Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in merkez ilçelerinden biri olan Konak, zengin tarihi dokusu doğal güzellikleri, alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve meydanları ile gezilebilecek birçok noktayı içerisinde barındırmaktadır. 

Gezmek için bir gününüzün yetmeyeceği bir ilçe olan Konak’ta İzmir’in ruhunu hissedebilirsiniz. Kemeraltı Çarşısı, Gündoğdu Meydanı, Kordon Boyu, Konak Meydanı, Saat Kulesi, Tarihi Asansör, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Kültürpark ve Konak Pier gibi hem tarihi dokulara sahip hem de günümüzde hala kullanılan birçok gezilmesi gereken yerler ve İzmir denildiğinde direk akla gelen tarihi, doğal ve kültürel unsurların çoğu Konak’ta yer almaktadır.

Konak'ta kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz keyifli bir tatil geçireceğiniz konaklama seçeneklerini sizin için Konak otelleri sayfamızda listeledik.


Saat Kulesi

Saat Kulesi Günbatımı Saat Kulesi GünbatımıKonak ilçe meydanında yer alan Saat Kulesi, İzmir’in sembollerinden biridir. 25 metre uzunluğunda yapılan Saat Kulesi, 1901 yılında II. Abdülhamit tarafından inşa ettirilmiştir. Kulenin saati ise Almanya’dan hediye olarak gelmiştir. Dört köşesinde de yer alan çeşmesi, işlemeleri ve devasa görüntüsü ile hayran bırakmaktadır.

İzmirlilerin buluşma adresi olan saat kulesi, güneş battıktan sonra geceye doğru ışıklarının yanması ile mimari yapısının şahane görüntüsünü ikiye katlamaktadır. 

Saat kulesine karşı çevredeki banklarda oturup güvercinler eşliğinde İzmir’in kalbinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Konak'ta günübirlik eğlenceleriniz için uygun fiyatları ile sizi mutlu edecek oteller için İzmir otelleri sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.


Konak Pier

Konak Pier Konak Pier'de Gün Batımı

Günümüzde Taş Bina diye adlandırılmış ve 1870’lerde inşa edilmiş olan bina 1954 yılına kadar gümrük binası olarak kullanılmıştır. 1903-1913 yılları arası denizin doldurulması sonucu bugün Büyük Hol denilen kısım inşa edilmiştir. 1960’tan sonra ise binayı T.D.İ devralmıştır. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi 1955 – 190 yılları arası kendisine ait olan Büyük Hol’ün güneyini balıkhane olarak düzenlemiş ve günümüzde balık hali olarak kullanılmaktadır. 

1995’ten günümüze kadar sürekli yenileme çalışmaları yapılan Konak Pier, mimari yapısı ile ziyaretçilerini büyülemekle kalmayıp onlara eğlence, alışveriş, kafeterya ve sinema gibi birçok hizmet sunmaktadır. 

Her bir köşesi tarih kokan Konak Pier, İzmir’in önemli merkezlerinden birini oluşturmaktadır. İzmir Konak’ta gezmeden dönülmemesi gereken yerler arasındadır.


Tarihi Asansör

Karataş Tarihi Asansör Binası Karataş Tarihi Asansör Binasıİzmir Konak Meydanı’ndan yürüme mesafesinde yer alan asansör, 1907 yılında Yahudi iş adamı Nesai Levi tarafından iki semt arasındaki bağlantıyı kurma amacı ile yapılmıştır. 

Normalde 155 basamak çıkılarak ulaşılabilen Halil Rıfat Paşa Caddesi’ne kolay bir şekilde ulaşmak için yaptırılmış asansör İzmir’in eşsiz manzarasına sahiptir. 

Tarihi Asansöre ulaşmak için çıkmaz bir sokağa girilmesi gerekmektedir. Kulede 2 asansör bulunmakta ve 1985 yılında yapılan restorasyon ile her iki asansör de elektrik ile çalışır hale getirilmiştir. Gün batımı manzarası ile romantik anların yaşandığı bir alan konumuna gelmiştir.

