İzmir'in Meşhur Yemekleri

Ege Bölgesin geleneksel lezzetlerini barındıran İzmir, genellikle çeşitli otları ile bilinmektedir. Birçok organik semt pazarı bulunan İzmir’in zeytinyağlıların İzmirliler için ayrı bir yeri vardır.

Simit’e gevrek, çekirdeğe de çiğdem diyen İzmir’de meşhur yemeklerden bazıları ise Kumru, İzmir Köftesi, Söğüş, Boyoz, İzmir Tulumu, Sura ve Zeytinyağlı Enginar şeklindedir.

Deniz kenarına yakın ve muhteşem görünümlü otellerde eğlenceli aktiviteler ile keyif alabileceğiniz İzmir oteller seçeneklerine göz atabilirsiniz.


Kumru

Eşsiz Lezzetiyle Meşhur İzmir Kumrusu Eşsiz Lezzetiyle Meşhur İzmir KumrusuÖzellikle İzmir, Çeşme’de ünlü olan Kumru, susamlı olarak özel hazırlanan ekmekler ile hazırlanmaktadır. Bir sandviç çeşidi olan Kumru’nun içerisine ise domates, sosis, salam ve İzmir’in meşhur tulum peyniri konulmaktadır.

İzmir’de Kumru dendiğinde akla ilk gelen meşhur mekan ise Kumrucu Şevki’dir.


Boyoz

Eşsiz Lezzetiyle İzmir Boyozu Eşsiz Lezzetiyle İzmir BoyozuBoyoz, birçok kültürden insanın birlikte yaşadığı İzmir’de genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir hamur işidir. Geçmiş tarihte Sefaradlar tarafından yapılmış ve İzmir’e kazandırılmış olan boyoz, genellikle yumurta ile tüketilmektedir.

Mayasız bir şekilde hazırlanan boyoz yağ içerisinde bekletildiğinden dolayı biraz yağlı olsa bile İzmirliler için vazgeçilmezdir.

İzmir’de boyoz dendiğinde akla ilk gelen isim Dostlar Fırını’dır.

İzmir'e uğradığınızda gezilmesi gereken yerleri ekibimiz sizin için hazırladı. İzmir'de gezilecek yerler makalemize göz atabilirsiniz.


Zeytinyağlı Enginar

İzmir İzmir'in Meşhur Lezzeti Zeytinyağlı Enginar

İzmir’in genellikle Karaburun, Urla ve Mordoğan bölgelerinde yetişen bu çok faydalı sebze, İzmir mutfağı ile özdeşleşmiştir. Birçok yapılma çeşidi olan enginar, diğer yörelerde çok fazla bilinmemektedir. İzmir’de bahar aylarında Enginar Festivali bile yapılmaktadır.


Şambali

İzmir İzmir'in Meşhur Tatlısı Şambaliİzmir’de meşhur bir sokak tatlısı olan Şambali, her köşe başında karşınıza çıkabilecek seyyar satıcılarda satılmaktadır. Bol şerbetli irmikle yapılır ve üzerine fıstık konularak servis edilir.

Özellikle Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan Şambali, İzmir’de tadılması gereken tatlılardandır.

İzmir'deki birbirinden farklı büyüleyici mekanlardan tutun tarihi eserlere kadar tutkunuzu yeniden keşfetmeniz için İzmir gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Söğüş

İzmir Kelle Söğüş İzmir Kelle Söğüş

İzmir’in meşhur lezzetlerinden biri olan Kelle Söğüş, çeşitli sakatatlardan yapılmaktadır. İzmir’de denenmeden dönülmemesi gereken Söğüş, genellikle ekmek arası servis edilmektedir.

İzmir’de Söğüş dendiğinde akla ilk gelen mekan ise Hisarönü Söğüş’tür.


Sura

İzmir Meşhur Lezzeti Sura Dolması İzmir Meşhur Lezzeti Sura Dolması

İzmir’in et yemeklerinden biri olan Sura, kuzu kaburgasından veya tavuktan yapılmaktadır. Genellikle Kurban Bayramları’nda yapılan Sura’nın içerisine baharatlı iç pilav konularak bakır tencerede pişirilir. Geleneksel bir lezzet olan Sura yemeğini tatmadan dönmeyiniz.


İzmir Köfte 

İzmir İzmir'in Meşhur Lezzeti İzmir Köfte

Adından da anlaşıldığı gibi İzmir ile özdeşleşen bir tarife sahip olan İzmir Köfte, İzmir’in kendine özgü tatlarındandır. Ünü tüm ülkeye yayılan köfte ilk olarak yağda kızartılır daha sonrasında patates, soğan ve yeşilbiber fırına sürülüp servis edilmektedir.

İzmir dendiğinde genellikle akla at çeşitleri gelir fakat İzmir Köfte yıllardan beri şehrin adını taşıyan tadına doyamayacağınız et türlerindendir.

İzmir Köfte dendiğinde akla gelen ilk mekân ise Köfteci Salih’tir. 


İzmir Tulumu

Meşhur Bergama Tulumu Meşhur Bergama Tulumuİzmir Bergama ilçesinde ünlü olan tulum peyniri sadece koyun sütü ile yapılmaktadır. İzmir’in kahvaltılarının vazgeçilmezi olan İzmir Tulumu, Türkiye’ye adını duyurmuş olan lezzetlerdendir. İzmir’de ve Türkiye’de çoğu markette bulabileceğiniz İzmir Tulumu’nun en özgün hali Bergama’da satılmaktadır. 

Denize bir kaç dakika yürüme mesafesinde olup sizi cezbedecek oteller için İzmir denize sıfır oteller sayfamıza göz atmayı unutmayın.


Çeşitli Otlar

İzmir Alaçatı Ot Festivali İzmir Alaçatı Ot Festivaliİzmir genellikle çeşitli ot ve sebze yemekleri ile bilinmektedir. Daha önce ismini bile duymadığınız çeşitli otların kavurması yapılmaktadır. Şevketi Bostan, Kuşkonmaz, Arapsaçı, Turpotu, Cibes, Radika ve Deniz Börülcesi bu otlardan bazılarıdır. İzmir’e geldiğinizde bu farklı ve faydalı otlardan tatmadan dönmeyiniz. Semt pazarlarında taze ot çeşitlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

İzmir'de yılbaşı günlerine özel kutlamaların gerçekleştiği güzel bir vakit geçirebileceğiniz otellerin listesi İzmir yılbaşı otelleri sayfamızda yer almaktadır.