Mersin'de Yapılacaklar

Muzu ile ünlenense de içerisinde çok fazla zenginliği barındıran Mersin, tatilcilere hemen her türlü eğlenceyi sunmaktadır. Tarih severler için Akdeniz Bölgesi'nin en eski tarihinden günümüze kadar izler barındıran yapıları, doğaseverler için zaman içerisinde evrim geçirerek, adeta görenleri hayran bırakan nadide doğal güzellikleri vardır.

Genel olarak tatilcilere eşsiz fırsatlar sunan Mersin, gezip görülmesi gereken yerler bakımından oldukça zengin bir mirasa sahiptir. Ancak Mersin’i tam anlamıyla yaşamak için mutlaka yapılması gerekenler vardır. Sadece gezi odaklı değil, aynı zamanda eğlence odaklı bir tatil isteyenler için seçenekler son derece geniştir. Tüm yapılması gereken şey, Mersin ziyareti yapılmadan önce geniş bir plan oluşturulmasıdır.    

Eşsiz güzelliklere sahip Mersin'de keyifli bir tatil için Mersin otelleri sayfasından konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.


Sevimli Hayvan Dostların Yaşamına Tanıklık Edin: Caretta Caretta

Caretta Caretta Caretta Caretta

Mersin tatiliniz sırasında farklı bir şeyler yapmak istiyorsanız, Caretta caretta araştırma grupları sizlere her konuda yardım etmeye hazırdır. 

Caretta carettaların bu şekilde korunması, doğanın nadir özelliklerinden birisini keşfetmenize yardımcı olacaktır. Mersin genelinde 1000'e yakın carette caretta yuvası vardır. Akdeniz'de burayı tercih etmelerinin temel sebebi ise denizinin çok temiz olmasından kaynaklıdır. 

Eğer sizin de hayvanlara karşı ayrı bir sevginiz varsa, caretta carettaları mutlaka görmeniz önerilmektedir.

Mersin tatilinizde manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı Mersin'de gezilecek yerler makalesine göz atabilirsiniz.       


Erdemli'nin Denizin Ortasında Bulunan Kalesine Mutlaka Gidin: Kız Kalesi

Kız Kalesi Kız Kalesi

Erdemli denildiğinde ilk akla gelen yer Kız Kalesi'dir. Yerli halk arasında Deniz Kalesi olarak da bilinen muhteşem kalenin hikayesi, İstanbul'daki Kız Kulesi ile hemen hemen aynıdır. 

Karaya 600 metre uzaklıkta bulunan kaleye ulaşım çok kolaydır. Deniz bisikletiyle ya da yüzerek, kalenin olduğu kara parçasına geçilebilmektedir. Mersin'e gittiğinizde Erdemli İlçesi’nde vakit geçirmek için zamanınız varsa, mutlaka bu kaleye gidip hikayeyi yerli halktan dinlemeniz önerilmektedir.                    


Mersin'e Özgü Bütün Lezzetleri Tadın: Mersin Tantuni 

Mersin Tantuni Mersin Tantuni

Hem denizden gelen lezzetleri ile hem de baharat konusunda oldukça geniş kültürü ile Mersin, Türkiye'nin en iyi lezzetlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Mersin'de "yeme de yanında yat" dedirtecek lezzetler vardır. 

Mersin'in çoğu yöresel tatları, mavi yengeç ve tantuninin gölgesinde kalmıştır. Fakat gidildiğinde bunlara ek denenmesi gereken çok fazla seçenek yer almaktadır.

Mersin usulü künefe, çoğu yere göre peyniri daha bol ve daha ince tel kadayıfla yapılmaktadır. Bu hazırlanış şekli, lezzetine lezzet katmaktadır. Ayrıca Mersin gazpachosu, batırık, kerebiç, Tarsus kebap ve cezerye mutlaka denenmesi gereken seçeneklerdir. 

Mersin'e geldiğinizde eğlencenin yanı sıra gurme usulü bir tatil sizleri beklemektedir. 

Mersin'de birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak Mersin gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Meşhur Lezzetleri Tadın: Anamur Muzu

Anamur Muzu Anamur Muzu

Anamur denildiğinde akla ilk gelen muzdur. Bölgenin zengin fauna ve florası Mersin'de doğal lezzetlerin yetişmesine olanak sağlamaktadır. 

Anamur'un yerel halkının çoğu kesimi, geçimini muz ve çilek seracılığından sağlamaktadır. Buraya geldiğinizde hayatınız boyunca yemediğiniz en lezzetli muzu ve çileği yeme şansına sahip olmaktasınız. 


Denizin Tadını Çıkartın: Mersin Plajları 

Mersin Plajları Mersin Plajları

Yaz aylarında ortalama 40 dereceye varan Mersin sıcağında rahatlamak için en çok tercih edilen seçenek yüzmedir. Akdeniz'in en temiz suyuna ev sahipliği yapan Mersin ilinde mavi bayraklı plajlar da oldukça fazladır. Ayrıca bu berrak suların bazı bölümlerinde çeşitli balık türleri ile karşılaşma gibi bir olasılıkta vardır. 

Taşucu İlçesi’ndeki Boğsak Koyu ve Akçakıl Plajı, Narlıkuyu'daki Kızlar Hamamı Koyu, Aydıncık'taki İncekum Plajı ve Erdemli'deki Kızkalesi Plajı ile Limonlu Plajı, Mersin ilinin en güzel plajları arasında yer almaktadır. Mersin'e geldiğinizde kendinizi mutlaka Akdeniz'in sularına bırakmanız önerilmektedir. 

