Mersin Alışveriş Rehberi

Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde sakin bir coğrafyaya ev sahipliği yapan Mersin, birçok özellik bakımından ülkemizde ilkler arasına girmiştir. Konumunun etkisi ile tarih boyunca önemli medeniyetler burada yaşamış, şehir günümüze kadar kültürel mirası taşıyan eserlere ev sahipliği yapmıştır.

Doğal ve tarihi güzellikleri tatilciler tarafından heyecanla gezilirken, dönüş yolunda akıllarda beliren en büyük soru, “Mersin’den hediye olarak ne alınır?” olmuştur.

Mersin’den alınabilecek hediyeler arasında birçok çeşitlilik vardır. El yapımından sanayi işçiliğine kadar birçok ürün misafirlerin beğenisini kazanmaktadır. Coğrafyasında yetişen ve oraya has olan yiyeceklerin de arasında bulunduğu hediyelik eşyalar, tatile ayrı bir anlam katacaktır.

Mersin'de doğal ve tarihi güzelliklere yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için Mersin otel fiyatları yazımıza göz atabilirsiniz.


Mersin Temalı Magnetler

Mersin Temalı Magnetler Mersin Temalı Magnetler

Mersin'in bütün ilçe merkezlerinde hediyelik eşyalar bulabileceğiniz dükkanlar mevcuttur. Başta Mersin Çarşısı ve Kırkkaşık Bedesteni olmak üzere çeşitli seçenekler sunulmaktadır. 

Erdemli Kız Kalesi, Tarsus St. Paul Kilisesi, Mezitli Soli Antik Kenti ve Tarsus Kleopatra Kapısı temalı magnetlere ek olarak, çoğu tarihi yerin magnetleri bütün ilçelerin çarşılarında ve tarihi yerlerin yakınlarındaki hediyelik eşya dükkanlarında satılmaktadır.  

Manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Mersin'de gezilecek yerler yazısına göz atabilirsiniz.


Muz Lifinden Yapılan Hediyelik Eşyalar

Muz Lifinden Hediyelik Eşyalar Muz Lifinden Hediyelik Eşyalar

Muzun atık gövdesinde olan liflerden ip yapılarak yerli halkın dokuduğu hediyelik eşyalar Mersin'de çok meşhurdur. 

Bozyazı İlçesi’nde muz lifi ile yapılan hediyelik eşya dükkanları diğer ilçelere göre daha çok çeşitlilik göstermektedir. 

Muz lifinden ayakkabı, elbise, kilim, takı ve sepet gibi çeşitli hediyelik eşya ürünleri yerli kadınlar tarafından yapılmaktadır. Bozyazı Çarşısı’ndaki çoğu hediyelik eşya dükkanlarından bu ürünleri bulmanız mümkündür.

Ayrıca Kırkkaşık Bedesteni'ndeki hediyelik eşya dükkanları da muz lifinden yapılan eşyalar konusunda geniş bir yelpaze sunmaktadır. 

Mersin'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Mersin gezi rehberi yazımızı okumayı unutmayın.


Mersin Deri Atölyesi Ürünleri

Mersin Deri Atölyesi Ürünleri Mersin Deri Atölyesi Ürünleri

Ulu Cami yanındaki çarşıda çok kaliteli deri ürünleri satan dükkanlar vardır. 

Orijinal deri ürünlerin satıldığı dükkanlarda deri ceketler, eldivenler, ayakkabılar ve çantalar ağırlıklı olarak satılan ürünlerdir. Yerli ve yabancı turistlerin Mersin'e her gidişlerinde uğradıkları bu dükkanlarda pazarlık yapma şansınız da vardır. 

Mersin'de yapabileceklerinizin sınırı olmayan daha büyük tesiste tatil yapmak için Mersin tatil köyleri sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Mezitli Bezinden Yapılan Dekoratif Ürünler

Mezitli Bezinden Ürünler Mezitli Bezinden Ürünler

Mezitli'deki yerli kadınların kendi ürettikleri bezlerdir. Yöre halkı bu bezleri kendi dokuma tezgahlarında üretmektedir. Ayrıca isteğe bağlı olarak, üzerine ilçeye has desenlerin yer aldığı seçenekler de mevcuttur.

Mezitli kadın üretici pazarında el yapımı bezlere ve dekoratif dokumalara dair birçok farklı seçenek bulmanız mümkündür.   Sadece Mezitli Bezi değil, ayrıca organik yiyecek ve içecekleri de bulabileceğiniz bir pazardır. 


Karakaya Hediyelik Eşya Dükkanından Mersin Temalı Seramik Ürünler

Mersin Temalı Seramik Ürünler Mersin Temalı Seramik Ürünler

Mersin'e has yöresel ürünlerin satıldığı bir dükkandır. Çoğu hediyelik eşya dükkanına göre daha çeşitli olanaklar sunmaktadır. 

Mersin temalı magnetler, saatler, çerçeveler, kupalar ve klasik süs eşyalarının hemen hepsini bu küçük ve sevimli dükkan içerisinde bulmanız mümkündür.  


Mersin Boncuk Dükkanında Namaz ve Tespih Boncukları

Namaz ve Tespih Boncukları Namaz ve Tespih Boncukları

El emeği göz nuru denilebilecek tarzda boncukların satıldığı dükkanda çok çeşitli boncuk seçenekleri vardır. 

Kum boncuklar, kristal boncuklar ve doğal taşlar bu dükkanın ön plana çıkmasını, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmasını sağlamıştır. Ayrıca namaz boncukları konusunda uzmanlaşmış bir antika dükkanı olarak da ön plana çıkmaktadır. Boncukların yanı sıra kendi tasarım ürünleri olan takıları da burada bulmanız mümkündür. 

Fiyatlar, boncuğun ya da doğal taşın çeşidine göre 10 TL ve 5000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.  

Mersin'de dinlenmek ve uzun zamandır ihtiyaç duyduğunuz o hayalinizdeki tatili yapmak için Mersin tatil otellerine sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kırkkaşık Bedestenin'deki Dükkanlarda Çeşitli Hediyelik Eşyalar

Kırkkaşık Bedesteni Kırkkaşık Bedesteni

Yerli ve yabancı turistlerin alışveriş için ilk uğradıkları noktalardan birisidir. Tarihi gezintiye çıkan turistler burada alışverişlerini yaparak günlerini tamamlamaktadır. 

Kırkkaşık Bedesteni dükkanlarında yöresel el sanatları ürünleri ağırlık göstermektedir. Dekoratif seramik, ahşap, deri, gümüş ve dokuma ürünlerin tamamını burada kolaylıkla bulmanız mümkündür.