı hiç yaşamadıysanız, kısa bir sürede öğrenerek inanılmaz heyecana tanıklık etmeniz mümkündür. 

Kite Board Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen kurslarda, ortalama bir saatlik deneme eğitimi verilmektedir, eğitim sonrası sörf yapmaya devam etmek ya da etmemek sizin kararınıza bırakılmaktadır. 

Temel kurs saatleri 8 saat olmaktadır. Bunun bir kısmında karada dersler alırken, bir kısmına suda devam edilmektedir. Hemen her ayrıntının olduğu kursun ücretleri ise 2 saatlik temel kurs ücreti 100 - 120 Euro, 4 saatlik 170 - 200 Euro’dur.  Ancak deneme amaçlı kısa süreli bir uçuş gerçekleştirilirse 35 - 40 Euro’dan fiyatlar başlamaktadır.