Mersin Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz kıyısında yer alan Mersin, ülkemizin hem tarım hem de turizm alanında gelişmiş şehirlerinden biridir. Köklü tarihi, plajları, elverişli iklimi ve yemyeşil doğal güzellikleri ile yıl boyu ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Topraklarının neredeyse yarısı ormanlık alanlardan oluşmaktadır.

Doğuda Adana, batıda Antalya, kuzeyde Konya, Karaman ve Niğde, güneyinde ise Akdeniz ile komşudur. Stratejik ve merkezi konumu sayesinde ulaşım ağı gelişmiştir. Türkiye’nin dört bir yanından şehre gelmek için havayolu, karayolu ve demiryolunu tercih etmeniz mümkündür. Ayrıca Kıbrıs’la arasında feribot seferleri yapılmaktadır. 

Mersin'de aileniz ile birlikte uygun fiyatlı tüm konaklama hizmetleri için Mersin hotel sayfamızı kontrol edebilirsiniz.


Mersin’e Özel Araç ile Ulaşım

Konforlu ve güvenli yollar üzerinden Mersin’e ülkemizin tüm şehirlerinden özel araç ile ulaşım mümkündür. Bu yolculuk esnasında aracınızın ya da akıllı telefonlarınızın sunduğu navigasyon uygulamaları en pratik güzergah seçeneklerini sunmakta ve yol boyunca yönlendirmeler yapmaktadır. Ayrıca yol üzerinde yer alan tabelalar da yolculuğunuzu kolaylaştırmaktadır. 

Mersin’e en yakın şehirlerden biri olan Adana’dan özel araç ile yola çıkacak yolcular için kat edilecek mesafe 85 km’dir. İki farklı güzergah yer almaktadır. İlk seçenekte Şakirpaşa Havalimanı’ndan E-90 Karayolu’na bağlanarak, devamında Adana – Erdemli güzergahını takip etmeniz gerekmektedir. 

İkinci seçenekte ise mesafe 60 km’ye inmektedir. D -400 Karayolu, kısa olmasının yanı sıra otoyol kalitesinde olduğu için daha konforludur. Bu rotada ücretli geçişler bulunmaktadır. 

İstanbul – Mersin arası mesafe ise ortalama 946 km olup, bu yolculuk yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir. Seyahat sırasında Aksaray, Pozantı, Tarsus’tan geçilmektedir. 

Ankara-Mersin arasındaki mesafe 498 km olup, ortalama 5 saat 30 dakikada tamamlanmaktadır. D750/E90 üzerinden yolculuk tamamlanmaktadır. 

İzmir – Mersin arası yolculuk yaklaşık olarak 10 saat 35 dakika sürmekte olup, mesafe 909 km’dir. Uşak, Afyonkarahisar, Konya, Ereğli, Pozantı, Tarsus rotası takip edilmektedir. 

Mesin'de eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Mersin'de gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Mersin’e Otobüs ile Ulaşım

Türkiye’nin dört bir yanından Mersin’e şehirlerarası otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Mersin Otogarı ise şehir merkezinde bulunarak, avantaj sağlamaktadır. 

İstanbul’dan Mersin’e farklı otobüs firmaları ile her gün ulaşım mümkündür. Yolculuk ortalama 14 saatte tamamlanmaktadır. Bilet ücretleri 130 – 180 TL arasında değişmektedir. 

Ankara – Mersin arasında her gün çeşitli firmalar otobüs seferleri düzenlemektedir. Bu yolculuk ortalama 6 – 7 saat sürmektedir. Bilet fiyatları 70 – 120 TL ortalamasındadır. 

İzmir’den de diğer büyük şehirlerde olduğu gibi haftanın her günü seferler yapılmaktadır. Otobüs yolcuğu ortalama 15 saat sürmektedir. Bilet fiyatı ortalaması 130 – 165 TL arasındadır. 

Mersin’e en çok sefer Adana’dan düzenlenmektedir. Yolculuk ortalama 1 saat sürmekte olup, bilet ücretleri 22 – 30 TL arasındadır. 

Mersin'de tarihi mekan ve tüm turistik yerler için Mersin gezi rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.


Mersin’e Havayolu ile Ulaşım

Mersin’de bir havalimanı bulunmamaktadır. Ancak Adana Şakirpaşa Havalimanı, şehir merkezine ortalama 66 km mesafede olduğundan şehre ulaşım için sıklıkla tercih edilmektedir. 

Büyükşehirlerden ve Kıbrıs’tan çeşitli firmalar, her gün Adana Şakirpaşa Havalimanı’na uçak seferleri düzenlemektedir. Uçak biletleri, hem çıkış noktası, hem firma hem de satın alım zamanına göre değişiklik göstermekte olduğundan net bir bilgi vermek mümkün değildir. 

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan Mersin’e ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen HAVAŞ otobüsleridir. Otobüsler yarım saatte bir hareket etmekte olup, Tarsus (Kleopatra), Çevreyolu, Mersin Forum AVM Önü, Saya Park (Eski Kipa AVM) güzergahını kullanmaktadır. İniş noktasına göre bilet ücretleri 17 – 23 TL arasındadır. Yolculuk ise ortalama 2 saat sürmektedir. 

Diğer direkt ulaşım seçenekleri taksi ve araç kiralamadır. Ayrıca Adana Tren Garı’ndan veya otogardan Mersin’e ulaşım mümkündür. 

Mersin'de kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Mersin apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


Mersin’e Demiryolu ile Ulaşım

Hem Akdeniz hem de Güneydoğu Anadolu bölgelerine sefer yapan bölgesel trenlerin ana merkezi Mersin’dir. Mersin’den hareket eden trenlerle Dörtyol, İskenderun, Fevzipaşa, Yenice, Adana, Ceyhan, Toprakkale, Erzin ve Islahiye’ye ulaşım sağlanabildiği gibi, bu noktalardan şehre seferler düzenlenmektedir. 

Mersin'de denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Mersin denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.