İzmir'in Tatil Yerleri

Türkiye’nin 3. Büyük şehri ve Ege Denizi’ne kıyısı olan İzmir doğal, tarihi, kültürel ve sanatsal mirasları ile birçok gezilecek noktayı barındırmaktadır. Turizm açısından tercih edilen İzmir’de dilerseniz sakin ve sessiz dilerseniz eğlence odaklı ve hareketli tatil merkezleri bulunmaktadır.

Ekonomik tatil yerlerinden lüks tatil yerlerine kadar birçok seçenek sunan İzmir deniz turizmi, tarihi ve kültürel turizm ile her yıl binlerce turistin ilgi odağı olmaktadır. Her biri birbirinden farklı bir atmosfer taşıyan tatil yerlerinden başlıcaları Çeşme, Ilıca, Alaçatı, Urla, Seferihisar, Mordoğan, Dikili, Foça, Gümüldür, Özdere, Sığacık, Çandarlı, Şirince ve Ürkmez tatil merkezleridir. 

İzmir'in tarihi ve turistik mekanlarına yakın uygun fiyatlı konaklama hizmetleri için İzmir otel kategorimize göz atabilirsiniz.


Alaçatı

Alaçatı Alaçatı'nın Huzur Dolu SokaklarıEskiden bir Rum kenti ve Çeşme’nin mahallelerinden biri olan Alaçatı, begonvillerle süslü sokakları, konseptli mekânları, büyüleyici taş butikleri, doğal sörf alanları, beach clubları, hareketli akşamları ve meyhaneleri ile canlı bir atmosferi bulunmaktadır. 

İzmir merkeze 1 saatlik uzaklığı bulunan Alaçatı’nın vazgeçilmezleri damla sakızlı dondurması, Çeşme Kumrusu, mezeleri ve deniz ürünleridir. Ayrıca ismini Türkiye’ye duyurmuş Ot Festivali de burada gerçekleşmektedir.

Gece ve gündüz her saat hareketliliğin durmadığı Alaçatı da birçok hediyelik eşya dükkânı da bulunmaktadır. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Alaçatı, kendine özgün atmosferini kaybetmeden yaz mevsimlerinin duraklarından biri olmaktadır. Alaçatı 2005 yılında sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.


Çeşme

Çeşme Marina Çeşme Marinaİzmir’in tatil yerleri denildiğinde ilk akla gelen ilçe olan Çeşme, deniz, kum, güneş, sörf, termal, sağlık ve tarih turizmi ile Türkiye’de en popüler tatil merkezlerinden birini oluşturmaktadır. 

İzmir il merkezine 85 km olan ve ulaşımı oldukça kolay olan Çeşme, son yıllarda yaz sezonunda vazgeçilmez noktalardan birini oluşturmaktadır. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Çeşme’de birçok plaj, koy, konaklama tesisi ve gece mekanı bulunmaktadır.

Ünlülerinde yaz aylarında tercih ettiği Çeşme’de görülmesi gereken birçok tarihi unsur mevcuttur. Erythrai Antik Kenti de Çeşme Ildırı Köyü sınırlarındadır. İlçe merkezi, Ilıca, Alaçatı gibi birçok semti içeren Çeşme’de tercih edilebilecek birçok plaj bulunmaktadır. Yaz aylarının popüler adreslerinden biri olan Çeşme’de gündüz denizin ve güneşin tadını çıkarıp, akşamları kendiniz eğlenceye bırakabilirsiniz.

İzmir'de manzaraları ile sizi büyüleyecek ihtişamlı yerler için ekibimizin hazırladığı İzmir'de gezilecek yerler yazısını inceleyebilirsiniz.


Sığacık

Sığacık Kalesi Kalıntıları Sığacık Kalesi Kalıntılarıİonyalılara ev sahipliği yapmış 3000 yıllık tarihi geçmişi ile Seferihisar ilçesine bağlı bir mahalle olan Sığacık, Türkiye’de ilk “cittaslow” unvanını almış olan bölgelerdendir. Sakin şehir kavramı ile de oldukça anlaşılan, kalabalıktan uzak doğal bir ortamda sakin tatil yapılabilir merkezlerdendir.

Sığacık, kale içi sokakları, mandalina kokulu atmosferi, tarihi yansıtan eserleri, tertemiz mavi bayraklı plajları, evinizde gibi hissedebileceğiniz samimi konaklama tesisleri ile yılın her mevsiminde ziyaretçilerini beklemektedir. Mavi ile yeşilin iç içe geçmiş olduğu Sığacık’ta organik pazardan yapabileceğiniz alışverişler ile Ege’nin lezzetlerini tadabilirsiniz. Çevreci bir bölge olan Sığacık’ta hazır ürün satan herhangi bir mekan bulunmamaktadır. 

