Mersin'de Şehir İçi Ulaşım

Mersin, Türkiye’nin en büyük 10. ili olup, ülkemizin Akdeniz Kıyısı’nda bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi’ni boydan boya saran Toros Dağları, şehre iç bölgelerden ulaşımı biraz zor hale getirmiştir. Bünyesinde birçok gezilecek yerler vardır.

Tarihi ve doğal güzellikleri, şehrin turizm alanında bir ün kazanmasına neden olmuştur. Bunlara ek olarak, Mersin’e ulaşım zor olsa da şehir içi ulaşımı oldukça gelişmiştir. Bir büyükşehir belediyesinden beklenilen tüm özelliklere sahiptir. 

Mersin’e ulaşım daha çok otobüsler ile sağlanırken, şehir içerisinde kentkart kullanılarak, hizmet sunulmaktadır. Tatil dönemlerinde kalabalık olsa da, genel anlamda yoğun bir trafiği yoktur.

Mersin'de doğal güzellikler ile tarihi yerlere yakın konaklama seçenekleri için Mersin otel fiyatları adresinden otelleri inceleyebilirsiniz.


Mersin’de Otobüs ile Şehir İçi Ulaşım

Türkiye'nin çoğu ilinde olduğu gibi Mersin'de de otobüs sıklıkla kullanılan toplu taşıma aracıdır. Belediye otobüsleri, dolmuşlar ve özel halk otobüsleri toplu ulaşım için temel seçeneklerdir. 

Belediye otobüslerinde çoğunlukla tekli kart almak yerine Kentkart kullanılmaktadır. Alınan Kentkart sadece Mersin'de değil ayrıca Adana, Ordu, Çanakkale, Muğla, Sivas ve Kocaeli gibi Türkiye'nin belirli illerinde de geçerlidir. 

Eğer kısa süreli bilet almak isterseniz, limitli ya da tek kullanımlık kartlar da vardır. Bu kartları çok kısa süreli gelen ziyaretçiler tercih etmektedir. Fakat geldiğiniz ilde kentkart uygulaması geçerliyse kart almanıza gerek kalmayacaktır. 

Otobüs tek binişlik fiyatları gidilecek yerin mesafesine göre değişkenlik göstermektedir. Bindiğiniz otobüs hattıyla çok uzak bir yere gitmeyi planlıyorsanız fiyatlar artış gösterecektir. 

Dolmuş ücretlerinde aynı durum geçerlidir. Binerken Kentkart şartı aranmayan bu toplu taşıma aracında da  ücretlendirme mesafeye göre değişmektedir.   

Mersin'de eski tarihi yapılardan tutun görkemli ve nefes kesen yerler için Mersin'de gezilecek yerler yazımızı ziyaret edin.


Mersin’de Taksi ile Şehir içi Ulaşım

Otobüsten sonra en sık kullanılan şehir içi ulaşım aracı taksidir. Mersin'de devlet tarafından belirlenen taksi açılış ücreti 3 TL'dir.

Kilometre başına ödenmesi gereken ücret de aynı şekilde 3 TL'dir. Gideceğiniz yerler arasında yapılan kilometre hesabı ile kolaylıkla ne kadar ödemeniz gerektiğini önceden öğrenme şansınız vardır. 

Mersin'de muhteşem manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehber için Mersin gezi rehberi sayfamıza uğramayı unutmayın.


Mersin Araç Kiralama

Mersin içerisinde istenilen zamanda, istenilen yere özgürce gidip taksi ve otobüs bulma konusunda sıkıntı çekmek istemeyenler için araç kiralama en iyi seçenektir. Trafiğin büyük bir problem olmadığı şehirde araç kiralayarak kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.  

Aracın modeline göre 1 günlük kiralama ücreti 108 – 120 TL'den başlayıp artış göstermektedir. 

Mersin Demirkesen Oto Kiralama Rent A Car, EKAR Oto Kiralama ve Sahil Rent A Car Mersin'de verdiği iyi hizmet ile bilinen araç kiralama firmalarıdır. Her bütçeye uygun seçenekler sunmaktadır.

Her bütçeye uygun fiyatları ile en çok tercih edilen rahat konaklama hizmetleri sunan yerler için Mersin tam pansiyon oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Mersin Şehir İçi Ulaşım Tüyoları

  • Mersin Şehirler Arası Otobüs Terminali'nden hareket eden 11M numaralı otobüs seferi, Mersin Çarşı ve Forum AVM güzergahları üzerinden gitmektedir. 
  • Mersin Merkez üzerinden hareket eden 36M numaralı otobüs seferi Mezitli İlçesi’ne ulaşım sağlamakta ve yarım saat aralıklarla hareket etmektedir.  
  • Mersin Şehirlerarası Otobüs Terminali üzerinden hareket eden 170 numaralı hat Mersin Merkez, Mezitli, Erdemli ve Taşucu arasında ulaşım sağlamaktadır. Sabah 06:00'da başlayan seferler 2 saatte bir hareket etmektedir. 
  • Mersin il merkezinden Erdemli'ye 156 numaralı hat seferleri gitmektedir. Otobüsler yarım saat aralıklarla hareket etmektedir.
  • Mersin'de bulunan çoğu plaja ve tarihi yerlere halk otobüsü, dolmuş ve belediye otobüse ile ulaşmanız mümkündür.  
  • Otobüs fiyatları 2,75 TL'den başlamakta ve gidilen mesafenin uzaklığına göre artış göstermektedir. 

Mersin'de doğa ile iç içe mekanlara yakın, denize sıfır, her şey dahil imkanlar sunan otelleri Mersin otelleri herşey dahil denize sıfır sayfasında bulabilirsiniz.