Kadıköy Tarihi Yerleri

5. yüzyılda Hıristiyan dünyasının önemli toplantılarına ev sahipliği yapan ve eski bir yerleşim bölgesi olan Kadıköy; Bizans döneminde Kalkedon olarak bilinirdi. 

Sahip olduğu tarihi doku, günümüzde de kendini hissettirmektedir. Kadıköy, İstanbul Anadolu yakasının en popüler ilçesidir. 

Özellikle son yıllarda hızla gelişen ilçede; geniş caddelerde alışveriş, sahillerinde plaj ve sayısız kültürel ve sanatsal etkinlik seçeneği bulunmaktadır. 

Kadıköy’deki seçeneklerinize bakacak olursak, ilçeyi keşfetmek için tarihi ve turistik yerlerin görülmesi önemlidir. 

Boğa Heykeli, tarihi Balık Pazarı, nostalji kokan Haydarpaşa Garı, Sanatçılar Sokağı, Antikacılar Sokağı, eğlencenin adresi Barlar Sokağı ve tarihe tanıklık eden Süreyya Operası; Kadıköy’ün tarihi ve turistik yerleri arasında yer almaktadır. 

Kadıköy'de tarihi ve turistik mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Kadıköy oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Süreyya Operası

Kadıköy Süreyya Opera Binası Kadıköy Süreyya Opera BinasıBu opera binası, tuhaf ve ilginç bir tarihe sahip bir binadır. Yaşadığı dönemde ünlü bir siyasetçi olan Süreyya İlmen Paşa tarafından inşa edilen bina, 1927 yılında, Anadolu yakasındaki ilk müzikal tiyatro salonu olarak hizmet vermeye başladı. 

Ancak, yapıldığı dönemde şehirde yetenekli opera sanatçılarının eksikliği olduğu için, opera sahnelenemiyordu ve restore edilerek yeniden bir opera binası olarak açılıncaya kadar, sinema salonu olarak kullanıldı. 

Süreyya Operası hem mimari hem de kültürel olarak görülmeye değer. İç mekâna girdiğinizde, o çarpıcı Alman etkisini hissedebiliyorsunuz.


Rexx Sineması

Tarihi Rexx Sineması Binası Tarihi Rexx Sineması BinasıKeyifli bir bağımsız sinema salonu olan Rexx, İstanbulluların Kadıköy'deki bir diğer ortak buluşma noktasıdır. 

Kadıköy Boğa heykelini görmeye geldiyseniz, biraz daha yukarı doğru yürüdükten sonra, Rexx'e ulaşabilirsiniz. Rexx Sineması, Kadıköy'ün meşhur Barlar Sokağı'nın da yanı başındadır. 

Burası; makul fiyatları ve eski tip biletleri ile, şehirde kalmayı başarmış birkaç bağımsız sinema salonundan biridir. Çok sayıda yerli ve yabancı film seçenekleri sunan Rexx; aynı zamanda festivallere ve bağımsız film gösterimlerine de ev sahipliği yapmaktadır. 

Burası, 1800'lü yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir.

İstanbul'daki günübirlik eğlenceleriniz için rahat konaklama hizmeti veren otelleri İstanbul otel sayfamızda listeledik.


Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi Bal Mumu Heykeli Barış Manço Müzesi Bal Mumu Heykeli1960 ve 1970'li yıllarda, Anadolu Rock türünün önde gelen isimlerinden biri olan şarkıcı ve söz yazarı Barış Manço, ülkenin en sevilen sanatçılarından biridir. Öyle ki, adını taşıyan bir vapur bile bulunmaktadır. Barış Manço, büyük küçük herkesin, özellikle de çocukların çok sevdiği bir isimdi. 

31 Ocak 1999 tarihinde vefat ettiğinde, Kadıköy'ün Moda mahallesinde, onun adına bir müze evi kuruldu. 

Buraya geldiğinizde; kapıda sizi ünlü sanatçının yaşamı selamlıyor. Müzede; heykeller, aile fotoğrafları, kayıtlar ve Manço'nun kişisel koleksiyonları yer alıyor.


Barlar Sokağı

Kadıköy Barlar Sokağı Kadıköy Barlar Sokağı

Kadıköy'e geldiyseniz ve akşam ne yapacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle Barlar Sokağı'na vakit ayırın. 

Gün boyunca sessiz olan bu sokak, "Kadife sokak" olarak da bilinir. Kadıköy'ün gece hayatının kalbi, burada atıyor. 

Burada; eğlenebileceğiniz barlar, canlı müzik performans alanları ve sabaha kadar dans edebileceğiniz mekanlar bir arada bulunuyor. Bu sokakta, eski bir evin içinde hizmet veren Karga, Kadıköylülerin favorileri arasındadır.

Kadıköy'de tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve daha fazlası için Kadıköy'de gezilecek yerler yazısına uğramayı unutmayın.


Boğa Heykeli

Kadıköy Tarihi Boğa Heykeli Kadıköy Tarihi Boğa HeykeliKadıköy'ün en ünlü buluşma yeri, Boğa Heykeli'dir. Bu heykel ile ilgili efsaneler değişse de heykelin Almanya'dan geldiği ve İstanbul'a geldiğinizde, kesinlikle onunla bir fotoğraf çektirmeniz gerektiği bilinmektedir.

 Boğa Heykeli; Fenerbahçe taraftarlarının ve siyası yürüyüşler için de popüler bir buluşma noktasıdır. 

Heykelin biraz yukarısı; Kadıköy'de kaybolmak için harika bir yerdir, yan sokaklarını keşfetmek için mutlaka zaman ayırın. Çünkü burası, Osmanlı Dönemi evleri ve dikkat çekici sokak sanatlarına tanıklık edeceğiniz yerdir.


