İzmir Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İzmir, Türkiye’nin 3 büyük kentidir. İçerisinde barındırdığı tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri ile yoğun rağbet gören İzmir’in yaz aylarında nüfusu ikiye katlanmaktadır.

İzmir ulaşım açısından da demiryolu, havayolu ve karayolu birçok alternatife sahiptir. Yakın illerden gelenler için otogar, uzak bölgelerden gelenler için ise havalimanı oldukça elverişlidir. Hemen her bölgeden direkt otobüs ve uçak seferleri bulunmaktadır. Özel araç ile ulaşım tercih edenler için ise Çanakkale, Bursa, Bolu, Ankara yolları üzerinden İzmir’e kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için İzmir otel sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Havayolu ile İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir il merkezine 28 km mesafede bulunan Adanan Menderes Havalimanı’na ulaşım ortalama 40 dakika sürmektedir. İl merkezinden İZBAN demiryolu ile uygun bir fiyatla direk ulaşılabilen havalimanına İzmir Otogar’dan kalkan HAVAŞ servisleri ile 10- 15 TL arasında ücret karşılığında kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Adnan Menderes Havalimanı’na gelen yolcular da aynı şekilde İZBAN demiryolları hizmetini, HAVAŞ hizmetini ve dilerlerse ortalama 120 TL karşılığında özel taksi hizmetini kullanabilirler.

İzmir’e havayolu ile gitmek isteyenler için havaalanı olan hemen her ilden direkt uçuş seferleri bulunmaktadır. İzmir Adnan Menderes Havalimanı çevredeki iller için de sıklıkla tercih edilen bir ulaşım merkezidir.

İzmir'de doğal güzellikleri ile sizi büyüleyecek yerler için İzmir'de gezilecek yerler makalemizi inceleyebilirsiniz.


Otobüs ile İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir il merkezine yaklaşık 10 km mesafede bulunan İzmir Otogarı’na ulaşım yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Daha çok yakın illerden ulaşım amaçlı kullanılan otobüs ulaşımı ile İzmir’e hemen her ilden her saat başı otobüs seferleri bulunmaktadır.


İstanbul’dan İzmir’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

İstanbul ve İzmir arası toplam mesafe 472 km’dir ve yolculuk ortalama 7 saat sürmektedir. İstanbul’dan sürekli bulabileceğiniz İzmir seferlerinin ücreti yaklaşık 80 – 90 TL arasında değişmektedir.


Ankara’dan İzmir’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Ankara ve İzmir arasındaki toplam mesafe 585 km’dir. Ortalama yolculuk süresi ise 8 saattir. Ankara’dan her saat başı kalkan İzmir seferlerine 50 – 60 TL arasında bir ücret karşılığında sahip olabilirsiniz. 

İzmir'de muhteşem manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehber için İzmir gezi rehberi sayfamız size özel olarak hazırlandı.


Özel Araçla İzmir’e Nasıl Gidilir?

Konum açısından basit ve bilinen bir noktada olan İzmir’e özel araç ile ulaşım oldukça kolaydır.  

İstanbul’dan özel araç ile ulaşım yaklaşık 6 saat sürmektedir ve ortalama 483 km’dir.   İstanbul’dan İzmir’e en kısa ulaşım güzergâhı ise İstanbul -  Bandırma – Balıkesir  - Akhisar – Manisa – İzmir şeklindedir.

Ankara’dan özel araç ile ulaşım ise ortalama 7 saat sürmekte ve toplam mesafe 584 km’dir. Ankara’dan İzmir’e en kısa ulaşım güzergâhı ise Ankara – Afyon – Uşak – Kula – Salihli – Turgutlu – İzmir şeklindedir.


İzmir Şehir İçi Ulaşım

İzmir ulaşım imkânları ile birçok alternatife sahip bir şehirdir. Merkezden her ilçeye metro, vapur, otobüs ve dolmuş gibi hizmetlerle ulaşılabilmektedir. Tüm toplu taşımalarda bilet yerine kullanılan Kentkart İzmir ulaşım araçları arasında bütünlük ve kolaylık sağlamıştır.


Belediye Otobüsleri ile Ulaşım

İzmir otobüs hizmetleri belediye bünyesinde olan ESHOT’lar ile sağlanmaktadır. İzmir merkez ve 12 ilçe arasında sık sık seferler yapılmaktadır. İlk binişlerde cüzi bir miktar ücret kesen Kentkart sistemi sonraki 90 dakika içerisindeki binişlerinizde ücret talep etmemektedir.

Daha büyük oteller yerine, kendinizi ev sıcaklığında hissedebileceğiniz uygun fiyattaki oteller İzmir butik oteller sayfamızda yer almaktadır.


Metro ile Ulaşım

İzmir Metro ulaşımı en sık kullanılan şehir içi servislerindendir. Hemen her merkez bölgede istasyonu bulunan metronun toplam 12 adet durağı bulunmaktadır. İzmir Metro güzergahı ise Bornova – Bölge – Sanayi – Halkapınar – Stadyum – Hilal – Basmane – Çankaya – Konak – Hatay (Üçyol) şeklindedir. Hizmet saatleri ise 06:00 ile 00:00 saatleri arasındadır.

İzmir Metro’dan Halkapınar ve Hilal istasyonlarından İZBAN’a aktarma yapılabilmektedir. Metro ortalama ücreti 3 TL’dir.


İZBAN ile Ulaşım

İzmir’in banliyö sistemi özel bir işletme olan İZBAN A.Ş tarafından hizmete sunulmuştur. Kuzeyde Aliağa güneyde ise Menderes ilçeleri arasına konumlandırılmıştır.

İzban hattının kuzey güzergâhı ise Aliağa-Biçerova-Hatundere-Menemen- Egekent-2-Ulukent-Egekent- Ata Sanayi Sitesi-Çiğli-Mavişehir-Şemikler-Demirköprü-Nergis-Karşıyaka-Alaybey-Naldöken- Turan-Bayraklı-Salhane-Halkapınar ve Alsancak’tır.

İzban hattının güney güzergâhı ise Alsancak-Halkapınar-Kemer-Şirinyer-Koşu-İnkılap-Semt Garajı-Esbaş-Gaziemir-Sarnıç-Havaalanı ve Cumaovası’dır.

Halkapınar istasyonundan İzmir Metrosu’na aktarma yapılabilmektedir. İZBAN Kentkartı kullanabilmeniz için kartınızın hesap bakiyesi en az 6 TL olmalıdır ve her kişi için ayrı kart kullanılmaktadır.

İnancı gereği hassasiyetleri olan misafirlerin beklentilerini karşılayabilecek oteller için İzmir İslami oteller sayfamızı incelemeyi unutmayın.


Vapurlar ile Ulaşım

İzmir’de Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Pasaport, Konak, Göztepe ve Üçkuyular gibi 8 farklı noktadan vapur seferleri düzenlenmektedir. Farklı bir atmosferi ile keyif veren vapur seferleri ulaşım açısından oldukça kolaylık sağlamaktadır.