Yeni evlenen çiftler için Mersin'deki balayınızda konaklayabileceğiniz en iyi otelleri sizin yerinize Mersin balayı otelleri adresinde tüm detayları ile listeledik.


Keyifli Bir Alışverişe Çıkın: Kırkkaşık Bedesteni

Kırkkaşık Bedesteni Kırkkaşık Bedesteni

Çok geniş alışveriş fırsatı sunan Mersin'de aradığınız her şeyi bulmanız mümkündür. Eğer Mersin'e özgü yöresel seçeneklerden yakın çevrenize ya da kendinize hediye almak isterseniz, iğne oyası, yöresel kilimler, muz lifinden yapılan çeşitli hediyelik eşyalar ve ağaç işçiliğine dair birçok eşya seçenekler arasında yer almaktadır. 

Tarsus ilçesindeki Kırkkaşık Bedesteni, alışveriş için en iyi seçenektir. 500 yıllık bir geçmişe sahip bedestende aradığınız her şeyi bulmanız mümkündür.   


Benzersiz Bir Gezi Deneyimi Yaşayın: Cennet ve Cehennem Obrukları

Cennet Cehennem Obrukları Cennet Cehennem Obrukları

İlkokul coğrafya derslerinin vazgeçilmez bölgesi Cennet ve Cehennem Obrukları, insanlık ortada yokken meydana gelen tavan çökmesi sonucu oluşmuştur. 

Ayrıca dini açıdan da oldukça önemli olan mağaralardır. Cennet Obruğu’nun içine uzunca bir merdivenle inilebilmekte ve oldukça diktir. Bu yüzden sağlık problemleri olanlar için tavsiye edilmemektedir. 

Cehennem Obruğu’na ise iniş yoktur. Tüm yamaçları inilemeyecek kadar diktir. Sadece dağcılar tarafından ekipmanlar ile iniş sağlanabilmektedir. 

Bu iki mağaranın isimlerinin nereden geldiği de çok önemli bir ayrıntıdır. Cennet Obruğu’na inildiğinde içinin ne kadar ferah olduğu görülmektedir. Fakat Cehennem Obruğu adı ile uyumlu atmosferi ile ziyaretçilerini karşılamaktadır. Ürkütücü bir görünüme sahiptir. 


Mersin'de Kamp Yapın: Boğsak Kamp Alanı

Boğsak Kamp Alanı Boğsak Kamp Alanı

Mersin'in güzel doğal alanlarında ve sahil kesimlerinde harika kamp alanları vardır. Mersin'de kamp, macera arayanlar ve daha fazlasını keşfetmek isteyenler için mükemmeldir. 

Sahil kenarında kamp yapmak isteyenler için Silifke'nin Boğsak Kamp Alanı ve Anamur'un Akçakıl Kamp Alanı ideal noktalardır.

Daha serin ve sakin bölgelerde kamp yapmak isteyenler yaylaları tercih etmektedir. Yaylada kamp için ise Çamlıyayla, Gözne Yaylası ve Kozlar Yaylası, kamp alanlarına sahip en güzel yerlerdir. 


Adrenalin Dolu Anlar Yaşayın: Mersin Yamaç Paraşütü

Mersin Yamaç Paraşütü Mersin Yamaç Paraşütü

Klişe "Eğer hayvan olsaydın hangisini seçerdin?" sorusunu herkes kendisine mutlaka sormuştur. Bazıları için kuş misali uçmak en büyük hayaldir. Erdemli Akpınar Köyü sizlere yamaç paraşütü ile bu olanağı sunmaktadır. 2300 rakıma sahip olup, Türkiye'de yamaç paraşütü içen ideal noktalardan birisidir. 

THK'nin yamaç paraşütü ve yelken kanat eğitimi hayallerinizi gerçekleştirmek için harika bir fırsat ile karşınıza çıkmaktadır. Ayrıca eğitim alma gibi bir seçeneğiniz de vardır. Bu yüzden uçma hayalinizi gerçekleştirip adrenalin dolu bir tatil arıyorsanız, Akpınar Köyü sizleri beklemektedir.

Mersin'de bir çok özel aktiviteleri ile lüks bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz Mersin tam pansiyon otelleri listemize uğramayı unutmayın


Doğa ile İç İçe Spor Yapın: Mersin Trekking 

Mersin Mersin'de Trekking

Mersin antik izlenimi olan trekking parkurlarına sahiptir. Hançerkale, Gökburç, Tekkadin trekking parkuru bunlardan birisidir. Bu parkur güzergahında Roma ve Bizans medeniyetlerine ait yapılar görülebilmektedir. Makilik bir alanı kapsamaktadır. Günlük yürüyüşlerin düzenlendiği bu parkur 5 kilometre uzunluğa sahiptir. 

Şeytan Deresi Vadisi bir diğer yürüyüş parkuru seçeneğidir. Antik Olba'da belirli alanlar gezildikten sonra Aquaduck'ün altındaki yoldan vadiye geçiş yapılmaktadır. Değişik bitki örtülerinin görüldüğü bu güzergahın uzunluğu 7 kilometredir. 

Son olarak en uzun yürüyüş alanı, Prensesin Ayak İzleri Parkuru'dur. Uzuncaburç, Silifke ve Kız Kalesi arasındaki mesafeyi kapsayan parkur 40 kilometre uzunluğundadır Ortalama 3 ya da 4 gün bu parkuru tamamlamak için yeterli olacaktır. Burada düzenlenen trekking aktivitesi esnasında antik kent ve kalıntılarını görmeniz mümkündür. 

Eğer trekking konusunda kendinize güveniyorsanız mutlaka bu parkurlardan birisini denemeniz önerilmektedir.