Ayrıca kafe ve restoran bulunan bölgede manzara eşliğinde keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.


Gündoğdu Meydanı

Gündoğdu Meydanı Alsancak Gündoğdu Meydanı Alsancak

Türkiye’nin metropol şehirlerinden biri olan İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Gündoğdu Meydanı, birbirinden çeşitli konser, etkinlik, miting ve kutlama gibi organizasyonları ağırlamaktadır.

Konak Alsancak’ta yer alan meydan, 1999 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafında deniz doldurularak yapılmıştır.

Merkezi konumu ve deniz manzarası ile ilçede yaşayanlar ve bölgeye gelen turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Konak'ta doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Konak gezi rehberi sayfasında listeledi.


Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı Tarihi Kemeraltı Çarşısıİzmir Konak’ta yer alan en kalabalık noktalardan biri olan Kemeraltı Çarşısı, İzmir’de gezilmeden dönülmemesi gereken yerler arasındadır. Günümüz modern yapısı aynı zamanda tarihi dokusuyla dikkat çeken çarşı içerisinde aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkündür.

İzmir’in hala ayakta kalabilmiş olan en eski otellerinden Yeni Şükran, kentin arşivi niteliğinde olan Milli Kütüphane ve sanatseverlerin uğrak noktası Devlet ve Opera Balesi Kemeraltı Çarşısı’nın içerisindedir. 

Kafe, restoran, giyim ve ayakkabı mağazaları gibi birçok dükkânın yer aldığı Kemeraltı Çarşısı’nın en önemli tarihi yeri ise Kızlarağası Hanı’dır. Hanın üst katında sahaflar, antika dükkânları ve plakçılar gibi gezebileceğiniz birçok dükkân bulunmaktadır. 

Kemeraltı’nda uzun bir gezinti ve alışveriş sonrası Kızlarağası Hanı avlusunda kumda pişirilmiş Türk Kahvenizi yudumlayabilirsiniz.


Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kıbrıs Şehitleri Caddesi Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Alsancak

Konak ilçesine bağlı Alsancak'ta yer alan Kıbrıs Şehitleri Caddesi, günün her saati şehrin en kalabalık bölgelerindendir. 

Cadde boyunca bulabileceğiniz her türlü mağaza, mekân ve kafe tarzı gezebileceğiniz yerler bulunmaktadır. İzmir’in birçok gece mekânını da içinde barındıran caddede sabahlara kadar eğlence devam etmektedir. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde gezdikten sonra kordonda güneşin batışını izleyebilirsiniz.

İzmir'deki birbirinden farklı yerler ile tutkunuzu yeniden keşfetmenize imkan sağlayacak İzmir gezi rehberi sayfamızı okumayı unutmayın.


Sevgi Yolu

Sevgi Yolu Kitapçıları Sevgi Yolu Kitapçılarıİzmir Konak’ın turistik yerleri arasında olan Sevgi Yolu, tarihi St. Polycarp Kilisesi’ne yürüme mesafesinde yer almaktadır.

Kitapçı çarşısı olarak da bilinen Alsancak Sevgi Yolu içerisinde yolun her iki tarafı da palmiye ağaçları ile süslenmiş oldukça keyifli bir gezinti sunan birçok hediyelik eşya dükkânları ve kitapçılar bulunmaktadır. 


Konak Yalı Camii

Konak Tarihi Yalı Camii Konak Tarihi Yalı Camii İzmir’in en zarif ve tarihi camilerinden biri olan Konak Yalı Camii, Konak Meydanı içerisinde yürüme mesafesinde yer almaktadır. Caminin sekizgen yapısı ve çinileri dikkat çeken noktalardandır. 

Mehmet Paşa kızı Ayşe Hanım tarafından 1355 yılında inşa ettirilen Yalı Camii, Osmanlı mimarisini yansıtan özelliklere sahiptir. 