Sığacık ve Seferihisar arasında yer alan Teos Antik Kenti, tarihi değirmen, Akkum ve Ekmeksiz Plajları görülmesi gereken yerler arasındadır. Dilerseniz Sığacık’tan Yunanistan Sisam Adası’na günlük turlara katılabilirsiniz.


Urla

Urla Sanat Sokağı Urla Sanat Sokağıİzmir il merkezine 35 km mesafede bulunan Urla ilçesi Ege’nin en eski limanı olan Limantepe’nin kurulduğu noktada yer almaktadır. Genellikle yerli halk tarafından tatil merkezi olarak kullanılan Urla’da birçok yazlık villalar konumlanmıştır. 

Urla, halk plajları, balık restoranları, pazarları, koyları ve soğuk deniz duyu ile bilinmektedir. Zeytin ağaçları ile çevrelenmiş bir doğaya sahip olan Urla’da Karantina Adası, Klazomenai Antik Kenti, Güvendik Tepesi, Çeşmealtı, Özbek Köyü, Sanat Sokağı, Yassıca Ada ve Bademler Köyü gibi birçok gezilecek yerlere sahiptir.

İzmir'e tatile gitmeden önce bölgedeki mutlaka gidilmesi gereken yerleri sizin için İzmir gezi rehberi sayfasında listeledik.


Şirince

Şirince Köyü Manzarası Şirince Köyü Manzarasıİzmir’in tarihi kenti Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince, doğallık ve turistik özellikleri açısından popüler köylerden biridir. İlçe merkezine 8 km mesafede yer alan Şirince, ormanlarla çevrili tarihi sokakları ve evleriyle kalabalıktan uzak doğa içerisinde dinlenmek isteyenlerin tatil adreslerindendir. 

Araç girmeyen sessiz ve sakin bir atmosfer sunan Şirince’de şarapçılık ve aromalı şarapları oldukça ünlüdür. Tarihi olarak da birçok yapıya sahip olan köyde deniz turizmi bulunmamaktadır. Aziz John Baptist Kilisesi, Nesin Matematik Köyü, Tiyatro Medresesi, Şirince Taş Mektep Müzesi, Şarap Mahzenleri ve Şirince’nin sokakları Şirince’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ege’nin meşhur lezzetli kahvaltılarını doğaya karşı manzara ile yapabileceğiniz Şirince’ye ilçe merkezinden dolmuşlarla 4 TL ücret karşılığında ulaşabilirsiniz.  


Dikili

Dikili Dikili'nin Doğa Harikası Koylarıİzmir’in kuzeyinde yer alan Dikili, birbirinden büyüleyici koyları, tarihi değerleri, kumsalları ve doğallığı ile bilinen tatil merkezlerindendir. Geçmiş dönemde Pitane olarak bilinen kentin amazonlar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Antik kentin eserlerini günümüzde hala yaşatabilen Dikili, tarih ve doğanın iç içe geçmiş olan güzelliğini sunmaktadır. 

Dikili’ye bağlı kaplıcaları ve sıcak suları ile bilinen Bademli, soğuk ve rüzgârlı denizi ile ünlü Çandarlı ve tarihi mirası Çandarlı Kalesi, Deliklitaş Köyü ve mavi bayraklı plajları ve Nebiler Vadisi’nde yer alan doğal güzelliklerden Nebiler Şelalesi Dikili’yi çekici bir tatil merkezi konumuna getirmektedir. 

El değmemiş bir ilçe olan Dikili genellikle sakin ve huzurlu bir tatil arayanların tercihlerindendir. Son yıllarda yaz aylarında oldukça ilgi çeken noktalardan biri olmaya başlayan Dikili İzmir ilçe merkezine 120 km mesafede yer almaktadır. İzmir Otogarı’ndan tek araç ile ulaşımı mümkündür.


Foça

Foça Sahil Yolu Foça Sahil Yoluİzmir’in kuzeyinde ve il merkezine 65 km uzaklıkta yer alan Foça, Akdeniz foklarının yaşam alanlarından biridir. Antik dönemde İyon yerleşimlerinden biri olan Foça’nın eski adı ise Phokaia’dır. 

Mavi turları, tertemiz berrak denizi ve plajları, yemyeşil doğası ve tarihi yansıtan sokakları ile tercih edilen Foça, İzmir’in tatil merkezleri arasında yer almaktadır. Her yıl çok sayıda yabancı ve yerli turisti ağırlayan Foça’da birçok konaklama seçenekleri de mevcuttur. 