Moda Çay Bahçesi

Tarihi Moda Çay Bahçesi Tarihi Moda Çay BahçesiBoğaz'ın batısındaki Marmara Denizi'ne bakan bir açık hava çay bahçesi olan Moda Çay Bahçesi, Kadıköy Moda semtinin en güzel yerlerinden biridir. 

Şehir hayatının yoğunluğundan sıkıldığınızda, çıkıp gelebileceğiniz bu çay bahçesine gelirken; yakındaki sokak satıcılarından simitlerinizi alın ve sıcak bir çay eşliğinde manzaranın keyfini çıkarın. Moda Çay Bahçesi'ni en iyi şekilde deneyimlemek için; güneşin batışına denk gelen bir ziyaret yapmaya çalışın.

Kadıköy'de tatilde dinlenmek, kışa hazırlanmak ve bedenen rahatlamak için Kadıköy gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Antikacılar Sokağı

Kadıköy Antikacılar Sokağı Kadıköy Antikacılar SokağıKadıköy Balık Pazarı yakınında bulunan Arnavut kaldırımlı Tellalzade Sokak; antika satıcıların mobilya ve eşyalarına yer veren dükkanlar ile doludur. 

Antikacılar Sokağı'nda, birkaç saat boyunca gezebilir ve bu değerli antikaların arasında kendinizi kaybedebilirsiniz. 

Evinize dönerken yanınıza bir Kadıköy hatırası almak isterseniz, bu sokakta; İstanbul'un eski fotoğraflarını ya da Atatürk'ün klasik portre resimlerini de bulabilirsiniz.

İstanbul'a gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. İstanbul gezi rehberi sayfasını kontrol edebilirsiniz.


Oyuncak Müzesi

Kadıköy Oyuncak Müzesi Sergi Alanı Kadıköy Oyuncak Müzesi Sergi AlanıKadıköy ilçesine yapılacak turistik ve tarihi bir gezi varsa, Oyuncak Müzesi mutlaka görülmeli. 

Ünlü şair Sunay Akın'ın bu tarihi şehre hediye ettiği müze, 2005 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Buraya, çocuklarla birlikte gelebileceğiniz gibi, içinizdeki çocuğu da götürebilirsiniz. 

Müzedeki en eski oyuncak, üç asırdan uzun bir ömre sahip. Üç katlı bir binada, Sunay Akın'ın ailesinden kalan bir köşkte, Kadıköy'in Göztepe ilçesinde hizmet veren müzenin dekorasyonu da oldukça dikkat çekicidir. 1990'lı yılların başından bu yana, Sunay Akın'ın farklı ülkelerden satın aldığı oyuncakların her biri, farklı kültürler ve farklı yaşam tarzları hakkında fikir veriyor.

Kadıköy'de kendinizi evinizdeki rahatlıkta hissedebileceğiniz apart oteller için Kadıköy apart oteller listemize uğramayı unutmayın.


Balık Pazarı

Kadıköy Balık Pazarı Esnafları Kadıköy Balık Pazarı EsnaflarıBurası, Kadıköy’de hem şehrin yerlilerinin hem de buraya gelen turistlerin kalbinin attığı yerdir. Siz de Kadıköy'deki turistik gezinize balık pazarında keyifli bir tur atarak başlayın. 

Zaten, Kadıköy vapur iskelesinde indiğinizde, ayaklarınız sizi yoğun bir yaya trafiğinin olduğu ana caddeye çıkarır. 

Burada; barlar, restoranlar, meyhaneler, kahve dükkanları, butikler ve daha pek çok alternatifin yanında, bir de amaçsızca gezebileceğiniz bir balık pazarı bulunuyor. Pazarın girişinde; sizi taptaze balıklar ile dolu tezgahlar karşılıyor. 

Burada ayrıca, mutfağınızda ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bulabilir ve mevsimlik meyve ve sebzelerin renklerinin arasında kendinizi kaybedebilirsiniz.


Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilise Binası Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilise BinasıKadıköy'ün meşhur çarşısının hemen yanı başında bulunan Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi, Kadıköy'de görülmesi gereken tarihi binalardan biridir. 

Bu Rum Ortodoks Kilisesi, 1830 yılında inşa edildi; ancak, 17. yüzyılın sonlarından itibaren aynı bölgede farklı bir kilise de vardı. 

Kilisenin, Aziz Efimia'nin, 3. yüzyılda putperest bir tanrıya dua etmeyi reddettiği için işkence gördüğü ve öldürüldüğü yer olduğunu söyleyen efsaneler de bulunmaktadır. 

Kadıköy'de bulunan ve bir çok aktiviteyi içerisinde barındıran ihtişamlı konaklama seçeneklerini Kadıköy 3 yıldızlı oteller sayfasında bulabilirsiniz.


Haydarpaşa Tren İstasyonu

Tarihi Haydarpaşa Tren İstasyonu Tarihi Haydarpaşa Tren İstasyonu20. yüzyılın başlarında inşa edilen Haydarpaşa Tren İstasyonu, Anadolu yakasında, suyun üzerinde yükselen büyüleyici kuleleri ile gururla duruyor. 

Heybetli görüntüsü ve bir asırdan uzun süreli geçmişi ile; fazlasıyla çalkantılı ve bazen de trajik bir tarihe tanıklık etmiş, yine de hayatta kalmayı başarmıştır. 

İnşa edildiği günden bu yana; Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşü, I. Dünya Savaşı askeri darbelere şahitlik etmiş ve 2010 yılının Kasım ayında çatısı yıkılmıştır. 

Son beş yılda yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle, bu istasyondan tren kalkmasa da Kadıköy'e yapacağınız turistik bir gezi planınız varsa, kesinlikle görmeye değer.