Dini anıtsal özelliğe sahip olan Yalı Cami Konak’ta gezilecek yerler arasındadır. 

Konak'ta kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Konak apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


İzmir Enternasyonal Fuarı

İzmir Enternasyonal Fuarı 9 Eylül Kapısı İzmir Enternasyonal Fuarı 9 Eylül KapısıTürkiye’nin en köklü fuarlarından biri olan Enternasyonal Fuarı İzmir Konak’ta yer alan kitap, giyim ve sanayi gibi birçok ürünlerin sergilendiği fuarlara ev sahipliği yapılmaktadır. 

Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan fuar içerisinde müze, lunapark ve sanat merkezi bulunmaktadır. Atmosferi ve yeşil tabiatı ile de dikkat çelen Enternasyonal Fuarı’nın bahçesinde vakit geçirebilir veya lunaparkta eğlenceli zamanlar yaşayabilirsiniz.


Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Bahçesi İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Bahçesi Körfeze hakim bir konumda tarihin eski çağlarına bir yolculuk sunan müze Konak Bahribaba Parkı içerisinde yer almakta ve ulaşımı oldukça kolaydır. 

Yıllar boyu birçok amaca hizmet eden bina günümüzde Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak kullanılmaktadır. İzmir ve çevresinde var olan Bergama, Efes, Milet, Klazomenai, Lasos ve Teos gibi birçok Ege antik kentlerinden gün ışığına çıkarılan birçok tarihi eser sergilenmektedir.

Arkeoloji Müzesi’ne giriş 12 TL, Etnografya Müzesi ise ücretsizdir.


İzmir Kültürpark

İzmir Kültürpark Yukarıdan Bakış İzmir Kültürpark Yukarıdan Bakış1936 yılında İzmir’in tam göbeğinde halkın hizmetine sunulan Kültürpark, Atatürk’ün isteği doğrultusunda yaptırılmıştır. 

İzmir’in buluşma noktalarından biri olan 420.000 m2’lik alana yayılmış Kültürpark içerisinde İsmet İnönü Sanat Merkezi, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, lunapark, Paraşüt Kulesi, Hayvanat Bahçesi ve Resim-Heykel Müzesi gibi birçok nokta yer almaktadır. Bunun yanı sıra teniz kortları, yüzme havuzu, halı saha gibi birçok spor tesislerine de av sahipliği yapmaktadır. 

Ağaçlık bir alandan oluşan Kültürpark hem eğlencenin hem de huzurun adresi olarak İzmir’in gezilecek yerleri arasında yer almaktadır. 


İzmir Konak Meydanı

İzmir Konak Meydanında Günbatımı İzmir Konak Meydanında GünbatımıTuristik mekânların birçoğunu içerisinde barındıran Konak Meydanı İzmir’de gezilmesi gereken noktalardan biridir. 

Sahil boyunca kordon boyu, Kemeraltı Çarşısı, Yalı Cami, Atatürk Evi ve Müzesi, Saat Kulesi ve Resim ve Heykel Müzesi gibi birçok tarihi turistik unsurların toplandığı merkez konumunda olan Konak Meydanı yıllarca yaşanmışlığı yansıtan atmosferi ve deniz manzarası ile İzmir’in kalbi konumundadır.


Kordon Boyu

Alsancak Kordon Boyu Günbatımı Alsancak Kordon Boyu GünbatımıCumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp İzmir Limanı’na kadar uzayan sahil boyu Kordon, İzmirlilerin özellikle bahar aylarında kendilerini çimlere bırakıp keyifli vakitler geçirdiği, yürüyüş yapma ve bisiklet kiralama imkânları olan eğlence ve kültürel faaliyet merkezlerindendir.

Seyyar satıcıların dolaşıp sizlere sunduğu yiyecek ve içecekler ile keyifli bir gün geçirebileceğiniz, gün batımının seyrine dalabileceğiniz kalabalığın içindeki samimiyeti keşfedebileceğiniz İzmir’i İzmir yapan yerlerden biridir.