Phokaia Antik Kenti, Beş Kapılar Kalesi, Beş Kapılar Kalesi, Athena Tapınağı, Dış Kale, Foça Antik Tiyatro, Osmanlı Mezarlığı, Pers Mezar Anıtı, Arkaik Sur Duvarı ve Kent Kapısı, Kybele Açık Hava Tapınağı, Ağalar Konağı, Su Kemerleri, Siren Kayalıkları, Kozbeyli Köyü, Foça Frigya Tepesi, Foça Frigya Tepesi ve Sazlıca Koyu Foça gezilecek yerler arasındadır. 


Gümüldür

Gümüldür Halk Plajı Gümüldür Halk Plajı

İzmir, Menderes’e bağlı sahil kesimi oluşturan bölge olan Gümüldür, yazlık sitelerin bulunduğu ekonomik tatil seçeneklerini sunan birbirinden güzel plajlara ve tarihi turistik noktalara sahiptir.

Birçok lüks ve ekonomik konaklama otellerinin yer aldığı Gümüldür’de Klaros Antik Kenti, Oran Kampı ve Sisam manzaralı sahiller, Ahmetbey Plajı ve Denizpınarı Ormaniçi gibi gezilip görülebilecek birçok alan yer almaktadır.

Gümüldür, Menderes ilçe merkezinde yer alan şehir iç dolmuşları ile kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda yer almaktadır.


Alsancak

Alsancak Sahili Alsancak Sahili

İzmir Konak ilçesine bağlı bir semt olan Alsancak, şehrin kalbini oluşturan güzelliklere sahiptir. İzmir’in en popüler noktası olan Alsancak gece ve gündüz olan hareketliliği ile dikkat çekmektedir.

Kordonu, barları, eğlence mekânları, alışveriş dükkânları, balık lokantaları, meyhaneleri, bisiklet ve koşu parkurları ve sahil boyunca uzanan kafeleri ile meşhur olan Alsancak, romantik gün batımının izlenebileceği en güzel konumlardan birine sahiptir. 

Alsancak’ta görülmesi gereken yerler ise Alsancak Katolik Kilisesi, Alsancak Kıbrıs Şehitleri, Caddesi, Alsancak Sevgi Yolu, Selçuk Yaşar Müzesi ve Sanat Galerisi, Kedi Kültür ve Sanat Merkezi, İzmir Resim Ve Heykel Müzesi, İzmir Atatürk Evi Müzesi, Arkas Sanat Merkezi, Gündoğdu Meydanı, Konak Meydanı, İzmir Cumhuriyet Meydanı, Alsancak Garı şeklindedir. 

Alsancak semt merkezine gitmek için İZBAN kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Çandarlı

Uzun Kumsalıyla Çandarlı Halk Plajı Uzun Kumsalıyla Çandarlı Halk PlajıDikili ilçesine bağlı olan ve 18 km uzaklıkta bulunan Çandarlı, bölgenin en çok bilinen tatil kasabalarından biridir. Geçmiş tarihte de oldukça önem arz eden bir konumu bulunan Çandarlı’nın sembolü ise tarihi Çandarlı Kalesi’dir. 

Genellikle rüzgarlı ve soğuk plajlara sahip olan Çandarlı’nın üç tarafı denizlerle çevrilidir. Yazın en sıcak aylarında serinletici özelliği ile tercih edilen kasaba genellik yerli turistler tarafından bilinmektedir. Sahil boyunca birçok balık restoranı mevcuttur. 

Butik otel ve pansiyon gibi konaklama seçenekleri bulunan Çandarlı’da dalış yapma imkânı da bulunmaktadır. Çandarlı’ya gitmek için Dikili ilçe merkezinden kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yılbaşı ve diğer özel günleri İzmir'de kutlamak isterseniz İzmir yılbaşı otelleri sayfamızda yer alan konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.


Mordoğan

Doğa Harikası Mordoğan Koyu Doğa Harikası Mordoğan Koyuİzmir Karaburun’a bağlı bir tatil semti olan Mordoğan, muhteşem doğası, zengin tarihi ve plajları ile gözde tatil merkezlerinden biridir.  Karaburun ilçe merkezine 20 km mesafede yer alan Mordoğan’a ilçeden kalkan dolmuşlar ile kolaylıkla ulaşılabilir.

Yemyeşil doğası, kayalıkları, plajları ile birbirinden güzel koylara sahip olan Mordoğan’da Narkisos Pınarı, Kocakum Plajı, Rum köyleri, Ayşe Kadın Camii, Ayıbalığı Koyu ve Ardıç Plajı gibi gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır.

Sakin bir atmosferi bulunan Mordoğan’da mütevazi konaklama tesisleri yılın her mevsimi hizmet vermek için beklemektedir.


Özdere

Özdere Özdere'de Günbatımı Manzarasıİzmir, Menderes’e bağlı bir mahalle olan Özdere, Efes’ten başlayıp Teos’a kadar giden İon uygarlığının Ege sahil boyunda yer alır. Mavi bayraklı plajları ve yaklaşık 40 km uzunluğundaki sahil şeridi ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. 

Teremiz denizi, kumlu plajları, el değmemiş doğası, ferahlatıcı havası ve koyları ile sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil sunmaktadır. Daha çok hareketlilikten uzak bir atmosferi vardır. Çevresinde yer alan birçok gezilecek noktaya da ulaşım oldukça kolaydır. Efes Antik Kenti’ne 32 km, İzmir il merkezine 40 km, Adnan Menderes Havalimanı’na ise 45 km mesafesi bulunmaktadır.

Özdere, Menderes ilçe sınırlarında koyların, denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz, konaklama imkanları sunan İzmir tatil yerleri arasındadır. 


Bozdağ

Bozdağ Yaylası Bozdağ YaylasıÖdemiş ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer alan yükselti olarak 1200 metreye kadar çıkılabilen Bozdağ, yaylaları, doğal güzellikleri, ormanları ve mesire alanları ile eko turizmin başlıca adreslerindendir. 

Ege’nin Alpleri olarak bilinen Bozdağ bölgesinde rekreasyon çalışmaları yapılarak turizme açılmıştır. Bozdağ çevresinde birçok konaklama tesisi de bulunmaktadır. Kışın kayak merkezi ile yazın ise yaylalarında yer alan Çınarlı Park, Mermeroluk, Kırkçeşme ve Şelale Park gibi mesire alanlarında hizmet vermektedir. 

İzmir il merkezine 140 km mesafede yer alan Bozdağ, doğasever turistlerin odak noktası olmaktadır. Bozdağ’a ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile kolaylıkla ulaşılabilir.


Ürkmez

Ürkmez Halk Plajı Ürkmez Halk PlajıGümüldür ve Seferihisar tatil merkezlerinin arasında kalan bir konumda yer alan Ürkmez beldesi ilçe merkezine 25 km mesafede yer almaktadır. Henüz bilinmeyen tatil merkezlerinden biri olan Ürkmez Lebedos Antik Kenti’nin ve Kısık Yarımadası’nın kuzeyinde bulunmaktadır. 

Geçmiş 40 yıl önce bugünkü yerinden 3 km kuzeyde yer alan dağ eteklerinde bir köy yerleşimi olan Ürkmez zamanla kıyı Ege bölgesine kaymıştır. Beldede ilgi çeken noktalar ise dağları, ormanları, kıyısı ve denizi ve termal suları ile huzurlu bir tatil sunmasıdır. Belde içerisinde sadece 5 restoran, 1 pastane ve 4 pide salonu hizmet vermektedir.

Bölgeye yakın gezilecek yerler arasında olan Karakoç Kaplıcaları, geçmiş dönemde de ünlü şifa dağıtan sulara sahiptir.  Ürkmez’e ulaşım ise Üçkuyular veya İzmir Otogarı’ndan kalkan seferler ile sağlanmaktadır. 


Şakran

Şakran Halk Plajı Şakran Halk PlajıAliağa ilçesine bağlı bir mahalle olan Şakran genellikle yakın çevreleri tarafından tercih edilen tatil merkezlerindendir. Yazlıkların bulunduğu Şakran’da sessiz ve huzurlu bir tatil geçirebilme fırsatı bulunmaktadır. 

Uygun fiyatlara sahip olan bölgede birçok konaklama seçenekleri de mevcuttur. Çok fazla bilinmemesine rağmen yaz mevsimlerinde nüfus açısından artış gösteren Şakran yaklaşık 4 km uzunluğunda tertemiz plajlara sahiptir. 

Şakran’a Aliağa İZBAN İstasyonu önünden kalkan plaj dolmuşları ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İzmir tatilinizde farklı konaklama seçeneklerinden bir tanesi olan uygulama otellerinde konaklamak isterseniz İzmir uygulama otelleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Ilıca

Çeşme Ilıca Sahili Çeşme Ilıca Sahiliİzmir’in Çeşme ilçesinin bir beldesi olan Ilıca geçmiş dönemde yaz tatillerinde sadece varlıklı insanlar tarafından bilinen ve tercih edilen yerlerdendir. Günümüzde ise turizm amaçlı kullanılan popüler merkezlerden birini oluşturmaktadır.

Denizden çıkan termal sular Ilıca Plajı’na ulaşır ve Ilıca doğal termal bir havuz olarak bilinmeye başlanmıştır. Termal suyun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Geçmiş dönemde birçok ünlü tarafından şifa aramaya gelinen Ilıca’da birçok seçenekler sunan konaklama tesisleri mevcuttur. Uzunca bir plaja sahip olan Ilıca’nın denizi kumlu ve sığdır.

Çeşme ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile kolaylıkla ulaşılabilir.