İzmir’in ruhunu en iyi yansıtan Kordon Boyu dilerseniz birçok restoran ve kafe seçenekleri de mevcuttur. Eğlence mekânlarına da oldukça yakın olması nedeni ile de konumu açısından dikkat çekmektedir. 


Saint Polycarp Müzesi

Saint Polycarp Müzesi Tapınma Salonu Saint Polycarp Müzesi Tapınma SalonuAziz Yuhanna’nın öğrencisi olan İzmir piskoposu Saint Polycarp adına yaptırılmış olan kilisenin tarihi 1625 yılına dayanmaktadır. 

Tarihte inandığı inanç yüzünden suçlanan ve Hristiyanlığı yaydığı gerekçesi ile öldürülen Polycarp’ın ölümünün ardından onun adına ve anısına bu kilise inşa ettirilmiştir. Polycarp’ın hayatı ise Raymond Pere’nin kilise duvarlarına çizdiği resimlerle hala yaşatılmaktadır.

İzmir Konak ilçesinde yürüme mesafesinde yer alan Katolik kilise, Pazar günleri hariç her gün 15:00 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Konak'ta denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için Konak denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


İzmir Atatürk Gençlik Merkezi

Gençlere kültürel ve sosyal kurslar vermek amacı ile açılan Konak ilçesine bağlı Güzelyalı semtinde yer alan Atatürk Gençlik Merkezi, tarihi asansörün karşısına konumlanmıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan gençlik merkezi, gençlerin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bakanlık tarafından gençlerin etkinliklere katılımı gerçekleştirilip, farklı projeler üzerinde çalışılmaktadır. Merkezde verilen kurslar ücretsizdir.

Doğa ve deniz kampları etkinlikleri de yapılan projeler arasındadır.


Konak Günübirlik Gezilecek Yerler

Konak Vapur İskelesi Konak Vapur İskelesiKonak, İzmir’in sembol ilçesi olarak bilinmektedir. Çevresinde bulunan doğal ve tarihi dokuyla beraber gezip keşfetmek gerekir.


Efes Antik Kenti

Efes Antik Kent Kalıntıları Efes Antik Kent Kalıntıları Efes Antik Kenti Konak’a yaklaşık 85 km uzaklıktadır. Dünya’nın en önemli antik kentlerinden biri olan Efes, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten günümüze dek ayakta kalmayı başarabilmiş yapılar görülmeye değerdir.


Sığacık

Huzur Dolu Sığacık Sokakları Huzur Dolu Sığacık Sokakları Konak ile Sığacık yaklaşık 55 km uzaklıktadır. Seferihisar’ın balıkçı köyü olarak bilinen küçük bir yerleşim yeridir. Sahili, dar sokakları ve samimi insanları ile keşfedilmeyi beklemektedir.


Altınkum

Altınkum Halk Plajı Altınkum Halk Plajı Konak’ ile Altınkum yaklaşık 95 km uzaklıktadır. Yılın büyük bölümü serin ve dalgasız olmasından kaynaklı birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çeken bir kumsaldır. 24 saat bitmeyen eğlence hayatı da oldukça ünlüdür.


Homeros Vadisi

Doğa Harikası Homeros Vadisi Doğa Harikası Homeros VadisiHomeros Vadisi Konak’a yaklaşık 18 km uzaklıktadır. Şehrin gürültüsünden uzakta kalıp sakin vakit geçirmek isteyenlerin ilgisini çekmektedir. Çevresindeki ağaçlar dört mevsim doğa yürüyüşü yapmaya uygundur.


Balçova Teleferik

Balçova Teleferikten Kent Manzarası Balçova Teleferikten Kent ManzarasıBalçova Teleferik Konak’a yaklaşık 15 km uzaklıktadır. İzmir’i kuşbakışı keşfetmek isteyenlerin uğrak noktasıdır. Teleferik yanında dinlenme yeri de bulunmakta, manzaraya karşı çayını yudumlamak isteyenlere hizmet vermektedir.